PALUBA
May 17, 2024, 12:24:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 732210 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Snowy
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181



« Reply #1320 on: December 24, 2013, 11:49:21 am »

Je to jedna od naših u turskoj?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* t0u5.jpg (204.27 KB, 798x523 - viewed 198 times.)
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1321 on: December 24, 2013, 02:10:42 pm »


Šteta! Ove male baš su jedinstvene u svjetu. Moglo bi da jih se pokloni i u koji muzej izvan nekadašnje SFRJ. Barem u Pivki (vojni muzej u SLO) uzorno su je sredili i sačuvali za mladi rod.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #1322 on: December 24, 2013, 03:48:18 pm »


Jeste jedna od "bivših" "naših", no na svagda u srcu, a ono je jedno. Ova je fotka bila proletos, ali nikad nije na odmet. Izrezani delovi YU podmornice u Turskoj.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 165


« Reply #1323 on: December 24, 2013, 04:40:43 pm »

Na fotki iz Aliage je krma P 831 "Sava".
Logged
Snowy
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181



« Reply #1324 on: December 24, 2013, 06:52:13 pm »

@ marinero, kumbor

hvala na info. nisam imao pojma o čemu se radi jer sam sliku našao na nekoj X strani  Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #1325 on: December 26, 2013, 05:12:59 pm »

@ marinero, kumbor

hvala na info. nisam imao pojma o čemu se radi jer sam sliku našao na nekoj X strani  Smiley

Snowy, budi pažljiv, kako bilo da bilo, lepo je pamtiti linije podmornica koje su plovile pod jugoslovenskom trobojkom, nije to teško, mnoge linije su lako prepoznatljive. Bile su dobre, opremljene kvalitetno, sa sposobnim posadama, obučavanim za neki drugi sukob, jer u ovom u kom su se našli nisu mogli pobediti nikako.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1326 on: December 26, 2013, 05:52:39 pm »

Da li su jugoslovenske podmornice ikada napustile Sredozemlje?
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1327 on: December 26, 2013, 06:04:39 pm »

To svako može odgovoriti, nisu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #1328 on: December 26, 2013, 06:29:06 pm »

Nisu imale doplov da odu i da se vrate, nije bilo taktičke potrebe, a za takva egzibiciona krstarenja nisu imale mogućnost krcanja ni vode ni hrane. Na šta bi ličili po povratku u Loru, mogu samo sa smeškom zamisliti. Da je bilo neophodnsoti, verovatno bi se i to moglo sprovesti, ali to su ekstremi ekstrema, nisu bili predviđeni ni za šta slično.
Logged
Rainer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #1329 on: December 26, 2013, 11:08:45 pm »

Nisu imale doplov da odu i da se vrate, nije bilo taktičke potrebe, a za takva egzibiciona krstarenja nisu imale mogućnost krcanja ni vode ni hrane. Na šta bi ličili po povratku u Loru, mogu samo sa smeškom zamisliti. Da je bilo neophodnsoti, verovatno bi se i to moglo sprovesti, ali to su ekstremi ekstrema, nisu bili predviđeni ni za šta slično.

Jesu li ikad napuštale Jadransko more? I kako je uopće izgledala jedna "obična" patrola neke JRM podmornice, gdje se išlo, šta se radilo, koliko dugo...? 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1330 on: December 27, 2013, 10:25:40 am »

Nisu imale doplov da odu i da se vrate, nije bilo taktičke potrebe, a za takva egzibiciona krstarenja nisu imale mogućnost krcanja ni vode ni hrane. Na šta bi ličili po povratku u Loru, mogu samo sa smeškom zamisliti. Da je bilo neophodnsoti, verovatno bi se i to moglo sprovesti, ali to su ekstremi ekstrema, nisu bili predviđeni ni za šta slično.

Jesu li ikad napuštale Jadransko more? I kako je uopće izgledala jedna "obična" patrola neke JRM podmornice, gdje se išlo, šta se radilo, koliko dugo...? 

Sve imas unutar teme. Malo citanja i sve ces naci.... Wink
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1331 on: December 27, 2013, 11:15:29 am »

Ja sam citao da su ulazile u Jonsko more, a za doplov znam da je nedovoljan da ne mogu "iz udarca" da odu i da se vrate. Mislio sam da bi mozda mogle da pristanu u Libiji i sl. pa da nastave dalje. Znam da su pratile kretanje NATO i sovjetskih brodova blizu Otranta.
Logged
Rainer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #1332 on: December 27, 2013, 05:38:18 pm »

Jesu li ikad napuštale Jadransko more? I kako je uopće izgledala jedna "obična" patrola neke JRM podmornice, gdje se išlo, šta se radilo, koliko dugo...? 
Sve imas unutar teme. Malo citanja i sve ces naci.... Wink

Ne bilo mi mrsko pa sam po drugi put ovog mjeseca pročitao svih 80ak strana ove odlične teme i moram priznat da nisam naišao na podatak o patroli izvan Jadranskog mora, znači li to da ih nije bilo?

Osim lijepih uspomena i prisjećanja na vježbe sa površinskim jedinicama, tu i tamo koje havarije i nekoliko općih definicija vezanih uz podmorničarstvo, moram primjetit da se osim jednog šturog opisa susreta sa 6. Flotom (str 50) nigdje više ne spominju konkretne patrole podmornica JRM, pa majku mu valjda se išlo pogledat kakvu "zanimljivost" Italije, Albanije ili nekog trećeg, dajte koji detalj 
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1333 on: December 27, 2013, 07:14:49 pm »

Nisam podmorničar niti znam sve o mornarici. More sam vidio na televiziji. Znam ponešto kako je ustrojena vojska i zašto postoji. Nitko ne izdaje zapovijedi na svoju ruku i ne zapovijeda posadi vožnju izvan teritorijalnog mora. Niti jedna vojna osoba nije na svoju ruku mogla kršiti zakone tadašnje države. JRM je imala zadaću čuvanja teritorijalnog mora i obale. Sukladno tome izdavane su zapovijedi divizionu podmornica i floti. Onda o šetnjama u stranom teritorijalnom moru ne može biti govora. Imale su i te zemlje razvijene protumjere u očuvanju svog mora i podmorja. Može biti riječi o obuci, remontu, probnim vožnjama i sudjelovanja u izvanrednim stuacijama.
Logged
Rainer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #1334 on: December 27, 2013, 08:34:19 pm »

Znam ponešto kako je ustrojena vojska i zašto postoji. Nitko ne izdaje zapovijedi na svoju ruku i ne zapovijeda posadi vožnju izvan teritorijalnog mora. Niti jedna vojna osoba nije na svoju ruku mogla kršiti zakone tadašnje države. JRM je imala zadaću čuvanja teritorijalnog mora i obale. Sukladno tome izdavane su zapovijedi divizionu podmornica i floti. Onda o šetnjama u stranom teritorijalnom moru ne može biti govora.

Kad sam postavio ono gore pitanje nisam na umu imao "lov na crveni oktobar" i nekog odmetnutog kvazi-kapetana kako na svoju ruku baulja po stranim lukama i izaziva međunarodne incidente. Teško mogu zamislit da JRM podmornicama nikad nije zapovjeđeno da uđu u Talijanske ili Albanske vode sa zadatkom prikupljanja određenih informacija.


Imale su i te zemlje razvijene protumjere u očuvanju svog mora i podmorja. Može biti riječi o obuci, remontu, probnim vožnjama i sudjelovanja u izvanrednim stuacijama.

Koliko ja shvaćam stvari, podmornice su, pogotovo u hladnom ratu služile da se njima ispipava ASW taktika i mogućnosti one druge strane, uz sve ostale oblike prikupljanja podataka. Prema tome, imat podmornice koje će plivat samo u domaćim i međunarodnim vodama mi se nekako čini, uvjetno rečeno bezveze...
Logged
Pages:  1 ... 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.