PALUBA
May 14, 2024, 04:07:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Objavljene fotografije ratnih egzekucija  (Read 8318 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 545



« on: December 29, 2013, 09:39:29 am »

PAŽNJA! Upozoravamo čitaoce da neki od ovih sadržaja mogu biti uznemirujući!

Poslednji dim, pričešće, trzaji streljanih: Potresni snimci ratnih egzekucija

DM    | 28. 12. 2013. - 08:00h | Foto: British Pathe   


Snimke ratnih pogubljenja, koji su do sada čuvani u arhivi, jer su smatrani previše potresnim, objavio je “Britiš Pate”, britanski ogranak izvorno francuskog “Pate njuza”, proizvođača dokumentarnih filmskih zapisa, dokumentarnih filmova i filmskih žurnala, čiji su snimci iz perioda 1910-1970 u međuvremenu u potpunosti digitalizovani i dostupni su preko interneta.

Pred streljačkim vodom u napuštenom kamenolomu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na jednom od snimaka vidi se kako se telo osuđenika, kome su ruke vezane, a na očima ima crn povez, grči i trza dok mu meci rešetaju grudi. U pitanju je jedan od nekoliko Nemaca koje je u napuštenom kamenolomu kod grada Braunšvajga 1945. pogubio američki streljački vod, nakon što su osuđeni kao špijuni. Dvojica “špijuna” postrojenih pred streljačkim vodom su, međutim, samo pripadnici Hitlerjugenda, mladići od 16 i 17 godina.
 

“Britiš pate” nije prezao ni od drastičnih prizora, recimo kada se radilo o snimcima žrtava Holokausta, ali snimci pogubljenja uglavnom nisu prikazivani u javnosti, već su završavali u arhivi. Smrtna kazna je u to vreme postojala u gotovo svim društvima, a ovi snimci, mada možda šokantni za gledaoca, predstavljaju sirov i nedoteran dokument o jednoj epohi. U pitanju je jedan od nekoliko Nemaca koje su Amerikanci 1945. pogubili kod Braunšvajga, nakon što su osuđeni kao špijuni.
 
Trenuci koji prethode smrti

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U istom kamenolomu kod Braunšvajga, osuđenog za špijunažu vezuju za stub. Mnogima od osuđenih na ovom snimku nisu vezane oči, pretpostavlja se zato što su to sami tražili.
 
Pričest pred pogubljenje

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pjetro Karuzo, italijanski fašista i šef policije pri kraju II svetkog rata, jedan od organizatora masakra kod Fose Ardeatine 1944. Na slici se vidi kako Karuza vezuju za stolicu uoči pogubljenja, dok mu sveštenik daje poslednju pričest. Pogubljen je u dvorištu tvrđave Braveta u Rimu.
 
Nekima su oči bile i vezane

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na ovoj slici američki vojnik priprema za pogubljenje nacističkog špijuna Ričarda Jarčika. Jarčik je priznao da je sabotirao opremu i ubijao američke vojnike. Pogubljen je na sportskim terenima Florijan Gajer u Kicingenu.
 
Poslednja cigareta

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovaj kadar je deo filma snimljenog 1959. na Kubi. Osuđenik čiji zločin nije poznat puši poslednju cigaretu dok streljački vod čeka da izvrši kaznu.
 
Odveden u smrt

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Britanski vojnici i oficiri vode u smrt japanskog generala Šampeja, optuženog za ubijanje australijskih ratnih zarobljenika. Streljački vod čine dobrovoljci iz regimente Severnog Hemipšira.
 
Javno vešanje

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo je snimak iz Italijansko-turskog rata 1911. O identitetu i prestupu obešenih nema podataka, ali poznato je da su italijanske vlasti protiv pobunjenika primenjivale mnoge tiranske mere, među kojima je i javno vešanje, kao odmazda za zasede.
 
Obešen u zatvoru

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nacistički general Kurt Daluege, vice-protektor Češke i Moravske tokom nemačke okupacije, proglašen je krivim za ratne zločine i obešen 1946, pred posmatračima, u zatvoru Pankrac u Pragu.


 
Deo dokumentarnih snimaka možete pogledati OVDE.

Izvor: Blic


* 416816_article25106141989aa4100000578434634x523_ff.jpg (48.64 KB, 470x373 - viewed 165 times.)

* 416817_article25106141989aa6800000578882634x521_ff.jpg (36.51 KB, 470x371 - viewed 121 times.)

* 416820_article25106141989aa5c00000578880634x561_ff.jpg (34.95 KB, 470x416 - viewed 113 times.)

* 416815_article25106141989aa9b00000578970634x521_ff.jpg (28.01 KB, 470x371 - viewed 202 times.)

* 416821_article25106141989aa8a00000578192634x497_f.jpg (23.18 KB, 470x270 - viewed 102 times.)

* 416818_article25106141989aaa600000578288634x520_ff.jpg (42.01 KB, 470x373 - viewed 148 times.)

* 416823_article25106141989aab900000578676634x496_f.jpg (21.27 KB, 470x270 - viewed 113 times.)

* 416822_article25106141989aa7800000578601634x475_f.jpg (18.84 KB, 470x270 - viewed 115 times.)
« Last Edit: December 29, 2013, 09:46:51 am by KUZMA® » Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #1 on: February 05, 2014, 03:03:58 pm »

Okolina Bjelog Polja, Crna Gora, april 1943. Italijanski okupatori dovode na streljanje najverovatnije zarobljene pripadnike partizanskog pokreta. Snimak je privatno vlasnistvo Stefana Z.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Bielopole.jpg (131.49 KB, 841x699 - viewed 236 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2 on: February 05, 2014, 03:50:37 pm »

Slike i video zapise imate ovde:

http://www.britishpathe.com/video/execution-of-spies-by-firing-squad#

Čoveka spopadnu razna osećanja, kada vidi te snimke! Zaita je grozno!
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3 on: February 05, 2014, 04:58:30 pm »

Da li je voni sud u SFRJ mogao da dosudi  smrtnu kaznu i kako je to bilo regulisano?
Da li je postojalo pravilo o eventualnom izvršenju smrtne kazne?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: February 05, 2014, 05:12:04 pm »

Mislim da je vojni sud imao tu mogućnost, ali je nikada nije iskoristio. Postojalo je pravilo. Negde sam čitao da je u CZ-u smrtna kazna izvršavna streljačkim strojem od 6 milicionera, od kojih je svaki dobijao nasumično puku. Od tih 6 pušaka u 3 su bili bojevi metci, a u 3 manevarski. Mislim da ima na netu negde priča Tome File o tome.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #5 on: February 05, 2014, 08:11:03 pm »

Možda ću pogrešiti u vremenskim periodima, ali neću puno. Od kada je početkom 50-tih donet Zakon(ik) o krivičnom postupku FNRJ postupanje vojnih istražnih organa i sudova je je bilo prema njemu. Kasnije je donet i zakon o vojnim sudovima. Takođe, primenjivan je u celosti Krivični zakonik FNRJ (mislim da je prvi iz 1951.godine) u kojem su bila posebno određena "krivčna dela protiv oružanih snaga" (evo link ka tom zakoniku iz 1951. godine http://www.overa.rs/krivicni-zakonik-1951.html; krivična dela protiv oružanih snaga su na kraju, od člana 327).

Ako je bila predviđena smrtna kazna za neka krivična dela, vojni sud ih je mogao izreći i izricane su. Pogledajte zakon na onom linku i videće te da se za neka "vojna" krivična dela mogla izreći smrtna kazna. Da li su ih izvršavali vojni organi i ranijem periodu ne znam tačno. Koliko znam jesu do sredine 50-tih godina. Posle toga do sredine 70-tih, ne znam. Od sredine 70-tih, za koji period ja pamtim, ako su izricane nisu ih izvršavali vojni organi.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #6 on: February 05, 2014, 08:14:10 pm »

Malo idem u off topic, ali moram dodati svoje mišljenje:

Priča o manevarskim i bojevim mecima korištenim u streljačkom vodu, po mom dubokom uverenju ne može da pije vodu. Svako, ko je opalio više metaka iz puše - i bojevih i manevarskih, po trzaju puške nakon opaljenja će zasigurno znati da li je pucao bojevom municijom ili ćorkom.
Bojeva municija kod pušaka sa klasičnim zatvaračem trza daleko više nego manevarska municija - i to svaki iskusan strelac mora da registruje. Znači, lažiranja na taj način ne može biti!

Verujem da su izvršitelji streljanja iskusni strelci, da bi što bezbolnije usmirtili osuđenika, i ne može ih se prevariti eventualnim podmetanjem ćoraka. Osim toga, svako puni svoju pušku, pa je i po težini metka svakome jasno šta je stavio u cev i čime je pucao.

Kod poluautomatskog i automatskog oružja, automatika ne radi sa manevarskim mecima, već se na pušku moraju montirati određeni dodaci (pojačnik trzaja).

Ako neko ima prihvatljivo objašnjenje vezano za korištenje manevarskih metaka prilikom streljanja, da bi se na taj način umirila savest pojedinaca u streljačkom vodu, molim neka objasni.

Jeste, da je diskusija na tu temu morbidna - ali zaista bih voleo dobiti prihvatljivo objašnjenje.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: February 05, 2014, 10:04:01 pm »

Znam razliku između bojevog i manevarskog metka i koristio sam obe vrsta municije. Ni u čijem streljanju nisam učestvovao tako da nemam informaciju iz "prve" ruke. Ja lepo napisah da sam to negde pročitao...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #8 on: February 05, 2014, 10:26:55 pm »

Motorista - izvini, nije ništa bilo okrenuto protiv tebe i tvog posta. Daleko od toga!

Pošto smo pokrenuli neku priču o egzekucijama, mislio sam da je ovde možda pravo mesto da se postavi takvo pitanje: ipak smo stručni ljudi, a takve priče o ćorcima svuda kolaju po raznoraznim novinama, filmovima, romanima i sl., a ubeđen sam da nisu istinite.

Naravno, veoma je teško dobiti pravi odgovor na takvu dilemu. Siguran sam da niko neće pričati o svojim iskustvima iz streljačkog voda. Takav doživljaj je sasvim sigurno veoma traumatičan za svakoga - i tu isksutvo ne pomaže.

Verujem da su u našem okruženju pripadnici streljačkog voda birani nasumice i išli su na takav zadatak po strogoj direktivi. Mada, nije isključeno da postoje fanatici .....

Opet naglašavam da je ovakva diskusija zaista morbidna, i da smo pomalo van topica.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 545



« Reply #9 on: February 05, 2014, 10:35:25 pm »


Quote
Posle 1959. godine, postupak streljanja je donekle standardizovan i ostao je manje-više nepromenjen do kraja. Smrtne kazne se izvršavaju po pravilu na otvorenom prostoru izvan naselja, u zoru. Streljački vod je činilo osam ili više policajaca, od kojih je polovina dobijala puške s bojevom municijom, a polovina sa ćorcima. Raspodela pušaka se vršila tako da se ne zna ko ima kakvu municiju, tako da je, bar u teoriji, svaki pojedini policajac mogao da misli da nije baš on ispalio bojev metak – u praksi su, naravno, oni to znali, jer svaki iskusan strelac zna, po trzaju puške i dimu, da li je ispalio ćorak. Ponekad su streljanja vršena u zatvorenom prostoru, obično zatvorskom podrumu, što se pravdalo potrebama bezbednosti. Od 1961. godine, sud dobija sve važniju ulogu u postupku izvršenja smrtne kazne, da bi od 1970-ih sud u celosti upravljao postupkom, a policija je samo stavljala na raspolaganje streljački vod. Vlasti su sahranjivale tela pogubljenih u tajnosti, obično u neobeležen grob na lokalnom groblju. Posle 1971. godine, rodbina je obaveštavana o mestu sahrane i dopuštano joj je da grob obeleži i stara se o njemu.

http://www.smrtnakazna.rs/sr-latn-rs/teme/na%C4%8Dinipogubljenja/streljanje.aspx




Quote
Streljački vod je spreman. U redu stoji sedam policajaca. Zbog njihove sigurnosti, njihova imena nikad nisu ušla u sudski spis. U rukama su im puške. Prije nego što će preuzeti puške, njihov komandant će ih napuniti mecima. U četiri puške stavit će bojeve metke, u tri puške bit će čorci. Samo jedan od njih bit će dželat. U točno dva sata i osam minuta 29. siječnja 1987. godine, liječnik je ustanovio da je osuđenik Dušan Kosić mrtav. Bila je to posljednja smrtna kazna s izvršenjem u Hrvatskoj i Jugoslaviji.
http://www.jutarnji.hr/-karlovacki-monstrum-nije-imao-milosti--nismo-imali-izbora--morali-smo-ga-osuditi-na-strijeljanje-/1116865/
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #10 on: February 05, 2014, 10:58:54 pm »

Nekad su manevarski ćorci imali drveno zrno (M-48) koje bi se raspalo nakon 1-2 m nakon izlaska iz cijevi, poslije su zamjenjeni onim sivim za PAP i AP, negdje sam to čuo nisam siguran...... Huh? Roll Eyes
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 848


« Reply #11 on: February 05, 2014, 11:11:55 pm »



   Nešto slično sam svojevremeno čuo od komšije, penzionisanog čuvara u KPD, inače tokom II sv. rata pripadnika KNOJ-a i OZN-e. Tvrdio je da je više puta učestvovao izvršenjima smrtne kazne, što kao strelac, što kasnije kao komandir streljačkog stroja. Odavno je pokojni, ali mi je 90-tih pričao da izvršioci kazne uzimaju oružje, tada M-48, neposredno pred izlazak u stroj iz prostorije u kojoj komandir nasumice stavlja pola bojevih a pola manevarskih metaka u puške. Uglavnom, ni komandir ni strelci ne znaju ko je uzeo pušku sa pravim a ko sa manevarskim metkom. Govorio je da je postojalo i nekakvo pravilo o izvršenju smrtne kazne koje je propisivalo sastav, broj lica koje izvršavaju egzekuciju kao i pomenute radnje. Strelci bi nišanili u grudi osuđenog i po izricanju komande pucali. Na taj način sigurno se ne može oceniti ko je ispalio bojevi a ko manevarski metak zbog jednovremenosti pucnja i napetosti.Tvrdio je da je to bilo neophodno zbog smanjivanja psihoze kod egzekutora koji nisu podjednako podnosili stres. Ukoliko osuđenik nakon pucanja i dalje pokazuje znake života, što konstatuje prisutni lekar ( ili bolničar) komandir streljačkog voda puca osuđenom u glavu iz pištolja jedan metak ili ceo okvir, što zavisi od lične procene dokle god ga ne usmrti. Uglavnom, kako je čika Baća govorio: '' Živ majci nije mogao izić' da je Bog ''. Čovek je do najsitnijih detalja opisivao, tom prilikom, postupak da sam uveren da je govorio istinu a i potom sam čuo sličan opis, mislim da je i Pekić nešto pisao o tome u Godinama koje su pojeli skakavci.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #12 on: February 05, 2014, 11:31:01 pm »

Poslednja smrtna kazna u SFRJ je izvrsena '92 u Srbiji. Smrtna kazna je bila propisana za krivicno delo teskog ubistva, teskog razbojnistva, veleizdaje, potpisivanje kapitulacije,... Imam kuci KZ iz doba SFRJ pa cu pogledati detalje ako vas interesuje. Sto se tice izvrsenja tacno je da je pola municije bilo bojevo, a pola su bili corci.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #13 on: February 06, 2014, 07:42:57 am »

Nekad su manevarski ćorci imali drveno zrno (M-48) koje bi se raspalo nakon 1-2 m nakon izlaska iz cijevi, poslije su zamjenjeni onim sivim za PAP i AP, negdje sam to čuo nisam siguran...... Huh? Roll Eyes

Tako je, poostojao je i manevarski metak sa drvenim zrnom.
Na slici su 2xbojevi metak, manevarski da drvenim vrhom, "klasični" manevarni i (ako se ne varam za naziv) vežbovni metak 7,9

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Znam da postoji razlika za M48 kada se puca sa bojevom municijom i sa "klasičnim" manevarskim, ali kakav je osečaj ako se puca sa manevarskim sa drvenim zrnom??? Nažalost imam samo jednom, pa mi je žao ga ispucati.

LPB


* unnamed.jpg (20.37 KB, 606x808 - viewed 555 times.)
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #14 on: February 06, 2014, 11:55:00 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gebirg.jpg (51.28 KB, 675x473 - viewed 189 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.