PALUBA
May 27, 2024, 03:43:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 124   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Ukrajini  (Read 359629 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 569


« Reply #675 on: August 06, 2014, 05:16:01 pm »

Може ли неко коментарисати која артиљерија прави овакав кратер. Ја типујем на ракету Точка/Точка-У. Пола тоне тротила. Слика је из предграђа Доњецка.
Негде сам ископао да бомба од 500кг прави кратер од 9-12 метара ширине и 3-5 метара дубине. Ово ми се чини да се уклапа у те димензије.
Само једна примедба: тежина б/г је 500кг, вероватно мање од пола је експлозив.

А и Руси више не користе ТНТ у б/г ракета. Користе А-IX2, hexotonal, или ко зна која г****. То су смеше бризантности веће за 30-40 од ТНТ.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 569


« Reply #676 on: August 06, 2014, 05:29:45 pm »


Zanima me još jedna stvar, kako je u hrvatskom pravopisu uređeno pitanje transkripcije naziva i imena iz ruskog jezika? Lično mislim da kako nije Leo Tolstoy ni Fyodor Dostoyevski, već Lav Tolstoj i Fjodor Dostojevski, tako nije ni Shumy, Marynivka, Rozkishne, Amvrosyivka, itd. Uveren sam da su pravila i srpskog i hrvatskog pravopisa tu jednaka i da ništa nije promenjeno. Ili je reč o upodobljavanju NATO terminologiji i engleskom jeziku kao jedinom jeziku komandovanja "slobodnog sveta" u ratu koji se sprema. Ne odričem bilo kome pravo da piše kako hoće, niti imam takvo pravo, samo me zanima.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 152



« Reply #677 on: August 06, 2014, 05:44:49 pm »

Treba samo pisati i citati kako se pise.  Smiley laugh Wink Cheesy Grin Cool
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 569


« Reply #678 on: August 06, 2014, 05:52:04 pm »

Treba samo pisati i citati kako se pise.  Smiley laugh Wink Cheesy Grin Cool

Јasno mi je, али то онда и јесте проблем. sam po sebi. Najvažnije je da se razumemo, sve ostalo je manje važno.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 152



« Reply #679 on: August 06, 2014, 06:01:30 pm »

Ajde, malo sam se salio; ovako bi to trebalo biti:
Alemko Gluhak: Ruska i neka druga imena u hrvatskom jeziku danas
FOC 12–13 (2003–2004), 163–181

Iako možda komu komplicirana, ta pravila daju se jednostavno primjenjivati
za pravilno prenošenje ruskih i nekih drugih ćiriličkih imena u hrvatski jezik
(najtočnije: za transliteraciju sa slovima č, š, ž, y, č, ja, ju, šč, ’, ” za ruski itd. –
Za druge ćirilice sadašnje i prijašnje, za jezike u Rusiji, Ukrajini, Bjelorusiji, na
Kavkazu i u Srednjoj Aziji – pisatelji bi se trebali informirati kako je s njima, a ne
da se slijepo povode za »engleskim« pisanjem.


za sve detalje valja otvoriti u internetu ovaj fajl (copy/paste):
RUSKA I NEKA DRUGA IMENA U HRVATSKOM JEZIKU ...
hrcak.srce.hr/file/35094
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #680 on: August 06, 2014, 06:19:25 pm »

Treba samo pisati i citati kako se pise.  Smiley laugh Wink Cheesy Grin Cool
Pa u svakom jeziku se čita kako se piše, ne more drukčije Cheesy
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 569


« Reply #681 on: August 06, 2014, 07:48:02 pm »


Nije uopšte tako, ili je vrlo retko tako, ali da ne idemo u offtopic.

Данас су снаге Народне војске напустиле Мариновку под притиском кијевских снага. Артиљеријом се бомбардује неколико насељених места. Саопштава се о нанесеним губицима кијевским снагама, али по речима Игора Ивановича Стрелкова стање на фронту је за снаге Народне војске и даље критично.

Министарство обране РФ потврдило је вест о пропуштању око 700 припадника кијевских снага преко руске територије без оружја, назад у Украјину. Очигледно се изварински тактички котао празни на овакав начин.

Извор - rusvesna,su, vostok.rs, icorpus.ru, 1. kanal ORT, itd.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #682 on: August 06, 2014, 07:54:16 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

zanimljiv zemljovid, vide se polozaji postrojbi..ovako nesto sam trazija cilo vrime


* 05.08.14_0.jpg (591.1 KB, 2428x2047 - viewed 68 times.)
« Last Edit: August 06, 2014, 08:08:15 pm by trpe grozni, Reason: Sredio da se otvara. :) » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 152



« Reply #683 on: August 06, 2014, 07:58:08 pm »

ovo se ne otvara
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #684 on: August 06, 2014, 07:59:59 pm »

zemljovid je sa stranice rusvesna.ru
naslovljena je na danasnji dan, nalazi se odma na naslovnici
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #685 on: August 06, 2014, 08:09:46 pm »

Ово је тај "земљовид" са распоредом снага. Рекао бих да је доста тачан.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Напомена уз карту. Не треба доследно прихватати линију коју држе побуњеници и украјинци. Као што сам раније написао распоред је "шаховски" са снагама које су често измешане (од села до села) и то тако да ни њихове команде не знају где је ко и у које време.


* 05.08.14_0.jpg (591.1 KB, 2428x2047 - viewed 99 times.)
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #686 on: August 06, 2014, 08:25:48 pm »

koliko vidim Mospino i Georgijevku napada tb Azov (donji dio zemljovida), ili su ga podilili ili je greska
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #687 on: August 06, 2014, 08:42:54 pm »

Пратећи украјинске службене медије, пре свега сајт МО приметио сам да у последње време (уназад месец дана) доста пажње поклањају "цивилно-војној" сарадњи. С једне стране то је објективна потреба још од самог почетка "ослобађања" територије, са друге стране то је резултат притиска са Запада (сетите се замерке Меркелове).

Дакле, војне снаге које сада контролишу заузету или ослобођену територију (зависи из које перспективе се гледа) покушавају да нормализују живот, обезбеде нормално снабдевање  становништва основним животним потребама, организује друмски и железнички транспорт и на тај начин се приближе становништву. Организујју се јавне трибине где се објашњава улога војске, предности живота у Украјини, и сл. Међутим, чак и у службеним медијима се не крије да има озбиљних проблема. На више места сам прочитао како је одзив становништва на разне скупове где се објашњава ситуација, или организују приредбе, мали, врло слаб. То се и на објављеним фотографијама види. То се правда страхом од терориста (наводно по селима још вршљају терористи који очас посла ликивидирају оне који прилазе војци и сл.), неразумевањем ситуације и сл. У сваком случају евидентни су покушаји да се ситуација нормализује, становништво "одобровољи" и придобије.

Са друге стране настављају се хапшења - оправдана (са становишта легалне украјинске власти), али и неоправдана које врше "добровољачке" јединице (за од тих јединица чак и десничарски политичари у Украјини кажу да их чине и осведочени криминалци). Нека од тих хапшења подстрекавају поједини политичари па и лично учествују у томе (извесни Лашко, хапси по Марипуљу и предлаже начелнику полиције да се убије).

Такође, служба безбедности практично све оне војнике који су се предали или прешли на територију Русије, по повратку у Украјину третира као дезертере. Иако барем већина тих војника није ухапшена (први који су се вратили јесу били ухапшени, па пушетни) налазе се у недефинисаном стању и под сумњом. Подвргнути су свакодневним испитивањима а породице уценама. Било је и јавних протеста родбине, па и већих окупљања грађана у местима одакле су ти војници, због оваквог третмана.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 569


« Reply #688 on: August 06, 2014, 09:00:27 pm »


Уколико и дође до "ослобађања" Донбаса, у шта сумњам и што не желим, ја веома не верујем да ће убрзо почети било каква обнова било чега. Оставиће се стање какво јесте, управо да се "Москаљи" не би враћали на своја огњишта. Стајаће годинама срушене и полусрушене куће, пазиће се да се Москаљи не запошљавају, неће добијати кредите за обнову, одузимаће се држављанство, вршиће се тихи апартхејд и чиниће се све да се проценат "непоузданог" становништва сведе испод пет одсто, а ако је могуће и до целих "заветних 3 посто". Тиме би руско питање у Украјини било занавек решено, као што знамо ... Lips Sealed
Logged
Hendza
mornar
*
Offline Offline

Posts: 44


« Reply #689 on: August 07, 2014, 08:29:59 am »

среда, 06. авг 2014,

У „лади“ вам ни пројектил ништа не може
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Вова Прач се пре два дана возио близу сукобљеног подручја око Доњецка када је испред њега пао пројектил, а он није успео да избегне кратер. Срећом, возио је „ладу“ која га је потпуно заштитила од било каквих повреда.


„Ладa“ је одувек важила за поуздан и изнад свега издржљив аутомобил. И најновији пример то на најбољи начин доказује.


„Возио сам се када сам одједном чуо експлозију. Земља се подигла и упао сам у кратер, након чега је на аутомобил пао асфалт који је експлозија подигла. Био сам у несвести неко време“, присећа се Вова, за руску телевизију Звезда.
Иначе, возач је ауто-механичар из Доњецка, а тврди да му је, осим издржљивости „ладе“ у великој мери да преживи помогао и металом ојачани рам.

Вова је након инцидента поставио снимак на руску друштвену мрежу Vkontakte, а назвао га је „Други рођендан“.

Izvor www.rts.rs


Tempirana granata za rusenje objekata !!!!
Logged
Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 124   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.