PALUBA
May 07, 2024, 02:59:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Godisnjica junačke smrti pbb Spasića i Mašere  (Read 109737 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #75 on: April 11, 2011, 10:23:05 pm »

Ma jeste Boro, slažem se sa tobom, ali uvek postoji neko racionalnije rešenje!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #76 on: April 11, 2011, 10:26:04 pm »

Eh Lovac, iznenađuješ me...

Verujem da znaš za Termopile, Leonidu i njegovih tri stotine ratnika, odbranu jevrejske tvrđave čijeg se imena ne mogu setiti (mislim Masada?) do poslednjeg deteta, Stevana Sinđelića, nebrojenih heroja koji su svesno žrtvovali sebe u NOB, majora Tepića i hiljade drugih. Zar ne bi sada mogli da razvijemo diskusiju o svima njima, zašto su to učinili? Učinili su zato što su bili heroji, časni i jedinstveni ljudi kakvi se ne rađaju baš često. Svi koje sam nabrojao, kao i mnogi drugi koje nisam, pa tako i Spasić i Mašera.

Častan čovek koji nosi uniformu vojske svoje otadžbine ponekad ima samo taj izbor.

Slažem se s tobom Boro do srži. Šta sam sve video 91-ve, ali nedate mi zbog tačke 11, dođe mi da u najmanju ruku nekima svih
činova pljunem u lice. Ma nisam ja neki preveliki junačina , ali čovjek u najmanju ruku treba bar da poštuje sebe.
Slava slavnim Spasiću i Mašari. Oni su otišli u vječnost pa kome se to svidjelo ili ne svidjelo.... Angry
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 017


« Reply #77 on: April 11, 2011, 10:31:12 pm »

Ma jeste Boro, slažem se sa tobom, ali uvek postoji neko racionalnije rešenje!

Postoji za nas, u ovim uslovima i sa ovolike vremenske distance. Za njih, to je bilo jedino rešenje, kao i za hiljade kapetana koji su svesno otišli sa svojim brodom Posejdonu u goste, iako su mogli da se spasu. Čast nema cene, jedna od retkih roba koja se ne prodaje/kupuje - ili se ima ili ne. Ako se ima, neprocenjiva je. Šta znači život prema nečemu takvom? Upravo to je pitanje nadgradnje - čovek je jedno od retkih, ako ne i jedino biće na planeti spremno da da svoj život za imaginarne pojmove: čast, otadžbinu, ponos, inat, ljubav i tako dalje. Druga bića ginu u borbi oko hrane, vode, prava na parenje, teritorije - što se opet svodi na hranu, ali za imaginarne pojmove vrlo retko, osim čoveka, najčešće vojnika.

Nema časnijeg dela od njihovog, kao i tolikih nebrojenih heroja širom sveta koji su svesno dali živote za svoj ideal.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #78 on: April 12, 2011, 09:01:18 am »

Ma jeste Boro, slažem se sa tobom, ali uvek postoji neko racionalnije rešenje!
Poslije borbe lako je biti General (Admiral).
Sa ovakve vremenske distance za svaku borbu može se nači racionalno rešenje pa i ono najracionalnije - diplomaciju. Ali tada tamo...



Slažem se s tobom Boro do srži. Šta sam sve video 91-ve, ali nedate mi zbog tačke 11, dođe mi da u najmanju ruku nekima svih činova pljunem u lice.

I da su nosili uniformu, to mora da nisu bili vojnici.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #79 on: April 12, 2011, 09:37:11 am »

Bas kao sto kazete tesko je sad prosudjivati posle 70 godina , mada ja poštujem taj čin kao hrabar ali opet i nerazumem . Sigurno je da bi obojica vise vredeli u borbi protiv neprijatelja recimo da su pokusali beg iz Boke ili na neki drugi nacin da su se prikljucili saveznicima . Da su bili u bezizlaznoj situaciji onda bi po meni čin bio opravdan . Ipak su to hrabri i casni ljudi bili .   
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #80 on: April 12, 2011, 09:42:58 am »

Mogu samo da zamislim njihovo očajanje što nisu uspeli da isplove sa svojim brodom a država im se ruši kao kula od karata pred njihovim očima. Očajan trenutak i očajnički čin.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #81 on: April 12, 2011, 10:11:50 am »

Ma jeste Boro, slažem se sa tobom, ali uvek postoji neko racionalnije rešenje!
Poslije borbe lako je biti General (Admiral).
Sa ovakve vremenske distance za svaku borbu može se nači racionalno rešenje pa i ono najracionalnije - diplomaciju. Ali tada tamo...



Slažem se s tobom Boro do srži. Šta sam sve video 91-ve, ali nedate mi zbog tačke 11, dođe mi da u najmanju ruku nekima svih činova pljunem u lice.

I da su nosili uniformu, to mora da nisu bili vojnici.
Zato i postoji ona vječna narodna: " NA MUCI SE POZNAJU JUNACI" ,ali nažalost ili na sreću, nije svako rođen da postane junak...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #82 on: April 12, 2011, 10:46:16 am »

Gledam i gledam..........

Ne razumem Jadrane, da li nešto nije u redu u mom komentaru?

Svoj sam "komentar" smislio prije tvog komentara - a kao odgovor na post Lovca. Svoje misljenje imam - ono je blisko Marinerovom, tvom ........
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #83 on: April 12, 2011, 11:19:19 am »

Uzmite u obzir činjenicu da, ako bi potopili "Zagreb", a sačuvali svoje živote, istog dana bili uhvaćeni od strane Italijana ili kolabracionista i streljani. Čak je postojalo naređenje od dan-dva ranije da će sabotaža na brodovima biti kažnjiva smrću, izdata od pretpostavljenih u komandi koji su predali flotu okupatoru. Ako čitate hronike, znate da odluku o nameri da unište "Zagreb" nisu mogli doneti danima i nedeljama unapred. Stvari su se odvijale munjevitom brzinom i do zadnjeg dana verovatno nije postojao organizovan plan za samouništenje broda. 17. aprila nisu imali kuda bežati. Bili su svesni da ako unište brod, smrt je neizbežna. Jedini izbor koji su oni imali bio je predati se okupatoru ili časno umreti.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 017


« Reply #84 on: April 12, 2011, 04:56:05 pm »

Gledam i gledam..........

Ne razumem Jadrane, da li nešto nije u redu u mom komentaru?

Svoj sam "komentar" smislio prije tvog komentara - a kao odgovor na post Lovca. Svoje misljenje imam - ono je blisko Marinerovom, tvom ........

Hvala na objašnjenju druže. Smiley
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #85 on: April 13, 2011, 07:31:49 am »

Nemojte zaboraviti da je to mnogo drugačije vreme nego današnje.
Reč, obraz, zakletva, domovina (država), sve to je imalo mnogo drugačije značenje nego danas.
Nije postojala globalizacija, teško se prodavala "vera za večeru".
Uostalom koliko njih je sa njihovog broda pristupilo bilo kom antifašističkom pokretu i ostalo zapisano zauvek u istoriji.
Siguran sam da njihova želja nije bila da se upišu u istoriju, već da po njihovom mišljenju,
u tom momentu na najbolji način nanesu gubitak okupatoru.
U svakom slučaju za svoju državu dali su najviše šta su mogli.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #86 on: June 27, 2011, 08:20:09 pm »

Žao mi je što tek sada gledam ovaj topik... Embarrassed
Junački čin ova dva heroja može samo da posluži za ilustraciju šta znači oficirska čast i zakletva, hrabrost i žrtvovanje...Zato sam sa žaljenjem pročitao neke komentare na ovom topiku :'(
Ne zaboravimo, biti oficir, pa još i mornarički, nekada je značilo mnogo više od epoleta... Značilo je, prije svega, biti čovijek...
Neću reći da je danas malo takvih-uopšte ih i nema.
Za ilustraciju evo dio poslednjeg pisma kojeg je NARODNI HEROJ Milan Spasić poslao svojoj majci u osvit Aprilskog rata, baš iz Boke...


* pismo M. Spasića.JPG (336.44 KB, 2011x1144 - viewed 142 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #87 on: June 27, 2011, 09:01:55 pm »

Potresno je čitati, makar samo i prve redove tog pisma, i pri tome razmišljati o tome kakve su se misli rojile u glavama tih mladih junaka ...Huh??
Logged
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« Reply #88 on: June 28, 2011, 11:31:45 am »

...dio pisma, cijelo pismo na žalost nije sačuvao. Moguće da ga je odrezala mučena majka, jer se ubila nakon što je saznala da joj je sin poginuo.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #89 on: April 17, 2012, 09:00:52 am »

Danas se navršava 71 godina od kada su ova dva heroja dobrovoljno dali svoj život za čast i slobodu...
Čisto da se ne zaboravi...


* 21.jpg (523.93 KB, 1441x1097 - viewed 116 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.