PALUBA
May 17, 2024, 10:23:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 [161] 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1345276 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2400 on: November 15, 2011, 09:21:19 pm »


 Slabo smo ga videli! Toro se " Iskrcao"  u Češku Vilu ! A znaš i sam da ja baš i nisam neki tip za reći ko se kao ponašao u vreme upućivanja GM.!? Sam sam bio u debeloj " depresiji"
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #2401 on: November 15, 2011, 09:34:56 pm »

Evo ,da se malo ukljucim u diskusiju.Nisam čuo za ove dve priče ,ali imam treću.Na tc-217 su mornari doneli malo mace i dali smo mu ime Marko.Kod nas je porastao i bio je to kasnije pravi mačorčina.On se  lepo privikao na brod.Naučio je i neke brodske signale.Tako je u svim zborovima na pramcu bio i on postrojen.Kada bi sirena svirala pripremi brod za borbu i plovljenje on je dolazio obavezno na brod ,ako je slučajno bio u parku.Sa nama je išao u vožnje i može se reći da je to bio pravi brodski mačak.Teško more je loše podnosio.Obično bi se izvrnuo na krevet artiljerca i tu nekako preživljavao do uplovljenja.Na upućivanje motora je navikao.Sa nama je išao i u bg.Kasnije su ga i drugi brodovi vodili sa sobom na plovidbu.Bio je omiljen u II diviz.Kad je odrastao po malo je počeo da skita,počeli i drugi interesi.Ja sam se 86 iskrcao sa tc i ne znam sta je sa njim kasnije bilo.U lori je bilo 14 tc brodova ali je on znao koji je tc-217 i nije gresio kada se vraćao sa svojih orgijanja.Eto i njega ubrajam u jednog od meni dragih drugara,i neka mu je laka zemlja, jer je sada verovatno pokojni.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2402 on: November 15, 2011, 09:37:56 pm »

Evo ,da se malo ukljucim u diskusiju.Nisam čuo za ove dve priče ,ali imam treću.Na tc-217 su mornari doneli malo mace i dali smo mu ime Marko.Kod nas je porastao i bio je to kasnije pravi mačorčina.On se  lepo privikao na brod.Naučio je i neke brodske signale.Tako je u svim zborovima na pramcu bio i on postrojen.Kada bi sirena svirala pripremi brod za borbu i plovljenje on je dolazio obavezno na brod ,ako je slučajno bio u parku.Sa nama je išao u vožnje i može se reći da je to bio pravi brodski mačak.Teško more je loše podnosio.Obično bi se izvrnuo na krevet artiljerca i tu nekako preživljavao do uplovljenja.Na upućivanje motora je navikao.Sa nama je išao i u bg.Kasnije su ga i drugi brodovi vodili sa sobom na plovidbu.Bio je omiljen u II diviz.Kad je odrastao po malo je počeo da skita,počeli i drugi interesi.Ja sam se 86 iskrcao sa tc i ne znam sta je sa njim kasnije bilo.U lori je bilo 14 tc brodova ali je on znao koji je tc-217 i nije gresio kada se vraćao sa svojih orgijanja.Eto i njega ubrajam u jednog od meni dragih drugara,i neka mu je laka zemlja, jer je sada verovatno pokojni.

Nadam se još nekim pričicama. Stvarno nisam ovo ni očekivao. Sjajno Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2403 on: November 16, 2011, 06:58:16 pm »

Iskoristio sam deo slike našeg "dreda" koju je postavio u okviru teme Ko nam je komandovao u JRM .
Prizor na slici je usko vezan za život i rad brigade Raketnih i Torpednih čamaca. Ovo je jedna od dosad najbolji fotografija na kojoj se perfektno vidi zgrada u kojoj je bila Komanda 17 brigade TČ-jaca od samog početka osnivanja.
Također i zgrada Menze, jedine u Lori za potrebe brodova Flote. U njoj se ljudstvo, kako mornarskog sastava, tako i starešinskog, čitavo vrijeme bivstvovanja TČ-jaca u Lori, hranilo. Hrana je bila za svaku pohvalu. Bar u moje vrijeme, tokom cijelih 70-tih godina.
Nažalost, ljudstvo koje se vidi na slici, ne pripada brigadi RČ/TČ brodova. Slikano je početkom 70 tih godina. Cheesy

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Gornji deo Menze koji se vidi na slici, bio je namjenjen za mornarski sastav, a donji u prizemlju, skoro se nevedi, starešinama.
Po sadašnjem saznjanju nijedna više nije u "životu", liberalni kapitalizam rapidno napreduje...


* 000 Zgrada komande TC-jaca i Menza.jpg (40.86 KB, 700x349 - viewed 201 times.)
« Last Edit: November 16, 2011, 08:01:55 pm by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2404 on: November 16, 2011, 08:34:46 pm »

Zgrade komande RČ/TČ nema više, srušena je, a menza još stoji ali nije u funkciji. Starješine su postrojene na pješčanom platou, sada je veči dio natkriven, i asfaltiran, služi kao parliralište.
Dugo godina je bio upravnik starješinske menze zast. Bašić. Hrana je bila stvarno dobra i ukusna. Bile su najmanje dvije vrste jela i mogli smo birati.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2405 on: November 16, 2011, 10:18:49 pm »

Zgrade komande RČ/TČ nema više, srušena je, a menza još stoji ali nije u funkciji. Starješine su postrojene na pješčanom platou, sada je veči dio natkriven, i asfaltiran, služi kao parliralište.
Dugo godina je bio upravnik starješinske menze zast. Bašić. Hrana je bila stvarno dobra i ukusna. Bile su najmanje dvije vrste jela i mogli smo birati.
Evo kako ta lokacija izgleda danas posmatrana sa Ruskim Sputnjikom. Nekako mi krov zgrade Menze izgleda čudan.
Kao i da je ona "zbrisana".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Koliko se da vidjeti, "nagrizaju" je i iz vana i iz unutra...


* Lora novembar 2011 god.jpg (98.69 KB, 719x552 - viewed 192 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 165


« Reply #2406 on: November 16, 2011, 11:07:23 pm »

Je`l ovo bilo ?

Za naše modelare

Ne znam ruski, ali mislim da ovo moze biti korisno modelarima.
« Last Edit: November 16, 2011, 11:14:24 pm by ORIĆAREB, Reason: Imenovanje linka » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2407 on: November 16, 2011, 11:11:47 pm »

Ne znam ruski, ali mislim da ovo moze biti korisno modelarima.
Bilo je, ali neškodi. Ima veliki broj stranica pa dobro dođe na više mjesta.
Korisno....
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #2408 on: November 17, 2011, 10:47:52 am »


 Slabo smo ga videli! Toro se " Iskrcao"  u Češku Vilu ! A znaš i sam da ja baš i nisam neki tip za reći ko se kao ponašao u vreme upućivanja GM.!? Sam sam bio u debeloj " depresiji"

Ajte kvragu!

Preletim topik na brzinu i čitam da se Toro iskrcao u Češku vilu... i dalje zaključim da je Savezni sekretar za unutrašnje poslove Dobrosav 'Toro' Ćulafić (legenda udbaštva i policajstva u ex-YU) bio na Šeršenu, nije mu se svidio zvuk i iskrcao se ... baš u Češku vilu.

I naravno da me zaintrigira!

Onda se vratim malo unatrag... 
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #2409 on: November 17, 2011, 10:51:55 am »

Ajte kvragu!

Preletim topik na brzinu i čitam da se Toro iskrcao u Češku vilu... i dalje zaključim da je Savezni sekretar za unutrašnje poslove Dobrosav 'Toro' Ćulafić (legenda udbaštva i policajstva u ex-YU) bio na Šeršenu, nije mu se svidio zvuk i iskrcao se ... baš u Češku vilu.

I naravno da me zaintrigira!

Onda se vratim malo unatrag... 

 Grin Grin Grin Jace je od mene  Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2410 on: November 17, 2011, 11:02:35 am »


 Slabo smo ga videli! Toro se " Iskrcao"  u Češku Vilu ! A znaš i sam da ja baš i nisam neki tip za reći ko se kao ponašao u vreme upućivanja GM.!? Sam sam bio u debeloj " depresiji"

Ajte kvragu!

Preletim topik na brzinu i čitam da se Toro iskrcao u Češku vilu... i dalje zaključim da je Savezni sekretar za unutrašnje poslove Dobrosav 'Toro' Ćulafić (legenda udbaštva i policajstva u ex-YU) bio na Šeršenu, nije mu se svidio zvuk i iskrcao se ... baš u Češku vilu.

I naravno da me zaintrigira!

Onda se vratim malo unatrag...  

Hrundi prijatelju,  Kiss
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2411 on: November 17, 2011, 06:17:41 pm »

Prizor iz života i rada na Torpednim čamcima. Sudeći po izgledu krmenog dijela brodova godine su "debelo" sredinom 80-tih.
Mornari na obali, se pod rukovodstvom starješine, nastoje izboriti sa brodskim konopima. Vjerovatno je u pitanju obuka iz
brodarskih radova. Duje bi tu imao više šta reći.
U pozadini je i elektro-ispravljač =220v za napajanje brodova sa obale, pošto je praksa bila da je kompletan pogonski
deo TČ-jaca u matičnoj luci ugašen radi štednje resursa i goriva.
Možda se neko od mornara i prepozna na slici. Aaa, to bi bilo krasno, pa da nam se javi. Cheesy

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Iz zivota i rada na TC-jcima.jpg (108.2 KB, 634x714 - viewed 150 times.)
« Last Edit: November 17, 2011, 07:34:56 pm by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2412 on: November 17, 2011, 08:36:22 pm »

Negdje sam več vidio ove slike i čini mi se, da mornari rade upletke na konopima.

Da, napajanje broda strujom, bilo je sa obale, kada je brod bio u Lori. TČ je imao kabel 2x 50mm² za istosmjernu struju i 4x25mm² za izmjeničnu struju, (nadam se, da dimenzije kablova nisam pogriješio).
Pri spajanju broda na struju sa kopna, morao je biti prisutan dežurni električar Lore. Dežurstvo je bilo stalno 24 satno, 365 dana u godini. Dežurni električar je bio mornar iz sastava 536. pom. baze Lora.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2413 on: November 17, 2011, 09:16:44 pm »


 Poslednjih godina pre T 11. Nije bilo dežurnog vojnika električara. Pri priključenju je trebao biti prisutan Dežurni tehnički brigade. Starešina električar ili motorista. I pored toga su se pojedincima dešavale takve stvari da pomešaju faze ili da ne isključe ispravljač pa da malo "zasvetle" kada naprave kratki spoj ključem. Jednom vodniku električaru su ruke bile baš opasno popečene od toga.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2414 on: November 17, 2011, 09:23:02 pm »

Quote
............... I pored toga su se pojedincima dešavale takve stvari da pomešaju faze ili da ne isključe ispravljač pa da malo "zasvetle" kada naprave kratki spoj ključem. Jednom vodniku električaru su ruke bile baš opasno popečene od toga.
Ccccc, pih. Huh? Sramota Undecided 
Logged
Pages:  1 ... 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 [161] 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.