PALUBA
May 06, 2024, 04:13:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: RV VS  (Read 24529 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« on: March 06, 2008, 03:29:11 am »

Pre godinu-dve nasi piloti su leteli prosecno 10 minuta godisnje, sada je to malo bolje, ali daleko od toga da je dobro! NATO standard je 200 sati godisnje! Pre neku godinu su se madjari ponudili da brane nas vazdusni prostor... mi smo to odbili jer im je receno da je to nase i da je stvar naseg ponosa da mi to radimo...
Secam se obecanja, jos dok je Kostunica bio predsenik, da ce kupiti F-16...naravno od toga nista nije bilo, daleko od toga!
Sada su se vratili sa remonta 29-tke, kao bolje je, ali...
Sta mislite dali je ispravno sto smo odbili madjare, dali ce jednoga dana nase RV brojati vise (novih) aviona i dali ce se mozda dostici taj famozni NATO standard (odnosi se na pilote i sate letenja)?!
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #1 on: March 06, 2008, 08:04:00 pm »

Одлука је донета, сами ћемо бранити наш ваздушни простор. То је по мени, али и по многим стручним људима, исправна одлука из више разлога.
1.) цена заштите ВаП од стране друге државе је доста висока.
2.) имамо веома дугу ваздухопловну традицију
3.) имамо сопствених и кадровских и материјалних могућности да то сами радимо
4.) не треба занемарити ни национални понос.

5 МиГ-29 који ће бити ремонтовани би требало да послуже до 2015. године када се планира набавка новог вишенаменског борбеног авиона. Поред њих постоји и једна ексадрила МиГ-21БИС који тренутно дају дежурство у систему ПВО. Ти авиони су прилично застарели и на истеку ресурса. Да ли ће се до набавке новог авиона набавити још који МиГ-29, видећемо.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #2 on: March 07, 2008, 12:08:33 am »

Поред њих постоји и једна ексадрила МиГ-21БИС који тренутно дају дежурство у систему ПВО. Ти авиони су прилично застарели и на истеку ресурса.

"Na isteku resursa" Grin Ja bih lično svakom pilotu koji uspe da odlepi taj aparat sa zemlje i još da ga spusti na istu, dodelio momentalno medalju za hrabrost Smiley Pre nekoliko meseci mi je prijatelj pokazao sliku jednog od tih "dvadesetkečeva" koji se vode u borbenom sastavu... Strah i užas me je bilo da pomislim da neko ima hrabrosti da sedne u ono. Mada sam posle čuo da su naši skupili novca da ih bar ofarbaju...

U takvoj smo situaciji, da čak imamo i neku Bregu 19, i nju bi uvrstili u borbeni sastav Grin

Lično mislim da nama avijacija nije ni potrebna, pre svega zbog relativno male teritorije (koja se na našu nesreću samo smanjuje). Nijedna država od bivše SFRJ nema toliki vazdušni prostor koji omogućava efikasnu i pre svega svrsishodnu upotrebu avijacije. Da bi se imala efikasna avijacija potrebna su izuzetno velika sredstva kako za održavanje aparata, tako i za obuku pilota. Daleko normalnije deluje nabavka posvećenih i trupnih PVO sistema poslednje dve generacije, koji bi isti posao mogli da rade daleko efikasnije, na duže vremenske periode, sa manjim izadcima. Generalno gledano, ako već nismo u mogućnosti da nabavimo S-300(V), nekoliko digitalnih poljskih Neva ili ruskih Pečora bi za nas bilo daleko bolje. Čak šta više, poljske digitalne Neve su idealne za naša brda i doline, pošto lanseri i stanice mogu biti veoma udaljeni jedni od drugih, a ipak da se nalaze u jedinstvenom sistemu svih Neva.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #3 on: March 07, 2008, 01:19:40 am »

Skoro sam nacuo da su cak i Hrvati izbacili MiG-21 iz upotrebe!
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #4 on: March 07, 2008, 01:26:23 am »

Nisam bas za to da nam ne treba avijacija...Treba se dosta ulagati, to je istina, ali odakle! Posle ko zna koliko godina trbalo bi malo modernizovati nase vazduhoplovstvo! Neka nadlezni razmisle kako to da urade, a ne da pustaju lazi u javnost!
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #5 on: March 07, 2008, 10:38:16 am »

Ako zelimo nesto na duze staze, onda bi trebalo poceti od korena - ozivljavanje avio-industrije.

Smer za avio-inzernjerstvo je dosta jak na Masinskom fakultetu, tako da strucnjaci nisu problem... Problem su, kao i uvek - pare.

Biti samostalan puno kosta, u pocetku, ali se kasnije cesto visestruko isplati. Znanja naucena u vojnoj industriji se cesto koriste i u drugim granama.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #6 on: March 07, 2008, 11:37:08 am »

Code:
Skoro sam nacuo da su cak i Hrvati izbacili MiG-21 iz upotrebe!

Nisi dobro čuo!  Wink

Aktuelniji problem ratnog vazduhoplovstva u Srbiji, kad je u pitanju lovačka avijacija, je nedostatak vođenih raketa v-v. Trenutno, svim raketama v-v su istekli resursi i prema pravilu službe, nebi smele da se koriste na avionima. Tako da se dežurna para na Batajnici jedino može osloniti na svoje Gsh-23. VZ Moma Stanojlović je osvojila tehnologiju remonta raketa R-60M koje koriste i MiG-21 i MiG-29, to je trebao da bude veliki posao s Indijom, ali kako je njima Jugoimport SDPR ostao dužan neke pare, a svi poslovi u koje je involvirana namenska industrija mora da ide preko te firme, Indijci nisu hteli ni da čuju, tako da je veliki posao propao (srpska posla). Ostaje da se nadamo da će osvojena tehnologija biti (ako već nije) primenjena na preostali arsenal R-60M u Srbiji. A to je najslabija raketa v-v u naoružanju RV Srbije - R-73 i R-27 trenutno nisu upotrebljivi, tako da, čak i sada kada je prvi MiG-29 poleteo, još uvek se nema čime naoružati.

Quote
Lično mislim da nama avijacija nije ni potrebna, pre svega zbog relativno male teritorije

Slovenija ima manju teritoriju od Vojvodine, pa su vođeni tom idejom napustili ideju o nabavci lovačkih aviona i svoje nebo na čuvanje ustupili Italijanima. Sad lupaju glavom u zid, jer em su za ovih 10 godina potrošili više novca na plaćanje te usluge, nego što bi ih koštala nabavka adekvatnog lovačkog aviona u adekvatnom broju za njihove uslove, em Italijani to rade prilično traljavo, i kad hoće, mogu da se povuku ili ne  poslušaju Slovence. Srbiji treba RV - više nego i jednoj državi na prostoru ex-Yu. Nedostatak istog vrlo brzo proizvesti će veće gubitke nego eventualne uštede.

Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #7 on: March 07, 2008, 04:06:12 pm »

Za ovo si u pravu...bolje uloziti i kupiti nove avione i opremu! Vremenom ce se sigurno pokazati isplativije, nego placati drugima da brane nas vazdusni prostor!
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #8 on: March 07, 2008, 04:28:16 pm »

Quote
Moguce, moguce...

Dapače (što bi rekli) Hrvati su čak modernizovali svoje 21 u sličnom obimu kao što mi sada radimo naše 29, u Aerostaru, u Rumuniji, samo su im to Rumuni uradili tako "dobro" da ih još uvek boli glava od toga...
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #9 on: March 08, 2008, 01:45:06 am »

Kolko para, tolko muzike!
Kada sam ja upisao vojnu akademiju, bilo je nas 6 pilota aviona...znaci posto ja nisam otisao ostalo ih je 5! Njih trojicu je u drugoj godini pozvao disa i reko im ili da promene rod, ili da napuste akademiju, zato sto ih je kako je on reko bilo mnogo! Napustili su akademiju i tuzili vojsku da ih vrate...naravno od toga nije bilo nista!
Povrh svega posle zvrsene sredje vojne i te 2god na akademiji moraju da odsluze jos dva ipo meseca redovne vojske! Uzas!!!
Eto dokle je doslo nase skolovanje pilota!
« Last Edit: March 08, 2008, 01:50:12 am by Nenad » Logged
Boba-No1
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 91



« Reply #10 on: March 08, 2008, 02:13:08 pm »


"Na isteku resursa" Grin Ja bih lično svakom pilotu koji uspe da odlepi taj aparat sa zemlje i još da ga spusti na istu, dodelio momentalno medalju za hrabrost Smiley Pre nekoliko meseci mi je prijatelj pokazao sliku jednog od tih "dvadesetkečeva" koji se vode u borbenom sastavu... Strah i užas me je bilo da pomislim da neko ima hrabrosti da sedne u ono. Mada sam posle čuo da su naši skupili novca da ih bar ofarbaju...

Najmanje je bitno kako vizuelno izgledaju, a što se tiše letenja, veruj mi da "prže" kao i pre 30 godina!
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #11 on: March 08, 2008, 03:37:55 pm »

Slovenija ima manju teritoriju od Vojvodine, pa su vođeni tom idejom napustili ideju o nabavci lovačkih aviona i svoje nebo na čuvanje ustupili Italijanima. Sad lupaju glavom u zid, jer em su za ovih 10 godina potrošili više novca na plaćanje te usluge, nego što bi ih koštala nabavka adekvatnog lovačkog aviona u adekvatnom broju za njihove uslove, em Italijani to rade prilično traljavo, i kad hoće, mogu da se povuku ili ne  poslušaju Slovence. Srbiji treba RV - više nego i jednoj državi na prostoru ex-Yu. Nedostatak istog vrlo brzo proizvesti će veće gubitke nego eventualne uštede.

Nisam rekao da treba da iznajmljujemo tuđe RV, jer je to ispod svake časti (šta je sledeće - izajmljivanje tuđe tenkovske brigade?), a i logike. Kao što sam rekao, ja sam za raketne PVO sisteme. Rusi svoju odbranu vazdušnog prostora oslanjaju preko 80% na raketne PVO sisteme. Zašto ne bi mogli mi? Mi imamo odlične uslove za tako nešto i dovoljno je samo malo mućnuti glavom.

Koliko je skupo održavanje vazduhoplovstva, najbolje pokazuje Amerika, koja ima najveću modernu vazdušnu armadu. Povukli su F-14 i većinu F-15 aprata iz upotrebe i time olakšali vojni bužet za preko 2,9 milijardi dolara, koliko se trošilo godišnje za održavanje tih aviona. Ta suma je grubo dovoljna za 15 kompletno opremljenih S-300PMU-1 sistema. Sa tim brojem sistem možeš da pokriješ površinu od skoro 2,5 miliona kvadratnih kilometara (ako se radijusi delovanja poklapaju sa standardnih 20%)! Ekvivalentno površini kvadrata stranice 1550 km!

Koliko je meni poznato, kad se vrši neki proračun u vojnoj doktrini, moraš imati u vidu eventualne neprijatelje, njihovu snagu... Mi u budućnosti možemo da zaratimo jedino ponovo sa NATO-om (pod uslovom da ne postanemo članica ove organizacije). Da li će nama značiti jedna ili dve eskadrile modernih aprata? A ako budemo imali npr. poljsku Nevu sa raštrkanim lanserima?
Da si ti agresorski pilot, čega bi se više plašio? Aviona kojeg možeš da vidiš znatno pre ili lansera rakete koji može biti bilo gde?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #12 on: March 08, 2008, 04:02:35 pm »

Quote
Kao što sam rekao, ja sam za raketne PVO sisteme. Rusi svoju odbranu vazdušnog prostora oslanjaju preko 80% na raketne PVO sisteme. Zašto ne bi mogli mi?

I šta ćeš kad ti nepoznata letelica uđe u vazdušni prostor, a jedinu informaciju koju imaš je njen odraz na zaslonu radarskog ekrana? Stisnuti dugme i oboriti je svaki put kad se to desi. A dešava se vrlo često. Ta letelica može biti putnički avion s kvarom, oteti putnički avion, ili zalutali strani avion ili ko zna šta drugo.

Ili ćeš postupiti onako kako to rade u svkoj normalnoj državi, dignuti dežurnu paru da presretne uljeza, identifikuje ga, i kako to biva u najvećem broju slučajeva, diskretno ga isprati iz našeg vazd. prostora.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #13 on: March 08, 2008, 04:40:19 pm »

Najmanje je bitno kako vizuelno izgledaju, a što se tiše letenja, veruj mi da "prže" kao i pre 30 godina!

"Prže" i američki Sabre-ovi i dalje, ali ih nema u američkom naoružanju Smiley

Ili ćeš postupiti onako kako to rade u svkoj normalnoj državi, dignuti dežurnu paru da presretne uljeza, identifikuje ga, i kako to biva u najvećem broju slučajeva, diskretno ga isprati iz našeg vazd. prostora.

Koliko puta je naš dežurni par uzleteo u ovom veku? I zar je za tako nešto neophodan borbeni avion poslednje generacije?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #14 on: March 08, 2008, 09:11:30 pm »

U ovom veku (od 2000-te) stvarno neznam, moguće nikada, što nije ni za čuđenje s obzirom na stanju u RV posle avanturističkog rata s NATO. 90-tih se to deševalo, a u vreme SFRJ itekako - bilo je presretanja uljeza koliko hoćeš. Poenta je da ne možeš oboriti svaki avion koji ti povredi vaz. prostor, a da ne znaš ni o kakvoj se letelici radi. U miru, bez avijacije, ti nemaš čime štititi i nadzirati svoj vaz. prostor. To se zove air-policing i svaka iole ozbiljna zemlja postupa na taj način.

Quote
I zar je za tako nešto neophodan borbeni avion poslednje generacije?

Nije. Potreban je bilo kakav avion sposoban da penje velikom brzinom. MiG-21 je prilično dobar presretač - mnogo bolji od MiG-29 (brže penje i stiže do cilja). Uz adekvatno navođenje sa zemlje, dežurnoj pari sa Batajnici ne treba više od 10-ak min da presretne uljeza koji je ušao u vaz. prostor Srbije iz bilo kog pravca. U ratu je naravno sve drugačije, ali to je već druga priča. Ovde govorimo o nadziranju vaz. prostora, a ne o postizanju prevlasti u istom. Tu već trebaju mnogo skuplje i naprednije makine.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.