PALUBA
May 17, 2024, 01:55:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7]   Go Down
  Print  
Author Topic: Кратко и искренно разглаголство Мађара списателя  (Read 7950 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 173



« Reply #90 on: May 04, 2024, 10:21:21 am »

Треба ли Народъ Сербскій, да му страни и домаћи Дѣєписцы заслуге праотаца нѣговы вѣрніє, совѣстніє и истинитіє описую отъ овогъ правдолюбивогъ Цара, кои свима народима, свима вѣковима свима своима Наслѣдницыма и свима Дѣєписцыма изъ уста свои ясно и разговетно заслуге Сербске проповѣда и признає, и то совѣстно признаванѣ своє своєручнымъ подписомъ и Царскимъ печатомъ овыма рѣчима потверђує:

'И збогъ тога, што смо милостиво внимаюћи познали како Сербскогъ Патріарха и Архієпіскопа Чарноєвића тако и Сербскогъ Народа особите Царскомъ нашемъ Aѵстріискомъ Двору учинѣне заслуге, како є сирѣчъ реченый Народъ у свима обстоятелствама, у време найлюћи съ бѣсомучнымъ непріятельима Турцыма вођены ратова, као и у садашнѣ време, кадъ су нѣки заблуђени Мађари домашнѣ немире и буне подигли, а и у другима опакима случаєвима и мутежима у непорочной своіой спроћу насъ вѣрности заостао, и особиту привержености своє и покорности ревность у премногима приликама, у испуняваню и свершиваню найточній подпомаганя, и у подношеню свію терета съ найготовіомъ душомъ показао, права Сербска и свободе одобравамо, оячавамо, признаємо и потврђуємо' 42).

Но не само у Отечеству чували су храбро и вѣрно Сербльи престолъ Владѣтеля свогъ противъ домаћи зломысленика и бунтовника Мађара, него су iошть 1706. године съ Кнезомъ Еѵгеніємъ у Нѣмачкой и у Італіи подъ Сименемъ Айдука воєвали 43), и Еѵгенію, да славну ону 7. Септ. кодъ Турина надъ Французима одержи побѣду, оружіемъ и храбросћу своіомъ помогли. - Не протече много времена послѣ потверђеня Прівілегіа народньи, а нашъ преродолюбивый ПатріархъЧарноєвићъ збогъ народньи послова у Бечу налазећи се 24. Окт. ( Лѣт. Сербск. 1826. год. Ч. І. стр. 14. вели 27. Окт.) 1706. год. умре. Тѣло се нѣгово изъ Беча у Сремъ пренесе, и у Фрушкогорскомъ монастыру Крушедолу 24. Ноємвріа те исте године погребе се. Како умре Патріархъ, по старомъ іошть у Сербіи бывшемъ обычаю у присутству Царскогъ Комміссара и придв. воєногъ Совѣтника Кваріента держанъ буде Соборъ народный у Монастыру Крушедолу, гдѣ 24. Maia 1707. год. Eпіскопь Єпопольскій Исаіа Діаковићъ за Митрополіта Сербско - Крушедолскогъ избере се.

__________
42) Privilegium 29. Sept. 1706. год. - 43) Dester. Мilit. Zeitschr.1818. г. 4 Ч. 761. стр.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 173



« Reply #91 on: May 08, 2024, 01:10:13 pm »

Ракоцій и 1707. године са своима приверженицыма буну свою непрестано преко цѣле Унгаріє продужаваше: зато су и Сербльи єднако за бунтовницыма ишли, ньи гонили, немилостиво ій мучили и убіяли, а села и градове ньіове робили, палили и разоравали. Крайну освету войничку показали су ове године Сербльи надъ градомъ Кечкеметомъ, гдѣ су яросћу Марсовомъ заслѣплѣни и ожесточени цѣло мѣсто поробили и опустошили, а зликовце Ракоцієве немилостиво измучили и различномъ смерћу животъ имъ прекраћивали 44). До скорогъ времена показивали су нѣки жалостни у истомъ граду налазивши се споменицы пролазећима путницима ужасно отмаштенѣ оновременогъ надъ державнымъ бунтовницыма надвладаня Сербскогъ. Те исте ioштъ године съ неманьомъ войничкомъ осветомъ по Соєдину, Бачу и по околныма мѣстима били су и протеривали су Сербски полкови своє и Царске непріятелѣ. Тако су већъ у ово време Сербльи и Мађари између себе омражени были, да су и изъ утроба материьи невину дѣчицу съ ножеви на полѣ живу вадили, и по поле ій безчовечно разсѣцали, Сербльи зато што су искореняваюћи невѣрне и бунтовнике Цару свомъ угодити желили; а Мађари збогъ тога су се Сербльима осветити трудили, што су ови Мађарскомъ намѣраваню и предузыманю на путь стаяли све ньіове чертеже осуєћивали 45).

(Продуженіє слѣдує)

__________
44) Дурф. 200; Р. 11, 171. - 45) Р. 11, 171.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 173



« Reply #92 on: May 09, 2024, 03:41:11 pm »

(Продужена повѣстница.)

Историци кои ће на наши гробови стаяти, све ће ово, што є нама сада при младомъ іоште и красномъ ютру само заплавило и сумнително се показало, при свѣтлости ясногъ дана у правомъ свомъ виду познати, и на већу ползу човечества предати. М.


Сербльи, послѣ свогъ подъ Патріархомъ Чарноєвићемъ у Сремъ, Славонію, Банатъ, Бачку и у Будимско окружіє великогъ и отвећъ знаменитогъ прелазка и преселеня, нѣколико су година провести морали, докле су се само по истымъ предѣлима са своимъ домородицама понамѣштати могли: зато дакле за цѣло време Патріархово, окромъ тога, што су прівілегіяма Царскима політіческій животъ свой обезбѣдили, ни о чемъ другомъ, а много манѣ о просвѣштеню народнѣмъ єдва су што и помыслити могли, но само су лѣпе своє надежде и красне намѣре на срећніє будућности часове отлагали. Како пакъ Исаія Діаковићъ послѣ смерти Патріархове, као што смо пређе казали, 24. Мая 1707. год у Крушедолу на народнѣмъ собору Митрополітомъ Сербскимъ постане, отма истый неумориме радиности Архіпастыръ особито своє вниманѣ на народня училишта обрати, због чега и само дозволенѣ отъ Двора Царскогъ заиште, да нуждна училишта и книгопечатнѣ међъ народомъ своимъ заводити може. Но отвећъ ранна смерть нѣгова, коя є цѣлый Родъ и Церкву нашу 21. Іулія 1708. год. у найвећу тугу и жалость бацила, све нѣгове родолюбиве и благодѣтелне подвиге и труде у Бечу прекинула є и све є желѣ народнѣ у смотреню просвѣштеня сербскогъ до 1723. год. осуєтила 1). Тѣло Діаковићево изъ Беча пренесесе и у Монастыру Крушедолу погребе. Адміністраторомъ удове Митрополіє Крушедолске доцніє постане Стефанъ Метохіяцъ, Карлштадскій Епіскопъ, но Архіепіскопомъ, као што ћемо доцніє казати, не буде.

Мы смо се послѣдный путъ у повѣстници нашой, или болѣ да рекнемо на полю заслуга наши прадѣдова съ Іоаномъ Монастерлімъ, подначалнымъ войске Сербске вођомъ, као съ славнымъ и великимъ заслугама украшенымъ Витезомъ съ концемъ 1705. године разстали, и будући да га отъ тогъ доба нигдѣ више на войничкомъ попришту не видимо, а повѣстница насъ међу тимъ на єданъ 8. Юлія 1707. год. Іосифомъ I изданый Декретъ Царскій 2) упућує, у комъ се храбрый и у войничкимъ дѣлима искусный Сербльинъ Moѵceй Рашковићъ надъ цѣломъ Сербскомъ войскомъ Полко вникомъ именує; зато держати принуђени смо, да є већъ у то време истый подначалный вођа Сербскій Монастерлія или већъ умр'о быо, или збогъ старости своє войничку службу оставіо 3), и збогъ тогъ нарочно Царъ споменутогъ славногъ Сербльина Moѵcea Рашковића своимъ Полковникомъ надъ цѣломъ своіомъ Сербскомъ войскомъ поставіо и обнародовао. Съ тужнымъ сердцемъ и са сузнымъ очима прелазећи то, што већъ у самомъ овомъ Сербльину Полковнику нити 'Вожда' нити 'Віцевожда' више кодъ народнѣ наша войске не видимо, но шта више све већу и већу наше народности о граниченость, и отъ дана на данъ све ужу и строжію самосталности наше політическе зависимость угледамо, онамо се само засадъ за нѣ колико тренутака окренути морамо, откудъ се освѣдочити можемо, тко є управо быо ново Наименованый Полковникъ Рашковићъ, кадъ му є милостивый Монархъ трудно управлянѣ цѣле войске Сербске Царски повѣрити могао. Обезсмерћеный нашъ Раићъ овако намъ о Рашковићевой домородици вели 4):

Да є сирѣчт она отъ стары Сербски Кнезова лозе будући послѣ паденія Сербскогъ Царства надъ єдномъ страномъ Сербіє владала, а доцніє по нѣшто Турцима на годину даваюћи Старымъ Влахомъ нарочно подъ именомъ Кнезова до 1689. г. управляла. У ово пакъ време кадъ Леополдъ великій Сербскій народъ и Патріарха Чарноєвића къ себи позове, за добро нађе, да и исте Рашковиће, Старовлашке Кнезове, особитымъ своимъ 29. Апр. 1683. год. преко войничкогъ свогъ Совѣта позывомъ понуди 5), да на нѣгову страну пређу, и да противъ Турака оружіє подигну, за коє ће имъ сва ньіова стара добра и правице потвердити, и ако му оружіє срећно буде и више іштъ добара поклонити. Како дакле кнезови Рашковићи, а нарочно Іоанъ съ браћомъ своіомъ Moѵcеомъ, Иліомъ и Міхайломъ милостиво царско позыванѣ пріиме, отма са свима своима людима на царску страну пређу, и противъ Турака юначки воєвати почне. Царъ имъ зато, докъ су се ньіова Старомъ Влаху наслѣдствена добра поводомъ рата у неизвѣстности налазила, друга, као што се изъ даны имъ 3. Юлія 1695, и 7. Юнія 1692. год. Діплома 6) види добра и 'притяжанія' у Унгаріи, а као што мы держимо, у Срему, поклони и своимъ покровителнымъ писмомъ сва ньіова и у Сербіи и у Унгаріи налазећасе добра и ньіове люде обезбѣди. Измеђъ ова дакле четыри на Леополдову страну прешавша Рашковића, кои су се и древносћу и благородствомъ Сербскимъ отликовали 7), Moѵcей, кои є не само у Турскомъ рату него и у Maђарско-Ракоцієвой буни многа витежка дѣла предъ очима доброгъ Монарха свогъ починіо, отъ истогъ као Сербльинъ надъ цѣломъ Сербскомъ войскомъ Полковникомъ наименованъ быо, а за тимъ у градићу Сремскомъ Шаренграду, на Дунаву, гдѣ смо 12. Септемвріа іоштъ 1838. године развалѣне стѣне очима видили, живећи обиталиште своє имао.

__________
1) Csaplovics Slavon. u. z. Theil Croat. II. ч. стр. 231. - 2) Раића прибавл. ҝъ Ист. Сл. нар. стр. 436. – 3) О древности и благородству Монастерливомъ види Р. приб. стр. 407. - 4) Р. К. XI, стр. 173. – 5) Р. Приб. стр. 429. - 6 Р. Приб. ст. 430. – 7) Р. Приб. стр. 443-445. – 8 ) Шімекъ ст. 375; Р. XI. 171.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 173



« Reply #93 on: May 13, 2024, 10:59:55 am »

Бунтовници се ни 1708. године iоштъ не смире: зато Графъ Палфій съ Сербскомъ и Рватскомъ войскомъ, и съ Генераломъ Хайстеромъ на єданпутъ на Ракоція кодъ Тренчина 3. Аѵугуста удари и тако га потуче, да му є 6.000 войника на битвишту мертвы остало 8 ). Побѣда ова учини то, да се већъ у дольной Унгаріи цѣло владанѣ Ракоцієво укине. Сербльи протераю изъ предѣла Подунавски и Потиски све бунтовничке Мађаре 9), и ньіове силе тако умале и изслабе, да є доцніє Царева войска све єданъ за другимъ градъ отъ бунтовника освоявати могла. Већъ 25. Аѵг. 1709. год. Сімоторна, 8. Септ. Веспримъ, 29. Ноємвр. Сечень, найзнаменитіє твердынѣ падну Царской войсци у руке. Ове исте године Стефанъ Метохіяцъ, кои є іоштъ 8. Аѵг. 1708. год. за Адміністратора Митрополіє Крушедолске наименованъ, умре у истомъ достоинству іоштъ 27. Феѵр., и у Монастыру великой Ремети погребень буде 10). Више отъ године дана прође, и онда се єдва, 26. сирѣчъ Мая 1710. год. Софроній Подгоричанинъ, Владыка Пакрачкій, на Собору народнѣмъ у Крушедолу за Архівпіскопа и Митрополіта Сербско - Крушедолскогъ избере 11).

Почемъ се и 1710. године 22. Януар. Левоча (Лайчава), 12. Юлія Сципско, 4. Септ. Новый Градъ, 17. Окт. Солникъ (Солнокъ), 29. Ноємвр. Єгра, а 10. Дек. Прешовъ (Еперієшъ) Цару покоре, онда се и цѣла ватра бунтовничка угаси. Ракоцій и Брчаньій отыду у Польску, да послѣ нѣкогъ времена съ новомъ силомъ на ӀосиФа ударе: єданъ само Графъ Александеръ Карольій храбро се іоштъ держаше на Ракоцієвой страни; но найпослѣ и онъ изъ нужде и Палфіемъ усовѣтованъ 29. Мая 1711. год. съ цѣломъ своіомъ войскомъ покорисе Цару свомъ и буде помилованъ, а съ тимъ и Держава отъ домашнѣгъ немира отдане. И не дочекавши покоренѣ Карольієво на нѣколико дана пређе умре Імператоръ Іосифъ I; но смерть се нѣгова предъ бунтовницама сакрыє, докъ се покоренѣ ньино сасвимъ ко концу не приведе. Исте ове године іоштъ 7. Януарія умре и Софроній Подгоричанинъ, Митрополітъ Сербско-Крушедолскій, и у Карловачкой катедралной Церкви погребенъ буде. На осамъ мѣсецій послѣ смерти Митрополітове исте 1711. године дана 19гъ мѣсеца Септемвріа и Деспотъ Сербскій Георгій Бранковићъ у 66 своіой години у Ческой твердыньи Єгру, послѣ 22 године горко проведеногъ затвора свогъ, бѣдный свой животъ временый, као невиный многострадалацъ, оконча 12).

Немогућисе дуже изъ многи узрока, при послѣдньимъ часима неоплаканогъ Деспота нашегъ, као што бы смо отъ сердца желили, задержавати, све оне наше Читателѣ и родолюбиве Серблѣ, кои бы погдѣкою, топлу сузу памети нашегъ многострадалца посветити желили, къ Прибавленію Раићеве Исторіе упућуємо, гдѣ ће се о свима судбама Деспотовыма обширно извѣстити. - Послѣ смерти Подгоричанинове 18. Марта исте іоштъ године постане Адміністраторомъ Митрополіє Хрістофоръ Деметровићъ, Владыка Бачкій, у комъ званію до 6. Мая 1713. године Церквомъ Сербскомъ управляюћи заостане.

__________
8 ) Шімекъ ст. 375; Р. XI. 171. - 9) P. XI, 172. - 10) Серб. Лѣт. 1826 г. Ч. II. - 11) Серб. Лѣт. 1826 II. ст. 14; Чапл 11, 77. - 12) P. 11, 172.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 173



« Reply #94 on: May 15, 2024, 09:29:53 am »

Послѣ смерти Іосифа I. ступи на престолъ Царскій млађій нѣговъ братъ Карлъ VI. 1712. године. Добрый овай Владѣтель, да се потребе Церкве Сербске попуне, 1713. год. свето держећисе народньи Прівілегіа допусти, да Сербльи свой народный Соборъ, на комъ бы за Церкву свою Митрополіта избрати могли, у Карловци держе. Отъ овогъ су времена до данасъ сви народньи Собори у Карловци, изузымаюћи 1730. г. Бѣоградскій, и 1790. г. Темишварскій, торжествено держани бывали. У реченомъ дакле 1713. г. народнѣмъ Собору Вікентій Поповићъ, Владыка Будимскій, 6. Мая за Архієпіскопа и Митрополіта Сербскогъ избересе, кои за престолно своє мѣсто Карловце добыє. Бодрый овай Церкве наше Митрополітъ, текъ што управлянѣ православне наше Церкве у руке пріими, отма замоли добродушкогъ Монарха, да и онъ слѣдуюћи примѣрима свои предкова Прівілегіє народа Сербскогъ потверди. Добрый Монархъ отма разумѣ Митрополітове и народнѣ прошнѣ. Зато и све наше Прівілегіє, имаюћи заслуге праотаца наши предъ очима, 2. Аѵгуста 1713. год. потверди 13). Но кадъ послѣ краткогъ времена нѣки између Римскогъ Свештенства а и свѣтски Великаша исте Прівілегіє Сербске за ништа держати, а народъ Сербскій свакояко озлоблявати и у закону нѣговомъ узнемиривати, почну онда опетъ на ново родолюбивый и совѣстный Митрополітъ Вікентій за вѣрность и заслуге наши праотаца, у име Клира и Народа отъ правдолюбивогъ Цара новогъ покровителства запроси. Благоутробный Монархъ и садъ прошнѣ народнѣ послуша, и зато послѣ краткогъ времена 10. Аѵгуста 1715. покровителну за насъ Прівілегію изда, у коіой се таково правдолюбіє Царево, такова нѣгова спроћу народа Сербскогъ любовь и милость неограничена содержи, да се мы честитости овогъ совѣстногъ и правдолюбивогъ Монарха нигда довольно начудити не можемо. Дайте да изъ самы уста и пера великодушногъ овогъ Владѣтеля нѣколико рѣчій истини за любовь овдѣ наведемо. Оне овако гласе 14):

Отъ нѣки зло досадъ у пређашньимъ прівілегіяма и рђаво о истомъ Сербскомъ народу толковану клаузулу тако изяснявамо и милостиво толкуємо: да сирѣчъ све Прівілегіє и свободе, коє су блаженопочившима предцима Нашима, Леополдомъ родителѣмъ, и Ӏосифомъ и братомъ народу Сербскомъ дароване, донде ненарушиме остану, и да се реченый Нама благоговѣйный Народъ у мирномъ и спокойномъ притяжаваню и уживаню исты Прівілегія безъ сваке препоне и тегобе донде обдержавати мора, доклегодъ у истой спрама Насъ, и спрама Нашегъ Аѵстріискогъ дома, као што смо се свагда доданасъ увѣравали, вѣрности, привержености и покорности ненарушимо заостане. Зато свима заєдно и поособъ како духовныма тако и свѣтскима Нашимъ Судовима, свима Кралѣвства нашегъ Жительима, Служительима и Чиновницима, ма когъ степена, реда, званія и имена были, не манѣ и прочима вѣрныма и любезныма Подданицима Нашима настоєћимъ оштро заповѣдамо и налажемо, да Митрополіту и Архіепіскопу Biкентію Поповићу, Епіскопима, и другима свѣтскимъ и монастырскимъ Свештеницима, као и другима ма когъ станя и званія были, восточне Церкве Грчкогъ закона людима, то єстъ Нaма любезномъ Народу Сербскомъ на путъ не стаєте, да онъ све своє Прівілегіє, преимућства, свободе, добра, милости и ово Наше Покровително писмо на миру, безъ сваке тегобе, препоне и сметнѣ употреблявати, уживати и съ ньима срећанъ быти може. Нити што противъ речены Прівілегія содержанія, силе и Наше благоутробнѣйше волѣ да учините, нити што на увреду или штету истогъ тогъ любезногъ Намъ народа да урадите, нити другима то чинити да допустите. Другоячіє ћете и Наше и Наши Наслѣдника найвеће неблаговоленѣ на себе навући, а окромъ тога збогъ невалялогъ дѣла съ 30 маркій злата казнѣни ћете быти.

Увѣрени смо, да се међъ народомъ нашимъ не налази таковый несербинъ, кои чистосердечномъ и признателномъ сузомъ гробъ тако правдолюбивогъ владѣтеля небы пошкропити зажеліо! Покровителна ова Царска Прівілегія и преко Унгарске Канцелларіє, и преко войничкогъ Совѣта буде потверђена.

__________
13) Р.11, 177; Чапл. II, 45 ; Майлатъ 5 ч. ст. 91. - 14) Приб. Р. ст. 392. Прівілег. Карл.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 173



« Reply #95 on: May 15, 2024, 09:31:51 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Карло IV.jpg (105.4 KB, 560x735 - viewed 0 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 173



« Reply #96 on: Today at 11:35:27 am »

Редъ повѣстнице наше позыва насъ, да се опетъ къ войничкимъ судбама праотаца наши окренемо. Султанъ Турскій Ахметъ III овећъ жалећи, што се по заключеномъ миру Карловачкомъ Морея отъ Турскогъ Царства отцѣпити морала, удари 1715. године на Млѣтчане, и освои Морею. Карлъ, како види да Турчинъ нарушава миръ, то 9. Апріліа 1716. год. обяви му ратъ, а надъ цѣломъ своіомъ войскомъ Eѵгенія главнымъ предводителѣмъ учини. Ахметь дакле съ концемъ Юнія исте године подъ великимъ Везиромъ своимъ Аліомъ 200.000 войске противъ Карла пошлѣ; Еѵгеній пакъ са 60.000 войске у станишту Футожкомъ непріятеля очекиваше. Великій Везиръ съ цѣломъ своіомъ силомъ 28. Юлія Саву пређе, и између Земуна и Бановаца 15) стане, но мало затимъ къ Петрићу (Варадину), съ коимъ є Генералъ Лефелхолцъ управляо, упутисе. Еѵгеній како разумѣ, да се 40.000 на разораванѣ Срема посланы Турака све више и више къ Петрићу приближую, отма съ 3.000 Нѣмаца, Унгара и Сербаля 16) Графа Палфію предъ ньи пошлѣ. Овай наскоро 7.000 Турака у околини Карловачкой срѣтне гдѣ се жестока учини битка. Палфій, почемъ 2.000 Турака, и 200 свои войника на битвишту остави мертвы, натрагъ се къ Петрићу са своима повуче.

У исто време зашло є было преко 30.000 Турака по Срему, те є попалило и поробило Сремска села и градове, а особито Фрушкогорске Монастыре, тако, да є цѣла земля за два, три дана найопустошеніой пустыньи подобна и равна была. Малый нашъ предѣлъ Сремъ садъ є толике ненаситиме Мухамедовы сынова утробе заязити морао! Многа света угодника Божіи тѣла, коя су на утѣшенѣ народнѣ по Сремскимъ Монастырима отъ вѣкова тихо почивала, жертва садъ крвожеднила и безбожія Турскогъ постану. Тако монастыръ Крушедолъ, у комъ су за више отъ два столѣтія света и цѣлокупна тѣла Стефана, Ангелине, Максіма и Іоана Деспота Сербски 'нетлѣно' лежала, буде, као и цѣлый Сремъ пороблѣнъ; монаси, кои раніє не побѣгну, буду поубіяни; а споменута света тѣла на полѣ се изъ церкве предъ Монастырска врата извуку, и бѣсниломъ Турскимъ на дѣлове изсѣку. И єдва онда, кадъ већъ заязивши Турци Монастыръ разграблѣнъ и пороблѣнъ оставе, са страхомъ дође нѣкій побожный старацъ, те берже болѣ светительске части скупи, и све и' подъ церквеный кровъ сакрыє 16). Но Турци кодъ Петрића послѣ нѣколико дана са свимъ разбієни, у бѣганю свомъ Монастырску Церкву запале, гдѣ и свете мощи съ Церквомъ заедно изгору. Доцніє се само нѣколико светы останка нађе, међъ коима є найзнаменитія свете Ангелине рука, коя се и данасъ у истомъ Монастыру сохранява 17). Подобно Крушедолу у исто време и велика Ремета отъ Турака запалѣна буде: а тако исто и Други Монастыри у томъ истомъ времену много отъ Турака пострадаю.

__________
15) Шім. ст. 382 – 30. - 16) Р. 11, 179; Шім. 382. - 16) Р. 11, 179; Шім. 382. - 17) Чапл. II, 186.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 173



« Reply #97 on: Today at 11:40:15 am »

Како се Палфій са Сербскомъ своіомъ, Нѣмачкомъ и Унгарскомъ войскомъ съ боя Карловачкогъ къ Петрићу повуче, онда сва сила Турска подъ великимъ Везиромъ 3, Aѵг. римск. предъ исту твердыню приспѣ, на кою послѣ два дана и ударати почне, єднако при томъ отъ Управителя Лефелхолца искаюћи, да лѣпымъ начиномъ твердыню преда. Eѵгеній међу тимъ потайно два моста на Дунаву наметне, па да не бы Турци топтанѣ коньско чути могли, преко цѣлы мостова сламу простре, и тако изъ Новог Сада у Петрићъ войску свою преведе. Турци ништа незнаюћи о прелазку Еѵгенієвомъ 7. Аѵгуста (рим.) жестоко ударе на Петрић: спочетка Еѵгенієви пѣшаци у нередѣ дођу, но коняници донде Турке зауставе, докъ се пѣшаци болѣ не намѣсте: садъ се сложно на Турке нападне, и надъ ньима славна одержи побѣда. У овой опасности, кадъ већъ види Везиръ, да є 30.000 людій изгубіо, а да му є и друга часть войске на све стране бѣгати почела, онда у найвећемъ очаянію, да своє охрабри, и да и' отъ бѣганя задержи, прекине Еѵгенієве мостове, пакъ самъ собомъ међъ Царску войску удари, но отъ ове тако дочеканъ буде, да и самъ са свима Пашама и Агама своима животъ свой изгуби, и Цару свомъ ненаплаћену штету нанесе 18). Окромъ више отъ 30.000 Турака (кодъ Майлата 20.000), кои су съ великимъ Везиромъ и съ 15 Паша предъ Петрићемъ животъ свой изгубили, добыє Еѵгеній цѣлый станъ непріятельскій, 149 топова (кодъ Раића 313), 5.000 шатора, 2.000 камила, воєну кассу, сребро и іошть много свакояке за войску преправлѣне раане 19).

Чопори Азіатічески уплашени отма се у своє отечество поврате, а Еѵропейски се Турци опетъ подъ Пашомъ Бѣоградскимъ Емір-Хаджи Аліомъ кодъ Бѣограда скупе. Еугеній не усхтѣ засадъ далѣ Турке гонити, но отма отреди Віртембержскогъ Херцога и Графа Палфію, кои є Серблѣ подъ собомъ имао, да къ Темишвару, гдѣ є 18.000 Турака было што берже пођу, да исте твердынѣ союзъ отъ Тамиша пресѣку. Еѵгеній самъ до 3. Avгуста нашегъ задержисе око Петрића и Новогъ Сада, а затимъ съ цѣломъ своіомъ войскомъ кодъ милогъ себи мѣста Сенте преко Тисе пређе, предъ Темишваръ дође, и 20. Аѵгуста по старомъ съ жестокомъ ватромъ тући га начне. Хаджи Алія Паша Бѣоградскій и Лари Ахмедъ Сераскиръ Босанскій, єданъ єдинитый Паша, кои є испредъ Петрића живу главу изнео, дођу Темишварскимъ Турцима у помоћъ, но ништа имъ не помогну: 21. Аѵгуста лежало є већъ по обкопима 3.000 мертвы Турака и 460 зароблѣника; Октовріа се другогъ градъ Еѵгенію преда, а съ тимъ и цѣлый Банатъ, кои є оть 1552. године подъ Турскимъ ярмомѣ стеняо 20). Банатъ є у то време сасвимъ Сербскій быо: тако дакле найсердечнія є была Сербске войске жертва, кою є она подъ Еѵгеніємъ Темишваръ отимаюћи лютомъ Марсу на олтаръ приносити морала; єръ съ пожертвованѣмъ драгоцѣногъ живота свогъ надали су се крѣпко Сербски войници, и управо су увѣрени были, да ће толикій народъ Сербскій, тако многочислена браћа ньіова у Банату отъ ига Турско - Муселманскогъ освобођена быти.

__________
18) Шім. 383; Майл. 5, 91. - 19) Шім. 283; Р.11, 181; Майл. 5, 91. - 20) Шім. 384; 6, 11, 182; Майл. 5, 92.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.