PALUBA
May 17, 2024, 10:51:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija podigla dežurnu paru MiG-29  (Read 2596 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 082


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #15 on: March 31, 2024, 11:52:04 am »

Prvo što mi je palo na pamet je balon, ali ne zato što sam poznavalac sistema radara kako na avionu tako i na zemlji, nego čista intuicija.
Poslali balon da špija, tj. šalje informacije.

Nije mi jasna izjava glavnokomandujućeg. Dva puta je ponovio da  idući put to obavezno srpska PVO obori?
Nije problem da li bi se oborilo ili ne, ipak Srbija nije u ratu, pa bi se valjda prvo moralo znati šta se gađa, ili možda grešim?

Šta bi ih zanimalo u Valjevu, možda Krušik ili kasarna "Vojvoda Živojin Mišić“ u Valjevu ili i jedno i drugo.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 087


« Reply #16 on: March 31, 2024, 11:58:13 am »


Šta bi ih zanimalo u Valjevu, možda Krušik ili kasarna "Vojvoda Živojin Mišić“ u Valjevu ili i jedno i drugo.


Ni jedno ni drugo nego rekacija PVO VRS.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #17 on: March 31, 2024, 12:04:11 pm »

@Кубовац, да ли би за пресретање споролетећих циљева били погоднји мањи и спорији авиони? Можда не Врабац, али нешто на нивоу оног прототипа који је УТВА направила (Кобац): Пилатус PC-9 или слично?

Pa, pogodniji možda u smislu manjeg troška po letu. Ali MiG-29 svakako može presresti i oboriti bespilotne izviđačke letelice, ali samo sam hteo da naglasim problematiku otkrivanja ciljeva sa malom odraznom površinom, malim toplotnim odrazom i malom brzinom. Zato je važno da pilot bude naveden od strane zemaljske kontrole i oficira za navođenje što bliže cilju, a onda može da ga traži radarom, KOLS-om i vizuelno. Videli smo gore snimak obaranja HERMES 450 sa raketom ispaljenom sa MiG-29 (gotovo sigurno R-73E), a daljina lansiranja nije bila veća od 3-4 km. Dakle pilot ga je vizuelno uočio (nakon što je otkrio cilj na jedan od navedenih načina) i onda preko sistema "Šlem" izvršio nišanjenje i lansiranje projektila sa IC samonavođenjem.

Videli smo u Ukrajini probleme kod dejstava na BPL baš sa MiG-29 gde smo imali slučaj da je jedan avion lansirao projektil preblizu BPL-a, pa je bio oštećen od fragmenata koji su bili proizvod eksplozije.

Која је минимална даљина армирања упаљача на ракетама као што су Р-60 или Р-73, од силаска са лансирног носача (ако постоји)?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 082


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #18 on: March 31, 2024, 12:04:46 pm »

Dobro kažeš Boro, tačno neka zemlja članica NATO pakta "trenira" Srbiji živce na 25 godina agresije.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 384



« Reply #19 on: March 31, 2024, 12:29:58 pm »

Kazu za 12 minuta su bili iznad Valjeva, pa se postavlja pitanje kako je balon nestao za 12 minuta + vreme poletanja dezurne pare, a da ga pritom prate svi koji su dezurni u tom trenutku? Nije ga pratilo manje od dva osmatracka radara sigurno, GM-400 i AN/TPS70, sve da ni jedan radar od PVO sistema nije ukljucivan. Kako je nestao za to vreme, ako se nije samounistio, bio je na 5500m (balon)? Nesto ili nije receno ili se nije ovako dogodilo.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #20 on: March 31, 2024, 01:02:47 pm »

Pozdrav, svima.

Od juče razmišljam o ovom događaju. Muči me nekoliko stvari, kao ljubitelja vazduhoplovstva a ne stručnjaka.

Da li je uočen kod Valjeva ili je to predviđena tačka presretanja?

Ko daje naređenje dežurnoj pari za poletanje, presretanje, identifikaciju i eventualno dejstvo po cilju?
(Predsednik Republike, Komandant RV i PVO, dežurni u OC Komande RV i PVO, ili neko četvrti ?)

Ko određuje stepen pripravnosti dežurne para (laički pretpostavljam  da postoji više stepena pripravnosti, od pilota u kabini aviona do boravka pilota na nekom bližem mestu pripremljenih aviona)?

Danas pri poseti Vojnog vrha a. Batajnica sam čuo da je vreme da avioni dolete do Valjeva 10-12 minuta, a može i brže ako se odobri let preko brzine zvuka.
Tu me interesuju šta sve vreme ulazi u tih 10-12 minuta? I KO odobrava let brže od zvuka?

Kako kažu, dokon pop jariće krštava, tako i ja. Našao sam neke udaljenosti vazdušnom linijom od Valjeva do (verovatno i to nije sasvim tačno): Mađarska granica (Subotica) malo preko 200 km, Sremska Mitrovica 81,86 km, Vršac 148,4 km, Kladovo 219,57 km, Preševo 260,86 km, Surčin 65,9 km. Ovo sam naveo kao orjentir do nekih granica.

Sedeće što me interesuje, da li je moguće da je to bila neka igra elektronskog rata?
Znamo da je još 1968. za vreme agresine SSSR na ČSSR, došlo do velike emisija lažnih odraza na radare Rv i PVO, te da je 204. lap poleteo sa svim raspoloživim pilotima, pa čak i onima koji nisu bili obučeni za noćni let (doduše svojevoljno).
Sličnih primera je bilo i 1999.

Još samo nešto, da li je moguće da je taj leteći objekat leteo iznad naših vodotokova (reka) i da je bio "nevidljiv i za najsavremenije radare koje imamo?

Znam da ima mnogo pitanja, ali o tome razmišljam. Kako je vaše mišljenje i vaša saznanja o ovim pitanjima?

  
« Last Edit: March 31, 2024, 01:08:18 pm by TNT024 » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 836



« Reply #21 on: March 31, 2024, 01:04:58 pm »



Која је минимална даљина армирања упаљача на ракетама као што су Р-60 или Р-73, од силаска са лансирног носача (ако постоји)?

Mislim da se upaljači armiraju odmah nakon lansiranja jer projektili R-60Mk i R-73E imaju radarski bilizinski upaljač, koji se aktivira, prema nezvaničnim podacima (nisam nikada našao izvorne) na daljini do 3 metra od cilja (R-60Mk) odnosno do 9 metara od cilja (R-73E).
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 082


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #22 on: March 31, 2024, 01:32:22 pm »

Kazu za 12 minuta su bili iznad Valjeva, pa se postavlja pitanje kako je balon nestao za 12 minuta + vreme poletanja dezurne pare, a da ga pritom prate svi koji su dezurni u tom trenutku? Nije ga pratilo manje od dva osmatracka radara sigurno, GM-400 i AN/TPS70, sve da ni jedan radar od PVO sistema nije ukljucivan. Kako je nestao za to vreme, ako se nije samounistio, bio je na 5500m (balon)? Nesto ili nije receno ili se nije ovako dogodilo.

Mislim da je u pitanju baš kako si naveo samouništenje balona. Najbliži granični prelaz od Valjeva je vazdušnom linijom udaljen oko 35 km. Da je balon dobio dojavu, odnosno onaj ko ga evenatualno navodi, po poletanju dežerne pare, on bi trebao da ima mogućnost da razvije najmanje brzinu od 180/190 km/s, što je nemoguće za balon, da bi izašao iz srpskog vazdušnog prostora. I opet bi na tom potezu uleteo u vazdušni prostor Republike Srpske, tako da je najizvesniji scenario samouništenja balona pomoću daljinske komande.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 384



« Reply #23 on: March 31, 2024, 02:27:52 pm »

Kazu za 12 minuta su bili iznad Valjeva, pa se postavlja pitanje kako je balon nestao za 12 minuta + vreme poletanja dezurne pare, a da ga pritom prate svi koji su dezurni u tom trenutku? Nije ga pratilo manje od dva osmatracka radara sigurno, GM-400 i AN/TPS70, sve da ni jedan radar od PVO sistema nije ukljucivan. Kako je nestao za to vreme, ako se nije samounistio, bio je na 5500m (balon)? Nesto ili nije receno ili se nije ovako dogodilo.

Mislim da je u pitanju baš kako si naveo samouništenje balona. Najbliži granični prelaz od Valjeva je vazdušnom linijom udaljen oko 35 km. Da je balon dobio dojavu, odnosno onaj ko ga evenatualno navodi, po poletanju dežerne pare, on bi trebao da ima mogućnost da razvije najmanje brzinu od 180/190 km/s, što je nemoguće za balon, da bi izašao iz srpskog vazdušnog prostora. I opet bi na tom potezu uleteo u vazdušni prostor Republike Srpske, tako da je najizvesniji scenario samouništenja balona pomoću daljinske komande.

Jedino realno objasnjenje, opet danas je leteo Challenger 650 ARTEMIS iznad granice sa Rumunijom. Definitivno ih nesto interesuje duze vreme kod nas, ali za sad izgleda da nisu snimili to sto ih interesuje, cim se to ponavlja toliko cesto.Ova kupovina GM-200 je nesto najpametnije sto smo uradili u poslednjih 30 godina u ovom segmentu. Na kamionu je, a moze bas dosta da pomogne ovim „velikim”.

https://www.flightradar24.com/CL60/3493c38c
« Last Edit: March 31, 2024, 02:35:17 pm by BSD » Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 478


« Reply #24 on: March 31, 2024, 02:41:31 pm »

Ranije su velike bespilotne poletale iz Tuzle i preletale do Rumunije.Za balon prvi put čujem.Ako se samouništio morali bi na zemlji biti neki ostaci.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 127


Ko laje zlo ne misli


« Reply #25 on: March 31, 2024, 03:01:20 pm »

Kad već BSD postavi link do Flight Radara ...ne vezano za temu ,ali evo jednog Posejdona kod Odese koji je preleteo u našoj blizini .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Posejdon.jpg (399.6 KB, 720x1147 - viewed 12 times.)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 284


« Reply #26 on: March 31, 2024, 06:05:19 pm »


Ти "мањи авиони" (secondary role fighters?) би опет морали полетети са Батајнице. Колико би им требало времена да долете до Ваљева (око 100км+), + време потребно за узлетање и пењање? Ти авиони би такође морали имати пресретачки радар, и то минијатуризован, оптимизован за мале, споре циљеве малог одраза у свим деловима спектра, а и некакав КОЛС, што опет захтева одређене димензије таквог авиона, карактеристике, погон и опрему. Mи такав авион специјалне намене немамо, а нисам чуо да постоји ни у другим РВ било где у свету. Била је некада идеја да РАФ набави Хок верзије 200, са радаром са Ф-16 за употребу као "secondary / stopgap role fighter", али од тога није било ништа. Ни Pilatus PC-9,/12, ни super Tucano немају такав радар, нити могу да га носе. Идеја је занимљива, али мало остварива. Нећемо се ваљда враћати на Сопвич Кемел са Снупијем за командама!?

Имао сам на уму пре свега цену подизања дежурне паре. Размишљам лаички, пре свега о спорим летелицама које залутају у ваздушни простор: једрилица, параглајдер, балон... Са друге стране, ако се узбуна не догађа често, можда није лоше за вежбу.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 283



« Reply #27 on: April 01, 2024, 01:31:32 pm »

Baloni su se cesto koristili iznad SFRJ 70 i 80 i to bas od strane NATO-a.
Cesto su dizani lovci iz Bihaca u presretanje.
Samo Mig-21 nije bio bas najpogodniji za presretanje tako sporih ciljeva.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 836



« Reply #28 on: April 01, 2024, 01:58:12 pm »


Samo Mig-21 nije bio bas najpogodniji za presretanje tako sporih ciljeva.

MiG-21 kada smanjuje brzinu ispod (čini mi se) 400 km/h, već ulazi u "režim sletanja".
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 952



« Reply #29 on: April 01, 2024, 08:00:16 pm »

Danas sam pričao sa nekim ko zna nekog..ko zna nekog...ko zna nekog. ispostavilo se da ovakve stvari nisu baš retka pojava nego se o tome ne priča a i ova priča je očigledno loše prenešena.
Vrlo često nam NATO ekipa namerno narušava vazdušni prostor i svaki put ostaje bez odgovora pa im se može. Cilj se zahvati, naoružanje spremno, samo treba da se pritisne dugme ali dođe naređenje odozgo ''da ne ljutimo neprijatelja'', jer šta će biti ako im zapravo nešto oborimo.
Ovaj put je bila namerna provokacija na datum na koji smo mnogo ponosni.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 26 queries.