PALUBA
May 09, 2024, 09:04:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 66   Go Down
  Print  
Author Topic: Split na novijim fotografijama  (Read 362319 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #255 on: November 20, 2011, 09:31:28 pm »

Kako napreduju radovi na proširenju zapadne obale u luci Split. Polako se dobijaju konture buduče obale. Moglo bi to i brže, ali šta čemo?!


* PB202029.jpg (94.47 KB, 640x480 - viewed 115 times.)

* PB202028.jpg (110.49 KB, 640x480 - viewed 89 times.)

* PB202030.jpg (105.55 KB, 640x480 - viewed 102 times.)

* PB202031.jpg (93.03 KB, 640x480 - viewed 104 times.)

* PB202032.jpg (118.03 KB, 640x480 - viewed 75 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #256 on: November 26, 2011, 04:59:37 pm »

Fontana u Marmontovoj ulici. Več nekoliko godina ne radi. Kad je puhalo, voda je letila svugdje. Inače, voda ide iz šake (palca) na zidu i u pirju (ljevak). Kad nije puhalo, moglo se prolazit ispod mlaza.


* PB252043.jpg (99.53 KB, 480x640 - viewed 110 times.)

* PB252044.jpg (121.04 KB, 640x480 - viewed 99 times.)

* PB252045.jpg (108.78 KB, 480x640 - viewed 101 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #257 on: December 12, 2011, 05:36:23 am »

Mislim, da ovaj novinski članak treba stajati i ovdje, jer su mnogi koji pišu na ovom Forumu bili, ili su još sada vezani za ovaj lipi grad.

11.12.2011
"Slobodna Dalmacija"
http://www.slobodnadalmacija.hr/
 
POZNATI RADIJSKI VODITELJ JADRAN MARINKOVIĆ PRISJEĆA SE NAJDRAŽIH GRADSKIH MJESTA

Jadran Marinković : Ne mogu više na Rivu, ubi me pogled na ova višala!

Gdje bi “savjest grada Splita”, kako popularno zovu Jadrana Marinkovića, legendu podmarjanskog radijskog novinarstva, mogli naći ako ne uz sumištane iz svog Velog-Malog mista. S tim čovjekom teško na miru možete proći preko Rive, ovaj ga zove sa šentade, ovaj maše iz dućana, gospođa s pasom šalje mu pozdrav, uvik mu netko ima nešto reći, koju besidu, informaciju.

Zatekli smo ga s bivšim gradonačelnikom Splita Ivicom Škarićem, u tri minute dok smo ih slušali, prošlo se sve aktualno, i Hajduk, i splitska vlast, izbori, novo državno vodstvo, i to ne samo puke informacije, već razne procjene, crne i bile točke...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ali pustimo mi Hajduk i sve ostalo, idemo mi na njemu omiljena mista, pa ako se “bili” u to uvuku, dobro nam došli. I počujte sad ovo, umjesto bujice riječi Jadran nam je odmah priznao kako se našao u gabuli. A našao se u njoj jer čoviku kojem je najdraže misto cili Split nije lako izvući neka tri, četiri najmilija. Ali što je, tu je, nije imao druge.

Tia ić u mornare

- Bome san se dobro mora zamislit. Najdraža mista? A toliko ih ima. Toliko smo mi toga kroz mladost prošli. Iz Zadra i Šibenika sam doša u Split, pa me stari jednom uputija kod Ede Pezzija jer mu je triba mali koji bi mu pomoga nešto malo oko sporta. A ja san zapravo tija ić u pomorce, učija san za taj posal. I znaš kako ti je to, pomorci i svi koji se drže mora nekada su se skupljali u Klubu pomoraca. I vidiš ti to, ma jel’ žalosno da takvog kluba u našem gradu više nema? I da nema Kluba za novinare? Pa jel’ to tužno?

E da se vratin na temu, tu bi mi igrali na karte, marendavali, feštali, pričali. Sve su to bili mladi momci. Eto prvog mista – priča Jadran.

A onda ih je počeo nabrajati, evo ovim redom, Boljatova pizzerija di se igrala japaneža, pa “Crni mačak” s najboljim crnim rižotom na svitu. Tu, u tom kultnom lokalu na Blatinama s ekipom tehničara, momaka s razglasa, družija se nakon poljudskih spektakala. Eto vidite da se od Hajduka opet ne možemo maknit, a ne možemo jer je Jadran na Poljudu izvještavao za vrijeme utakmica. I ono para šta bi zaradio on i ekipa s razglasa ostavili bi u “Mačka”. A kako se nekada puno bolje živilo, to je bilo dovoljno, kada bi se sve skupilo, za rižot i botilju vina.

- Znači Riva. Stari “Bobis” na Rivi. Vi’š, ma ja ti sad više i ne volim toliko dolazit na nju iz dva razloga. Prvo šta me odere skupi parking. Nekoliko sati i ode lipa mala svotica. Ma jel’ to grijota da Split nema neku ogromnu garažu? I drugo, ne volim Rivu ovakvu gledat. Ubi me pogled na ova višala. Ne mogu ja to. Prije san tu stalno dolazija, zna se red. U “Bobisa” bi se pred utakmicu skupila ekipa, onda na Poljud, a onda, Bože moj, na iće i piće – počela je teći priča s čovjekom koji ka dite i nije baš bio tako pričljiv. Ali dođe to s vremenom, ništa što treba izaći vani ne može ostati unutra.

Kod ‘Ineske’

E pa tako mi dođosmo i do Sućidra. A onda su se u priču upleli jedan bivši kafić “Ineska”, na kantunu kraj one još uvijek žive slastičarne “Hajduk”. Osam četvornih metara prostora i autoriteti od pera - Kulušić, Maršić, Franceschi - znalci od gradskog života, pa igrači baluna iz tadašnje treće splitske lige koja je tu i slavila i ronjala kako bi se situacija okrićala.

Onda je tu na Sućidru bio i “Bobis” di su radile Lidija i Jadra, pa se skupljala postava onih mrga sa Sućidra, a među njima i naš Jadran. Sve su to bili kršni momci koji su slovili kao pravi barufanti, a zapravo ne bi ni mrava zgazili. Ali izgledali su tako.

- Jednom smo se spustili doli do plesnjaka na Rivi, a tamo Ivica naš Bubalo, s bratom Jokon sam mu kuvan i pečen, i kad nas je vidija, kaže on onim šta su trgali karte: Ove ne puštaj, oni rade nered. E koji je to bija uncut, naš dobri Ive, koji je to mozak, vizionar. I kad san se ja malo novinarski otkrija koju godinu kasnije, kad san već počeja na radiju, opet mi na plesnjak i evo ti njega i onih šta rižu karte. I kaže im on: Ove puštaj bez karte, ti ulaze slobodno. Zajebant od čovika.

Lipo se tad zabavljalo, zavrtilo bi se tad puno rundi, moglo se. Danas se to raspalo, nema se para, posli dva kruga, uvik jedan otpadne, posli četiri, ekipa se rastaje. Nije to ka prije. E, evo još jedno misto, preko puta ZAP-a su bili neki “Dalmini” prostori. I na tom šanku je bija naš đir, Tonči Bonači, Branko Ljubić, Boris Dedić, Jure Bilodžerić, Arsen Košta, uvik se tu vodila priča. Ali, eto, vidiš, nekako to s vrimenom sve nestane, ljudi odu na svoje strane – kaže Jadran.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Uz zvukove Miše Kovača

I nije na tome stalo. Doša je onda restoran “Boban” i njegov stari džuboks i Mišo Kovač koji se izliza od pustog preslušavanja. Pa Plac i opet nezaobilazni “bili”, pa plesnjaci kakvih u ovom gradu fali, i fali. I toliko je to glupo jer ima i onih koji su punim plućima živjeli u tim zlatnim godinama, pa im je žao da ih više nema makar na jednu noć.

E bile su takve noći u “O’Hare” sa dobrim duhom Slobom, ali što ćeš ti to kada su živjele utorkom, a Jadranu je u sridu ujutro ona najranija moguća šihta, dizanje u zoru. E, a jare i pare zajedno ne idu. Onda smo se opet vratili na to kako gradu fali Klub pomoraca jer ih pod Marjanom ima sigurno pet tisuća i nekako bi lipo bilo, kaže naš sugovornik, da makar imaju svoj prostor u koji bi on rado uša. A zašto? Zato što mu je bez obzira na novinarstvo more u krvi, što preko emisija, što preko ribarenja koje mu nije hobi, nego ljubav.

I onda nam je naglasio još jednu lokaciju. Možda i najdražu.

- Malo misto Sreser na Pelješcu. Odakle mi je žena. A lipo se kaže da odakle ti je žena, odatle si i sam. Ako nisam tu, onda sam tamo. Ma vidiš ti, bogati, koliko se toga nakupilo, a dala si mi za mislit kad san triba napravit izbor. Bome – kaže Jadran Marinković.

Tanja Šimundić Bendić
Snimio: Vojko BAŠIĆ / cropix


* MARINKOVIC_JADRAN1-081211_1_thumb.jpg (31.58 KB, 468x320 - viewed 230 times.)

* MARINKOVIC_JADRAN3-081211_1_thumb.jpg (29.19 KB, 468x314 - viewed 234 times.)
« Last Edit: December 12, 2011, 06:03:02 pm by leut » Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #258 on: December 12, 2011, 11:38:40 am »

      Imao sam cast letos, posle tačno dvadeset godina, da svoj odmor provedem kod rodjaka u Splitu. Mogu slobodno reći, da je Split bio i ostao jedan od najlepših gradova bivše nam države, ali i mnogo šire. Zaista ono sto je promenjeno i ono sto se menja ide u dobrom pravcu.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #259 on: December 12, 2011, 08:02:02 pm »

Fontana u Marmontovoj ulici;
je li to na platou ispred kazališta, gde smo nekada čekali autobus prema Lori. Tu je (nekada bila) robna kuća Prima (Dalma?) i bioskop - zaboravio sam kako se zove .... a dole niz ulicu, prema rivi, sa desne strane ekspres restoran - sa tacnama, a još niže, sa leve strane ribarnica.

Nisam bio u Splitu od 1989. godine - baš bih voleo ponovo otići!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #260 on: December 12, 2011, 08:22:13 pm »

Fontana u Marmontovoj ulici;
je li to na platou ispred kazališta, gde smo nekada čekali autobus prema Lori. Tu je (nekada bila) robna kuća Prima (Dalma?) i bioskop - zaboravio sam kako se zove .... a dole niz ulicu, prema rivi, sa desne strane ekspres restoran - sa tacnama, a još niže, sa leve strane ribarnica.

Nisam bio u Splitu od 1989. godine - baš bih voleo ponovo otići!

Figa je malo između ovog restorana kojeg spominjes i ribarnice.
Kad gledaš prema rivi prvo skretanje na ljevu stranu prema kinu.

poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #261 on: December 12, 2011, 08:38:09 pm »

Fontana u Marmontovoj ulici;
je li to na platou ispred kazališta, gde smo nekada čekali autobus prema Lori. Tu je (nekada bila) robna kuća Prima (Dalma?) i bioskop - zaboravio sam kako se zove .... a dole niz ulicu, prema rivi, sa desne strane ekspres restoran - sa tacnama, a još niže, sa leve strane ribarnica.

Nisam bio u Splitu od 1989. godine - baš bih voleo ponovo otići!

Dosta toga se promjenilo. Robna kuća je "Prima", rade samo dva kata.
Autobusno stajalište je sada ispred robne kuće "Prima".
Kino-bioskop je bio "Tesla", imao je i ljetnju terasu.
Restorana više nema.
Ribarnica je još tu, nadajmo se, da če barem ona ostat.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #262 on: December 12, 2011, 09:24:02 pm »

Kino Tesla je u ulici levo od Marmontove (kada se ide prema rivi), prema glavnoj pošti.
Kako se zove kino u zgradi gde je robna kuća Prima - često sam odlazio tamo, a sada sam zaboravio.
Sećam se, kada se davao neki bolji film, karte se nisu mogle kupiti na blagajni - tapkaroši su sve pokupovali, pa si morao od njih pazariti, za mnogo veću cenu nego na blagajni.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #263 on: December 12, 2011, 09:41:45 pm »

Robna kuća "Prima" nekada je bila poznata i kao "Prima Grad", a izgrađena je na mjestu starog kina "Central". S izgradnjom RK uređeno je u njoj i novo kino, također imena "Central" koje i danas postoji. Također postojale su i "Prima Standa" (pokraj suda, više ne radi) i "Prima 3" (na St-3, još uvijek radi).

Fontana "Pirja" (neki je zovu i "Figa") nalazi se upravo na ulazu iz Marmontove ulice u ulicu u kojoj je kino "Tesla" (danas izvan funkcije), a 50ak metara naprijed u istoj ulici nalazi se i kavana (nekada disko) "Semafor".

Na početku Marmontove, gledano od kazališta (HNK) prema rivi nalazila se i robna kuća "Maja", danas je u njoj "Zara".

Marmontovom su nekada vozili autobusi i okretali se na Rivi, danas je ona (Marmontova) zatvorena za promet i pretvorena u pješačku zonu, a autobusi se okreću ispred HNK, s tim da je stajalište ispred "Prime" odnosno kina "Central".
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #264 on: December 12, 2011, 09:56:26 pm »


 Kad već spominjete taj kraj! A Kafe " Girica" kod ribarnice. U ono vreme je vlasnik bio neki ,čini mi se Libijac. Mi smo ga zvali Goran. Da li još postoji. 1988. je kupio glanc novu  crvenu Mazdu 323.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #265 on: December 13, 2011, 08:59:04 pm »

Dvije Nasa-ine snimke Splita i okolice sa različitih pozicija. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ISS012-E-15999.JPG (71.21 KB, 639x435 - viewed 220 times.)

* ISS012-E-16002.JPG (79.83 KB, 639x435 - viewed 220 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #266 on: December 15, 2011, 07:10:36 pm »

Još jedan prilog kolektivnoj memoriji...


Neno Belan: Nikad neću zaboraviti nastup sa Štulićem i plesnjake u Shakespearea

Djetinjstvo sam proveo uglavnom na Skalicama, a od ‘71. godine na Blatinama - započeo je Neno Belan splitski vremeplov svojim očima, što uvijek zvuči pomalo sjetno ako ne živiš više na navedenim adresama, ili ako si promijenio grad.

No, u Neninu slučaju, on je mjesto boravka više dopunio, nego promijenio; danas podjednako vremena tijekom godine provede u Splitu, Rijeci i u Zagrebu, plus dva mjeseca tijekom ljeta na Braču.

Ono najljepše čega se iz Splita svoje rane mladosti sjeća jesu, naravno, svirke i druženja.

- Nikad neću zaboravit našu prvu svirku s Đavolima u Bilom idru; tada nam je kao predizvođač, 1984. godine, na koncertu nastupio Marijan Ban, koji je već imao nekoliko svojih hitova.

Od ulaznica, koje su kupili naši prijatelji - a sve je bilo baš nekako na prijateljskoj osnovi - kupili smo srdele i crno vino, pa se nakon koncerta svi počastili... - govori Neno, kojemu je iz Splita osamdesetih u memoriji ostao “zamrznut” još jedan događaj. Zapravo, zbio se “jušto” 1980. godine.

Brigadirski klub

- Imao sam bend, zvao se Narodno blago (kasnije je ime preuzeo ex panker Marinko Biškić), koji je nastupio kao predgrupa jednom kasnije vrlo popularnom sastavu: Azri, naime. Taj se koncert dogodio u tadašnjoj mjesnoj zajednici Gripe. Još uvijek imam slike kad sam s Johnnyjem skupa bio na pozornici, jer smo zapjevali i zajedno - Neno će.

No, prapočeci njegova glazbenog djelovanja sežu još malo više u prošlost. Splitsku, dakako, jer je u Zagreb “trbuhom za kruhom” otišao početkom devedesetih, a pet godina kasnije, prije petnaest godina, put Rijeke.

- Prvi sam javni nastup imao u Spinutu, u tadašnjem Brigadirskom klubu. Umirao sam od treme, pamtim to kao jučer, bilo je to 1976. godine, a izveo sam dvije pjesme, od kojih je jedna bila antologijska ‘Yesterday’ od Beatlesa - prisjeća se naš sugovornik, koji je nakon tih prvih, reklo bi se, formacijskih nastupa palio i žario splitskom urbanom scenom osamdesetih godina.

A zbog glazbe i Đavola, štoviše - na očaj majke - napustio studij FESB-a na četvrtoj godini... No, nije mu žao; rado se sjeća svirki u STOP-a, TOK-a (svirao je čak sam sebi, to jest na vlastitoj brucošijadi!), ali i izlazaka “u civilu”.

Za vrijeme studija rado je zalazio u CC-a (današnji Mississippi), dok se u antologijskog Shakespearea (današnji klub O’Hara), kaže, naplesao kao nikad poslije u životu!

- U Šekspira sam proveo desetak svojih mladih godina; liti na terasi, zimi bi se stisli unutra, a ja sam nekako uvijek bio na katu, gdje sam plesao do iznemoglosti.

Tako jaku plesačku fazu više nisam ponovio - kroz smijeh će simpatični Neno, kojemu su se od vanjskih lokacija u sjećanje najviše usjekle večeri provedene ispred Bobisa na Rivi, tog nezaobilaznog punkta osamdesetih. - Bile su dvije struje: istočni dio Rive bio je rezerviran za rockere i punkere, dok su na zapadni, put Svetog Frane, zalazili šminkeri.

Među tim dvjema populacijama vladao je i blagi antagonizam, no sve je bilo simpatično, benigno, bez forsiranja celebrityja kao danas. Od dnevnih pošta izdvojio bih puntu između Zente i Ovčica, tamo sam se kupao, pa mogu reći, cili život. A prijateljske, svirke uz gitaru na otvorenom?

Svirali smo posvuda, kad je bilo lipo vrime vanka, a zimi po stanovima i, kasnije, u garažama. Znali smo se s gitarom skupit kod Lučke kapetanije, tamo di danas pristaju katamarani, pa sist baš na skale uz more - veli Belan, kojemu je u sjećanje navrla još jedna simpatična epizoda...

- Bilo mi je smišno, dok smo još bili nepoznati Dino Dvornik, Ban i ja, kad bi skupa išli kombijem put Čiova na neku gažicu. Dino je već kao vrlo mlad bio luckast, zabavljač po prirodi. Tada bi se skupa vozili u kombiju i sve do Čiova pivali klapske pisme. Baš smo se znali zabavit - zaključuje Belan.

Šola, Rogošić i Ana Sasso

Od osoba koje pamti iz “Splita svoje mladosti” Neno izdvaja Ivana Šolu, motorista kojeg je na nebo popularnosti i slave vinula TV reklama za ‘Pipi’ s Anom Sasso kao glavnom protagonisticom na njegovu motoru. Junak toga vremena bio je, u njegovim očima, i plivač Veljko Rogošić koji izranja iz mora na Rivi “koje još nije čak ni imalo kolektor”, smije se Neno. Sve ih je, pak, povezalo čuveno narančasto piće s mjehurićima, ali i ono divna, neponovljiva vibra splitskih osamdesetih...

Piše: Lenka Gospodnetić
Izvor: Slobodna Dalmacija
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #267 on: December 17, 2011, 08:20:51 pm »

Da nije u Splitu uvjek sunce i toplo, pokazuju i slike iz jučerašnje "Slobodne Dalmacije".


* ostro_split1-161211.jpg (88.42 KB, 700x468 - viewed 94 times.)

* ostro_split2-161211.jpg (77.43 KB, 700x468 - viewed 94 times.)

* ostro_split3-161211.jpg (73.79 KB, 700x468 - viewed 74 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 13 150



« Reply #268 on: December 22, 2011, 08:05:18 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Macke s Matejuske 2007 Niksa Smoje.jpg (159.24 KB, 820x615 - viewed 166 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 13 150



« Reply #269 on: December 31, 2011, 04:35:05 pm »

Jedna od fotografija sa kalendara 2012. posvecenog iskljucivo Matejuski. Hvala Niksi Smoji!!!

Za Gazdu -  di je ona mala barka plava....... (eno je u centru centra).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 10_Matejuska_2012_listopad (1).jpg (555.43 KB, 1377x835 - viewed 117 times.)
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 66   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.