PALUBA
May 19, 2024, 09:35:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 ... 124   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Ukrajini  (Read 358437 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
anton-pecerski
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 412


« Reply #1065 on: September 04, 2014, 01:59:30 pm »

Ne, pvanjo. Ovo je grjeska Ukrova pri gadjanju - "drustvena vatra" sa toliko tuznim posljedicom
Logged
Hendza
mornar
*
Offline Offline

Posts: 44


« Reply #1066 on: September 04, 2014, 01:59:56 pm »

Zanima me kako je ova jedinica uništena...  ?  ovo nije rad klasične pešadije i artilerije !!!

Logged
anton-pecerski
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 412


« Reply #1067 on: September 04, 2014, 02:38:50 pm »

Hendzo, Ukri pogrjesno raketrirali "Tackom" sopstvenu jedinicu pri povlacenju

Porosenko promjenio vojnog ministra
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 898



« Reply #1068 on: September 04, 2014, 02:46:06 pm »

Изгледа да има неких помака...
Порошенко је, како јавља РТ, најавио прекид ватре за сјутра у подне. Очекује се нешто и од евентуалног сјутрашњег састанка контакт групе за Украјину у Минску. Путин је, након телефонског разговора с Порошенком, предложио мировни план у седам тачака и очекује се подршка ОЕБС-а...

Има наде, али...
Друштво које се данас окупило у Велсу је, кроз уста Обаме и Камеруна, обећало Украјини помоћ у борби против Русије. А и Расмунсен је оштро поновио оно што му је речено да каже.
Бојим се да се овај грађански рат не заврши борбом "до истраге наше или ваше". Као што каже она шала (нимало смијешна), "бориће се Обама до последњег Украјинца"...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 283



« Reply #1069 on: September 04, 2014, 02:49:12 pm »

Као што каже она шала (нимало смијешна), "бориће се Обама до последњег Украјинца"...

Nije to nazalost sala to je njihov plan.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1070 on: September 04, 2014, 03:08:37 pm »

Od prilike to je dobra taktika, što god netko mislio o tome.

Otprilike si na nivou Porošenka i Jacenjuka. Kad bih upotrebio epitet koji zaista zaslužuješ, a koji je zabranjen na ovoj temi popio bih momentalni trajni ban. A to ne želim posle ovoliko godina provedenih na Palubi zbog jednog... (autocenzurisano).

Milione ljudi ostaviti u kamenom dobu zbog odmazde? I to sopstvenog naroda, ne tamo nekog dušmanskog. Te ljude niko nije pitao da li žele da ostanu u svojim domovima, oni nemaju izbora. I sad zbog nekih paravojnih "Ajdarovskih" formacija treba da skapavaju, to je dobra taktika, jel' da?

Ali raduje me što si ti na suprotnoj strani, pošto si izuzetno predvidiv, ograničen i zaslepljen sopstvenom brutalnošću. S takvima je lako izaći na kraj, eto vidiš kako tvoje simpatije iz Desnog sektora i Ajdarovci lepo prolaze.

Izvinjavam se moderaciji i ostalim članovima, ali ove nacističke ispade i glorifikaciju državnog terora zaista više ne mogu da trpim.

Da se vratim na temu, ne videh da je 7 tačaka koje je Putin predložio bilo pomenuto, pa, evo ih:

1. Narodna vojska Jugoistoka Ukrajine prekida ofanzivu u donjeckom i luganskom pravcu.
   2.  Ukrajinska armija povlači trupe od Donjecka i Luganska toliko daleko da njihova artilјerija ne bi mogla da granatira te velike gradove.
    3. Međunarodna kontrola i monitoring prekida vatre.
   4.  Zabrana avijaciji da dejstvuje iznad gradova.
    5. Razmena zaroblјenika po principu „svi za sve“.
   6.  Otvaraju se humanitarni koridori za mirno stanovništvo.
   7.  Otvaraju se koridori za grupe za remont i obnavlјanje infrastrukture.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #1071 on: September 04, 2014, 03:28:08 pm »

Hendzo, Ukri pogrjesno raketrirali "Tackom" sopstvenu jedinicu pri povlacenju

Porosenko promjenio vojnog ministra

Tocka nije na istoj lokaciji, mislim da su ih poklopili VBRovima.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1072 on: September 04, 2014, 03:58:23 pm »

Rocker, mislim da sam pročitao negde da je odmazda dozvoljena u nekim slučajevima.

Mada je ovde u pitanju čista nemoć ukrajinske vlade. Ne mogu da poraze pobunjenike, tako da prave sranj. čime bi ionako produbili jaz između njih i stanovnika istoka. I ništa više ne bi postigli.
Logged
anton-pecerski
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 412


« Reply #1073 on: September 04, 2014, 04:03:11 pm »

Nasi novine pogrijesili su: Gjeljetej sjedi na svome mjestu
Jeremije, tamo lezi "Tockin" rep
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 898



« Reply #1074 on: September 04, 2014, 04:06:28 pm »

Rocker, mislim da sam pročitao negde da je odmazda dozvoljena u nekim slučajevima.

Немој Вермезовићу, Бога му пољубим.
У којим је случајевима дозвољена одмазда над сопственим народом...
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1075 on: September 04, 2014, 04:08:36 pm »

Rocker, mislim da sam pročitao negde da je odmazda dozvoljena u nekim slučajevima.

Немој Вермезовићу, Бога му пољубим.
У којим је случајевима дозвољена одмазда над сопственим народом...

Nisam mislio na Ukrajinu, nego na primer bombardovanja Nemačke od strane Engleza.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 550


« Reply #1076 on: September 04, 2014, 04:16:56 pm »


Слушајући обраћање Путина морам коментарисати тачки 2. предлога, у којој се прелдаже повлачење кијевских снага на удаљеност која онемогућава артиљеријско бомбардовање градова системом Град и било којим другим артиљеријским системом. С обзиром да СВЛР Ураган има домет 40км, Смерч целих 70, а ракета Точка око 100-120км, излази да би кијевске снаге морале да се повуку на 100км од градова, што сигурно неће прихватити. У даљем политичком развоју би се дошло до практичне демилитаризације целог простора источно од Дњепра, што је тек за Кијев неприхватљиво јер води цепању државе по тој линији. Порошенко је спреман за прекид ватре, али добар део играча из власти није. Дубоко сам убеђен да ће овај план бити миниран из Вашингтона.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #1077 on: September 04, 2014, 04:33:38 pm »

Od prilike to je dobra taktika, što god netko mislio o tome.

Otprilike si na nivou Porošenka i Jacenjuka. Kad bih upotrebio epitet koji zaista zaslužuješ, a koji je zabranjen na ovoj temi popio bih momentalni trajni ban. A to ne želim posle ovoliko godina provedenih na Palubi zbog jednog... (autocenzurisano).

Milione ljudi ostaviti u kamenom dobu zbog odmazde? I to sopstvenog naroda, ne tamo nekog dušmanskog. Te ljude niko nije pitao da li žele da ostanu u svojim domovima, oni nemaju izbora. I sad zbog nekih paravojnih "Ajdarovskih" formacija treba da skapavaju, to je dobra taktika, jel' da?

Ali raduje me što si ti na suprotnoj strani, pošto si izuzetno predvidiv, ograničen i zaslepljen sopstvenom brutalnošću. S takvima je lako izaći na kraj, eto vidiš kako tvoje simpatije iz Desnog sektora i Ajdarovci lepo prolaze.

Izvinjavam se moderaciji i ostalim članovima, ali ove nacističke ispade i glorifikaciju državnog terora zaista više ne mogu da trpim.

Da se vratim na temu, ne videh da je 7 tačaka koje je Putin predložio bilo pomenuto, pa, evo ih:

1. Narodna vojska Jugoistoka Ukrajine prekida ofanzivu u donjeckom i luganskom pravcu.
   2.  Ukrajinska armija povlači trupe od Donjecka i Luganska toliko daleko da njihova artilјerija ne bi mogla da granatira te velike gradove.
    3. Međunarodna kontrola i monitoring prekida vatre.
   4.  Zabrana avijaciji da dejstvuje iznad gradova.
    5. Razmena zaroblјenika po principu „svi za sve“.
   6.  Otvaraju se humanitarni koridori za mirno stanovništvo.
   7.  Otvaraju se koridori za grupe za remont i obnavlјanje infrastrukture.


I ja bi tebi isto mogao da epitet i razne paralele, ne na osobnom, već na političko-povijesnom nivou i sličnim iskustvima drugih država koje uvelike liče na ovo u Ukrajini kao i metodologija u obrani od separatizma od strane istih tih država, ali mi također pravila foruma zabranjuju. Pa ću šutit.

I prestani mi tu igrati na "kartu nacizma" - prejeftino ti je to, kad bi znao ko su bili moji preci, koliko ih je bilo u WW2 u sastavu kordunskih partizana i koje su funkcije kasnije imali unutar JNA i drugih službi u bivšoj SFRJ pokrio bi se po ušima.

Kažeš odmazda nad vlastitim narodom ? ne , nego pokušaj spriječavanja naoružanih skupina da krenu u sukob koji je na kraju izazvao građanski rat, kao i pokušaj spriječavanja gubitka tisuće do sad izgubljenih života koje je izazivao direktni vojni sukob. Kao što postoji nuklearno oružje kao sredstvo odvraćanja koje garantira globalni mir u kontekstu da ne izbije novi svjetski rat i masovna kroprolića, tako i odmazda, odnosno prijetnja separatističkim pokretima kako će im u slučaju oružane pobune biti prekinuta opskrba energentima svakako može imati puno veći efekt na uopće spriječavanje početka rata nego činjenica da je rat započet. Ukrajina je da je imala pametnije rukovodstvo mogla spriječiti razaranja , rat i ljudske žrtve na druge načine.

Ali tebi je očito humanije pokrenut masovni rat sa masovnom količinom vojske, razaranja itd, nego pokušaj prevencije početka rata na drugi način. I taj "sopstveni" narod se uhvatio oružja i krenuo je u borbu za odcijepljenje od jedne suverene države kad smo već god toga.

I nisam ja naročito na ničijoj strani, ja sam na strani prava i pravde, a po njima sukladno međunarodnom pravu separatizam, pogotovo onaj u oružanom obliku kao i nelegitimno cijepanje suverenih i međunarodnih priznatih država unutar njihovih granica nikako ne spada u domenu međunarodno prava i uvijek ću biti protivnik toga. A to što je Rusija zakuhala u Ukrajini će se i njoj samoj kad tad vratit kroz reprizu Čečenije i Kavkaza kad tad...pitat ću vas ja onda. A mogao bi još neke "bliže" potencijalne i slične scenarije ovom u Donbasu navest, pogotovo koji se tiče nekih država na ovim prostorima i u kojima i ti sam možda živiš gdje također postoji narod koji tvrdi da su mu "uskraćena" prava i da je terorizan , samo neću, protivno je pravilniku. Malo se pomakni od sljepog vjerovanja u to da je sve što rade braća Rusi idealno, a sve što je protiv njih je - nacističko i zlo. Nisu oni ništa bolji od jedne Amerike i onog šta ona čini.



Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1078 on: September 04, 2014, 05:03:51 pm »

Ja ovde nisam stao u odbranu Rusa i Rusije, u tim regionima žive i oni koji nisu etnički Rusi. Govorim o odmazdi države nad sopstvenim narodom. I to ne čak ni države Ukrajine, nego PARAVOJNIH formacija, koje su tek nelegalne s aspekta međunarodnog prava. Pobunjenici su upravo to - pobunjenici, međunarodno-pravno priznata kategorija ratujuće strane. Šta su "Ajdarovci" i ostali? Nisu pod komandom države Ukrajine, ne pridržavaju se pravila i običaja ratovanja i na svaki način gledaju kako da izvrše ratne zločine, da ih ne nabrajamo sada, bilo ih je. I ovo što sada predlažu takođe je ratni zločin. E zato što takvi ratuju "za Ukrajinu", zato Ukrajina tako i prolazi. Porošenko se pita o zaustavljanju sukoba tamo, taman koliko i ja. Zato i ne može da prihvati bilo koji i bilo čiji mirovni predlog, jer zna da ne može da ga ispoštuje, pošto nije on taj koji komanduje tim teroristima. A oni teroristi jesu, u punom smislu te reči, pošto su im akcije isključivo usmerene ka zastrašivanju stanovništva.

To što ti smatraš da je tako nešto opravdano je tvoj problem. Ne bori se sav taj narod, niti večina podržava bilo koju stranu.  Bar ne na ovakav način, gde se gradovi sravnjuju sa zemljom. A pobunjenicima tekuća voda, struja i grejanje baš i nisu neophodni da bi mogli da funkcionišu. Koja vojska ili bilo koja oružana formacija se još oslanja na takav komfor dok traju borbe? Da neće da pucaju s prozora ugrejane sobe, jer je napolju mraz? Naravno da neće, te mere su usmerene isključivo protiv civila. Čak i da se u nekoj iskrivljenoj percepciji nađe opravdanje da cilj opravdava sredstvo, time se neće ništa postići. Civili koji su tamo ostali ne mogu ni od koga da otmu oružje i uz šamar-dva ga nateraju da prekine borbu.

Te aluzije da i ja možda živim u državi koja je prošla nešto slično, nemoj ti na tu kartu. Naša vojska je doturala hranu i lekove porodicama onih protiv kojih se borila, jer su to bili žene i deca. Nije ih potpaljivala Plamenom i cevnom artiljerijom. I nemam ja zbog čega da se pokrivam ušima zbog tvog komplexa više vrednosti. Otkud ti znaš iz koje sam ja porodice i čijim se zaslugama ponosim? Uopšte me ne zanima da polemišem s tobom na ličnom nivou, izneo si tešku glupost o opravdanosti ratnog zločina i na to sam reagovao, morao sam. Pozivaš se na međunarodno pravo, pa čak i pravdu (koja je fiktivna kategorija), a dozvoljavaš sebi da iznosiš stavove koji su dijametralno suprotni istom i to ti nije prvi put. E, tu si na mom terenu. No passaran!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #1079 on: September 04, 2014, 06:38:34 pm »

Zapovijednik Ukrajinskog bataljona "Aydar" je rekao kako su njegove snage minirale termalnu elektranu u gradu Shchastya. Ta elektrana snabdjeva toplinskom i električnom energijom gradove Donjeck i Lugansk, kaže da ako pobunjenici pokušaju istjerat Ukrajinsku vojsku iz grada Shchastya da će elektrana biti podignuta u zrak i da će spomenute regije i gradovi ostati bez električne i toplinske energije preko cijele zime.

Od prilike to je dobra taktika, što god netko mislio o tome. Greška Ukrajinske vojske je bila što time nije zaprijetila još u 6 mjesecu kad je sve ovo započelo, naprosto da djeluje "preventivno" na bilo kakav pokušaj oružane pobune
. Ne bi bilo prvi puta da su se vojske koristile takvim metodama da odvrate neprijatelja. Energetika itekako može biti korišteno kao sredstvo odvraćanja. Umjesto vojnih operacija i gubljenja života, mogli su naprosto ići na kartu sankcija, izolacije , prekida dotoka energenata itd...
Отприлике добра тактика за неке терористе, и експрес карта за суђење.

Неко ко се представља као владина снага не сме да се користи терором.
Поготово што у овом сукобу потенцирају да се боре против терориста и руских војника.
А у пракси имамо бомбардовање и претње цивилном становништву.

Управо тако. Ово је и по међународној дефиницији терористички чин. А ако то и ураде, апсолутно. Уствари то је још један доказ да украјинска "власт" нема праву власт и ко ту (на тој страни) "коло води". Оваквим изјавама само штете украјинској страни.
Logged
Pages:  1 ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 ... 124   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.