PALUBA
May 17, 2024, 05:32:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 [131] 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1344671 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1950 on: August 27, 2011, 11:22:06 am »

Duje, reverzirni motori, koji su radili u oba smijera vrtenja, isto kao veliki brodski motori, direktno je išla osovina sa motora na propeler. Bez kopče. Jesam u pravu?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1951 on: August 27, 2011, 12:38:57 pm »

Duje, reverzirni motori, koji su radili u oba smijera vrtenja, isto kao veliki brodski motori, direktno je išla osovina sa motora na propeler. Bez kopče. Jesam u pravu?
A tu će ti morati dati odgovor neki mašinjeros. Ja sam ti tu "truba", a i "duje" je tu negde, možda "klarinet".. Grin
Naće se već neko... Wink
Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #1952 on: August 27, 2011, 12:46:41 pm »

Tako je. Samo, to se sad može rijetko naći, čak i u muzeju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1953 on: August 27, 2011, 12:50:16 pm »

Tako je. Samo, to se sad može rijetko naći, čak i u muzeju.
A šta to "buva", nerazumijem te, časna riječ..
Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #1954 on: August 27, 2011, 01:25:35 pm »

Tako je. Samo, to se sad može rijetko naći, čak i u muzeju.
A šta to "buva", nerazumijem te, časna riječ..

Reverzibilni motori. Danas se smjer  vrtnje propelera rješava drugačije (kopča, zakret krila). Ima toga u "Brodomašinstvu" kod Bore.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1955 on: August 27, 2011, 01:28:28 pm »

Tako je. Samo, to se sad može rijetko naći, čak i u muzeju.

Pa to su bili stari patrolci, građeni 50-tih godina, vjerojatno onda Jugoslavija nije mogla baš birati motore koji bi zadovoljili nečije želje (blokada sa istoka, zapad se još nije otvorio, kriza oko Trsta, nedostatak para.....) Princip uplovljenja i isplovljenja (patrolaca) sam naveo kao primjer složenosti manevra.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1956 on: August 27, 2011, 05:22:30 pm »

A šta to "buva", nerazumijem te, časna riječ..
Reverzibilni motori. Danas se smjer  vrtnje propelera rješava drugačije (kopča, zakret krila). Ima toga u "Brodomašinstvu" kod Bore.
A to, ok hvala.. Wink
Logged
klasa 59
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #1957 on: August 27, 2011, 06:04:16 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo jedne slike TČ-212 dosad još ne prikazane na ovom topiku. Poslednji dani umornog starca među svojom skupinom 1994/5 u Tivtu. Bio je jedan od prvih i čini mi se i jedini koji je lansirao kompletno pravo borbeno torpedo 1972 god. za vrijeme vježbe Podgora 72.      I uspješno potopio cilj.

Drugi je TČ dovežen direktno iz SSSR-a. Prvi komadant je bio pbb Antonini Vedran. Drugi pbb Kreclović, a zatim dugo godina por.frg. Gojko Njegovan.

Imao je dugo godina uspješnu posadu. Za sjećanje su zas Tasić Uroš, prvi motorista.  Proveo je na tom TČ-jcu preko 15 godina i sa njega išao u mirovinu. Zatim, Manojlović, Rajković, Marković zvani Era, Iviš Josip i još mnogi drugi.


Kao mornar signalista 59.klase,proveo sam na 212- ici skoro godinu dana jun 1980- maj 1981.Komandant je bio Gojko Njegovan,ljudina,motorista je bio zastavnik Tasić,zamenik komandanta poručnik korvete Simić Bratislav ,Kapo di makina je bio poručnik b.b Frane Papak a tu je jo bio poručnik Bartulović imena se ne sećam.U svakom slučaju odlična posada.Moj zadatak je bi da vodim brodski dnevnik,da po potrebi spuštam i dižem "sablju" i još štotšta što nije bilo u opisu mog mesta signaliste.Čitajući od početka sve komentare vezane za TČ vidim da smo na sreću još ostali sveži sa uspomenama.Valda zato što je mornarica u to vreme bila pravi rod za sve nas koji smo je osetili.Voleo bih da stupim u kontakt sa nekim od klasića sa TČ 212 i ovo je prilika da pozovem Kukija,Pušca,Radenka i ostale da mi se jave ako pročitaju ovaj post.U svakom slučaju veliko mi je zadovoljstvo da pročitam nešto o prošlosti što budi nostalgiju i lepa sećanja.Uzgred komandant Gojko je toliko hrkao da kad smo bili na Visu ,morao je da spava na kopnu da ne smeta nama ostalima.Takođe bio je poznat i po vrlo brzom prilasku na vez što je imalo za posledicu nekoliko manjih oštećenja na bokovima.U svakom slučaju bilo je to zanimljivo iskustvo za mene kao Panonskog mornara.Pozdrav i sve najbolje.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1958 on: August 27, 2011, 06:32:10 pm »

Kao mornar signalista 59.klase,proveo sam na 212- ici skoro godinu dana jun 1980- maj 1981.Komandant je bio Gojko Njegovan,ljudina,motorista je bio zastavnik Tasić,zamenik komandanta poručnik korvete Simić Bratislav ,Kapo di makina je bio poručnik b.b Frane Papak a tu je jo bio poručnik Bartulović imena se ne sećam.U svakom slučaju odlična posada.Moj zadatak je bi da vodim brodski dnevnik,da po potrebi spuštam i dižem "sablju" i još štotšta što nije bilo u opisu mog mesta signaliste.Čitajući od početka sve komentare vezane za TČ vidim da smo na sreću još ostali sveži sa uspomenama.Valda zato što je mornarica u to vreme bila pravi rod za sve nas koji smo je osetili.Voleo bih da stupim u kontakt sa nekim od klasića sa TČ 212 i ovo je prilika da pozovem Kukija,Pušca,Radenka i ostale da mi se jave ako pročitaju ovaj post.U svakom slučaju veliko mi je zadovoljstvo da pročitam nešto o prošlosti što budi nostalgiju i lepa sećanja.Uzgred komandant Gojko je toliko hrkao da kad smo bili na Visu ,morao je da spava na kopnu da ne smeta nama ostalima.Takođe bio je poznat i po vrlo brzom prilasku na vez što je imalo za posledicu nekoliko manjih oštećenja na bokovima.U svakom slučaju bilo je to zanimljivo iskustvo za mene kao Panonskog mornara.Pozdrav i sve najbolje.
Bravo "klasa 59". Drago nam je da si se javio. Sad imamo u posadi i signalistu. Mislim da nisi jedini, ali dobro je da imaš i zamjenu. Sve članove posade koje si naveo i lično poznajem. Mislim na starešine. Sa Tasićem sam i životni prijatelj. Slobodno se javi u svako doba.
Ako imaš kakvi slika iz tog perioda drago bi nam bilo da to podijeliš sa nama. Slobodno priloži..
Logged
klasa 59
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #1959 on: August 27, 2011, 08:16:29 pm »

Kao mornar signalista 59.klase,proveo sam na 212- ici skoro godinu dana jun 1980- maj 1981.Komandant je bio Gojko Njegovan,ljudina,motorista je bio zastavnik Tasić,zamenik komandanta poručnik korvete Simić Bratislav ,Kapo di makina je bio poručnik b.b Frane Papak a tu je jo bio poručnik Bartulović imena se ne sećam.U svakom slučaju odlična posada.Moj zadatak je bi da vodim brodski dnevnik,da po potrebi spuštam i dižem "sablju" i još štotšta što nije bilo u opisu mog mesta signaliste.Čitajući od početka sve komentare vezane za TČ vidim da smo na sreću još ostali sveži sa uspomenama.Valda zato što je mornarica u to vreme bila pravi rod za sve nas koji smo je osetili.Voleo bih da stupim u kontakt sa nekim od klasića sa TČ 212 i ovo je prilika da pozovem Kukija,Pušca,Radenka i ostale da mi se jave ako pročitaju ovaj post.U svakom slučaju veliko mi je zadovoljstvo da pročitam nešto o prošlosti što budi nostalgiju i lepa sećanja.Uzgred komandant Gojko je toliko hrkao da kad smo bili na Visu ,morao je da spava na kopnu da ne smeta nama ostalima.Takođe bio je poznat i po vrlo brzom prilasku na vez što je imalo za posledicu nekoliko manjih oštećenja na bokovima.U svakom slučaju bilo je to zanimljivo iskustvo za mene kao Panonskog mornara.Pozdrav i sve najbolje.
Bravo "klasa 59". Drago nam je da si se javio. Sad imamo u posadi i signalistu. Mislim da nisi jedini, ali dobro je da imaš i zamjenu. Sve članove posade koje si naveo i lično poznajem. Mislim na starešine. Sa Tasićem sam i životni prijatelj. Slobodno se javi u svako doba.
Ako imaš kakvi slika iz tog perioda drago bi nam bilo da to podijeliš sa nama. Slobodno priloži..

Zaboravih da pomenem radaristu Marijana Mucka.tihog i mirnog čoveka ali pravog starešinu punog razumevanja za nas guštere.Čim pronađem slike staviću ih na Palubu.Ne znam da li je izvodljivo ali imam predlog da ukoliko fizički postoji i pluta neko od korita TČ, da se oni koji su zainteresovani udruže pa da ga osposobimo kao neki mali ploveći muzej.Naravno to zahteva novac i vreme ali bar vremena nadam se imamo.
Pozdrav
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1960 on: August 27, 2011, 08:27:43 pm »

Mucko se zvao Emil. Klasič mi je. On se sredimom 80-tih skinuo iz JRM. Danas je uspješan poduzetnik.
Logged
klasa 59
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #1961 on: August 27, 2011, 08:39:27 pm »

Mucko se zvao Emil. Klasič mi je. On se sredimom 80-tih skinuo iz JRM. Danas je uspješan poduzetnik.
Tačno,pobrkao sam ga sa jednim umetnikom čiji sam sat kupio pre nekoliko godina u Novom Sadu a koji se zove Marijan a preziva Mucko a njegovo prezime me je podsetilo da ga pomenem.Hvala na informaciji.Koliko se sećam zastavnik Tasić je u to vreme imao ili mi je to tako onda delovalo kao 25 godišnjaku,dosta godina .U svakom slučaju drago mi je da je dobrog zdravlja i ovom prilikom ga pozdravljam mada teško da će se setiti pravnika-signaliste iz Novog Sada od pre 30 godina ali ga svakako i danas cenim kao i ostale starešine- tadašnje članove posade 212 -ke.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1962 on: August 27, 2011, 08:48:58 pm »

Mucko se zvao Emil. Klasič mi je. On se sredimom 80-tih skinuo iz JRM. Danas je uspješan poduzetnik.
Tačno,pobrkao sam ga sa jednim umetnikom čiji sam sat kupio pre nekoliko godina u Novom Sadu a koji se zove Marijan a preziva Mucko a njegovo prezime me je podsetilo da ga pomenem.Hvala na informaciji.Koliko se sećam zastavnik Tasić je u to vreme imao ili mi je to tako onda delovalo kao 25 godišnjaku,dosta godina .U svakom slučaju drago mi je da je dobrog zdravlja i ovom prilikom ga pozdravljam mada teško da će se setiti pravnika-signaliste iz Novog Sada od pre 30 godina ali ga svakako i danas cenim kao i ostale starešine- tadašnje članove posade 212 -ke.
Tasić živi u Splitu. Dobrog je zdravlja u skladu sa godinama. Sada ima oko 74-5 godina...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1963 on: August 27, 2011, 10:39:11 pm »

....Ne znam da li je izvodljivo ali imam predlog da ukoliko fizički postoji i pluta neko od korita TČ, da se oni koji su zainteresovani udruže pa da ga osposobimo kao neki mali ploveći muzej.Naravno to zahteva novac i vreme ali bar vremena nadam se imamo.......
Nažalost više nema ni traga o bilo kom TČ-jcu u smislu korita, palube ili nadgrađa. Sve su ih već 95-te raspremili i izrezali.
Mislim da je jedan bio nešto duže u Hrvatskoj, ali i on je na kraju doživio istu sudbinu. Undecided
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1964 on: August 28, 2011, 12:53:02 pm »

....Ne znam da li je izvodljivo ali imam predlog da ukoliko fizički postoji i pluta neko od korita TČ, da se oni koji su zainteresovani udruže pa da ga osposobimo kao neki mali ploveći muzej.Naravno to zahteva novac i vreme ali bar vremena nadam se imamo.......
Nažalost više nema ni traga o bilo kom TČ-jcu u smislu korita, palube ili nadgrađa. Sve su ih već 95-te raspremili i izrezali.
Mislim da je jedan bio nešto duže u Hrvatskoj, ali i on je na kraju doživio istu sudbinu. Undecided
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Brodovi u Kalardovo 1.JPG (195.61 KB, 800x547 - viewed 205 times.)
Logged
Pages:  1 ... 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 [131] 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.