PALUBA
May 16, 2024, 11:22:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Suska se suska (bajke oko budzeta ARM do 2020 godine)  (Read 4922 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« on: December 05, 2011, 11:46:58 pm »

U sustuni vest i ne donosi nesto previse interesantno, uglavnom opet nam pricaju lepe zelje i snove o budzetu ARM do 2020 godine.

Quote
АРМ во 2020 година со буџет од 300 милиони евра


Заменик-министерот за одбрана Емил Димитриев важи за мирен и аналитичен интелектуалец, човек што секое слободно време го користи за лов на дивеч по македонските планини. Тој своите дипломски студии ги завршил на Филозофскиот факултет, а образованието го продолжил во Школата за резервни офицери на Воената академија. Димитриев овде говори за зголемувањето на буџетот на АРМ во наредната година, за подобрување на стандардот на војниците, набавката на нова опрема и возила и за продолжување на реформите
   
   
   

ИНТЕРВЈУ: ЕМИЛ ДИМИТРИЕВ, ЗАМЕНИК-МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА

Оваа гарнитура на првите луѓе во Министерството за одбрана успеа да се избори за дополнителни 8 милиони евра во предлог-буџетот за наредната година. Како планирате да го искористите зголемувањето?
- Општа констатација е дека години наназад имаше тренд на намалување на армискиот буџет, за кој со задоволство можам да кажам дека конечно заврши, а од наредната година, па до 2020-та средствата наменети за одбраната континуирано ќе растат. Идејата е да се достигне процент, кој е соодветен, еднаков или подобар од земјите-членки на НАТО. Дури и најсилните земји во економска смисла на зборот не можат само со еден, два или три буџета да го решат проблемот со константната модернизација на армијата. Модернизацијата кај нас ќе се одвива во еден подолг период предвиден со долгорочниот план за развој на одбраната 2011-2020 година, кој е усвоен од Владата. Со соработка на Министерството за финансии испеавме да направиме реални финансиски проекции, кои велат дека Министерството за одбрана во 2020 година ќе достигне буџет што ќе е вреден 20 милијарди денари, или приближно 300 милиони евра. Наредната година ќе дадеме приоритет на купување комуникациска опрема за компјутерска криптозаштита, или популарно наречен тактичко комуникациски систем, ќе набавиме неборбени возила и ќе инвестираме во опремување на оперативниот центар за воздушно набљудување. Истовремено се надеваме дека во наредниот период на дневен ред ќе дојде набавката на специјалната опрема за армијата, која се нарекува „Војник на 21 век“. Тоа е индивидуална опрема за секој војник составена од најмодерни визири, ласерски нишани, технолошки модерни средства за лична заштита и така натаму. Опремата на војниците со ваквите средства сега е приоритет на сите модерни сојузнички армии.

Уште пред неколку години беше најавена набавка на нови борбени воздухоплови. Има ли планови за обнова на флотата?
- Размислуваме за оправданоста да ги модернизираме и активираме борбените авиони „сухои“, кои извесен период не се во функција, во рамките на балканската иницијатива за обезбедување на воздушниот простор. Но пред да се случи потребни се многу пресметки и одлуки дома, со нашите сојузници од НАТО и од ЕУ. Треба да се земат предвид сите околности и да се донесе одлуката.

Имаме ли напредок околу процесот за изградба на армиските станови?
- Проектот „АРМ - мој вистински дом“ напредна од фазата во која подолго време беше закочен. Откога општината Карпош го донесе ДУП, се овозможија условите за градба. Следува утврдување на дефинитивниот број на заинтересирани припадници на АРМ, избор на банка-кредитор и почнување со градба. Старите касарни, односно она што можеше да се отстапи е отстапено за да биде во функција на државата и на општините.

Медиумите неодамна излегоа со информации дека вие сега вршите контрола на работата на претходниот министер за одбрана Зоран Коњановски...
- Сметам дека сé што беше објавено е искривување на вистинската ситуација за редовната работа на одделни сектори на Министерството. Непотребно во јавноста се врзаа имињата на овие луѓе заедно со моето, со што се измести фокусот на реалната ситуација. Ние едноставно се обидуваме да провериме дали вработените во нашето министерство работеле во согласност со законот и навремено, а истовремено сакам да додадам дека личните и партиските односи помеѓу нас функционерите на ВМРО–ДПМНЕ, кои бевме споменати во медиумот, се на највисоко ниво и имаме најнормална соработка и меѓусебно почитување.
   
     
Автор: Александар Србиновски

izvor http://www.novamakedonija.com.mk

Da budem iskren, i ne bih preneo ovu vest, da se ne spominje moguc povratak zabljih nogu u redove ARM, uz mogucu modernizaciju.
Prevod boldiranog dela
Quote
-Razmisljamo oko opravdanosti modernizacije i aktiviranja borbenih aviona Suhoj, koji izvesan period nisu u funkciji, u okviru balkanske inicijative obezbedjivanja vazdusnog prostora. Ali pre nogo se to desi, potrebno je izvrsiti mnogo racunica kod kuce, sa nasim saveznicima iz NATO i EU. Treba uzeti u obzir sve okolnosti i doneti odluku
Ovo se vec nekoliko puta spominje u intervjuima sa oficijalnim licima MORM-a, pa ako budemo imali srece, opet ce mlaznjaci da nam zuje nad glavom (ako ih usput i modernizuju u Ukraini ili Izraelu, sreci nece biti kraja  )
Necu unapred da se radujem, ali ovo mi ipak budi nadu.  Grin Grin
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1 on: December 06, 2011, 02:05:43 am »

10 godina im je trebalo da shvate da borbeni avioni nam stvarno trebaju, ne ulazeci dali to trebada bude SU-25 i dali treba da su 4 ili 44. Videcemo, sanse su male, al nadez uvek umire zadnja...
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 662


« Reply #2 on: December 06, 2011, 01:14:54 pm »

Не верујем да је буџету во 2020  ће се повећати, исто МОРМ је рекао да и  за 2010 Години па ништа не био од тога шта су рекли
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #3 on: December 06, 2011, 01:51:36 pm »

Ako ima neki normalni umereni ekonomski rast neminovno je povecanje budgeta. Tesko je reci dali ce da bude 300 miliona. Ako vec mora da prognoziram mislim da optek izmedju 240-270 miliona je vise realana. Ali prognoza u sledecih 8 godina je vrlo nezahvalan posao.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #4 on: December 06, 2011, 03:10:12 pm »

Daj boze ili pomozi boze?
Kamo srece da ARM dobije tretman kakav zasluzuje!Zivi bili pa videli.Sto se aviona tice-pare ce se dati-dali za svoje ili tudje koje ce stititi tvoje nebo!
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #5 on: December 06, 2011, 03:12:39 pm »

Daj boze ili pomozi boze?
Kamo srece da ARM dobije tretman kakav zasluzuje!Zivi bili pa videli.Sto se aviona tice-pare ce se dati-dali za svoje ili tudje koje ce stititi tvoje nebo!

MOMO slazem se! Ja mislim da avioni mora da imamo, mora da treniramo kadar kako znamo i umemo. Koliko moze - toliko. Zato sam i reako: ne znam dali treba da bude SU i ne znam dali treba da su 4 ili vise aviona ali u mojoj glavi nema sumnje da ako bi hteli da razvijamo ratnu vestinu avioni su neophodni....
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 283



« Reply #6 on: December 06, 2011, 03:15:57 pm »

Da nece neki izbori skoro ? Smiley

Juce sam video temu o presudi MKS u korist Makedonije ali sad je nemogu naci.

Da li takva presuda obavezujuca za Grcku i sta znaci za prakticno za Makedoniju ?
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #7 on: December 06, 2011, 03:21:40 pm »

Da nece neki izbori skoro ? Smiley

Juce sam video temu o presudi MKS u korist Makedonije ali sad je nemogu naci.

Da li takva presuda obavezujuca za Grcku i sta znaci za prakticno za Makedoniju ?

Koliko ja znam izbori nisu na kalendar ali kod nas se to nikad ne zna. Presuda nije mandatorna za Grcku i za nas to prakticno nista ne znaci. Moralna pobeda je pretpostavljam velika, ali ovo je surovo realni svet tako da sve ovo je samo fusnota u veliku knigu istorije. ALi ipak, trag je trag i dokaz je dokaz. Kad skines politiku i suocis fakte odluka je ta: Grcija je blokirala MKD za ulaz u NATO 2008 i to je bilo protivzakonito. Tacka Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #8 on: December 06, 2011, 06:22:02 pm »

Samo sto je u medjuvremenu ubedila ostale clanice u NATO i EU da ne treba primati Makedoniju u te organizacije dok se ne resi problem sa imenom, tako da nam je ova (moralna) pobeda ipak Pirova.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #9 on: December 06, 2011, 07:12:19 pm »

Samo sto je u medjuvremenu ubedila ostale clanice u NATO i EU da ne treba primati Makedoniju u te organizacije dok se ne resi problem sa imenom, tako da nam je ova (moralna) pobeda ipak Pirova.

'Moralna' pobeda je skoro uvek samo 'pirova' pobeda Trpe, sta ces Smiley I eto, ode i moj 400 post u eter Smiley
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.