Foklandski rat 1982. godine

<< < (2/61) > >>

Rade:
Као једна успешна акција јединица САС се наводи напад на острво Пебл који се одиграо 14. и 15. маја 1982. године.
Наиме, након што су аргентинци заузели острво Пебл, на њему су одмах формирали авио базу на којој су базирали лаки јуришни авиони Пукара (FMA IA-58 Pucara). Ови авиони су представљали потенцијалну опасност за британске снаге које би се искрцале на острво. Јединицама САС, које су базирале на носачу авиона Хермес (класа Кентаур), дат је задатак да елиминишу претњу. Као подршку су имали бродску артиљерију с фрегате типа 22 (HMS Broadsword) из пратње носача авиона Хермес и разарача Гламорган (класе Каунти).
Почетни план се састојао у томе да се искрца јединица еквивалента чете. Она ће уништити авионе на писти, радарски положај и посаду гарнизона пре него што се извуче хеликоптерима. Све је планирано да траје најкасније до сумрака.
Обавештајни подаци са терена за потребе извођења мисије су долазили од припадника који су инфилтрирани на острво кануима. Због добијених информација са терена (јак чеони ветар који ће успорити лет хеликоптера до места искрцавања и тиме пореметити целу сатницу) одлучено је да је уништење авиона примарни, док је уништење посаде секундарни циљ.
Током ноћи 14. маја, два хеликоптера Sea King су искрцали 45 сасоваца на позицији која је удаљена неких 6 км од полетно слетне стазе на острву. Планинска јединица је имала задатак да нападне и уништи авионе, док је преостало људство из групе образовало оперативну резерву и служило као подршка. Група је са собом понела преко 100 мина за минобацач 81 мм, експлозив, ракетне бацаче 66 мм. Од пешадијског наоружања се ту „нашла“ пушка М16, неке са потцевним бацачем граната М203.
 У прилажењу мети, сасовци су приметили стражу али су остали неоткривени. Када се указала прилика, постављен је експлозив на свих 7 авиона. Када су сви авиони били спремни за уништење, отворена је ватра из лаког наоружања и ракетних бацача. Све летелице су биле оштећене. Убрзо је започела артиљеријска ватра са британских бродова. (Према неким изворима, експлозив је постављан за време артиљеријске ватре са брода која је присилила аргентинске војнике да остану у заклонима)
Снаге за подршку нису отварале ватру док се и послењи сасовац није извукао са аеродрома. У размени ватре са посадом гарнизона је рањен један сасовац.
Рањеник је извучен на место предвиђено за извлачење. Донета је одлука да се продужи са извлачењем, јер је примарни задатак мисије испуњен.

Искрцавање је могло да почне...

Rade:
Током ноћи 21. маја Британци су извели искрцавање у рејону Сан Карлоса, на северној обали Фокланда. Залив, међу британским војницима познат као „Bomb Alley“, постао је мета честих напада аргентинске авијације.
Искрцавању су претходиле акције група САС које су неутралисале аргентинске положаје на будућој десантној просторији. Као подршку су имали артиљерију са разарача Антрим (HMS Antrim) и фрегате Ардент (HMS Ardent).
Десантиране су јединице из 3. командо бригаде( 40., 42. и 45. батаљон) и  Падобранске регименте (2. и 3. батаљон). Јединице су се искрцале по следећем: на „плаву плажу“ (Сан Карлос) су искрцани 40. командо батаљон, штаб 3. командо бригаде и 2. падобрански батаљон; на „црвену плажу“ (залив Ајакс) су искрцани 45. командо батаљон са артиљеријском јединицом и логистиком; на „зелену плажу“ (лука Сан Карлос) су искрцани 42. командо батаљон, 3. падобрански батаљон и артиљерија.
Други падобрански батаљон је одмох по искрцавању добио задатак да напредује 5 миља ка Сасекс планинама како би спречио евентуални напад аргентинских снага које ми могле да угрозе даље искрцавање.
До зоре следећег дана формиран је сигуран мостобран одакле ће се покретати даље акције.
Искрцавање у заливу Сан Карлос предтавља велики успех у смислу да је искрцано све што је планирано да се искрца. Али, за бродове који су учествовали у првој фази искрцавања, или ће учествовати у наредним фазама искрцавања, то је био почетак веома опасног и ризичног периода. Мањи транспортни бродови су лежали усидрени у заливу Сан Карлос, док су већи ескортни бродови сидрили у Фокландском мореузу. Непокретни бродови су представљали „лепу“ мету за аргентинске авионе. Стога су Британци распоредили 12 батерија ПАР „Rapier“ у циљу одбране од очекујућих напада из ваздуха. Командант, бригадир Томпсон је био задовољан јер је сада имао искрцаних 2400 војника. Његов следећи задатак је био заузимање Порт Стенлија. Пре тога је требало заузети Дарвин (Darwin ) и Гус Грин (Goose Green). За припаднике Краљевских маринаца и Падобранске регименте то је значило да ће морати даље пешице, носећи сву своју опрему са собом.
Сада, када су се британске снаге искрцале, аргентинско РВ покреће серију ноћних бомбардовања употребом „Канбера“. Бомбардовања су трајала до краја рата, 14. јуна.

На мору, недостатак квалитетне ПВО, узео је свој данак... 21. маја су потопљени фрегата „Ардент“ (HMS Ardent), „Антилоп“ (HMS Antelope) и 25. маја теретни брод „Атлантик Конвејер“ (Atlantic Conveyor) који је на себи носио хеликоптере, опрему за градњу аеродромске писте и шаторе. На тај дан су потопљени и разарач „Ковентери“ (HMS Coventry), док су тешко оштећене фрегате „Аргонаут“ (HMS Argonaut) и „Брилијант“( HMS Brilliant). Како било, многи британски бродови су избегли оштећења услед тактике бомбардовања коју су примењивали аргентински пилоти. Наиме, како би избегли велику густину ватре са бродова, аргентински пилоти су нападали са веома малих висина. Велики број бомби избачених са тако малих висина није експлодирао јер није било времена за армирање упаљача. Касније се прешло на употребу гравитационих бомби, што је доводило пилоте у велики ризк јер нису имали времена за извлачење на безбедну висину (тек касније је додат успорач упаљача).

У овим ваздушним нападима аргентинско РВ је изгубило скоро 20 авиона.

ZastavnikDjemo:
Jedna od najkrvavijih scena ovog rata je bilo potapanje HMS Sir Galahad, gde je poginulo dosta pripadnika Velskih strelaca. Pilot aviona koji ih je roknuo je Carlos Cachon (tada porucnik, penzionisao se kao potpukovnik, sada ima firmu za prodaju nekretnina), i jedan od prezivelih, Simon Weston (preziveo, ali "izrostiljan") ga je video 1991. u Buenos Airesu, i tome napisao veoma interesantnu knjigu. Koga interesuje, imam je...
Evo i njegovog intervjua, sa uz pomoc google-a preveden sa Spanskog: http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=es&u=http://www.porsiempremalvinas.com.ar/cachon.htm&sa=X&oi=translate&resnum=7&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dcarlos%2Bcachon%26start%3D10%26hl%3Den%26rlz%3D1T4SNYK_en-GBBE252BE252%26sa%3DN

kanader41:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

kanader41:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page