PALUBA
May 17, 2024, 04:50:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 [111] 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1344654 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1650 on: July 15, 2011, 10:56:20 am »

Mislim, da je mornarička ratno-radna uniforma bila najbolja uniforma u oružanim snagama. Neznam zašto ju nisu kopirali i za pešadiju???  Oni koji nisu nikad videli.... mornar nosi takozvane "brodske ćizme".
Brodske čizme imam još sada kući, nosim jih samo kada pade malo više snjega (kada čistim oko kola). Smiley
Šta se hvališ, nisi ti jedini. Imam i ja jedan par. Stare još sa TČ-jaca. Ali nepoderive.
Preko 35 godina. Ako izdrže mogu ih ponijeti i u vječna lovišta. Grin Wink
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1651 on: July 15, 2011, 11:09:27 am »

Ova teget ratno-radna uniforma JRM je nešto najbolje šte se nosilo u mornarici. I izgleda lepo i kvalitetna je bila. Ne mogu prežaliti što nisam saučuvao bar jedan komplet. Imao sam ih nekoliko - koristile su se za razne prljave zanatske, mehaničarske i poljske radove.  Angry

Ja ima dvije (ne pitajte, kako sam došao do njih Roll Eyes ). Stvarno nešto najbolje za rad, ne možeš je uništiti.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1652 on: July 15, 2011, 11:31:20 am »

Mislim, da je mornarička ratno-radna uniforma bila najbolja uniforma u oružanim snagama. Neznam zašto ju nisu kopirali i za pešadiju???  Oni koji nisu nikad videli.... mornar nosi takozvane "brodske ćizme".
Ma imali su i ostali rodovi JNA, siguran sam. Samo nama se naša činila najboljom jer je bila plava. Bili smo u stanju olako odbaciti ostale samo radi boje (SMB), što naravno nema veze sa kvalitetom nego su to predrasude. Uostalom kad se pojavi naš "džumba", "rasprcaće" nas načisto. Što se tiče "brodski' čizama", svjetske su.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1653 on: July 15, 2011, 03:31:29 pm »

Mislim, da je mornarička ratno-radna uniforma bila najbolja uniforma u oružanim snagama. Neznam zašto ju nisu kopirali i za pešadiju???  Oni koji nisu nikad videli.... mornar nosi takozvane "brodske ćizme".
Ma imali su i ostali rodovi JNA, siguran sam. Samo nama se naša činila najboljom jer je bila plava. Bili smo u stanju olako odbaciti ostale samo radi boje (SMB), što naravno nema veze sa kvalitetom nego su to predrasude. Uostalom kad se pojavi naš "džumba", "rasprcaće" nas načisto. Što se tiče "brodski' čizama", svjetske su.
@orićareb ovaj put nisi u pravu. Ne govorim samo zbog boje nego i zbog samog dizajna i praktičnosti. Ratno-radna uniforma je imala zimski uložak za gornji i donji dio, imala je vrpcu, da si mogao stegnit rukave i pantalone. Ja nisam probao ploviti u ratnoradnoj u zimi a mislim, da je bila zaština pred hladnoču efikasna. I beretka je bila bolja u vožnji nego mornarička kapa. Možda bi se mogla ova uniforma primerjati sa nekom padobranskom(nažalost nisam je vidio u živo) a ostali rodovi su imali klasične krojeve osim boje( plavci, smb...)
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1654 on: July 15, 2011, 04:12:27 pm »

Evo jedan TČ iz DDR sa dimnim kutijama (još sad neznam zato su bili potrebni i maglenik pa i dimne kutije ?? 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* sd031-03.jpg (138.05 KB, 1000x608 - viewed 243 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1655 on: July 15, 2011, 05:08:08 pm »

Evo jedan TČ iz DDR sa dimnim kutijama (još sad neznam zato su bili potrebni i maglenik pa i dimne kutije ?? 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dobra dimna zavjesa je bila potrebna u završnoj fazi torpednog napada nakon lansiranja torpeda i izvlačenja iz zone neprijateljske art vatre. To sam već ranije pisao u jednom postu. I tu pravljenje dimne zavjese samo sa Magljenikom nije bilo dovoljno. I kod nas se on nije kad smo probali pokazao najbolje. Zavjesa je bila nedovoljna.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1656 on: July 15, 2011, 05:32:57 pm »

"Mornareva" slika prikazuje još jedan detajl, da su se TČ razlikovali po sitnicama, koje nisu utjecale na njihovu efikasnost. TČ iz DDR su imali nosače dubinskih bombi, TČ JRM ne. TČ DDR imali su nosače dimnih kutija ispred krmene bitve (slika 1), TČ JRM iza krmene bitve, jer nisu imali nosače dubinskih bombi (slika 29


* sd031-03-1.jpg (37.39 KB, 339x229 - viewed 316 times.)

* 016-1.jpg (67.4 KB, 464x350 - viewed 73 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1657 on: July 15, 2011, 05:37:50 pm »

......................................................................................
Brodske čizme imam još sada kući, nosim jih samo kada pade malo više snjega (kada čistim oko kola). Smiley
Šta se hvališ, nisi ti jedini. Imam i ja jedan par. Stare još sa TČ-jaca. Ali nepoderive.
Preko 35 godina. Ako izdrže mogu ih ponijeti i u vječna lovišta. Grin Wink
Evo da ne ispadne da se hvalim k'o onaj deda iz serije "Mućke" da je preživeo sijaset potapanja, prilažem i fotku mojih brodskih čizama. Doduše više se i ne zovu tako nego po želji moje male unuke sad su "Dedine kondure". Slikane su danas u podne 15.07.2011 u 14.00 sati. Stare su preko 35/6 godina, prezivjele sva zalijevanja i kvašenja morskom vodom, izvukle se iz Balkanskog cunamija neoštećene, izdržale sve dosadašnje torture i po kojeg člana mog domaćinstva pa čak i jedno vrijeme nasrtljivost mog džukca "Gare". I dalje služe u punom kapacitetu i u kopnenim neuslovima. Neuništive su....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Brodske cizme.jpg (46.76 KB, 600x344 - viewed 206 times.)
« Last Edit: September 13, 2011, 11:38:17 am by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1658 on: July 15, 2011, 05:46:04 pm »

Da idemo malo u off, ali moram ispravit mog prijatelja Ćiru, koji je napisao

prezivjele sva zalijevanja i kvašenja morskom vodom, izvukle se iz Balkanskog cunamija neoštećene, izdržale sve

Kada ču te naučiti, da se ne kaže morskom vodom, nego morem   Smiley ovdje bi ti rekli, da si "vlaj". Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1659 on: July 15, 2011, 05:57:20 pm »

Da idemo malo u off, ali moram ispravit mog prijatelja Ćiru, koji je napisao
prezivjele sva zalijevanja i kvašenja morskom vodom, izvukle se iz Balkanskog cunamija neoštećene, izdržale sve
Kada ču te naučiti, da se ne kaže morskom vodom, nego morem   Smiley ovdje bi ti rekli, da si "vlaj". Wink
Prihvaćam kritiku, "MOREM". Ljubomoran si na moje "kondure", "stranče", a. Grin
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1660 on: July 15, 2011, 10:04:41 pm »

Kamo lepe sreće da sam doneo ove čizme sa broda kada sam mogao.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1661 on: July 15, 2011, 10:27:30 pm »

Kamo lepe sreće da sam doneo ove čizme sa broda kada sam mogao.
Neočajavaj mi druže, takav je život. Nikad dovoljno pametan. Nego ako nemaš neke prevelike nožurine
pozajmiću ti ove moje da se neko vrijeme duvaš pa ćeš mi ih vrneš. Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1662 on: July 16, 2011, 07:13:41 am »

Artiljerisko naoružanje TČ brodova

Brodovi tipa TČ-211 naoružani su sa dva topa AK-230 tipa A. Osnovna namjena mu je PVO (Protu Vazdušna Odbrana) broda od bilo kog tipa letjelica , a može se dosta uspješno koristiti i protiv objekata na moru kao i ciljeva na priobalju. Upotrebom navedenog naoružanja  na brodu je zaduženo ljudstvo iz sastava II BO u sastavu od dvojice starešina i formaciski pripadajućih mornara. Glavni prilikom upotrebe art oružja je komandir II BO kome je Borbena stanica u art centrali za pultom za upravljanje topovima, zatim poslužioc SUV “MR-104 RIS”, te na kraju mornar na nadgrađu broda kao rukovaoc sa nišanskom spravom "CNS" (Centralna Nišanska Sprava). Komplet oružja i pripadajućih sistema su:

•   Pramčani top AK-230A
•   Krmeni top AK-230A
•   SUV  MR-104  "RIS"
•   CNS

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

SUV MR-104  smješten je u art centrali koja se nalazi u sredini nadgrađa. U centrali je smješten i pult za daljinsko upravljanje sa topovima kao i za otvaranje vatre.
Radar je namjenjen za automatsko praćenje vazdušnih objekata. Sastavni sklopovi radara kao i neki od tehničkih podataka  već su prikazani na linkovima:

Radar RIS
 *
TT podaci Radara

Central nišanska sprava (CNS) nalazi se na nadgrađu imeđu signalnog mosta i RIS antene. Osnovna namjena joj je da u slučaju otkazivanja  radara sa  nje se preuzme upravljanje topovima. Također i u normalnom radu kompletnog sistema koristi se po potrebi za naznaku optički uočenih letećih objekata od strane poslužioca na njoj. Po odobrenju komandira sa CNS-om je moguće preuzimanje i upravljanje sa oba topa i otvaranje vatre. Prioritet u upravljanju topovima je u art centrali sa pulta i o tom odlučuje komandir.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 001 Artiljeriski komplet na TC-jcu.jpg (64.47 KB, 720x523 - viewed 212 times.)

* 002 Centralna nisanska sprava.JPG (29.12 KB, 735x559 - viewed 179 times.)
« Last Edit: August 23, 2011, 04:13:06 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1663 on: July 16, 2011, 08:35:56 am »

Top AK-230 tip A

Na brodu postoje dva topa tipa AK-230 A, jedan na pramcu i jedan na krmi. Obadva su identična i smještena na palubi broda.
Sam top se sastoji od kupole i barbeta. Osnovna namjena barbeta je smještaj potrebne municije složene u redenike. Kapacitet je 1000 kom metaka po barbetu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pod kupolom je kompletan top. To je ustvari dvocijevni automatski top od 30 mm. Može se u nekom smislu reći da je to top revolverskog tipa. Svaka cijev raspolaže sa svojim "zadnjakom" tj automatom. Svaki je izveden kao bubanj sa 4 otvora koja prestavljaju ležište metka. U normalnom radu bubanj se okreće i za to vrijeme izvode se tri glavne radnje, opalenje metka, punjenje i izbacivanje prazne čaure, a na četvrtom otvoru metak je već spreman za dosezanje linije opalenja. Čaure se izbacuju pomoću barutnih gasova. Prvo punjenje topa na samom početku sa prvim metkom izvodi se pomoću zraka pod pritiskom od 65 atm. Hlađenje cijevi je vodom i u tu svrhu postoje namjenske pumpe. Aktiviranje tj. opalenje metka je električno i obezbejeđuje se strujnim krugom paljbe.

Pokretanje topa je električno i obezbjeđeno je Amplidinima. To je ustvari određeni tip motor generatora s kojim se postize dovoljna i potrebna snaga za brzo i snažno pokretanje velike težine. Napajanje je sa jednosmernih 220 V pa ga se iz tih razloga svrstava u top tipa "A". Za svaki top postoje dva Amplidina, jedan za pokretanje po pravcu i drugi po elevaciji. Neprekidan rad Amplidina u jednom komadu od momenta uključenja je 15 minuta max.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 006 Otvoreni zadnji deo kupole.jpg (73.29 KB, 700x470 - viewed 173 times.)

* 003 Amplidin za pogon.JPG (40.7 KB, 737x419 - viewed 104 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1664 on: July 16, 2011, 08:44:50 am »

Municija za top AK- 230A

Potrebna municija tj. metci pre upotrebe slažu se u redenike. Za svaki automat ili cijev potreban je redenik od 500 kom metaka. To znači po topu 1000 kom u dva redenika, te se isti moraju na određeni način složiti u barbet i uvući u top do početne pozicije za punjenje zrakom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nekoliko tipova metaka se koristi u ovom topu:
•   metak sa fragmentacijskim-razornim-zapaljivim projektilom OF-83,
•   metak sa razornim projektilom F-83 i
•   metak sa probojno-obilježavajućim zrnom BR-83.

Domet topa je  6700 m max, a  efikasni 4000 m.

Više o topu tipa AK-230 može naći i na linku Sovjetski brodski protivavionski top AK-230


* 004 Municija.jpg (33.14 KB, 400x514 - viewed 92 times.)

* 005 Redenici za krcanje u barbet.JPG (34.08 KB, 581x420 - viewed 64 times.)
« Last Edit: September 11, 2011, 09:59:28 pm by ORIĆAREB, Reason: popravak linka » Logged
Pages:  1 ... 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 [111] 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.