PALUBA
May 17, 2024, 09:04:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 732186 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1335 on: December 27, 2013, 08:37:56 pm »

Podmornica kroz tudje teritorijalne vode mora voziti u površinskoj vožnji.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1336 on: December 27, 2013, 08:45:13 pm »

Da li su jugoslovenske podmornice ikada napustile Sredozemlje?

JRM podmornice po mojem saznjanju nikad nisu napustale Jadransko more,
a o Sredozemlju nema ni govora.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1337 on: December 27, 2013, 09:08:54 pm »

Podmornice JRM nisu nikakad išle u tuđe teritorijalne vode, kako albanske tako i talijanske. Izlazili smo van naših teritorijalnih voda ali samo u međunarodne vode. Isto tako podmornice nisu nikada bile u Sredozemnom moru pa ni Jonskom. Jednom je P 823 u sklopu krstarenja išla do Otrantskih vrata ali ne predaleko i bila je u međunarodnim vodama. Naše P bile su namijenjene za djelovanje u Jadranskom moru i toga smo se držali.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #1338 on: December 27, 2013, 09:17:53 pm »

Nemam ništa dodati već rečenom.
Logged
Rainer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #1339 on: December 27, 2013, 09:23:50 pm »

Podmornice JRM nisu nikakad išle u tuđe teritorijalne vode, kako albanske tako i talijanske. Izlazili smo van naših teritorijalnih voda ali samo u međunarodne vode. Isto tako podmornice nisu nikada bile u Sredozemnom moru pa ni Jonskom. Jednom je P 823 u sklopu krstarenja išla do Otrantskih vrata ali ne predaleko i bila je u međunarodnim vodama. Naše P bile su namijenjene za djelovanje u Jadranskom moru i toga smo se držali.

To bi otprilike bio odgovor koji sam tražio. Hvala.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #1340 on: December 27, 2013, 09:54:28 pm »


I taj odgovor je dovoljan. Zašto tražiti nešto, čega inače nije bilo.  Znalo se tačno za šta su podmornice SFRJ bile namenjene po pravilima upotrebe. Normalno je da ljudi traže pikanterije toga vremena, ali lično mislim da ih jednostavno i prosto nije bilo. Svi potrebni podaci su se mogli prikupiti baš u Jadranu. u redovnoj delatnosti, u redovnom području patroliranja. da li je moglo drugačije? Možda jeste, ali u uslovima kada bi nam mogle pucati "atomke" iznad glava. Onda džaba nam svega. Mornarica je nestala zajedno sa državom, bez ikakvih atomskih bombi dva pakta. Zašto? Zato. Ostaje područje bavljenja istoričara, mada bi VA mogao biti fleksibilniji u dostupu građi. Veoma je čudno da VA nema sistematizovan otvoreni pristup bilo čemu što je posle 1958. godine. Ali tome treba dati mesto u drugoj temi!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1341 on: December 27, 2013, 11:59:51 pm »

Dobro onda je tekst koji sam ja procitao netacan da su podmornice napustile Jadran. Hvala vam na odgovorima.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #1342 on: December 28, 2013, 01:10:57 am »

Dobro onda je tekst koji sam ja procitao netacan da su podmornice napustile Jadran. Hvala vam na odgovorima.

Eh, Torpedo, možda se u zapadnoj literaturi i mogu naći "svedočanstva" da su YU podmornice špartale kojekude, ali još dugo vremena ti niko to neće zvanično potvrditi, bar do "tvoje penzije", otprilike, a ljudima koji su na tim brodovima plovili "ni iz džepa ni u džep"da to jednom i kažu, ako uopšte imaju o tome šta reći. Postoje jasni podaci o tome koliko podmorničar dnevno jede, a još uz to postoje rezerve za slučaj ... "slučaja", pa koliko mu treba vode dnevno za piće, pa koliko još da se zapere da ne "provonja", pa onda šta sa svim tim i kako "napolje" - sve to ulazi u izračun autonomije gnusne "komunističke podmornice", koja, moš misliti "uopšte nije sovjetska, i imala je najveći deo opreme odličnih zapadnih proizvođača". Ruski publicista je napomenuo u svojoj knjizi da su "uslovi boravka na tim podmornicama bili spartanski, (zapravo užasni), da nije bilo čak ni prave kuhinje". Pa sad špartaj po "Sredozemnom moru" da prostiš, u neopranim gaćama i bez pileće supice za ručak.

To sam ja našem "Kukiju" pred moje skidanje zapretio da mi obavezno stavlja batak ili karabatak u moj pjat, i još da doda bela luka sitno seckanog, i bosiljka sa Fižele. A ako posle dopane friških liganja isfriganih, pa trilja paniranih, itd... ajoj... majko, majko.  Da sam bio na podmornici ne bih bio tako izbirljiv.

Toliko o patrolama van Jadrana. Embarrassed
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1343 on: December 28, 2013, 10:21:02 am »

Dobro onda je tekst koji sam ja procitao netacan da su podmornice napustile Jadran. Hvala vam na odgovorima.

E moj kolega, citas pogresne tekstove. Nevalja svasta i citati.
Citaj tekstove Palube i sve ce ti se reci.... Wink
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1344 on: December 28, 2013, 10:22:52 am »

Dobro onda je tekst koji sam ja procitao netacan da su podmornice napustile Jadran. Hvala vam na odgovorima.

Jesu... u zadnjih par godina.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1345 on: December 28, 2013, 10:46:18 am »

Citao sam i tekstove na engleskom u kojima stoji da  su JNA i VJ imale Scud-B sistem kao i hemijsko oruzije. Razne stvari su objavljivane vezane za nasu vojsku i drzavu. Ove podatke sam odmah odbacio kao neistinite jer je to ocigledno. Za podmornice nisam bio siguran pa sam morao da pitam. Npr. vikipedija sadrzi ogroman broj netacnih podataka mada nju retko uzimam za referentno telo.
Logged
Rainer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #1346 on: December 28, 2013, 12:27:15 pm »

Postoje jasni podaci o tome koliko podmorničar dnevno jede, a još uz to postoje rezerve za slučaj ... "slučaja", pa koliko mu treba vode dnevno za piće, pa koliko još da se zapere da ne "provonja", pa onda šta sa svim tim i kako "napolje" - sve to ulazi u izračun autonomije gnusne "komunističke podmornice", koja, moš misliti "uopšte nije sovjetska, i imala je najveći deo opreme odličnih zapadnih proizvođača". Ruski publicista je napomenuo u svojoj knjizi da su "uslovi boravka na tim podmornicama bili spartanski, (zapravo užasni), da nije bilo čak ni prave kuhinje". Pa sad špartaj po "Sredozemnom moru" da prostiš, u neopranim gaćama i bez pileće supice za ručak.

Toliko o patrolama van Jadrana. Embarrassed

Ne znam sa kakvim marginama trajanja na moru su rađene JRM podmornice al ako su njemačke podmornice tipa VIIC mogle obavljati borbene patrole na Karibima, Srednjem i Južnom Atlantiku, Gvinejskom zaljevu... Pa onda IXC sa patrolama prema Indijskom oceanu i Dalekom istoku...

Ako su sovjetski Foxtroti dizajnirani za operacije u hladnim i sjevernim morima mogli operirat u Sargaškom moru i Karibima, ograničit potrošnju vode na 3 dcl po glavi po danu i vratit se kući sa mornarima koji su bili 20ak i više kila lakši nego na početku misije i smrdljiviji i prljaviji, i sa slomljenim rebrima i izvađenim slijepim crijevima...

Da ne spominjemo sovjetske Whiskeyje i njihove operacije po sjevernom pacifiku i ekvatorskim područjima za koje također nisu dizajnirane ili odlazak njemačke U206 klase na Karibe na zajedničku vježbu sa američkom mornaricom, također su i talijanske i njemačke 212-ice radile iste rute, pa švedski Gotlandi...

Manje više sve gore nabrojano nadilazi ono za što su te podmornice napravljene, pa su one ipak uz veliki trud i odricanja njihovih posada, bez pilećih supica i u neopranim gaćama, obavljale i te na prvi pogled nemoguće zadaće, što pogotovo vrijedi za ove starije modele kao što su VIIC, IXC, Whiskey i Foxtrot.

Imajući na umu sve ovo ne mogu razumit da se sa JRM podmornicama nije moglo napustit Jadran i otić u posjet nekoj prijateljskoj luci u Libiji, Tunisu, Egiptu, Grčkoj ili obavit patrolu negdje u Sredozemlju čisto radi iskustva i prestiža jer je jedini problem bio u opranim gaćama i toploj supici. Meni je neshvatljivo da smo imali podmornice čija je jedina zadaća bila patrola na potezu Split - Vis - Mljet - Boka i nazad.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1347 on: December 28, 2013, 12:34:24 pm »

Rainer nemoj da brkaš podmornice različitih namena, deplasmana i slično. Takodje, nemoj da vredjaš ljude koji su svoj radni vek proveli časno i pošteno na njima.

Podmornice su obavljale zadatke, za koje su bile projektovane i konstruisane.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #1348 on: December 28, 2013, 12:36:40 pm »

"Ograničili potrošnju vode na 3dcl po danu" - čovek ne može ni preživeti sa tako malom količinom vode. Ako radi i znoji se u podmornici, ni tri litra mu nije dovoljno dnevno - samo za za piće.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #1349 on: December 28, 2013, 12:38:36 pm »

Dobro onda je tekst koji sam ja procitao netacan da su podmornice napustile Jadran. Hvala vam na odgovorima.

Jesu... u zadnjih par godina.

Rade, potpuno si u pravu! Wink
Logged
Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.