PALUBA
May 17, 2024, 06:13:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 [260] 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1345077 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 165


« Reply #3885 on: November 03, 2013, 11:27:01 pm »

Iz jednog vanredno vrijednog rada MT ppuk u penziji g.Milana Đurana, a koji će nadam se, uskoro u obliku rperezentativne knjige ugledati svjetlo dana, prenosim dio koji govori o osposobljavanju prve posade prvog YU Shershena:
"Komanda tadašnje 4.armijske oblasti, komanda 1. eskadre i Uprava Ratne mornarice, u dogovoru sa isporučiocem novih TČ i RČ predstavnicima SSSR-poslali su po jednu kompletnu posadu sastavljenu od podoficira i oficira svih specijalnosti  na preobuku u SSSR 1964. godine.
Tokom preobuke članovi budućih posada za prve kupljene brodove TČ-211 i RČ-301 izučavali su kompletan brod, sa akcentom na ono što na brodu trebaju sigurno znati, da bi kao poslužioci određenih uređaja i sistema bili kvalifikovani i uspješni tokom eksploatacije.
Rusi su preobuku organizovali u crnomorskoj dunavskoj bazi Izmailu uzvodno na 80. kilometru.
Tokom šestomjesečnog kursa posade su uspješno savladale predviđeno gradivo i osposobile se za predstojeće dužnosti koje ih čekaju u Jugoslaviji, kada se kupe i prime TČ -211 i RČ-301.
Na preobuku  za  torpedne čamce  išli su:

Domić Mihajlo-Mišo, poručnik fregate za komandanta
Stipetić Vid- Vicko, poručnik korvete za pomoćnika komandanta
Lagumdžija Remzo, MT poručnik za upravitelja stroja (komandira V BO)
Duspara Tadija, stariji vodnik, za radar „Baklan“
Šekularac Miloje (Šeki), staraiji vodnik za radar „RIS“            
Skejić Đorđe(Đoka), - vodnik I klase za artiljeriju AK 230
Kojdić Stanko (Kojda), vodnik I klase za torpedo
Vukčević Pavle (Paja), vodnik I kl. Za motoristu
Perović Aleksandar, vodnik I klase za motoristu
Lovreković Martin,vodnik I klase za električara ".  


« Last Edit: November 03, 2013, 11:34:30 pm by marinero » Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 165


« Reply #3886 on: November 03, 2013, 11:29:22 pm »

A onda je uslijedila i isporuka brodova pri čemu je TČ 211 poslužio za obuku posada ostalih naših Shershena. Njih su u praksi obučavale kolege koje su u Izmailu školovali Rusi.Evo što nam kaže MTppuk Đuran:
"Prva dva broda TČ-211 i RČ-301 kupljeni su i dovezeni od strane ruske posade u luku Lora u drugoj polovini 1965. godine. Poslije izvršene primopredaje između jugoslavenske i ruske posade, prišlo se pažljivo i organizovano vježbama posada i pripremi za preuzimanje slijedećih TČ i RČ.
Pretpostavljena komanda 4.AO, 1. eskadre i URM, su ocjenile da bi prve posade mogle uz određeno naprezanje preuzeti preobuku slijedećih posada. U okviru pomorske baze Lora organizovana teoretska nastava za sledeće članove posada brodova koji stižu iz SSSR-a, a brodovi RČ-301 i TČ-211 su bili na rapolaganju za praktičnu obuku. Kurs za preobuku je počeo krajem februara 1966. godine. Nastavnici su svi polaznici kursa za preobuku u SSSR-u, a polaznici prvog kursa u Lori bili su:

Za torpedne čamce:

Buturović Dragan-Butur, poručnik fregate za komandanta
Đukić Momčilo-Močo, poručnik korvete  za pomočnika komandanta
Plazibat Milovan, za pomoćnika komandanta
Vlašić Mlade, MT potporučnik za komandira V BO /upravitelja stroja/
Opajić Dušan - Opaja, MT vod. I kl. za motoristu
Tomić Milan, MT vod I kl. za motoristu       
Stefanović Vladan, vodnik I kl. za radar „RIS“
Kuzmanić Ante, vodnik za električara ".
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 165


« Reply #3887 on: November 03, 2013, 11:33:01 pm »

Po Đuranu, sledeći Shersheni su isporučivani i preuzimani ovako:

Prvi komandant na TČ-211 „Pionir“ bio poručnik fregate Mihailo Domić, a komandir V BO (upravitej stroja), MT kapetan Remzo Lagundžija, ostali starješinski sastav je isti onaj, koji je išao na preobuku u SSSR.
Prvi komandant TČ-212“Partizan“ je bio poručnik fregate Buturović Dragan, a komadir VBO (upravitelj stroja ), MT poručnik Santini Križan.
Brod je kupljen u SSSR-u. Od sovjetske posade doveden je u RL Lora i tu kao i TČ- 211, komisijski primljen.
TČ-213“Napredak“ izgrađen je u brodogradilištu „TITO“  Kraljevica.
Prvi komandant je bio poručnik fregate Rozario Čapalija, a komandir V BO /upravitelj stroja/ Joksimović Gradimir /Gale/.
TČ-214 „Topčider“ kupljen je u SSSR-u. U Loru ga je dovela sovjetska posada, gdje je izvršena primopredaja.
Prvi komandant je bio poručnik fregate Vedran Antonini, a komadir V BO (upravitelj stroja), MT poručnik Žika Vodeničar.
TČ-215 „Ivan“ Brod je kupljen u SSSR-u. Dovezla ga je u luku Lora sovjetska posada, pa je ovdje izvršena primopredaja.Prvi komandant mu je bio poručnik fregate Stevo Jakovljević a komandir V BO (upravitelj stroja) MT poručnik Markovski Vladimir.
TČ-216 „Napredak“ Izgrađen je u brodogradilištu „TITO“ Kraljevica
Prvi komandant mu je bio poručnik fregate Savo Jovović, a komandir V BO (upravitelj stroja) MT poručnik Pavetiček Zvonko.
TČ-217„Kornat“Izgrađen je u Brodogradilištu „TITO“ Kraljevica. Prvi komandant mu je bio poručnik fregate Milan Filipović (Fića), a   komandir VBO MT potporučnik Bešić Dragan.
TČ-218 „Biokovac“Izgrađen je u brodogradilištu  „TITO“ Karaljevica. Prvi mu je komandant bio poručnik fregate Momčilo Đukić, a komandir V BO MT poručnik Hodžić Sifet.
TČ-219 „Streljko“ izgrađen je u brodogradilištu  „TITO“ Kraljevica. Prvi komandant je bio por. fregate Ćetković Blagoje (Bajo), a komandir VO MT poručnik. Kiril Taleski-Kiro
TČ-220 „Crvena Zvijezda“ izgrađen  je u brodogradilištu „TITO“  Kraljevica. Prvi komandant je bio poručnik fregate Milan Vego, a komandir V BO MT poručnik Grbić Miloš.
TČ-221  „Partizan II“ izgrađen je u brodogradilištu „TITO“ Kraljevica. Prvi komandant je bio, poručnik. fregate Rašković Vladimir, a komandir V BO poručnik. Žikica Petrović.
TČ-222 „Partizan III“ izgrađen je u brodogradilištu „TITO“ Kraljevica. Prvi komandant je bio, poručnik fregate Kovačić Vladimir, a komandir V BO, potporučnik Bajramović Kadrija.
TČ-223 „Napredak“ Izgrađen u brodogradilištu „TITO“Kraljevica. Prvi komandant je bio poručnik fregate Smiljanić Momčilo, a komandir V BO, MT poručnik Segulin Damjan.
TČ-224 „Pionir II“ izgrađen je u brodogradilištu „TITO“ Kraljevica. Prvi komandant je bio poručnik fregate Primorac Marinko, a komandir V BO kap. Santini Križan.
Prvi komandant diviziona TČ bio je kapetan bojnog broda Vlado Tomić."







Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3888 on: November 04, 2013, 06:32:40 am »

Bravo Marinero! Odlični podaci. Večinu ljudi koje si naveo sam i upoznao, pa i radio sa njima na TČ. Naravno nisu uvjek bili na tim dunostima koje si ti naveo (napredovali su, odlazili na druge brodove...). U svakom slučaju odlična informacija. Puno ti hvala.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3889 on: November 04, 2013, 08:26:43 am »


Ćiro pomješao si DA-9 (maglejenik), sa ŽŠ Stanicom na zadnjem desnom dijelu nadgrađa (za gašenje požara), znači ja sedim na DA-9.

Ups,  Undecided . Stranče u pravu si. Starost, omašio sam načisto. Zanijelo me to da ti kažem da ti je nešto ispod guzice,
a ne šta je to zaista.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3890 on: November 04, 2013, 08:37:03 am »

Po Đuranu, sledeći Shersheni su isporučivani i preuzimani ovako:

...........................
Prvi komandant TČ-212“Partizan“ je bio poručnik fregate Buturović Dragan, a komadir VBO (upravitelj stroja ), MT poručnik Santini Križan.
Brod je kupljen u SSSR-u. Od sovjetske posade doveden je u RL Lora i tu kao i TČ- 211, komisijski primljen.
............................
TČ-214 „Topčider“ kupljen je u SSSR-u. U Loru ga je dovela sovjetska posada, gdje je izvršena primopredaja.
Prvi komandant je bio poručnik fregate Vedran Antonini, a komadir V BO (upravitelj stroja), MT poručnik Žika Vodeničar.

Mislim da je ovde napravljena greška. Po mome prvi komadant TČ-212 bio je Vedran Antonini, a TČ-214 Buturović. To zaključujem
na osnovu toga, što sam ja tad već bio u Lori na TČ-213, a kasniji godina, dugo vremena su njih dvojica bili komadanti ta dva
TČ-jca upravo kako sam ja naveo. Nevidim nikakvu logiku da su na početku preuzeli dužnost kako navodi Đuran, pa se poslije zamjenili.

Dalje, nigde ne pominje Čapalija Rozarija da je bio na specijalizaciji u Rusiji, a koliko ja znam bio je sigurno, jer nam je dosta toga pričao kao potonji komadant TČ-213.

Ostalo koliko ja vidim i znam dosta je dobro prikazano i vjerovatno uglavnom tačno.

Što se tiče obuke novi članova, da to je tačno samo za prvu garnituru kako je naveo, a odmah poslije toga sledeće garniture novi
članova posade preuzeo je školski centar u Puli, a za elektroniku i druge specijalnosti centar u Divuljama. Ja sam i moje kolege
doškolovanje i specijalizaciju završio u Divuljama 1967 godine u trajanju od 6 mjeseci.

"Marinero", svaka čast....
« Last Edit: November 04, 2013, 08:52:41 am by ORIĆAREB » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3891 on: November 04, 2013, 10:51:24 am »

Molim za obaveštenje kada se knjiga pojavi i ujedno postoji li mogućnst pretplate za kupovinu.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 165


« Reply #3892 on: November 04, 2013, 12:20:28 pm »

G.Đuran je autor zaista kapitalnog djela "Flote kojih više nema" o mornaricama AU, Krajevine Jugoslavije, SFRJ i SCG, na preko 700 strana. Knjiga bi valjda uskoro trebala biti u štampi. Jedva čekam! Wink
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 165


« Reply #3893 on: November 04, 2013, 12:22:06 pm »

Po Đuranu, sledeći Shersheni su isporučivani i preuzimani ovako:

...........................
Prvi komandant TČ-212“Partizan“ je bio poručnik fregate Buturović Dragan, a komadir VBO (upravitelj stroja ), MT poručnik Santini Križan.
Brod je kupljen u SSSR-u. Od sovjetske posade doveden je u RL Lora i tu kao i TČ- 211, komisijski primljen.
............................
TČ-214 „Topčider“ kupljen je u SSSR-u. U Loru ga je dovela sovjetska posada, gdje je izvršena primopredaja.
Prvi komandant je bio poručnik fregate Vedran Antonini, a komadir V BO (upravitelj stroja), MT poručnik Žika Vodeničar.

Mislim da je ovde napravljena greška. Po mome prvi komadant TČ-212 bio je Vedran Antonini, a TČ-214 Buturović. To zaključujem
na osnovu toga, što sam ja tad već bio u Lori na TČ-213, a kasniji godina, dugo vremena su njih dvojica bili komadanti ta dva
TČ-jca upravo kako sam ja naveo. Nevidim nikakvu logiku da su na početku preuzeli dužnost kako navodi Đuran, pa se poslije zamjenili.

Dalje, nigde ne pominje Čapalija Rozarija da je bio na specijalizaciji u Rusiji, a koliko ja znam bio je sigurno, jer nam je dosta toga pričao kao potonji komadant TČ-213.

Ostalo koliko ja vidim i znam dosta je dobro prikazano i vjerovatno uglavnom tačno.

Što se tiče obuke novi članova, da to je tačno samo za prvu garnituru kako je naveo, a odmah poslije toga sledeće garniture novi
članova posade preuzeo je školski centar u Puli, a za elektroniku i druge specijalnosti centar u Divuljama. Ja sam i moje kolege
doškolovanje i specijalizaciju završio u Divuljama 1967 godine u trajanju od 6 mjeseci.

"Marinero", svaka čast....
Ćiro, hvala na komplimentima. Ipak, nisi pažljivo čitao, evo Ti ga Rozario Čapalija kao prvi komandant TČ 213, naveo ga je Đuran....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3894 on: November 04, 2013, 08:06:12 pm »


Ćiro, hvala na komplimentima. Ipak, nisi pažljivo čitao, evo Ti ga Rozario Čapalija kao prvi komandant TČ 213, naveo ga je Đuran....

"Marinero", druže stari i prijatelju Wink, izgleda da se nas dvojica moramo naganjavati (valjda se tako kaže  Grin ), Sad si ti nepažljivo
čitao. Nisam ja reagovau u vezi Čapalije, o ovome što ti navodiš. Ja sam reagovao jer ga Đuran nije naveo u spisku lica koja su bila na
obuci u Rusiji, a koliko me sjećanje služi, bio je. Ali nebitno...

S obzirom na prestojeću knjigu sa tolikim materijalom (valjda će nešto i vrijediti), ovo su sasvim sitne omaške. To je normalno, jer
je on vjerovatno kod pisanja se služio raznom arhivom i dokumentima, a oni su u principu i puni omaški i razilaženja sa praksom.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3895 on: November 05, 2013, 07:19:01 am »

...
Što se tiče obuke novi članova, da to je tačno samo za prvu garnituru kako je naveo, a odmah poslije toga sledeće garniture novi
članova posade preuzeo je školski centar u Puli, a za elektroniku i druge specijalnosti centar u Divuljama. Ja sam i moje kolege
doškolovanje i specijalizaciju završio u Divuljama 1967 godine u trajanju od 6 mjeseci.


Kada su na ove prve brodove došli mornari na odsluženju vojnog roka i kako je išla njihova obuka?
Da li su mornari na ukrcanju od početka spavali na brodovima?
« Last Edit: November 12, 2013, 06:05:26 pm by leut » Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 165


« Reply #3896 on: November 05, 2013, 08:52:54 am »


Ćiro, hvala na komplimentima. Ipak, nisi pažljivo čitao, evo Ti ga Rozario Čapalija kao prvi komandant TČ 213, naveo ga je Đuran....

"Marinero", druže stari i prijatelju Wink, izgleda da se nas dvojica moramo naganjavati (valjda se tako kaže  Grin ), Sad si ti nepažljivo
čitao. Nisam ja reagovau u vezi Čapalije, o ovome što ti navodiš. Ja sam reagovao jer ga Đuran nije naveo u spisku lica koja su bila na
obuci u Rusiji, a koliko me sjećanje služi, bio je. Ali nebitno...

S obzirom na prestojeću knjigu sa tolikim materijalom (valjda će nešto i vrijediti), ovo su sasvim sitne omaške. To je normalno, jer
je on vjerovatno kod pisanja se služio raznom arhivom i dokumentima, a oni su u principu i puni omaški i razilaženja sa praksom.
U pravu si Ćiro, mea culpa! Wink Đuran nije Rozarija naveo ni medju posadom koja je u SSSR išla na obuku ni za prvog Shershena ni za prvu Osu. E sad, ko je pogriješio,đavo će ga znati.... Uskoro na topicu o Osama stavljam djelove Đuranovog štiva, mislim da će vam biti interesantno jer ima više detalj s obzirom da je on služio na tim brodovima.... marinero
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3897 on: November 05, 2013, 09:03:13 am »

Quote
U pravu si Ćiro, mea culpa! Wink....

Živ ti meni bio.  laugh
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3898 on: November 05, 2013, 09:11:30 am »


Quote

Kada su na ove prve brodove došli mornari na odsluženju vojnog roka i kako je išla njihova obuka?
Da li su mornari na ukrcanju od početka spavali na brodovima?

Ja tad još nisam bio u floti, ali sudeći po kasnijim metodama i pristupima tim problemima, mornarska posada
je odabrana od novo pridošlih iz regrutnog centra neposredno pre dolaska prvog Shershena u Yugoslaviju.
Obuku mornara su izvršile starješine, posada broda.
U to vrijeme sva posada broda (i mornari i starješine), spavali su u zgradi br. 4, skupa sa raketašima.
Na brodu je bila samo dežurna ekipa (dežurni broda, tehnički, oba starješine te sizni i mornar tehnički u pogonu).
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3899 on: November 05, 2013, 11:07:20 am »

Kasnije su mornari prvog divizjon TČ spavali u zgradi br.3, a mornari drugog divizjona TČ u zgradi br.2. O tome smo več pisali. Bilo je i perioda, kad mornari nisu spavali u zgradama, nego na brodovima. Koji je bio razlog - ne sječam se.
Logged
Pages:  1 ... 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 [260] 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.