PALUBA
June 01, 2024, 02:55:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1 
 on: Today at 02:55:19 pm 
Started by Rade - Last post by Kubovac
Orbanov poklon predsedniku Vučiću: Srpska vojska još jača, stiglo 50 moćnih borbenih vozila (FOTO)

U Republiku Srbiju ušla je velika železnička kompozicija natovarena sa 50 oklopnih borbenih transportera BTR-80A koji će pojačati jedinice Vojske Republike Srbije. To je poklon mađarskog premijera Viktora Orbana srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću.

Očekuje se da će do večeras u kasarnu u Pančevu biti prebačeno oko 20 vozila, dok se dopunskih 30 očekuje sutra.

Radi se o oklopnim vozilima točkašima sa pogonom 8x8 koja su naoružana sovjetskim/ruskim automatskim topovima 2A72 kalibra 30mm (KPB Tula), navodi se na telegram grupi Borbeni efektivi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U planu je da se do kraja ove godine na 30 vozila uradi remont nakon čega će ući u sastav oklopno-izviđačkog bataljona koji se sa štabom nalazi u Nišu (pojačaće borbeno-izviđačka oklopna vozila BRDM-2MS).

Nakon toga se planira integracija savremenog paketa opreme koji će podići njihove sposobnosti na još viši nivo, kroz ugradnju sistema za upravljanje vatrom (SUV), komandno-informacionog sistema + povećanja nivoa oklopne zaštite.

Treba istaći da se narednog meseca očekuje isporuka još 16 vozila ovog tipa tako da će njihov ukupan broj narasti na 66 jedinica (više od 2 kompletna bataljona), gde će određen broj biti upotrebljen za rezervne delove.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ukoliko se ostvare prvobitne procene koje govore bi grupa od 50+16 BTR-80A (deo bi se iskoristio za održavanje) ušlo i u oklopno-izviđački bataljon u Nišu, može se računati i na promenu njegove formacije, gde bi ovaj bataljon prerastao u motorizovanu brigadu, jer se u okviru njega već nalazi oko 30 BRDM-2MS. Tu ne treba zaboraviti ni tenkovski bataljon sa glavnim borbenim tenkovima T-72MS.

U propratnom pismu koje je tom prilikom poslao mađarski premijer Viktor Orban naglašava se visok nivo saradnje između dve države koja je ostvarena zahvaljujući agilnom rukovodstvu Republike Srbije i pre svega njenom predsedniku Aleksandru Vučiću.


Izvor

 2 
 on: Today at 02:47:44 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Modernizacija egipatskih sistema PVO iz porodice S-75

Ili kako je Kina tokom Hladnog rata dobila pristup najnovijim sovjetskim sistemima protivvazduhoplovne odbrane S-75M Volhov isporučenih Egiptu, radi pomoći u održavanju i modernizaciji egipatskih, ali i svojih, raketnih sistema PVO iz porodice S-75

Od sredine 1960-ih, Sovjetski Savez je isporučio Egiptu 47 raketnih diviziona SA-75M Dvina, 32 raketna diviziona S-75 Desna, 19 tehničkih diviziona i 2.402 protivvazduhoplovne rakete. Nakon što su odnosi između strana ušli u fazu hlađenja, SSSR je, u okviru ranije preuzetih obaveza, 1973. godine prebacio 8 sistema PVO S-75M Volhov, 344 rakete V-755 (20D) i mobilnu remontnu bazu 5V43 za rutinske popravke i održavanje raketnih sistema PVO, kao i dva kompleksa za obuku Akkord-75/125.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iako je Egipat imao svoje objekte za održavanje i popravku sovjetskih sistema PVO, sredinom 1980-ih postavilo se pitanje održavanja kompleksa S-75 Desna i S-75M Volhov sa talasnim radnim dužinama radara od 6 cm, kao i protivvazduhoplovnih raketa za njih. Produženje servisa rane modifikacije PVO SA-75M Dvina sa stanicom za navođenje sa talasnim radnim dužinama radara od 10 cm smatralo se neperspektivnim i svi su otpisani 1990-ih.

Vizuelne razlike u radarskim sistemima porodice S-75:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Suva i topla klima delimično je doprinela očuvanju komponenti egipatskih sistema PVO. Međutim, jedan broj jedinica je patio od sveprisutnog peska, a na performanse kompleksa negativno je uticala niska disciplina i lošija tehnička obučenost vojnika.

Otprilike 10 godina nakon proterivanja sovjetskih vojnih specijalista iz Egipta, došlo je do situacije kada se više od polovine raspoloživih raketa protivvazduhoplovne odbrane V-750VN (13D) (sistema S-75 Desna) pokazalo neispravnim, što je praktično obezvredilo komplekse na borbenom dežurstvu.

Uzimajući u obzir ranije izvršeni transfer uzoraka sovjetske vojne opreme i naoružanja, oslanjajući se na već uspostavljene kontakte, Egipat se obratio Kini sa zahtevom da pomogne u popravci i modernizaciji sistema PVO S-75 koji je dostupan u zemlji.

Uz kinesku tehničku i finansijsku podršku, u blizini Kaira je stvoreno preduzeće na bazi radionica koje je izgradio SSSR, gde je izvršena obnova protivvazduhoplovnih raketa i drugih kopmponenti. U drugoj polovini 1980-ih, Egipat je započeo sopstvenu montažu protivvazduhoplovnih raketa, što je omogućilo rešavanje problema sa dostupnošću potrebne municije. Neki ključni elementi: upravljačka oprema, radio osigurači i motori su isporučeni iz Kine. U stvari, Kinezi su uspeli da prilagode svoje sisteme protivvazduhoplovne odbrane sistemima protivvazduhoplovne odbrane sovjetske proizvodnje, što im je pomoglo u ,isprva, problematičnom razvoju sopstvene verzije sistema SA-75 Dvina, pod oznakom HQ-1 u sledeće modernizovane verzije iz porodice HQ-2. Tome je, mora se pomenuti, pomogao i uvid u tehniku isporučivanu Severnom Vijetnamu, tokom Vijetnamskog rata, jer je sav transport prolazio kroz Kinu, pa se znalo dogoditi da deo pošiljke "bude izgubljen" u putu, pre dolaska do Severnog Vijetnama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kasnije se u modernizaciju egipatskih S-75 uključila i francuska kompanija Tomson-CSF, nakon čega je deo opreme egipatskih SNR-75 (nišanskih radara) prebačena na novu osnovu sa čvrstim elementima. Modernizovana verzija egipatske „sedamdeset petice“ poznata je kao Tair as Sabah („Jutarnja ptica“). Prema publikacijama u otvorenim izvorima, više od 30 kompleksa je modifikovano u ovu verziju.

Postoje informacije da je Egipat pre 20 godina testirao kinesku multifunkcionalnu radarsku stanicu H-200 sa faznom antenskom rešetkom na modernizovanom S-75.

Egipat je testirao svoje raketne sisteme iz porodice S-75 sa kineskim višenamenskim radarom H-200:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ova stanica u velikoj meri koristi tehnička rešenja implementirana u američkom multifunkcionalnom radaru AN/MPQ-53 (koristi se kod sistema PVO Patriot) Prema kineskim podacima, radar H-200 je sposoban da otkrije cilj na velikoj visini sa EPR od 2 m² na daljinama do 120 km i prati ga sa daljina od 85 km. Na visini leta od 8 km, stabilan domet praćenja je 45 km.

Upotreba radara H-200 u sklopu modernizovanih sistema PVO S-75 i HQ-2 omogućava istovremeno gađanje tri cilja, gađajući ih sa 6 projektila.


Kineska multifuncionalna radarska stanica H-200, koja služi za navođenje do 6 raketa na do 3 cilja, u modernizovanim sistemima HQ-2(A/J):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zahvaljujući činjenici da je u Egiptu uspostavljena proizvodnja protivvazduhoplovnih raketa, kao i kineskoj i francuskoj podršci u modernizaciji S-75, protivvazduhoplovni sistemi sovjetske proizvodnje su dugo vremena služili u zemlji piramida.

Glavni deo sistema protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa nalazi se duž Sueckog kanala, štiteći severni Egipat i branu Asun na Nilu. U 2014. godini na borbenom dežurstvu je bilo oko 40 raketnih diviziona S-75.

Satelitski snimak položaja diviziona S-75 pored Sueckog kanala, januar 2024. godine:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Svi egipatski sistemi PVO S-75 baziraju se na dobro pripremljenim i utvrđenim stacionarnim položajima. Njihove upravljačke kabine, dizel agregati, transportno-tovarna vozila sa rezervnim projektilima i pomoćnom opremom sakriveni su pod debelim slojem betona i peska. Na površini su ostali samo sklopljeni lanseri i antenski stub stanice za navođenje.

Nedaleko od raspoređenih sistema PVO su pripremljeni položaji za protivavionsku artiljeriju malog kalibra, koja bi trebalo da pokriva S-75 od napada sa malih visina. Zanimljivo je da su sami položaji i pristupni putevi do njih temeljno očišćeni od peska i da su u veoma dobrom stanju.

Sudeći po satelitskim snimcima, od 2024. godine na pozicijama je raspoređeno najmanje 16 raketnih diviziona sistema S-75, ali se ne zna koliko ih je u stanju da zaista izvrši borbeni zadatak.

Trenutno, Egipat sprovodi program preopremanja snaga PVO i kupuje savremene protivvazduhoplovne sisteme, u vezi s tim treba očekivati da će iz upotrebe u bliskoj budućnosti biti uklonjeni veoma skupi, radno veoma iskorišćeni stari sovjetski sistemi sa raketama na tečno gorivo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

 3 
 on: Today at 02:16:45 pm 
Started by Solaris - Last post by Yugol33
Rusi obnavljaju zahvaljujuci Kinezima, Irancima i bratu Kimu. Ipak ja ne bih potcenjivao NATO. Tako se pričalo i za Ukrajince, pa evo vec 2 god rusi nisu uspeli da slome ukrajince. Takodje, i dalje mislim da Rusija nema dovoljan broj ljudi na frontu da bi izvršila bilo šta ozbiljno, ali voleo bih da me demantuju.

Dok god budu bili arogantni i agresivni i dok se ne nauče suživota sa komšijama ima da ih melju polako na tenane nema žurbe

Ako su Rusi arogantni i agresivni, šta su tek Britanci, Ameri i Nemci?

Nisam imao na umu Ruse nego ove druge pseudo demokrate

 4 
 on: Today at 02:12:34 pm 
Started by kosta1961 - Last post by Yugol33
F35B nema drugi motor nego ima turbinu spojenu na motor.
Prilikom polijetanja i slijetanja utvsra se usis i ispuh turbine a i usis za motor (otvor iza turbine).
Da nema turbine, samo sa usmjerivom mlaznicom zabio bi se u tlo. (Skica)
A polijetanje sa kratkim zaletom se preferiralo i kod Harriera u odnosu na vertikalno polijetanje zbog znatno manje potrošnje goriva i veće nosivosti. Ne znaći da ne mogu poletjeti vertikalno.

Generalno Harier sa svojim svojstvima je bio zamišljen na povratak iz akcije u slučaju
uništenja matičnog aerodroma tačnije pasa.Ni jedan ni drugi nemaju svojstvo VTOL sa naoružanjem ni sa punim rezervoarima.Vertikalno pole
tanje je dobar trik marketingu na aviomitinge.

 5 
 on: Today at 01:36:31 pm 
Started by kosta1961 - Last post by lEO - ZD
.....Остајем при ставу да је код развоја оваквог погона много помогла документација Јака-141 коју су  врло неинтелигентно Руси онако пријатељски дали Америма у стању дубоког мамурлука или чак пијаног делиријума!

Pa ne mogu de složiti sa tom tvrdnjom, koncept F35B i Jak 141 se bitno razlikuju.
Jak za ostvarivanje podizanja koristi, straga, zakretne mlaznice pogonskog motora ali sprijeda ima dva manja potpuno neovisna mlazna motora koji služe samo za vertikalni let.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Jedino zajedničko svima, od Harriera na dalje su zakretne mlaznice pogonskog motora.

 6 
 on: Today at 12:15:52 pm 
Started by ekapic - Last post by Perun
Šteta, radnja mi se čini zanimljivom

 7 
 on: Today at 12:06:10 pm 
Started by Solaris - Last post by Boro Prodanic
Rusi obnavljaju zahvaljujuci Kinezima, Irancima i bratu Kimu. Ipak ja ne bih potcenjivao NATO. Tako se pričalo i za Ukrajince, pa evo vec 2 god rusi nisu uspeli da slome ukrajince. Takodje, i dalje mislim da Rusija nema dovoljan broj ljudi na frontu da bi izvršila bilo šta ozbiljno, ali voleo bih da me demantuju.

Dok god budu bili arogantni i agresivni i dok se ne nauče suživota sa komšijama ima da ih melju polako na tenane nema žurbe

Ako su Rusi arogantni i agresivni, šta su tek Britanci, Ameri i Nemci?

 8 
 on: Today at 11:52:30 am 
Started by Solaris - Last post by Yugol33
Rusi obnavljaju zahvaljujuci Kinezima, Irancima i bratu Kimu. Ipak ja ne bih potcenjivao NATO. Tako se pričalo i za Ukrajince, pa evo vec 2 god rusi nisu uspeli da slome ukrajince. Takodje, i dalje mislim da Rusija nema dovoljan broj ljudi na frontu da bi izvršila bilo šta ozbiljno, ali voleo bih da me demantuju.

Dok god budu bili arogantni i agresivni i dok se ne nauče suživota sa komšijama ima da ih melju polako na tenane nema žurbe

 9 
 on: Today at 11:45:36 am 
Started by Brok - Last post by Brok
Generalna skupština UN usvojila Rezoluciju o Danu sećanja

Vođen Poveljom Ujedinjenih nacija, Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima i Konvencijom o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida,
 
Pozivajući se na rezoluciju Saveta bezbednosti 819 od 16. aprila 1993. kojom se Srebrenica proglašava sigurnom zonom, Rezoluciju 827 od 25. maja 1993. o osnivanju Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju ("ICTY") i Rezoluciju 1966 od 22. decembra 2010. o uspostavljanje Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove.

Podsećajući dalje na sve presude MKSJ-a, a posebno na osam koje sadrže osuđujuće presude za zločin genocida nad bosanskim muslimanima počinjen u Srebrenici 1995. godine, posebno Presuda Žalbenog veća MKSJ od 19. aprila 2004. (Tužilac protiv Krstića), Međunarodni mehanizam za presudu Žalbenog veća krivičnih sudova od 8. juna 2021. (tužilac protiv Mladića), Međunarodni rezidualni mehanizam za žalbe na krivične sudove, presuda od 20. marta 2019. (Tužilac protiv Karadžića), kao i presuda Međunarodnog suda pravde (ICJ) od 26. februara 2007. godine, koji je utvrdio da dela počinjena u Srebrenici predstavljaju dela genocida,
 
Potvrđujući svoje snažno protivljenje nekažnjivosti zločina genocida, zločina protiv čovečnosti, ratnih zločina ili druga kršenja međunarodnog humanitarnog prava i međunarodnog prava ljudskih prava i naglašavajući u ovom kontekstu odgovornost država da okončaju nekažnjivost i, u tom cilju, da temeljno istražuju i krivično gone, u skladu sa svojim relevantnim međunarodnim pravom i obavezama i njihovim domaćim pravom, osobe odgovorne za takva dela, kako bi izbegli ponavljanje i traženje održivog mira, pravde, istine i pomirenja, za koje učešće žrtava i preživelih, kao i članova njihovih porodica je centralno,
 
Pozdravljajući važan napredak koji su međunarodni sudovi postigli poslednjih godina za borbu protiv nekažnjivosti i za osiguranje odgovornosti za genocid, zločine protiv čovečnosti, ratne zločine i druge neviđene zločine ostvarene kroz sistem međunarodnog krivičnog pravosuđa, u tom smislu prepoznaje poseban doprinos MKSJ-a i naglašava važnost da međunarodna zajednica bude spremna da preduzme kolektivnu akciju kroz Savet bezbednosti, u skladu sa Poveljom, i od slučaja do slučaja za dalje osiguranje odgovornosti za i prevenciju genocida.
 
Uzimajući u obzir ulogu specijalnih savetnika generalnog sekretara za prevenciju genocida i odgovornosti za zaštitu; i ističući važnost redovnih brifinga o kršenju ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava, kao i govora mržnje i podsticanja ranog podizanja svesti o potencijalnom genocidu,
 
Takođe napominjući da krivično gonjenje osoba odgovornih za genocid i druge međunarodne zločine u nacionalnim pravosudnim sistemima, uključujući Sud Bosne i Hercegovine i MKSJ, kao i Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove, ostaje centralno za proces nacionalnog pomirenja i izgradnje poverenja te do obnove i održavanja mira u Bosni i Hercegovini, te dalje prepoznajući tu snažnu regionalnu saradnju između nacionalnih tužilaštava je od suštinske važnosti za negovanje mira, pravde, istine i pomirenje među zemljama u regionu,
 
Napominjući da će 2025. godine biti obeležena trideseta godišnjica genocida u Srebrenici, u kojoj je najmanje 8.372 života izgubljeno, hiljade je raseljeno, a porodice i zajednice su devastirane:
 
1. Odlučuje se da se 11. jul proglasi Međunarodnim danom sećanja i komemoracije genocida u Srebrenici 1995. koji se obeležava svake godine;
 
2. Bez rezerve se osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici kao istorijskog događaja i poziva države članice da sačuvaju utvrđene činjenice, uključujući i obrazovni sistem, razvijanjem odgovarajućih programa, takođe u znak sećanja, prema sprečavanju poricanja i iskrivljavanja pojave genocida u budućnosti;
 
3. Takođe bez rezerve se osuđuju radnje koje veličaju osuđene za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid od strane međunarodnih sudova, uključujući i odgovorne za genocid u Srebrenici;

4. Naglašava se važnost završetka procesa pronalaženja i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici kako bi imale dostojanstven pokop i poziva se na nastavak procesuiranja onih počinilaca genocida u Srebrenici koji tek treba da se suoče sa pravdom;
 
5. Poziva sve države da se u potpunosti pridržavaju svojih obaveza prema Konvenciji o prevenciji i kažnjavanju zločina genocida, kako je primenjivo, i međunarodno običajno pravo o sprečavanju i kažnjavanju genocida uz dužno poštovanje relevantnih odluka ICJ-a,
 
6. Traži se od generalnog sekretara da uspostavi program informisanja pod nazivom "Genocid u Srebrenici i Ujedinjene nacije", počevši sa svojim aktivnostima priprema za 30. godišnjicu 2025. godine, i dalje se traži od generalnog sekretara da na ovu rezoluciju skrene pažnju svim državama članicama, organizacijama sistema Ujedinjenih nacija i organizacijama civilnog društva, na odgovarajuće poštovanje;
 
7. Pozivaju se sve države članice, organizacije sistema Ujedinjenih nacija, druge međunarodne i regionalne organizacije i civilno društvo, uključujući nevladine organizacije, akademske institucije i druge relevantne zainteresovane strane za obeležavanje Međunarodnog dana, uključujući posebne svečanosti i aktivnosti u znak sećanja i počasti žrtvama genocida u Srebrenici 1995. godine, kao i odgovarajuće edukacije i aktivnosti podizanja javne svesti.

Rezultat glasanja:
84 glasa za, 19 protiv, 68 uzdržanih i 22 države nisu prisustvovale glasanju o rezoluciji
43 odsto zemalja u svetu glasalo za dok je 57 odsto bilo protiv ili uzdržano

 10 
 on: Today at 11:39:55 am 
Started by ekapic - Last post by ekapic
Još ne, nisam našao izdavača da prevede. :-(

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.