PALUBA
May 20, 2024, 01:22:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 732862 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #585 on: October 29, 2011, 09:21:07 pm »

Dobro da je sačuvan laki trup od Junaka, znam da se lako "zagubi", vjerojatno se radi toga i zove laki. Bilo je tih slučajeva u MTRZ, isto tako su se zagubili pramčani hidroplani jedne od P. Nakon potrage, posada ih je pronašla zarasle u travu i korov tamo negdje iza motorne ili torpedne radione.
Što se tiće rezanja čvrstog trupa radi otvora kroz koje će posjetioci ulaziti i izlaziti u potpunosti se slažem s tobom, ali danas kada bi ja davao odobrenje za puštanje u opticaj takvog eksponata sigurno bi također zahtijevao isto. Sigurnost prije svega. Poznato ti je da je kroz toranj u P vrlo teško ulaziti i zlaziti za one koji nisu tome vični a što misliš kako bi to bilo tek posjetiocima? Pošto je sada P eksponat treba omogučiti da ju može obići što više ljudi bez ikakve diskriminacije. Sigurno će ju htjeti pogledati dosta starih, slabo pokretnih ljudi, djece pa i osoba s invaliditetom. Meni kao bivšem zapovjedniku to bi bilo jako drago, neka ju vidi što više ljudi.
Usput, nedavno sam bio u Kopru na danima zaštite i spašavanja, u gradskoj luci bio je vezan brod slovenske mornarice Triglav, obilazila su ga školska djeca, među njima bio je i dječak u kolicima (dijete s posebnim potrebama). Naravno i on je išao na brod, mornari su ga unijeli s kolicima na brod. Možete si zamisliti radost tog djeteta.
Prema tome, nema druge nego reži čvrsti trup i otvaraj P za obilazak, što prije. Šteta je učinjena znatno prije, povratka više nema.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #586 on: October 29, 2011, 09:28:48 pm »

Ne vidim zašto bi se ljudi mučili da ulaze i izlaze iz podmornice kroz namenske otvore na njenom trupu. Oni ipak nisu podmorničari, a ako su i bili, ko zna imaju li snage za takvo pentranje. Evo kako je to urađeno sa nemačkom podmornicon U-995.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ljudi budite zadovoljni da je bar jedna od velikh podmornica ostala u životu...šta bih ja dao da su 152 pretvorili u bilo kakav muzej, pa da mogu da vodam svoje klince po njemu i objašnjavam im šta je šta.


* U995_2004_1.jpg (200.76 KB, 1024x590 - viewed 460 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 165


« Reply #587 on: October 30, 2011, 07:06:36 am »

Dodji dolje i dovedi klince, idemo na 153, on je jos kompletan lise PAP104 ronilica, ali znam gdje i njih mozemo naci... Bice i meni zanimljiva ta tura uz tvoja objasnjenja! Wink
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #588 on: October 30, 2011, 08:32:34 am »

Setite se i mene.

p.s. Bilo bi zanimljivo doći do podataka, dali pored 153 postoji još neki brod klase Ton/Sirijus koji je preživeo do današnjeg dana. Od preko stotinu izgrađenih u nekoliko država, verovatno je 153 jedan od nekolicine koji su nakon više od pola veka još uvek opstali. Zaista bi se treblo na taj brod gledati iz malo drugačijeg rakursa.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #589 on: October 30, 2011, 09:49:08 am »

Dodji dolje i dovedi klince, idemo na 153, on je jos kompletan lise PAP104 ronilica, ali znam gdje i njih mozemo naci... Bice i meni zanimljiva ta tura uz tvoja objasnjenja! Wink

Samo da se nađe još vremena. Wink

Setite se i mene.

p.s. Bilo bi zanimljivo doći do podataka, dali pored 153 postoji još neki brod klase Ton/Sirijus koji je preživeo do današnjeg dana. Od preko stotinu izgrađenih u nekoliko država, verovatno je 153 jedan od nekolicine koji su nakon više od pola veka još uvek opstali. Zaista bi se treblo na taj brod gledati iz malo drugačijeg rakursa.

Možda i ima, ali ko će to da nađe...
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #590 on: November 01, 2011, 09:47:18 pm »

maketa 831


* 831.JPG (276.99 KB, 1024x768 - viewed 198 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 165


« Reply #591 on: November 02, 2011, 06:55:00 am »

maketa 831
Iz privatne kolekcije... Wink Smiley
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #592 on: November 02, 2011, 10:42:26 am »

Prilažem slike dviju maketa podmornica u mom vlasništvu.
P-822 je prije rekosntrukcije, maketa je napravljena 82. godine. Maketa P-913 je napravljena 90. godine.
Kao što se i vidi treba im malo dotjerivanje i šminka. Bit će i toga, samo moram angažirati jednog od najpboljih brodomaketara sa Palube. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Maketa 822.jpg (145.85 KB, 1024x768 - viewed 383 times.)

* Maketa 913.jpg (150.31 KB, 1024x768 - viewed 400 times.)
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #593 on: November 02, 2011, 12:53:59 pm »

Quote
Setite se i mene.

p.s. Bilo bi zanimljivo doći do podataka, dali pored 153 postoji još neki brod klase Ton/Sirijus koji je preživeo do današnjeg dana. Od preko stotinu izgrađenih u nekoliko država, verovatno je 153 jedan od nekolicine koji su nakon više od pola veka još uvek opstali. Zaista bi se treblo na taj brod gledati iz malo drugačijeg rakursa.

Ima barem jedan. Koliko sam čuo neki su prepravljeni u jahte.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #594 on: November 02, 2011, 01:12:49 pm »

Prilažem slike dviju maketa podmornica u mom vlasništvu.
P-822 je prije rekosntrukcije, maketa je napravljena 82. godine. Maketa P-913 je napravljena 90. godine.
Kao što se i vidi treba im malo dotjerivanje i šminka. Bit će i toga, samo moram angažirati jednog od najpboljih brodomaketara sa Palube. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

PLAVNIK, jel mozes da mi kazes malo vise o maketama? Ko ih je napravio, kako? Cisto me interesira, divim se onome koj je uspeo da ovo uradi Smiley
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #595 on: November 02, 2011, 02:24:35 pm »

Prilažem slike dviju maketa podmornica u mom vlasništvu.
P-822 je prije rekosntrukcije, maketa je napravljena 82. godine. Maketa P-913 je napravljena 90. godine.
Kao što se i vidi treba im malo dotjerivanje i šminka. Bit će i toga, samo moram angažirati jednog od najpboljih brodomaketara sa Palube. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

PLAVNIK, jel mozes da mi kazes malo vise o maketama? Ko ih je napravio, kako? Cisto me interesira, divim se onome koj je uspeo da ovo uradi Smiley
Maketu P-822 počeo sam raditi sam i to 80/81. godinu za vrijeme boravka u velikom remontu u Tivtu. Bio je to takoreći opći brodski pokret. Zastavnik Vinko Trnjar je bio vođa nas "maketara", je sam napravio nacrte koristeći OBK i mjereći podmornicu koja je bila na sinhroliftu. Drvo smo naravno nabavili u MTRZ (lipa), alat nije bio problem i deljaj. Za radionu smo imali jednu vojničku spavaonu u zgradi gdje smo spavali. Radilo nas je barem desetak ako ne i više. Naravno kako je vrijeme prolazilo tako je polako jenjavao i entuzijazam. Ja sam svoju podmornicu doveo (uz svesrdnu pomoć Vinka Trnjara) do visoke razine gotovosti. Najveći problem je bila izrada propelera (petokrilni). Negdje godine 83. maketu mi je finiširao Vinko Trnjar a nakon toga su nastupali vandali u vidu žene i djece a sada je već i unuka opasna. Maketa je u omjeru 1 : 100 a nekolicina starješina su je izradili u omjeru 1 : 50. Ne bi htio nikoga uvrijediti ali gotovo sam siguran da je Vinko Trnjar završio sve podmornice koje smo počeli raditi u Tivtu.
Maketu 913 je također izradio Vinko Trnjar, omjer 1 : 50. Ja sam 1987. bio na diverzantskim podmornicama pa me Vinko zamolio da mu napravim nacrte za te P. Isto sam iz OBK napravio osnovne nacrte po kojima je radio makete.
U našoj zgradi u Lori imali smo maketarsku radionicu u kojoj smo mogli raditi makete ili štošta drugo. Uvijek je tu bilo i zainteresiranih mornara koji su nešto radili. Pored Vinka Trnjara maketarstvom se vrlo uspješno bavio i Čiro Kočevar koji je izradio makete svih starijih podmornica (Nebojša, stara Sava, Mališan, Sutjeska, Neretva i dr.). Čiro je napravio ili je bio u timu koji je napravio i P-811 (na vodnoj liniji) koja je danas u pomorskom muzeju u Tivtu, njegove makete podmornica su i u pomorskom muzeju u Piranu.
Nacrte koje sam napravio na žalost nemam, negdje su se zagubili, tražio sam ih i nedavno ali ništa.
Prema mojoj ocjeni izrada ovih maketa i nije previše zahtjevna, nacrt bi se uspješno mogao skinuti sa same makete. To ću svakako pokušati samo kad nađem vremena ili kao što sam rekao uz pomoć jednog od najboljih ako ne i najboljeg maketara na Palubi koji živi blizu mene.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #596 on: November 02, 2011, 04:34:33 pm »

Svaka cast PLAVNIK i tebi i svi koji ste se bavili ovim Smiley Koliko ste makete uradili otprilike? Jel to bilo po nalogu ili cisto onako kao hobi?
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #597 on: November 02, 2011, 06:26:31 pm »

Svaka cast PLAVNIK i tebi i svi koji ste se bavili ovim Smiley Koliko ste makete uradili otprilike? Jel to bilo po nalogu ili cisto onako kao hobi?
Ja se zapravo i nisam bavio maketarstvom, to što sam napravio možda su 2/3 podmornice 822 a ostalo je napravio Vinko Trnjar. Teško je reči koliko maketa je napravljeno. Sječam se da su tada u Tivtu započela petorica izradu velike makete (1:50) te da ih je također Vinko Trnjar kasnije tijekom godine završavao. U isto vrijeme nas možda najviše desetorica smo započeli izradu male makete (1:100) i nisam siguran baš da su sve završene. Koliko me sječanje služi ne sječam se da smo u zgradi u Lori baš imali negdje izložene makete podmornica osim u spomen sobi gdje je dominarala P-811 dužine barem 2 metra. Bilo je i nekih poklanjanja maketa ali vrlo, vrlo rijetko i to su uglavnom napravili Trnjar i Kočevar, vjerojatno uz pomoć mornara. Pretpostavlčam da si je i poneki mornar napravio maketu. Sve u svemu sigurno nije napravljen baš preveliki broj maketa raznih podmornica. Cijenim da ih možda nije napravljeno više od 30 komada svih tipova (barem do 91.).
Na otvorenju P-913 u muzeju u Pivki vidio sam dvoje slovenskih umjetnika koji su nosili kao suvenir maketu P-913 i predali  su jednu ministrici obrane Slovenije a drugu ministru obrane Crne Gore. Radi se zapravo o polumaketi (jedna strane podmornice na podlozi od crne čoje i uokvireno kao slika). Navodno te polumakete namjeravaju i prodavati u muzeju. Inače, istu takvu maketu je napravi jedan naš kolega podmorničar iz Splita i darovao ju je Udruzi podmorničar iz Slovenije a ovi umjetnici su ju samo kopirali.
Makete su se radile onako za svoje zadovoljstvo. Već rečeni Trnjar i Kočevar kada su bili u rezervnoj posadi onda su nešto napravili službeno za spomen sobu, neki dar a vjerojatno i zapovjednicima diviziona odnosno brigade.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #598 on: November 04, 2011, 03:24:56 am »

Ne vidim zašto bi se ljudi mučili da ulaze i izlaze iz podmornice kroz namenske otvore na njenom trupu.

U temi Švedska podmornica Nordkaparen (klasa Draken) vidi se, kako je muzej ostavio podmornicu kakva jeste. I to je jedan čar ulaska u ambient.


@Plavnik
Odlične makete, pravo malo blago.


Možda glupo pitanje. Podmornice imaju sidro ili nemaju? Na slikama ga ne vidim. Zar za podmornice nije predviđeno da se usidri izvan uređenih objekta?

LPB
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #599 on: November 04, 2011, 05:56:27 am »

Podmornice imaju sidro. Obično je pokriveno (otpor vode).
- U995
- P811


* U995_2004_1-1.jpg (15.47 KB, 191x142 - viewed 448 times.)

* 12-1.jpg (34.49 KB, 278x209 - viewed 483 times.)
Logged
Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 21 queries.