PALUBA
May 17, 2024, 11:11:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 732201 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1230 on: November 21, 2013, 08:34:47 pm »

sledeća...
pogled sa tornja


* 10.jpg (310.37 KB, 662x1024 - viewed 127 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1231 on: November 21, 2013, 08:38:09 pm »

još jedna slikana sa tornja, ispod nje je fotografija iz drugog ugla...
u pozadini se vidi P-812 Neretva


* 11.jpg (312.57 KB, 676x1024 - viewed 109 times.)

* 12.jpg (239.47 KB, 1024x669 - viewed 140 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1232 on: November 21, 2013, 08:43:58 pm »

mislim da je ova pogrešno okrenuta (u ogledalu...)


* 13-1.jpg (358.23 KB, 1024x669 - viewed 121 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1233 on: November 21, 2013, 08:46:52 pm »

A evo i šta se dešava unutar podmornice:


* 13-2.jpg (290.08 KB, 1024x646 - viewed 122 times.)

* 14.jpg (224.69 KB, 1062x1539 - viewed 139 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1234 on: November 21, 2013, 08:49:54 pm »

i za kraj jedna slika torpednih cevi...


* TC.jpg (326.75 KB, 1024x680 - viewed 128 times.)
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #1235 on: November 21, 2013, 08:51:36 pm »

Radi ovakvih slika odvedoše jednog moranara koji je služio na njima,pravo u bajbok.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1236 on: November 21, 2013, 09:30:18 pm »

Hvala Vam @mali od palube!

Zaista lijepe fotke,dobro ispoštovana sistematika,normalno sa Vama dostupnim fotkama.Mislim da je to na ovakvim topicima veoma teško postići.Vjerujem da je podmorničarstvo kod nas samo historija a sad ona se može koristiti u razne svrhe (turističke,pisanje knjiga,za crpljenje ideja u nauci i sl.).Sigurno da se može i zlorabiti no o tome nebih.Sama sistematičnost koliko je to moguće sigurno će doprinjeti lakšoj upotrebi za pozitivne svrhe.No da ne odem previše u off ....

Pozdravljm Vas i još jednom hvala!
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #1237 on: November 21, 2013, 09:48:09 pm »

Radi ovakvih slika odvedoše jednog moranara koji je služio na njima,pravo u bajbok.
Da pojasnim,to je bilo u doba JRM,.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1238 on: November 21, 2013, 09:53:13 pm »

Radi ovakvih slika odvedoše jednog moranara koji je služio na njima,pravo u bajbok.

Tebi "Kaćo" uvijek padaju napamet misli, da bog sačuva....
Pa zar nevidiš da su ovo slike i po kvalitetu i po zamišljenom redosledu snimljene
namjenski u određene svrhe.
Ovako nikad nebi ni u kom smislu snimio običan mornar na osluženju vojnog roka.
Ovo je snimilo službeno lice sa debelim znanjem onih koji su odgovrni bili kod ovakvih
radnji.
« Last Edit: November 21, 2013, 10:04:21 pm by ORIĆAREB » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1239 on: November 21, 2013, 10:48:13 pm »

Da ipak počnem i sa nekim komentarima a da bih ostao u temi, oko P811,nebih sada pisao po meni nezavršenoj temi o čvrstom trupu na P821.

Žao mi je što je @Plavnik bolestan.On zaista ima daleko najbolje podatke a njegova sjećanja su svježija pošto je bio na P do samog kraja njihove prave namjene.

Mislim da o činjenicama koje se slažu sa mojim sjećanjima ne treba da raspravljam,nego samo o onome što mi se čini da nije kakva su i moja sjećanja.Ovim ne mislim da sam u upravu ili da tražim griješke kod drugih i podataka,nego da se radi o nadopuni pogotovu ako se ta moja sjećanja pokalapaju sa fotkama ili sjećanjima drugih odnosno dostupnim podacima.

Objavili ste fotke (prilično tamne)periskopa,radarske antene i sl.Negdje u podacima je navedeno da se radi o periskopu sovjetske proizvodnje.Koliko me sjećanje dobro služi mi smo u onim podacima,o podmornicama,ali nisam siguran dali kod tipa P811 ili P821 ili kod oba, učili da se radi o optici Karl Zeis što mi se baš i ne slaže.

@Plavnik je dobro ukazao na problematiku sa ovim otvorima u vezi čvrstoće ČT.Međutim ja bih ga nadopunio da je na tim P silaz i otvori za krcanje torpeda bio odvojen pregradama u jačini čvrstog trupa, i od centrale a i od pramčanog odseka.Možda griješim pošto nisam stručnjak za brodogradnju,ali mislim da je to možda učinjeno baš i zbog čvrstoće.Dakle,imali ste poseban prostor u odnosu na celu P.Ukoliko me sjećanje ne vara taj prostor je trebao služiti i za izlaz diverzanata odnosno njihov prihvat.Za one koji nisu bili na P svaka P je imala trim i drenažnu pumpu koje su se mogle mijenjati manipulacijom ventilima.Pomoću njih ste mogli izbacivati vodu nesjećam se točno,recimo na 120m i koliko litara u minutu,tako da ova manipulacija sa predhodno navedenim silazom nije bila teška.

Pozdrav!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #1240 on: November 21, 2013, 10:56:26 pm »


A i torpeda krcana na B-81 bila su riječka 53-4, pravolinijska, nenavodeća, varijanta fiumanskog italijanskog torpeda, dužine 7,2m. To torpedo bilo je prilično kraće od sovjetskih torpeda kupljenih za klasu "Heroj". Što se tiče periskopa, u Monografiji piše da je na B-81 stajao francuski periskop firme Societe Optique Mecanique.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1241 on: November 22, 2013, 08:18:28 am »


A i torpeda krcana na B-81 bila su riječka 53-4, pravolinijska, nenavodeća, varijanta fiumanskog italijanskog torpeda, dužine 7,2m. To torpedo bilo je prilično kraće od sovjetskih torpeda kupljenih za klasu "Heroj". Što se tiče periskopa, u Monografiji piše da je na B-81 stajao francuski periskop firme Societe Optique Mecanique.

Vjerovatno ste Vi u pravu.O torpedu je pisao i @Plavnik,na moju opasku da ja znam samo za dve vrste torpeda.On je nekoliko stranica prije na ovom topiku napisao da su postojale tri vrste torpeda a kolko sam razumio,o ovoj koju ste Vi naveli,da nisu bili zainteresovani pošto se koristio samo na dvije podmornice starijeg tipa itd.

Što se tiče periskopa ja nisam čitao monografiju i nemislim da je Vaš podatak netočan.No nemora da se radi samo o mojoj lošoj memoriji.Mi smo te podatke kojih se ja sjećam učili prepisujući jedni od drugih,jer knjige nisu postojale.Morali smo ih znati kod polaganja za podmorničara a koliko se ja sjećam bile su ponekad organizovane i provjere.Druga stvar bitna, podatci su se učili prema podmornici na kojoj si bio ukrcan.Pošto sam ja bio ukrcan na tri podmornice i dva tipa,morao sam učiti dva različita tipa podataka.Na pr.za žirokompas meni je u memoriji ostao na pr.kurs 3 a vjerujte da nisam siguran na kojim P.On mi je ostao u sjećanju zbog magnetnog pojačavača koji sam tada prvi put susreo.U školi sam učio:spery mark dva tipa,einschitz i pionir koji su se međusobno veoma razlikovali.Da ne dužim dalje podaci su mogli sa današnjeg aspekta biti pogrešni i zbog prepisivanja i zbog kasnije modernizacije a vjerovatno najviše zbog loše memorije.Dakle,uopšte ne mislim da sam ja u pravu,jednostavno  pokušajte videti na ovom topiku neko je dao ruske podatke koji mi se slažu u većini toga ali je za periskop navedeno da je zenit-komandirski(misli se vjerovatno napadni a kod nas je bio i  osmatrački).

Pozdrav!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1242 on: November 22, 2013, 10:20:46 pm »


. Lim ČT za B-71 (Heroj) je ruski, dok je kod B-72 (Sava) domaći i poboljšanih karakteristika, koji je omogućio veće dubine kod izgleda iste debljine lima. `Ajde neko od podmorničara neka kaže, to bi bilo najbolje. U Monografiji ne pominju debljinu limova!

U vezi sa predhodnim postom o podacima,uporedite ovo Vaše sa Reply 1189 prvi red.Meni su ovi Vaši podaci uvjerljiviji pošto sam došao na P821 dok se gradio čvrsti trup.Negde isto sam i pisao o varenju sekcija.Sa desne strane zgrade u kojoj se gradio Heroj(gledajući  od mola) bilo je tih limova koliko je duga i zgrada i to polegnutih a i onako kao što nose table stakla prisonjenih uz drvenu konstrukciju(kao kozlić).Dakle vjerovatno za još dve podmornice.

Pozdrav!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1243 on: November 22, 2013, 10:50:42 pm »

Na P811 sam došao negdje 1965.g. Posle one eksplozije i remontovanja u Uljaniku.Sjećam se da smo išli na ispitivanje šnorkla. Odmah po zaronjavanju na periskopsku dubinu krenuo je vodeni stub u P jer elekrozračni ventil nije radio.Svi u prostoru PS smo ostali zabezeknuti. Snama je bio i jeda major sa prvim inicijalom I. On je bio vjerovatno ispred BI baš za ispitivanje šnorkla. Inače čovjek je bio nekada na P ukrcan. Kako je taj čovjek u vidu munje otvorio i zatvorio vrata kad je nestao u centrali. Mi ostali smo zabezeknuti gledali sa onako "bistro" poluotvorenih usta. Najbrže se snašao mislim Krog Ignac koji je doleteo do podnožnog ventila (to su oni ventili koji su u obliku puža i treba ih zatvarati letnji dan do podne) i on ga je brzo zatvorio.Posle je bilo izbacivanje vode iz kaljuže a i priča kako je kod onog majora proradio partizanski  instikt jer je navodno bio u ratu.

Eto jedan detalj iz mog sjećanja sa P811.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1244 on: November 23, 2013, 10:17:41 pm »


U vezi sa diskusijama o upoređivanju krcanja torpeda na ovim i kasnijim P,mogu navesti,da su @Plavnik i @kumbor u svemu u pravu. Koliko se ja sjećam jesu to bili poslovi najvećeg obima ali su se ipak retko radili. Neznam vremenske a i bilo koje druge uzroke ni kad su se vršila ili zbog čega. Uglavnom ja sam bio na tri P a doživeo sam možda svega 3-4 krcanja torpeda.

Što se tiče platforme za kasniji tip P za krcanje preko pramca,sjećam se da je u početku bilo nekih problema. Mislim da su bile i neke modifikacije, ali pošto se ta radnja retko obavljala(kao što sam gore naveo),nismo tome pridavali neku važnost,pa se i ne sjećam šta je rađeno.

Pozdrav!
Logged
Pages:  1 ... 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.