PALUBA
May 18, 2024, 02:19:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 [141] 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2228625 times)
 
0 Members and 7 Guests are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2100 on: May 10, 2013, 08:43:18 am »

Nekada se ozbiljnije radilo danas ide moja i dve moje fiktivne ponude od dve nezainteresovane firme i cena je gotova.

Svaki deo je imao svoju cenu a ona se sastojala od normativa izrade vrednosti norma časa i vrednosti materijala.
Branio sam normative za montažu  tenka, zbog troškova goriva na poligonu predstavnik direkcije je prvi put prilično vikao na mene i pretio mi.

 Bioje to tada puk. Bogavac kasnije smo puno sarađivali dobro je radio svoj posao a dao je veliki doprinos projektu.
Dati podaci po repbublikama se odnose na cenovnik za Kuwait.
Cene date  za komponenate su zaokružene.

Nekada sam ispred ĐĐ sa SMELT-om i Direkcijo koordinirao izradu ponude za  fabriku tenkova u Iranu, a 9o god sam uradio tehnoekonomsku analizu za obnovu proizvodnje za novog finalistu.
Bio sam u komisiji za utvrđivanje cene tenka M-84ABI.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2101 on: May 10, 2013, 09:59:52 am »

Malo me zbunjuje ovaj tekst
"Taki tanki so danes v Siriji, Iranu, Kuvajtu in še kje drugje"

U Kuvajtu je M84 koji smo radili svi zajedno, 149 komada, u Iranu je modifikacija T55 koji je radila Fotona, sa power packom iz 14-tog Oktobra Kruševac, a u Siriji je bila prikazivana modifikacija tenka T55 koju je radio Čajevac. Zbog problema sa softverom, a o kojem sam već pisao na ovim stranicama, tenk se nije pokazao dobar u gađanju, te nije ni prodat u Siriju. Tako da tamo nema "domaćih" tenkova. Gađao je, tada KIK, Bogičević Milijan. I skoro sve promašio. Kasnije, kad se radio tenk T55 sa termovizijom za Egipat, greška u softveru je ispravljena, ali je tada bilo kasno za ponovni prikaz u Siriji.

Negdje sam već na Palubi postavio slike rada na tim modifikacijama u Iranu.

Rad na modifikaciji tenkova T55  u Sloveniji je u stvari rad na spašavanju domaće vojne industrije i domaće pameti. Da ti tenkovi nisu urađeni u Sloveniji, vojne fabrike bi stale, te bi stručnjaci napustili Sloveniju ili te fabrike, a što bi se veoma loše odrazilo na buduće poslove.

Bez obzira koliko se modifikovao T55, M84 će ostati uvijek bolji.

Sjećam se tog posla sa SMELT-om za Iran oko ponude za posao prebacivanja licence za M84 i izrade njihovih fabrika za proizvodnju tenka M84. Nisam radio na tome, ali su ovi iz finansija oko mene na tome nešto radili.

Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2102 on: May 10, 2013, 12:43:53 pm »

Da je posao sa Iranom ugovoren svi bi smo imali posla za narednih 10 godina radilo se o proizvodnji od 1000 komada sa velikom isporukom naših delova uz isporuku opreme transver tehnologije.
Zadnju ponudu sa korigovanim cenama odneo sam u Beograd leta 91g.

Kada je 90-tih godina 14 oktobar preuzeo isporuku pogonskih grupa koja je bila dogovorena sa Hadžićima šokirao sam se kada sam u ugovoru video dogovorenu cenu koja nije mogla da pokrije troškove izrade para menjača, motora i multiplikatora.

Videlo se da je reč o damping ponudi koja je ometala mnogo ozbiljnije pregovore.

Da paradoks bude veći bio sam u ĐĐ stručni konsultant trojici strućnjaka iz Hadžića koja su se kao pripremala za osvajanje remonta M-84 pa smo im dali svu potrebnu dokumentaciju.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #2103 on: May 10, 2013, 01:28:12 pm »

Da li se ikada razmatralo uvođenje u upotrebu municije sa sagorljivom čaurom?
« Last Edit: May 10, 2013, 01:37:05 pm by wermez » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2104 on: May 10, 2013, 01:44:38 pm »

Da li se ikada razmatralo uvođenje u upotrebu municije sa sagorljivom čaurom?
Gdje se primjenjuje takva municija Huh?
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #2105 on: May 10, 2013, 02:38:00 pm »

Sedamdesetih godina je bilo testiranja u NATO drzavama, na tenku M60a1. Cilj je bio da, pošto je mesing skup, da se čaura izrađuje od materijala koji bi sagoreo tokom ispaljenja.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2106 on: May 10, 2013, 03:11:13 pm »

A jesi li ikad vidio ostatak čaure za top 2A46, odnosni D81. To se inače zove dance, a izbacuje se iz tenka nakon opaljenja.

Odnosno, izbacuje se na otvor za izbacivanje danceta iz tenka koji ima dvopotezni automat punjenja kao na T72 i njegovim verzijama, a tenkovima T80 i njegovim verzijama, koji imaju jednopotezni punjač nakon opaljenja dance se vraća u praznu kasetu kod sljedećeg punjenja topa. U prevodu, tenk sa punjačem kao na T80 može da gađa kod ABHO opasnosti, Drži stalno natpritisak u borbenom odeljenju. Ne otvara poklopac za izbacivanje danceta kod popune topa.

I nije od mesinga, i skoro je sagorljiva. Čelična je. Često se može vidjeti po kasarnama, jer od tog ostatka sagorljive čaure prave pepeljare.

Ja sam, nekad davno, dok sam bio smrdljivi pušač, na svom stolu držao pepeljaru izrađenu od danceta. Odvrnuo upaljač, popunio rupu od upaljača sa nekim materijalom, obradio na glodalu, poravno, skratio dance na nekih 5 cm, niklovo itd.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na ovoj gornjoj slici se vidi presjek barutnog punjenja za top 2A46. Kod opaljenja ovo sve izgori osim ovoga sivoga desnog dijela, a koje se zove dance.  Ostalo je barut i karton. Nekoliko vrsta baruta raznih namjena. Ima i dodataka u barutnom punjenju, plamenogasitelja i malo hemije za očuvanje topovske cijevi.

Dakle, ovdje je ostatak gađanja, dno čaure, tzv dance. I nije od mesinga.

Pozdrav

Vlado

PS

Ja sam tenkove koji su došli u TRZ Hadžići za obuku za remont uzeo i remontovao. I vratio u jedinicu. Ali, o tome se ne piše. Član 11.


* Aufbau_125_mm_Treibladung.jpg (37.5 KB, 688x312 - viewed 331 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #2107 on: May 10, 2013, 03:37:49 pm »

Quote
Drugi način je primena sagorljivih čahura. Prednost takvih čahura je u štednji deficitarnog materijala (mesinga) i u jednostavnosti njihove proizvodnje, kao i u poboljšanim uslovima za rad posade zahvaljujući manjoj količini gasova i odsustvu ispaljenih čahura koje zauzimaju prostor u borbenom odeljenju...
          
                                                    Tenkovi i tenkovske jedinice, preveo potpukovnik Nikola Dragović, 1980.

Da li ima mesinga uopšte u čauri?

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2108 on: May 10, 2013, 03:51:31 pm »

U ovoj, za M84 i varijante T72 i T80, nema mesinga. Samo čelik.

Na T55 je mesingana čaura. Kod opaljenja čaura pada na pod tenka i vrti se po podu. Prazne čaura se vrte po podu, a poslužioc stoji između njih, drži sljedeće zrno za popunu u ruci i gleda kad će mu čaura gurnuti nogu. Veoma nezgodno.

Pozdrav

Vlado
Logged
RLG
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #2109 on: May 10, 2013, 04:11:15 pm »

Питање за "старије" чланове форума,
да ли се током развоја М84 разматрало увођење ракете која се испаљује из топовске цеви
Знам да ми нисмо радили на томе, али постојала су руска решења...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #2110 on: May 10, 2013, 04:32:59 pm »

Постојала су руска решења још од седамдесетих година, али до средине 90-их те ствари нису биле за извоз. Према речима Милорада Драгојевића, та опција није разматрана, јер се сматрало да не даје битне тактичке предности.
« Last Edit: May 10, 2013, 04:44:51 pm by kumbor » Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #2111 on: May 10, 2013, 04:35:19 pm »

Ako se ne varam, u sovjetskoj vojsci je samo komandni tenk imao rakete.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 850


« Reply #2112 on: May 10, 2013, 05:14:58 pm »




   Dance barutnog punjenja topa M-84, a i T-72 je izrađeno od nerđajućeg čelika ( verovatno prohroma ) koji je dodatno premazan nekom sivom farbom. Sam materijal je ljut i dosta se teško obrađuje na strugu, to zna onaj ko je pokušao da napravi pepeljaru od njega. Od mesinga bi moglo biti samo kućište inicijalne kapsle koje se uvrće u dance.

   Na T-55 prazna čaura posle opaljenja i kretanja zadnjaka unazad ispada iz ležišta metka i udara u štitnik topa koji usmerava njen pad na dole uz karakterističan zvuk sličan zvonu. Čaura ostaje na patosu dok poslužilac vrši ubacivanje druge granate u ležište u topu i potom pritiska pečurku završnog prekidača koji označava da je top napunjen i spreman za opaljenje. Tada poslužilac može, ukoliko proceni da ima dovoljno vremena i da je bezbedno, a po komandirovom odobrenju da izbaci prazne čaure kroz luk poslužioca koji je u borbenim dejstvima spušten ali ne i zabravljen. Čaure se mogu izbaciti i kroz otvor za prinudni izlaz posade na podu tenka, a ukoliko je i to nemoguće usled ABH opasnosti čaure se mogu vratiti u njihovo ležište u saću ili nosačima na vencu kupole. Znači kod T-55 postoji više načina smeštaja čaura nakon opaljenja a najgori je pomenuti da one ostanu na patosu tenka i da pri okretanju kupole zapnu o delove opreme unutar tenka i izazovu njihovu havariju ili povređivanje posade. A bilo je svega : od kidanja el. instalacije i izazivanja varnica i požara na rotativnom kontaktu, odvaljivanju grejača i poplavi nafte u kupoli, do probijanja saća granata koje je ujedno i unutrašnji rezervoar za gorivo uz takođe poplavu nafte...

   Što se tiče POVR čini mi se da su Mađari 90-tih imali projekat modernizacije T-55H ili tako nekako, koji je lansere za Maljutke imao na krovu kupole između luka komandira i luka poslužioca. Znači, raketa se nije ispaljivala kroz cev, već nezavisno sa svog lansera kao kod BVP M-80. Možda bi ovaj način bio jednostavniji za M-84 radi povećanja vatrene moći sredstva a bez većih ulaganja u modifikaciju obrtnog transportera, cevi, SUV-a i izrade nove rakete.


Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2113 on: May 10, 2013, 11:05:31 pm »

 Interesantno mi je u Slovenačkom članku, da je NATO zainteresiran za vežbe sa M-84 u Nemačkoj.

A drugo, zanima me uporedjenje Patria - M84: + i - , te zašto uopšte govore o upotrebi M84 umesto Patrie - mislim u tehničkom smislu, ne zbog dejstva, da imaju probleme trunutno sa Patrijama. Pa zar nije ovo dvoje dva dosta različita "stroja" , ovako laičko rečeno ?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #2114 on: May 10, 2013, 11:20:39 pm »

T-55 u modenizaciji pred raspad SFRJ ( to je valjda projekat "Igman") takođe je imao lanser za Maljutke nad maskom topa ili na kupoli, bliže zadnjem delu. To jeste jeftina i laka modernizacija, ali nema veze sa mogućnostima prave rakete, namenjene ispaljivanju iz 2A46 topa. Sem toga, Maljutka, ma koliko bila jeftina i praktična, ima ograničene mogućnosti. Da nije tako, Rusi bi je koristili i dan danas, što ne rade, mada ih verovatno čuvaju u skaldištima.
« Last Edit: May 10, 2013, 11:39:55 pm by kumbor » Logged
Pages:  1 ... 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 [141] 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.