PALUBA
May 19, 2024, 12:49:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Snažna eksplozija u Zagrebu  (Read 21974 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #165 on: March 18, 2022, 07:43:41 pm »

Pre neki dan smo imali polemiku na temu "Oba su pala". Evo i jednog zanimljivog teksta, na zadatu temu, a sa slicnim naslovom. Izgleda da je u Hrvatskoj fraza "Oba su pala"dosta popularna.
https://www.portalnovosti.com/jedan-je-pao
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #166 on: March 18, 2022, 10:17:08 pm »

Naravno da je popularna, antologijska, propagandna i tada moralizirajuca. U to vrijeme bez icega za HV znacajno.
U uvjetima kada imas embargo i jednu stranu koja je prisvojila sebi sve proizvedeno i kupljeno unazad 50 godina.
Sada nema sankcija i oruzje se dostavlja.
Zamisljam vukovarsko bojiste sa Eryx raketama, TOW raketama, Stingerima  ili barem Iglama. Da ne govorim o zastitnoj opremi itd.
Nisu isti arsini postavljeni a kako ce zavrsiti, vidjet cemo.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 128


Ko laje zlo ne misli


« Reply #167 on: March 19, 2022, 12:24:36 am »

Naravno da je popularna, antologijska, propagandna i tada moralizirajuca. U to vrijeme bez icega za HV znacajno.
U uvjetima kada imas embargo i jednu stranu koja je prisvojila sebi sve proizvedeno i kupljeno unazad 50 godina.
Sada nema sankcija i oruzje se dostavlja.
Zamisljam vukovarsko bojiste sa Eryx raketama, TOW raketama, Stingerima  ili barem Iglama. Da ne govorim o zastitnoj opremi itd.
Nisu isti arsini postavljeni a kako ce zavrsiti, vidjet cemo.
Ja zamišljam to isto Vukovarsko bojište bez i jednih i bez drugih raketa i sa jedne i sa druge strane.  Jer sa raketama koje ti spominješ i tamo i na drugim mestima bi bilo samo još gore.  I sa onakvim ratom devedesetih mnogo ljudi se zauvek odselilio odavde  (eto na primer sada da nije bilo rata Ibrahimović bi igrao za Jugoslaviju na primer i ne bi se njegovi odselili za Švedsku a ima zilion takvih primera ). U današnje vreme to bi bilo još gore.  Ovaj prvi deo ("Naravno da je popularna, antologijska, propagandna i tada moralizirajuca. U to vrijeme bez icega za HV znacajno.") razumem i na njega nisam odgovorio, ali na ovo posle toga sam morao da odgovorim. 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #168 on: March 19, 2022, 06:10:40 am »

Otkriveni detalji o bespilotnoj letelici koja je pala na Zagreb

Bespilotna letelica koja je nedavno pala na Zagreb Tu-141 nosila je bombu OFAB 100/120, sovjetske je proizvodnje i dizajnirana je da deluje na laka oklopna vozila, vojne objekte i ljudstvo.

Piše: Tanjug
18.03.2022.

To je otkriveno na sastanku premijera Andreja Plenkovića s opozicijom juče i na današnjem parlamentarnom Odboru za odbranu, kojem je prisustvovao ministar odbrane Mario Banožić, piše zagrebački Večernji list. Ta, navode, vazduhoplovna bomba efikasna je protiv vojnika na otvorenom terenu i motorizovane pešadije. Puna je, kažu, fragmenata i snažnih eksplozivnih sastava na bazi TNT-RDX-a.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #169 on: March 19, 2022, 06:34:35 am »

Петак, 18.03.2022.

Пленковић: Недвосмислено утврђено да је дрон био наоружан

Премијер Хрватске Андреј Пленковић изјавио је данас да је представницима опозиције пренео проверене информације да је беспилотна летелица која се срушила у Загребу била наоружана и да је дошло до експолозије, највероватније авиобомбе која је експлодирала у тлу.„Пронађени су упаљач, гелери и недвосмислено је утврђено да је, иначе, беспилотна летелица која је намењена за извиђање, била прилагођена да на себи носи оружје”, рекао је Пленковић новинарима после састанка у Загребу са представницама опозиције.

Он је истакао да је циљ да се утврди је ли дрон совјетске производње, који је прошао Румунију и Мађарску, до Загреба дошао грешком, саботажом или намером. Пленковић је рекао да је у контексту руске инвазије и агресије на Украјину важно постићи што шири консензус о смеру деловања Хрватске.

„Пренели смо опозиционим челницима сасвим поуздану информацију, а то је да је та беспилотна летелица била наоружана, да је било експлозије, да је највероватније реч о авиобомби која је експлодирала у тлу. Важно је да то знамо и да нема никаквих дилема ни конфузија”, закључио је Пленковић. Он је додао да се поуздано зна у којој су тачки румунски радари забележили дрон, али да то не значи да је тада и лансиран.

„Зашто није било већих штета, то ће истрага утврдити. Срећа је да је пала на земљу, а не на асфалт, мост, стамбене зграде”, нагласио је Пленковић, који је поновио да је укупна тежина бомбе о којој се говори у изворној варијанти 120 килограма, а носила је око 40 килограма експлозива.

Више хрватских војних аналитичара последњих дана је тврдило да је тешко да је беспилотна летелица носила експлозив, већ да је вероватније реч о бомби за самоуништење. Генерални секретара НАТО Јенс Столтенберг изјавио је недавно да је, према њиховим информацијама, беспилотна летелица била ненаоружана и да се срушила пошто је остала без горива.

Беспилотна летелица „стриж тупољев 141” произведена у ШСР, широка 14 метара и тешка шест тона, срушила се прошлог четвртка увече на зелену површину у непосредној близини загребачког студентског дома „Стјепан Радић” у којем је смештено око 4.500 студената. Реч је о густо насељеном делу Загреба. Није био погинулих ии повређених, а оштећено је 40-так аутомобила који су били паркирани на оближњем паркиралишту. Летелица је лансирана у Украјини, прошла је кроз ваздушне просторе Румуније, где је била неколико минута, и Мађарске, око 40 минута, пре него што је ушла у Хрватску где се после седам минута срушила у Загребу.

И даље се не зна ко је лансирао.

Izvor: www.politika.rs
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #170 on: March 19, 2022, 08:24:05 am »

U svjetlu zadnjih objava o tipu bombe, radi se o  OFAB 100/120,  može li mi netko tko ima više saznanja potvrditi ove karakteristike?
Efektivni radius djelovanja:
– ljudstvo i neoklopljena sredstva do 130m
– lagano oklopljena sredstva do 32m
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #171 on: March 19, 2022, 09:13:13 am »

Naravno da je popularna, antologijska, propagandna i tada moralizirajuca. U to vrijeme bez icega za HV znacajno.
U uvjetima kada imas embargo i jednu stranu koja je prisvojila sebi sve proizvedeno i kupljeno unazad 50 godina.
Sada nema sankcija i oruzje se dostavlja.
Zamisljam vukovarsko bojiste sa Eryx raketama, TOW raketama, Stingerima  ili barem Iglama. Da ne govorim o zastitnoj opremi itd.
Nisu isti arsini postavljeni a kako ce zavrsiti, vidjet cemo.
Ja zamišljam to isto Vukovarsko bojište bez i jednih i bez drugih raketa i sa jedne i sa druge strane.  Jer sa raketama koje ti spominješ i tamo i na drugim mestima bi bilo samo još gore.  I sa onakvim ratom devedesetih mnogo ljudi se zauvek odselilio odavde  (eto na primer sada da nije bilo rata Ibrahimović bi igrao za Jugoslaviju na primer i ne bi se njegovi odselili za Švedsku a ima zilion takvih primera ). U današnje vreme to bi bilo još gore.  Ovaj prvi deo ("Naravno da je popularna, antologijska, propagandna i tada moralizirajuca. U to vrijeme bez icega za HV znacajno.") razumem i na njega nisam odgovorio, ali na ovo posle toga sam morao da odgovorim. 


A ja zamišljam Vukovar bez bojišta, onakav kakav je nekada bio. Sa svim dobrim ljudima koji su živeli u njemu.

Isto tako, i sve druge gradove bivše zemlje uništene ratom, šovinizacijom, degradacijom, depopulacijom, globalizacijom ...


Znam da previše zamišljam, ali šta mogu, to je jače od mene  Smiley
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #172 on: March 19, 2022, 08:58:56 pm »

Otkriveni detalji o bespilotnoj letelici koja je pala na Zagreb

Bespilotna letelica koja je nedavno pala na Zagreb Tu-141 nosila je bombu OFAB 100/120, sovjetske je proizvodnje i dizajnirana je da deluje na laka oklopna vozila, vojne objekte i ljudstvo.


A gde je ta bomba nestala?

Očito nije eksplodirala. Da je pukla nastala bi znatno veća šteta.
Biće da je ispala negde usput...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #173 on: March 19, 2022, 09:00:48 pm »

Meni ništa nije jasno. Čas tvrde da je bilo bombe, čas da nije bilo, čas jedno, čas drugo...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #174 on: March 19, 2022, 09:24:18 pm »

U svjetlu zadnjih objava o tipu bombe, radi se o  OFAB 100/120,  može li mi netko tko ima više saznanja potvrditi ove karakteristike?
Efektivni radius djelovanja:
– ljudstvo i neoklopljena sredstva do 130m
– lagano oklopljena sredstva do 32m


Питао сам брата (авио оружар је по специјалности) и каже да је то приближно тако али да се не сећа прецизно података (давно је у пензији).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #175 on: March 19, 2022, 09:55:45 pm »



Скраћеница ОФАБ значи да је у питању парчадно-разорна авио бомба  (ПРАБ) - (осколочно-фугасна), слабе пробојности, танке кошуљице и велике количине експлозива у телу бомбе у односу на тежину. Како је ТУ-141 повелика летелица, могуће је да постоји невелики одсек за "корисни терет". То је обично нека апаратура, али изузетно може бити и бомба. Имам приручник о старијим совјетским бомбама, али ме мрзи да тражим. ОФАБ-100 није велика, пречник јој је око 200мм, дужина око метар.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #176 on: March 19, 2022, 10:03:04 pm »

Naravno da je popularna, antologijska, propagandna i tada moralizirajuca. U to vrijeme bez icega za HV znacajno.
U uvjetima kada imas embargo i jednu stranu koja je prisvojila sebi sve proizvedeno i kupljeno unazad 50 godina.
Sada nema sankcija i oruzje se dostavlja.
Zamisljam vukovarsko bojiste sa Eryx raketama, TOW raketama, Stingerima  ili barem Iglama. Da ne govorim o zastitnoj opremi itd.
Nisu isti arsini postavljeni a kako ce zavrsiti, vidjet cemo.
Ja zamišljam to isto Vukovarsko bojište bez i jednih i bez drugih raketa i sa jedne i sa druge strane.  Jer sa raketama koje ti spominješ i tamo i na drugim mestima bi bilo samo još gore.  I sa onakvim ratom devedesetih mnogo ljudi se zauvek odselilio odavde  (eto na primer sada da nije bilo rata Ibrahimović bi igrao za Jugoslaviju na primer i ne bi se njegovi odselili za Švedsku a ima zilion takvih primera ). U današnje vreme to bi bilo još gore.  Ovaj prvi deo ("Naravno da je popularna, antologijska, propagandna i tada moralizirajuca. U to vrijeme bez icega za HV znacajno.") razumem i na njega nisam odgovorio, ali na ovo posle toga sam morao da odgovorim. 


A ja zamišljam Vukovar bez bojišta, onakav kakav je nekada bio. Sa svim dobrim ljudima koji su živeli u njemu.

Isto tako, i sve druge gradove bivše zemlje uništene ratom, šovinizacijom, degradacijom, depopulacijom, globalizacijom ...


Znam da previše zamišljam, ali šta mogu, to je jače od mene  Smiley

Sto niste tako zamisljali Vukovar 1991?
Znamo sta se desilo tamo,"denacifikacija i demilitarizacija" sa Ovčarom na kraju.
Kurdi placenici (nikad bili!!), crnokosuljasi,itd. Ista praksa  ista demagogija itd. Čudi me da niste smislili nesto suptilnije,?!?!
Gledam snimke Pustinjske oluje iz 1991. Iracki tenkovi gore kao sibice, kupole lete u nebo.
Isto se desava i sada ruskim tenkovima?
Da li je moguce da se nista nije radilo na oklopu od tada jer i dalje gore tenkovi, ginu posade, kupole lete u nebo ka nebeskim narodima?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #177 on: March 19, 2022, 10:24:24 pm »

Jaga nisam ni oslobađao ni osvajao

Naravno da je popularna, antologijska, propagandna i tada moralizirajuca. U to vrijeme bez icega za HV znacajno.
U uvjetima kada imas embargo i jednu stranu koja je prisvojila sebi sve proizvedeno i kupljeno unazad 50 godina.
Sada nema sankcija i oruzje se dostavlja.
Zamisljam vukovarsko bojiste sa Eryx raketama, TOW raketama, Stingerima  ili barem Iglama. Da ne govorim o zastitnoj opremi itd.
Nisu isti arsini postavljeni a kako ce zavrsiti, vidjet cemo.
Ja zamišljam to isto Vukovarsko bojište bez i jednih i bez drugih raketa i sa jedne i sa druge strane.  Jer sa raketama koje ti spominješ i tamo i na drugim mestima bi bilo samo još gore.  I sa onakvim ratom devedesetih mnogo ljudi se zauvek odselilio odavde  (eto na primer sada da nije bilo rata Ibrahimović bi igrao za Jugoslaviju na primer i ne bi se njegovi odselili za Švedsku a ima zilion takvih primera ). U današnje vreme to bi bilo još gore.  Ovaj prvi deo ("Naravno da je popularna, antologijska, propagandna i tada moralizirajuca. U to vrijeme bez icega za HV znacajno.") razumem i na njega nisam odgovorio, ali na ovo posle toga sam morao da odgovorim.  


A ja zamišljam Vukovar bez bojišta, onakav kakav je nekada bio. Sa svim dobrim ljudima koji su živeli u njemu.

Isto tako, i sve druge gradove bivše zemlje uništene ratom, šovinizacijom, degradacijom, depopulacijom, globalizacijom ...


Znam da previše zamišljam, ali šta mogu, to je jače od mene  Smiley

Sto niste tako zamisljali Vukovar 1991?
Znamo sta se desilo tamo,"denacifikacija i demilitarizacija" sa Ovčarom na kraju.
Kurdi placenici (nikad bili!!), crnokosuljasi,itd. Ista praksa  ista demagogija itd. Čudi me da niste smislili nesto suptilnije,?!?!
Gledam snimke Pustinjske oluje iz 1991. Iracki tenkovi gore kao sibice, kupole lete u nebo.
Isto se desava i sada ruskim tenkovima?
Da li je moguce da se nista nije radilo na oklopu od tada jer i dalje gore tenkovi, ginu posade, kupole lete u nebo ka nebeskim narodima?

Ja ga nisam ni osvajao ni oslobađao, svakako nikada nisam ni bio u njemu.

Ali i ne čudi me što se ti čudiš, jer nije ni bilo predviđeno da ti nešto razumeš. To je stvar kapaciteta  Wink
« Last Edit: March 19, 2022, 10:29:56 pm by Dreadnought » Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #178 on: March 19, 2022, 10:25:10 pm »

Ne razumijem kako je efekt eksplozije tako umanjen tlom.

Tu141 se zabio u tlo, nosom prema dolje, da li je glavni padobran namjerno onemogućen ili je zakazao, uglavnom očito je pikirala.
E dad ako je moj proračun prethodno u okvirima imala je priličnu energiju da napravi krater kod udarca, jer čini mi se da 3 m promjera i 1 m dubine izazove već sam udar.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 128


Ko laje zlo ne misli


« Reply #179 on: March 19, 2022, 10:33:18 pm »

@kosmonaut
Kako god da se okrene ti ne razumeš ili se praviš da ne razumeš poentu.  Imaš stalno neku potrebu da dokazuješ sebi i drugima nešto što svi znamo. Kao pokvarena ploča koja vrti u krug par nota i dva sloga od iste pesme. Ako imaš neku ličnu traumu iz tog perioda napiši je. Da znamo. Možda možemo rečima da ti pomognemo da je prevaziđeš?  Jer ono što se desilo u prošlosti to i ostaje tamo. Nema načina da bude promenjeno.  Posebno ako nisi ni učestvovao u tome.  Slično se događa i sa Ukrajincima danas. Oni u dzepu imaju 100€ i od toga preživljavaju svaki mesec, ali u glavi oni misle da su neka veličina i moć.  Ne shvataju šta su njihovi lični problemi ni gde žive. Da se graniče sa Rusijom, a ne sa SAD, Nemačkom ili Francuskom.  Da te tri države ne interesuje Ukrajina.  

To je kao da si zaljubljen u neku devojku, ali ona nije zaljubljena u tebe. Ti činiš sve da joj se dopadneš ali ona ti još manje uzvraća ljubav. Čak ti kaže da si dosadan.  I ti postaneš ljubomoran i gađaš dronom u srce neku devojku koja je imala slične probleme kao i ti ne bi li načinio ljubomornom onu prvu u koju si nesrećno zaljubljen. A onda se i ona druga uplaši od tebe jer si joj u dron stavio bombu.  

Moraš da shatiš igru zavođenja i zašto si ostao nesrećan.  To će možda da te preobrati i da postaneš ozbiljan zavodnik koga svi gotive.  Ne možeš ceo život da budeš opterećen proslošću.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.