Pinzgauer

<< < (2/27) > >>

švercer011:
Za potrebe JNA uvezeno je 3975 komada u dve varijante.
Jel zna neko mozda koliko je kostao jedan Pinzgauer tad?E sta ti je bila vojska za vreme Tita, a ne sad sve drzave bivse nam Juge zajedno ne bi mogle da kupe ni 500 kom.

Kuzma®:
Mislim da bi bilo veoma tesko pronaci podatak o ceni Pinca u vreme kada ga je JNA kupila, ali zato evo koliko kosta polovan na autoplacevima u SAD gde je veoma popularan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Brok:
Prvi put i vidim i čujem za Pinzgauera 712 6x6.
U šali znam da kažem da sam u Pincu služio vojsku. :)

Inače varijanta 710M je bila sa dva različita brzinometra. Jedan je bio grafiran do 100 km/h a mi smi imali one sa 120/h, navodno su bili brži.
Možda će Džumba znati nešto više o tome.

Mana a i nekada vrlina ovog vozila je veliki klirens.
Nekada zna da bude od koristi kada treba savladati nezgodan teren a na asfaltnom putu pri velikim brzinama naručito u krivinama i kod neiskusnih vozača zna da bude nestabilan.

Možda zvuči čudno ali nije ga baš lako ni prevtnuti.
Ovo iskustvo nije iz vojske već iz civistva. :)

janezek67:
U Pinčevima smo se za vreme JNA dosta često vozili na relaciji Zaječar - granične karaule. Zimi, ljeti - kdje je to vozilo sve išlo. Naš vozač je bio vrlo dobar. Problem je bila potrošnja - koliko se sječam, naš Pinc je trošio duplo više - oko 36 litara na 100km. E sada neznam, dali je to bila stvarna potrošnja ili su naš vodnik i vozač sipali benzin noči iz vozila još u koja kola.

dzumba:
Мислим да је Пинзгауер (популарно "Пинц") био (а и сада) изванредно теренско возило. Сигурно једно од најпроходнијих. Мало је бучан са карактеристичним звуком кога би, мислим, препознао (када убрзава) међу сто других.Мало се тресе када иде брже по асфалту, али зато по терену иде "као лађа".Троши више него што је предвиђено, по мојој процени око 20-22л/100 и то му је највећа замерка.  Најчешћи квар је пуцање (прскање) разводне руке на бобини (ако се то тако зове). Зато смо у јединици увек имали резервни у комплету.

Иначе два или три нова модела Пинзгауера, међу њима и са три осовине, су пре 5-6 година био на проби-тестирању у ВСГ. Мислим да су се добро показали, али  није било пара да се иде у набавку нових.

То око брзиномера не знам, боље речено не сећам се.

Бројка увезених Пинзгауера ми изгледа велика, али не могу да тврдим да није тако. Највише их је имала војна полиција: ако је сваки батаљон имао 3 чете опремљене са њима (значи по 10 ком у чети), па када додам самосталне чете ВП (10 ком у чети),па још мало додам јер рачунам напамет, није их било више од 600-700 ком у јединицама ВП ЈНА и то са све "НА" јединицама.А нису их сви имало довољно. Било је и других возила, посебно ТАМ-110, (који је дошао као допуна за Пинзгауер). Имали су их нешто граничари, извиђачи, а остали само као возило везе, санитет или појединачно, ипак ни близу као војна полиција. Зато ми бројка изгледа велика, али и ЈНА је била велика, па не искључујем да је и тако.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page