PALUBA
May 05, 2024, 09:21:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 113   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 528711 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #435 on: October 31, 2013, 06:51:46 pm »

Пре усељења Милошевића у ту вилу је скоро комплетно замењен намештај па и највећи број других предмета (слика, и сл.). Тај стари намештај, који је уствари вреднији, је углавном сачуван. И зна се где је.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #436 on: November 02, 2013, 08:39:12 pm »


Evo kako je rafinerija izgledala sa zemlje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1999GG~6.JPG (72.44 KB, 1206x826 - viewed 126 times.)

* 1999GG~8.JPG (90.16 KB, 1191x821 - viewed 129 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #437 on: November 02, 2013, 08:47:54 pm »


Evo kako je izgledalo jedno manje dnevno bombardovanje i količina štetnih materija iznad grada.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1999GG~3.JPG (88.15 KB, 1205x840 - viewed 100 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 507


« Reply #438 on: November 02, 2013, 11:24:58 pm »


Ponavljam pitanje, jer mislim da je značajno.

Зна ли неко да ли је Ужичка 15 уопште поправљена после 14 година од бомбардовања?

Dobro se sećam tog jutra 9. juna, od Pančeva se dizao težak crni dim.

Pobrkao sam ovde ćirilicu i latinicu, al` ne mogu sad da menjam.

Вила у Ужичкој 15. није обновљена. Не постоји идејни план нити финансијска средства за њено реновирање. Дакле, @kumbor уколико планираш усељење...

Осим ћирилице и латинице изгледа да си побркао и датуме. 9. јуна, објављено је да је постигнут војнотехнички споразум у Куманову. Весли Кларк је обавестио Солану да је почела примена споразума од стране Војске Југославије, а овај је издао наредбу о суспензији бомбардовања. Авиони су надлетали Србију али су дејства престала. Рафинерија у Панчеву бомбардована је почетком априла.

Јасоне, сећам се добро да деветог јуна у рано јутро "Шизеле" није било. То се јако добро сећам, јер сам баш у то рано јутро, на бедему код Војног музеја, одлучио да се оженим Рускињом, мојом и садашњом женом. Рикали су лавови из Зоолошког врта, а од Панчева се дизао густ, црни дим. Не кажем да је Рафинерија ту ноћ бомбардована, али да се подобро димило, Богами јесте.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #439 on: November 12, 2013, 10:25:25 am »

Ne spada ovde ali moglo bi se podvesti pod "Izgled vile u Užičkoj 15 pre bombardovanja".

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/oGQ2VxbqFa4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: November 12, 2013, 02:22:53 pm by Brok » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #440 on: November 12, 2013, 09:15:17 pm »


Bravo @ONR!

Ovaj prilog sigurno pripada ovdje.Kako bismo mi koji nismo upućeni znali,o kojoj vrijednosti se radi, da niste JASON tekstom a Vi ovim prilogom to pokazali.

Mislim i dalje da ovdje nema razuma jer vrednost zgrade,namještaja i umjetničkih djela vrijedi više od svih oružja koja su potrošili i to ne samo za čovječanstvo uopšte nego i novčano.Gotovo sam siguran da su znali da "ključni čovjek" tu nije bio i zaista nevidim logično objašnjenje za bombardovanje.

Neznam da li da "palim vatru"daljim komentarom ali evo.
Najpre da nebude zabune mislim da se vojska zaista dobro držala,čak bih rekao odlično.Međutim,znalo se dosta vremena pre da će do bombardovanja sigurno doći.Ne čini li Vam se da je i kod našeg vrha bilo iracionalnosti.Zar nije bilo logično kupiti negdje na dalekom istoku na bivljaku rakete sa kojima bi se više aviona oborilo,nego praviti i plaćati policiju koja je po brojnosti nadmašila vojsku.Ovo sam raspravljao sa jednim oficirom neposredno prije bombardovanja,tako da se ne radi o naknadnoj pameti.Mislim da sam dao ovdje fotku dejstva naše PA i zaista zar to ne djeluje kao "atrakcija".Ovdje ne mislim na tomahavke i bespilotne letelice jer je tu PA odigrala svoju ulogu dosta dobro.
Jednom kad sam bio u ataru možda i oko 2okm od rafinerije gledao sam kako avion ispaljuje rakete(vidi se ono sevanje ispod krila),a i on je bio na nekoliko hiljada metara,na rafineriju.Mogu da zamislim kako se osjećao onaj u PA kad vidi pogotke a avion i ne vidi vjerovatno.Da ne prepričavam dalje svoja sjećanja jer mislim da nisu baš ni interesantna.

Pozdrav i hvala još jednom!
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #441 on: November 12, 2013, 09:29:56 pm »

Sankcije i neviđena izolazija sa jedne strane.

A sa druge srane izrazito loše shvatanje i procenjivanje političkog okruženja, globalno gledano (to je možda neka druga priča).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 507


« Reply #442 on: November 12, 2013, 09:30:16 pm »

Eh, Karlo, zar misliš da se tih godina Vojska pitala za nešto? Ona je Cobetu bila potrebna samo onoliko koliko je njemu to bilo važno. MUP je bio glavna poluga sile vlasti. Politika i samo politika, nikakav razum tu nije bio važan. Od Vojske se očekivalo samo da gine, naročito od pilota. Zato su i slati na neispravnim aparatima, pojedinačno, na čitave eskadrile neprijatelja. Ovim nimalo ne olakšavam krivicu NATO agresora. Naprotiv. Uprkos svemu, VJ je učinila najviše što je mogla.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #443 on: November 12, 2013, 11:25:52 pm »

Vojska je za "pravoverne" sve vreme, skoro do 1999. bila nedovoljno srpska i previše jugoslovenska. Dakle, sumnjiva. U MUP-u je bilo prilično "stručnjaka" koji su sve znali i specijalnim operacijama tipa "žuti mrav",a posebno o tome kako treba voditi rat. To su naučili na DIF-u, učiteljskom i/ili defektološkom fakultetu, onako, između predavanja dok su čitali stripove o "Mirku i Slavku". Naravno, u takvoj situaciji i u vojsci "isplivaju" oni koji su tvrdili kako ćemo obarati neprijateljske avione još iznad Jadrana, a ako grunemo, ima da potpimo 6.flotu. malo sam iskarikirao stavri, ali tu je to negde.

Niko realan u Vojsci nije očekivao čuda od avijacije. Čak i da je bila najispravnija i najkomoletnija ne bi učinila skoro ništa. Postojeća tehnika nije to omogućavala. Mogla je da uzleti izvrši jedna do dva udara po najbližim aerodormima i to bi bilo to. To nije urađeno jer je politička odluka bila da se to ne radi. One priče o napadima na aerodorme po Albaniji i u Bosni jednostvano nisu tačne. PVO je bio u nešto boljoj poziciji i mnogo realniji u procenama i ocenama svojih sposobnosti.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #444 on: November 13, 2013, 12:16:37 am »

Po prvi put cujem da neko Slobu naziva Cobe. Moracu to cesce da izgovaram. Zvuci dobro. Cobe.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #445 on: November 13, 2013, 09:14:25 am »

ја знам за цоби, и није било баш неуобичајено. чак је и постојао један музички соло пројекат са тим именом. Grin

http://www.youtube.com/results?search_query=cobi%27s+death&sm=1
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 507


« Reply #446 on: November 13, 2013, 11:15:04 am »


Па од тога је и остао надимак, за успомену и дуго сећање / несрећање. Од надимка ме и данас надима. Најбоље године у најгоре време.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #447 on: November 13, 2013, 11:27:47 am »

Dzumba je sve rekao.


Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #448 on: November 13, 2013, 01:04:27 pm »

Цобе! [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Cobe.jpg (272.21 KB, 540x366 - viewed 140 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 050


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #449 on: November 13, 2013, 01:54:31 pm »

General Ojdanić, general Pavković, (mislim tada) pukovnik Delić. Dobar deo njih sa fotografije u boljem slučaju u svojstvu svedoka, a u gorem u svojstvu optuženih, bili ili su još uvek, stanovnici Haga.
Nema generala Lazrevića. Za šta taj jadan čovek ode u Hag, mislim da ni tušilaštvo za ratne zločine ne zna tačno.
Znaće Ljuba najbolje za kakve laži i izmišljotine terete jadnog Lazu u vezi KosMeta 1999-e, jer mu je Ljuba bio svedok, naravno odbrane.
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 113   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.