PALUBA
May 17, 2024, 06:48:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 [178] 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1344695 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2655 on: December 28, 2011, 07:22:28 pm »

Koloko se sječam, i ja sam otišao sa broda, kada je bio K-dant Jagodić. Gdje je on sada, zna li netko?

Poslije službene predaje dužnosti, i odlaska sa TČ-215, još jednom sam bio za kormilom tog broda. To mi je dozvolio upravo Jagodić. Bila je to neka kratka vožnja, samo do Brača. Vozili smo neku filmsku ekipu.
Inače sam bio skoro svakodnevno na brodu, ako je bio u Lori. 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2656 on: December 28, 2011, 08:28:43 pm »

Koloko se sječam, i ja sam otišao sa broda, kada je bio K-dant Jagodić. Gdje je on sada, zna li netko?

Poslije službene predaje dužnosti, i odlaska sa TČ-215, još jednom sam bio za kormilom tog broda. To mi je dozvolio upravo Jagodić. Bila je to neka kratka vožnja, samo do Brača. Vozili smo neku filmsku ekipu.
Inače sam bio skoro svakodnevno na brodu, ako je bio u Lori. 
Pretpostavljam da bi mogao biti negde u Vojvodini. Mislim da je on odozgo zavičajno.
Ali to je samo pretpostavka. S mojim odlaskom iz 17 Brigade, skroz sam ga izgubio
iz vida.  Undecided
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2657 on: December 28, 2011, 09:48:26 pm »


 Da li je Antić Dragojlo posle bio u Uporištu na Lastovu?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2658 on: December 29, 2011, 06:32:10 am »

Koloko se sječam, i ja sam otišao sa broda, kada je bio K-dant Jagodić. Gdje je on sada, zna li netko?

Poslije službene predaje dužnosti, i odlaska sa TČ-215, još jednom sam bio za kormilom tog broda. To mi je dozvolio upravo Jagodić. Bila je to neka kratka vožnja, samo do Brača. Vozili smo neku filmsku ekipu.
Inače sam bio skoro svakodnevno na brodu, ako je bio u Lori. 
Pretpostavljam da bi mogao biti negde u Vojvodini. Mislim da je on odozgo zavičajno.
Ali to je samo pretpostavka. S mojim odlaskom iz 17 Brigade, skroz sam ga izgubio
iz vida.  Undecided

Mislim, da je on i na svoju želju prekomandovan negdje u Vojvodinu, odma poslije predaje dužnostu na TČ-215.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #2659 on: December 29, 2011, 07:04:09 am »

Koloko se sječam, i ja sam otišao sa broda, kada je bio K-dant Jagodić. Gdje je on sada, zna li netko?

Poslije službene predaje dužnosti, i odlaska sa TČ-215, još jednom sam bio za kormilom tog broda. To mi je dozvolio upravo Jagodić. Bila je to neka kratka vožnja, samo do Brača. Vozili smo neku filmsku ekipu.
Inače sam bio skoro svakodnevno na brodu, ako je bio u Lori.  
Jagodić je nakon Mora stigao u Novi Sad u RRF gde je bio postavljen na dužnost K-danta I ORML. Sada je u penziji i stanuje u Novom Sadu.
« Last Edit: December 29, 2011, 07:33:21 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2660 on: December 29, 2011, 07:36:42 am »


 Da li je Antić Dragojlo posle bio u Uporištu na Lastovu?
Mislim da, da. On je bio dobar momak, ali koliko se sjećam od samog početka bio je nezadovoljan
načinom brodskog života. Vjerovatno je i iz tog razloga izabrao kopno, pa bilo gde.  Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2661 on: December 29, 2011, 07:38:39 am »

Jagodić je nakon Mora stigao u Novi Sad u RRF gde je bio postavljen na dužnost K-danta I ORML. Sada je u penziji i stanuje u Novom Sadu.

Ako ga srećeš pozdravi ga od strane stare posade TČ-215.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2662 on: December 29, 2011, 08:16:30 pm »

"Marš" u koloni. I to treba uvježbati, a nimalo nije lako.
Treba držati pravilno rastojanje i biti na vezi konstantno. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Voznja u kolonii.jpg (28.19 KB, 550x340 - viewed 229 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2663 on: December 30, 2011, 05:54:43 am »

"Marš" u koloni. I to treba uvježbati, a nimalo nije lako.
Treba držati pravilno rastojanje i biti na vezi konstantno. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Meni je bilo najteže vozit u koloni, kad su bili različiti tipovi brodova. Održavanje približno istu brzinu, pa vožnja u brazdi.... Ma i kad su vozili sami TČ, nije bilo jednostavno. Npr., svi vozimo sa 1500 o/min, a ne vozimo istom brzinom, pa je onda trebalo popravljati Ovisilo je to o čistoči podvodnog dijela, kako su podešeni motori.....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2664 on: December 30, 2011, 11:52:25 am »

Jedan prekrasan istorijski/povijesni prizor veza TČ-RČ brodova u Lori. Po mome je godina
69/70. Drveće u parku tek u povoju. Nekoliko TČ-jaca i RČ-jaca. Jedan TČ-jac u takozvanom
"magarećem vezu" bokom. Tu su se vezivali brodovi na kojima je trebala neka tehnička intervencija.
Također tu su vezivani svi novopridošli TČ-jci iz novogradnje, a još nisu bili primljeni u Flotnu listu.
Nisu bili u operativi. Očito ovaj je novajlija. Jarboli i antene na "Rusima" su još u tamnoj boji.
U prvom planu je i "Streljko", brodica iz Partizanskog vremena. Slikano sa platoa ispred zgrade
centralne starešinsko-mornarske Menze.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Prizor veza TC-RC brodova 69-70 god.jpg (46.84 KB, 538x220 - viewed 208 times.)
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 503



« Reply #2665 on: December 30, 2011, 12:30:10 pm »

Mali OT, zna li ko po prilici kad je "Streljko" prebačen na gripe?
« Last Edit: December 30, 2011, 03:42:40 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2666 on: December 30, 2011, 03:45:24 pm »

Mali OT, zna li ko po prilici kad je "Streljko" prebačen na gripe?
Lično neznam, Ali je nešto više opisano pod temom Ratna luka Lora
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2667 on: December 30, 2011, 05:01:43 pm »

Evo još jedan, odnosno dva "pogleda" sa približno iste pozicije na vez TČ-jaca u luci Lora, ali u vremenskom razdoblju
od nekoliko godina. Park je već ojačao. Ima nekih 7-8 gidina. TČ-jci su se ustalili na svom vezu na početku mola.
RČ-jci su se preselili na početak Velikog mola. Razarač "Split", još tavori na vezu, ali uskoro će zauvijek napustiti Loru.
"Streljko" je "debeli penzioner".  Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Interesantn je jedan događaj sa parkom.

Naime sve do otprilike početka druge polovine sedamdesetih godina park je bio zbog malog drveća, jedna pravilna velika kocka
bez staza i prolaza (kako se i vidi na godnjem dijelu slike). Samo drveće i trava. I upravo tih godina odluče se napraviri dvije staze,
ali po vojnički, kocka se podijeli na tri pravilna dijela sa dvije staze u smjeru od veza TČ-jaca prema Menzi. Bez poštovanja okolnih logičnih prilaza parku.
A narod ko narod, kad je osjetio da je zamišljen prolaz kroz park, počne svojim logičnim stazama, bez korištenja onih namjenskih,
šljunkom zasutih. I tu je bilo i naredbi i zabrana i kažnjavanja da se koriste staze kako je zamišljeno, ali jok.  Roll Eyes
I na kraju se odustalo i napravljene su nove staze kako ih je narod "utabao". Tako je još jednom potvrđena ona narodna, "Ako neznaš
kud put probiti, pusti magare, pa će ti pokazati".  Grin
Naravno za sve je "zaslužno" ljudstvo sa Shershena, jer je ono uglavnom tuda i prolazilo.


* Dva pogleda na vez TC-jaca.jpg (83.8 KB, 536x435 - viewed 209 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2668 on: December 31, 2011, 07:56:05 am »

Moja zadnja vožnja TČ-jcem i boravak u LORI

Žrnovnica. Sredina avgusta, godina Balkanskog cunamija. Jedno jutro doleti helikopter, izađe neki kapetan avijatičar i pita  za zas. Ćiru. Komadant objekta kbb Pantovic, pita ko ga to treba i uz dobijeni odgovor, da pojma nema, ali mora odmah poći. Jave meni, uzmem vreću i u helikopter. Ovaj me digne i rutom preko Mravinaca, nisko, prebaci me u Loru. Sleti tamo na deo iznad veza raketnih čamaca i kaže mi da tu ostanem i čekam brod na koji ću se ukrcati, te ode.

Ja gledam, nemogu da dodjem sebi.Taj prizor nikad neću zaboraviti. Skoro polovinu zivota sam proveo u Lori, a tad sam se osecao kao da su me spustili na Mars. Sve prazno, pusto. Nema ni jednog broda. Nema nigde nikog. Samo, u svoj toj praznoj luci bez i jednog broda, tamo negde od mene jedno sto metara sjedi jedan mornar u nekakvoj mješovitoj radnoj uniformi ( kao da je pre toga radio nesto u skladistu) i peca. Sam na cijelom svijetu. Odem tamo na sidriste, gdje su inace bili Torpednjaci i sjednem na klupu. Sjednem s pogledom prema ulazu u Loru. Gledao sam prema ulazu, ujutro od otprilike deset sati, do uvece, do nekih sedam sati. Nepomičan, zbunjen, ni gladan ni žedan, bez potrebe za bilo čim drugim. Samo sam tako sjedio i sjedio. Nemam sad pojma ni o čemu sam sve mislio. Mozda nista, a mozda i toliko da mi se sve vrtilo kao film od mojih početaka u Lori kad sam došao jos daleke 1967 god. sredinom ljeta. Upravo u to vrijeme u koje ću tad iz nje izaći i nikad više (naravno tad ne znajući) da se neću u nju vratiti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U suton, u ulaz Lore, ulazi neki brod. Malo bliže prepoznajem Torpedni čamac. Uputio se tamo gde su nekad bile vezane podmornice, ispred tehnicke radione. Vidim gle sudbine, TČ-215.  Dok je prilazio, ja posle cjelodnevnog sjedenja, tako mehanički ustanem i uputim se prema njemu. TČ pristane, posada izbaci siz. Ja gledam sa obale na palubi pbb Frankola Marijo i kap Ristov Panco. Stoje na krmi. Kad je siz pristojno postavljen, Mario Frankola (mislim ta je on negde rodom iz Istre, talijanskog porekla), kao pravi pomorski oficir uputi se prema sizu, stade, okrenu se prema zastavi, pozdravi je dugim pozdravom rukom uz šapku, te izađe preko siza. Tek mi je tad sve bilo jasno. To mu je u tom momentu bio poslednji pozdrav brodu, floti, JRM. Ovaj drugi, izadje preko ograde dodje do mene, ja ga gledam, a on sav blijed  ko krpa. To je još izraženije bilo jer sam ga inače dobro znao i bio je crne puti, a sad kao takav delovao je sablasno. Razumljivo od ljudi kojima se tih dana rušila njihova vizija i svijet. Pozdravio sam se sa obojicom  i oni odoše. Ja ostadoh još zbunjeniji.

Osećam neki haoticni raspad u vazduhu. Ispred sebe vidim stari dobri brod TČ-215. Puste godine sam proveo na njemu. Gledam, nikog i ne poznam. Godine su učinile svoje. Posada se izmjenila. Od stare posade (to ću saznati kasnije) ostali su samo Lendić i Šiljo. Brod ne gasi motore. Niko više ne silazi. A onda se pojavljuje na sizu komadant, nepoznam ga, silazi i pita me za ime. Kad smo se usaglasili reče mi da se smjestim u krmi do daljnjeg. Nisam ni uspijo ući u krmu, a već smo se otisnuli i krenuli prema cilju. Stajao sam još neko vrijeme na krmi, gledajući prema napuštajućoj Lori, koja mi je još sablasnije djelovala potpuno prazna bez brodova. Bio je to moj poslednji pogled na deo života od dvadeset četiri godine provedene u njoj.

Istovremeno je to bila, gle sudbine, i moja zadnja vožnja sa TČ-jcem. Uputili smo se prema otvorenom moru, na sigurno i nikad se više nisam  vratio na staro mjesto.


* Torpedni camac u viznji.jpg (29.05 KB, 450x307 - viewed 173 times.)
« Last Edit: December 31, 2011, 07:24:33 pm by ORIĆAREB » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2669 on: December 31, 2011, 08:13:56 am »


 Tada bi trebao da je Dražić bio K/dant a Nedić K-dir V bo.; Mihajlović K-dir III; Ružela Baklandžija ( vod po ugovoru) Marelić Dinko Pomoćnik. Ostalih se nesećam. E sad, ovo sa ove vremenske distance možda i ne bude tačno. Stvarno se nesećam dobro ko je kad otišao iz Brigade. Mi smo isplovili već odavno u BG i nisamo se vraćali u Loru više nikad. Ja doduše jesam u decembru ali je to druga priča i podlazi pod T 11.
Logged
Pages:  1 ... 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 [178] 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.