PALUBA
May 19, 2024, 10:47:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1 
 on: Today at 10:39:17 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
Rodenova maketa ikone transportera iz 2.s.r.
Skrečana su otvorena vrata i dio unutrašnjosti, predviđena vinjetica ukrcaja "screaming eaglesa" pred D-day.

Na Maketarskom kupu Zagreb , u kategoriji vojni zrakoplovi u mjerilu 1/144 i manje dobuo zlato

 2 
 on: Today at 10:31:28 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Od 1990-ih, Rusija pokušava da stvori sopstveni NASAMS sa raketom R-77, evo kako je tekao napredak

Konvertovanje rakete vazduh-vazduh u raketu za lansiranje je logičan i naizgled jednostavan zadatak, koji se realizuje u sistemima PVO kao što su IRIS-T ili NASAMS, ali je predstavlja izazov za Rusku federaciju.

Poligon Kapustin Jar, jedna od ključnih ruskih lokacija za testiranje raketne tehnologije, objavio je video-snimak povodom svoje 78. godišnjice, koji prikazuje niz projekata koji su tamo testirani. Među njima je i kopneni lanser za protivvazduhoplovni raketni sistem opremljen raketama vazduh-vazduh R-77.

Tehnički, ovo je pokušaj da se ponovi pragmatično zapadno rešenje — da se raketa lansirana isključivo iz aviona pretvori u raketu zemlja-vazduh. Radni dizajni su implementirani u sistemima protivvazduhoplovne odbrane kao što su nemački IRIS-T, norveški NASAMS, francuski VL MICA, izraelski SPYDER i drugi, a Rusija je sledila sličan koncept u svojim pokušajima da konvertuje raketu vazduh-vazduh R-77 srednjeg dometa poznatu i kao RVV-SD.

Nažalost, video je pokazao samo veoma kratak fragment lansiranja i to samo tokom noći, što je verovatno da bi se prikrile karakteristike dizajna i trenutni napredak projekta. A razlog za oprez je očigledan, jer lanser nije ništa drugo do renovirani artiljerijski raketni sistem BM-21 Grad, jedan od glavnih MLRS u ruskoj vojsci. Umesto uobičajenog paketa sa nevođenim raketama, na nosaču su postavljeni piloni za montažu R-77.

Vredi napomenuti, važan uslov za šasiju sistema PVO je nesmetan rad i minimiziranje vibracija. I dok kamion Ural ne odgovara naročito ovim zahtevima, korišćenje R-77 sa nezavisnom aktivnom radarskom glavom za navođenje trebalo bi da zaobiđe taj nedostatak.

Iako deluje novo, Rusija u stvari pokušava da promeni namenu raketa vazduh-vazduh već duže vreme. Devedesetih je postojao program pod nazivom Yelnik o kome je Defense Express pisao ranije. Ovaj projekat, koji je vodio konstruktorski biro MKB Vympel, poznat je i kao protivvazduhoplovni raketni sistem RVV-AE-ZRK. Takođe je koristio i modifikovanu raketu R-77 prilagođenu za vertikalno lansiranje, javno predstavljenu 1996. godine. Razmatrane su šasije ili lafeti iz protivvazduhoplovnog artiljerijskog oruđa S-60 ili lanseri raketa iz sistema Kub.

Ali projekat je ostao gotovo zaboravljen: jedan od razloga je bio veoma kratak domet RVV-AE-ZRK do 12 km. Tada je, prema zvaničnim podacima, originalni domet rakete vazduh-vazduh R-77 do 110 km. Takav pad dometa je očigledno posledica nedovoljnog specifičnog impulsa raketnog motora na čvrsto gorivo.

Štaviše, R-77 u svojoj standardnoj verziji ima rešetkasta peraja / krilca koja dodatno otežavaju poletanje, jer stvaraju dodatni aerodinamički otpor. Zbog toga su za R-77 u verziji protivvazduhoplovne rakete, rešetkasta krilca zamenjena običnim. Bez obzira na to, R-77, koji se vidi na nedavnom video snimku, je standardan, a rešetkasta krilca su još uvek na svom mestu.

Upravo zbog ovako složenih problema, ruska raketa vazduh-vazduh dometa 110 km pretvara se u raketu zemlja-vazduh dometa od 12 km. Poređenja radi, stare verzije američke AIM-120A/B sa dometom od 55–75 km u ulozi kopnenog lansiranja u sistemu PVO NASAMS-1 zadržavaju domet od 25 km. Nemački IRIS-T sa originalnih 25 km i dalje dostiže 12 km kada je ispaljen iz kopnenog lansera IRIS-T SLS. Francuska raketa V-V tipa MICA pada sa 60–80 km samo na 20 km u verziji VL MICA.

Suština je u tome da ruska federacija do sada nije mogla efikasno da rekonstruiše navodno prilično jednostavno i pragmatično rešenje za protivvazduhoplovnu odbranu. A možda nije ni dovoljno ulagala u takvo istraživanje.

R-77, lansiranje sa kopnenog lansera na šasiji VBR Grad:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rakete R-77 u verziji V-V:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Maketa kontejnerskog lansera i idejno rešenja za vertikalno lansiranje R-77 sa šasije PAT S-60:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


 3 
 on: Today at 10:29:59 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by Brok
Čestitam lEO - ZD!

 4 
 on: Today at 10:28:57 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
Maketarski kup Zagreb, kategorija jedrenjaci i brodovi od drva u naravi
 - bronca

 5 
 on: Today at 10:28:57 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by Brok
Čestitam lEO - ZD.

 6 
 on: Today at 10:25:19 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
Maketarski kup Zagreb, kategorija vojna vozila , gusjenice, mjerilo 1/100 i manje - zlato

 7 
 on: Today at 10:22:30 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
Maketarski kup Zagreb, vojna vozila, gusjenice, mjerilo 1/100 i manje - bronca

 8 
 on: Today at 10:17:30 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
Danas na Maketarski kup Zagreb, kategorija vojni zrakoplovi u mjerilu 1/144 i manji - srebro

 9 
 on: Today at 10:02:48 pm 
Started by dejina81 - Last post by fazan
Волео бих да Кубовац ово мало прокоментарише. Мало ми је чудно да хеликоптер не поседује локаторе који би одредили његову тачну позицију. Имам утисак да све ово предуго траје, по мојој рачуници више од осам сати.

 10 
 on: Today at 09:58:55 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
"FrankenOsa" na bojnom polju u Ukrajini

Borbeno vozilo 9A33BM3 u sstavu kompleksa Osa-AKM sa instaliranim nosačima i raketama V-V R-73 umesto standardnih lansirnih kontejnera i raketa sistema 9M33M3

Fotografija nije nova, ali do sada se nije pojavila u informativnom prostoru, pa je sada konačno možemo podeliti. U okviru ove modernizacije, na standardno borbeno vozilo BM ugrađen je avionski lanser APU-73 i ugrađena dodatna oprema za potrebe transporta, navođenja i lansiranja na ciljeve u vazduhu. Kao rezultat toga, domet lansiranja je neznatno povećan (kao i kod svih novih projektila). Ovo je uslovljeno problemom nestašice protivvazduhoplovnih raketa za sistem PVO Osa-AKM, koje su ranije još dodatno nabavljeni sa Bliskog istoka i Afrike.

Modernizaciju su sproveli ukrajinski stručnjaci koristeći program "FrankenSAM", pa bi ovaj "projekat" možda mogli nazvati "FrankenOsa". Uopšteno govoreći, dokazi o tako izvedenoj integraciji raketa R-73 na kopnene lansere nisu karakteristični samo za Ukrajinu. Možemo se i sami prisetiti domaćih jugoslovenskih/srpskih projekata RL-4 i RL-4M sa projektilima R-73E i R-73E sa dodatim busterom od motora rakete V-Z tipa "S-24", integrisanim na šasiju vozila Praga V3S kao nosača za protivavionski top 30/2 mm.

Takođe, pisali smo i o indijskim projektima SAMAR-1, sa projektilima R-73E, bez dodatih bustera, postavljenih na točkašku 6-osovinsku šasiju ZiL-131.

Prema podacima iz naših izvora iz vremena razvoja sistema RL-4 i RL-4M, i podacima iz indijskog razvoja SAMAR-1, domet projektila R-73(E) lansiranog sa zemlje (bez dodatog bustera) iznosi od 10-12 km, zavisno od visine cilja, koji je maksimalno određen otprilike na polovini daljine gađanja sa zemlje.

Prema tome, obzirom da domet raketa sistema Osa-AKM tipa 9M33M3, a koje je imala Ukrajina, iznosi takođe 10-12 km (dok svi drugi stariji tipovi raketa 9M33M1/2 ne prelaze 10,3 km), možemo reći da se po dometu i visini gađanja ne gubi gotovo ništa. Takođe, mogućnost otkrivanja ciljeva pasivnim putem, pomoću opto-elektronskog kanala i eksterne najava (dodele) ciljeva, omogućava rad bez zračenja osmatračkog i nišanskog radara. Takođe, ako je već potrebno raditi sa radarom (posebno noću), dovoljno je samo kratko zračenje osmatračkog radara radi otkrivanja cilja i usmeravanja lansera ka cilju, jer će GSN veoma brzo, ako su ciljevi u dometu, ostvariti zahvat i izvršiće se lansiranje. Na ovaj način je sistem žilaviji u smislu preživljavanja, a to važi naravno i za posadu sistema.

Sa druge strane, opterećenje od samo 2 rakete ograničava mogućnosti dejstva na uzastopne ciljeve, ako potreba nalaže, i traži češću dopunu projektilima što iziskuje dodatni rad (verovatno više manuelni i fizički nešto teži) i povećava rizik otkrivanja.

Sve u svemu, kada potreba traži ovakve poteze, mora se ipak priznati da će ovo rešenje (imajući u vidu verovatno značajne zalihe raketa R-73) ipak produžiti vek upotrebe sistema Osa i same trupne protivvazduhoplovne odbrane Ukrajine.

Ukrajinska Osa-AKM sa raketama R-73:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jugoslovenski / srpski projekat RL-4M:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Indijski projekat SAMAR-1:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.