PALUBA
May 08, 2024, 07:39:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 [129] 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1337156 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #1920 on: August 18, 2011, 01:05:12 pm »

Šteta, što se 80 godina nije išlo u modernizaciju ovih brodova - umjesto torpeda mogli bi se staviti višjecjevni bacači raketa (oganj) ili možda kasnije RBS 15.

Još više potencijala imale su osa - prenaoružavanje sa raketama P20 ili čak P21 i P22. Da je juga ostala, vjerovatno bi barem rakete RBS 15 vidjeli na raketnim topovnjačama i fregatama klase Koni i Kotor.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1921 on: August 18, 2011, 01:05:48 pm »

..............................
Znam samo, da je bio prozvođač Ei-Niš. Kada smo postali moderniji, došli su radio kasetofoni Iskra "EMILIA 312". Zapamtio sam ime, jer sam jih ja distribuirao po brodovima na osnovu razreza koji je napravila VPO (por. Barčot)
E pa "stranče" ti si legenda. Šta bi ja bez tebe, bio bi obična napuštena puževa ljuštura.
A sinoć sam isto mislio o cink protektorima kad sam gledao raketaš i evo ti uradi. Bravo
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1922 on: August 19, 2011, 07:45:03 am »

Koliko smo samo mi mornari presedjeli na čuvenoj stolici u BOC-u za vreme SIZ- ne službe.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1923 on: August 19, 2011, 11:55:44 am »

Koliko smo samo mi mornari presedjeli na čuvenoj stolici u BOC-u za vreme SIZ- ne službe.

Da,da i kada god sam došao u kontrolu siznih i probudio jih, nikad nisu "spavali", mada su bili bunovni i nisu znali gdje se nalaze, ili su upravo ovaj trenutak sjeli, a ja ga tražio po brodu..... Huh? Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1924 on: August 19, 2011, 12:04:34 pm »

Koliko smo samo mi mornari presedjeli na čuvenoj stolici u BOC-u za vreme SIZ- ne službe.
Sizni je koliko se sjećam morao voditi "brodsku bilježnicu", ako nisam pogrešio naziv. Undecided
Sjećaš li se šta si sve morao unositi, koje podatke tokom smjene. Ako se ne varam podacisu se morali unositi isključivo
običnom olovkom. Na osnovu toga, kasnije je pomoćnik uređivao tzv. Brodski dnevnik . Ah sjećanja... Huh?
« Last Edit: September 11, 2011, 09:18:55 pm by ORIĆAREB, Reason: Ubacivanje linka » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1925 on: August 19, 2011, 03:40:04 pm »

Koliko smo samo mi mornari presedjeli na čuvenoj stolici u BOC-u za vreme SIZ- ne službe.
Sizni je koliko se sjećam morao voditi "brodsku bilježnicu", ako nisam pogrešio naziv. Undecided
Sjećaš li se šta si sve morao unositi, koje podatke tokom smjene. Ako se ne varam podacisu se morali unositi isključivo
običnom olovkom. Na osnovu toga, kasnije je pomoćnik uređivao tzv. "Brodski dnevnik". Ah sjećanja... Huh?

O brodskoj biležnici smo več nešto pisali, ja sam čak objavio jednu sliku starnice gdje je pisalo šta je sve trebalo unosit u nju, samo ne mogu nači!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1926 on: August 19, 2011, 05:19:03 pm »

Misliš na ove stranice. Plati "Coctu" pa ću ti ga kažem. Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo bi trebale biti stranice Brodske bilježnice koja se popunjavala za vrijeme vožnje. Popunjavalo ju je
ljudstvo zaduženo za navigaciju broda, a u luci na Sizu od strane Siznog.


* Brodska biljeznica.jpg (50.61 KB, 755x534 - viewed 273 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1927 on: August 20, 2011, 09:28:02 pm »

Vađenje meda u Viškoj luci

Godina 1970/71. Mjesec novembar. Grupa brodova TČ-jaca uplovila oko 14 časova u Višku luku. TČ-212, 213 i 214. Privezali se otprilike u sredini mjesta bokom. Tih godina inače je tu odmah pristajao i trajekt koji je vozio na relaciji Split – Vis. Glavni komandant kompletnog sastava kbb Tomić Vlado. Uz njega i komandant TČ-212 Antonini Vedran poznat i po tome da je voleo da roni sa ronilačkom opremom i počesto tamanio po kojeg kapitalca.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Akteri događaja deo posade TČ-214. Baklandžija Ibro zvani Ture. Zatim Risista Mmarjan te rtegejac i veliko spadalo zas Lekić.

Negde oko pet sati popodne, već pomalo i lagani sumrak, ulazi u luku trajekt iz Splita. Svi zainteresovani iz mjesta za njegov dolazak, su se skupili na obali i čekaju. Puše i lagana bura iz smjera Sjevera te na momente i pojačava. Prisustvujemo i  mi sa TČ brodova. Neko na obali , a većina sa  palube brodova posmatra pristajanje. Prilična gužva jer je to svakodnevni i jedini događaj u mjestu u tim kasnim jesenjim danima. Čeka tu i običan narod ali i poslovni ljudi, mesari, trgovci, kafedžije, da preuzmu koje kakvu naručenu robu iz Splita.

Trajekt pristaje, otvaraju se potrebni otvori, izlazi narod. Nešto i nekakvih vozila se izvlači napolje, iznosi se i naručeni materijal.

Najuočljivljiji je omanji čovečuljak, mjesni trgovac. Gura neku burad ne oveliku, metalnu, volumena oko 30-tak litara. Uzgura jedan pa stavi sasvim preko rive uz kraj reda zgrada među kojima je i njegova prodavnica odmah tu. Riva malo blago nagnuta prema mori. Oduspravlja ga okomito. Izlazi i preostali narod. Komeša se ispred. Trgovac iskotrljava i drugo burence. Stavlja ga pored prvog. Uspravlja. Opet odlazi na trajekt i izgurava i treće. Žuri mu se iz nekog razloga. Dogurava ga do ona dva i ostavlja neuspravljeno i prislonjeno iz njih. Vraća se po preostale stvari. Narod se pomalo razilazi, oslobađa prostor, ali još ih ima. Pojavljuje se i trgovac na izlazu trajekta. Pune su mu ruke nekih paketa. Ide pomalo nasumice prema prodavnici. Odjednom treće burence počinje da se pomjera samo od sebe. Lagano se kreće ka ivici rive. Ide prema moru. Trgovac hita prema ivici kuća. Burence sve brže grabi, a ljudi gledaju. I mi sa brodova gledamo kako se približava moru. Mimoilazi ''gazdu''. Trgovac zastade, okrene se i on gleda. Njegovo burence grabi svojim pravcem. Niko ništa. Svi ukopani. Gleda trgovac, gledaju svi. I odjednom ču se krik: - Ljudi, moje bure, moj med, ljudi med...., - i bure upade u more. Buć. Trči nesretnik prema mjestu pada , vičući iz sveg glasa i dalje, - Ljudi, moj med, bure meda, ajme propašću, gospe moja. – Skuplja se i preostali svijet, gleda. Komentarišu. Nagađaju gde ode. Gde bi moglo biti. Koliko je duboko. Trgovac se drži za glavu. Kukumavči. Oda u krug. A onda odjednom skače u barku odma tu kraj obale. Vesla prema mjestu  pada. Zagleda u more. Malo se odmiče. Kao nešto prati. Udaljava se desetak metara, gleda. Gleda i dreknu, - Vidim ga, ljudi, ovde je, ovde.

Nešto razmišlja i evo ti ga natrag. Izlazi na obalu i dolazi do pred siz naših brodova. Ja i kolega mi jedan naslonjeni na torpednu cijev iznad gledamo. Ispred nešto mornara i zastavnik Lekić Radiotelegrafista sa TČ-214. Trgovac ga pita, - Šjor kapetan ima te li nekog da mi može ići izvaditi bure, uće mi more i ode sve u ariju, imate li? – A Lekić, spadalo svoje vrste, tješeći ga izgovara, - Ma naravno lijepi moj, imam dva najbolja specijalca za takve stvari. Ma usred noći u stanju su ženski prsten sa deset metara izvaditi. Ali neznam oću li ih nagovoriti. Pomalo je i mračno, a i burica je, znaš, trebala  bi im bogami dobra ponuda, - Ma samo reci, vina, janje ma..,  - A šta reče janje, e to bi moglo. Pričekaj idem da ih nađem. – i ode. Trgovac Čeka. Šeta. Nema još Lekića. I ja razmišljam, - '' Ma ovaj Lekić po običaju zeza, načekaće se ovaj ko grdana godina''.  Kolega mi prozbori, -  Zavlači ga Leka po običaju, ovaj će ovde i prezimiti. – Burica pojačava. Trgovac već i vidljivo nervozan. I taman, da ponovo pita siznog za Leku, kad pojavljuje se ovaj na krmi TČ-214.

Gleda prema obali i nešto rukama maše u smislu , biće dobro, pa opet pogleda u otvore krme TČ-jca i kao nešto požuruje. Kad odjednom na jednom otvoru krmeni prostorija pojavljuje se spodoba gola, samo u kupaćim gaćicama i papučama. Ibro, zvani Ture. Kad i druga na drigom otvoru, isto, gola u gaćicama. Mmarjan. Obe na palubi. Okolo mi zatečeni. Neko komentariše, - A vidi ovi budala, pa gde će po ovom vremenu, - drugi dobacuje, - Ma otkud im sad i kupaće u ovo vrijeme. - Većina ćuti. Golaći pomalo skakuću, cupkaju. Kao da se nećkaju. Leka nešto govori u jedan od otvora. Tura ruku unutra i izvlači dva šinjela. Mornarička plava šinjela. Nabacuje ih preko golaća. Sad djeluju kao bokseri za ring. Ture diže ruke uvis. Bokserski pozdravlja. I Mmarjan nešto tako izvodi. Narod okolo skandira, - Ture, tute, turrr..., - Ture se naginje, kao pozdravlja, rukama uvis podiže temparauru okolini. Burica pojačava. Zanosi. Mmarjan cupka, očito vjetar grize. Leka im daje znak za polazak, izlaze sa broda na obalu. Leka nosi smotak tankog konopa  za zavezati bure pa izvući.

Trgovac ispred njih trčkara prema barci. Uskače, sretan kao da je dobio na lotu. Ekipa se spušta u barku praćena skandiranjem. Neko dobacuje, - Kad već ronite donesite koji cipal,  može i orada, - Opšti smijeh. Barka se udaljava veslanjem na potrebnu poziciju, pa bogami i nekih dvadesetak metara daleko. Golaći se sad šćućureni jedan na pramcu, drugi na krmi i sjede. Polako zamire i skandiranje. Tišina. Barka  staje. Sad sva trojica stoje, Ture, Mmarjan i trgovac. Zure u vodu. Trgovac pokazuje rukom, kao ovde je. Ova dvojica cupkaju.  Dogovaraju se. Mmarjan se kao nešto nećka. Ture zbacuje šinjel. Ponovo diže ruke uvis imitirajući bokserski pozdrav. Trgovac drži kolut konopa da bi mu ga dodao. Mmarjan se saginje i proba vodu rukom. Daje znak Turetu da je sve u redu. Ture gleda u vodu i koncentriše se.

Odjednom ripi i skoči nogama u vodu. Nesta. A onda ko torpedo, povratni izlazak iz vode. Ko munja. Ripi iz vode u barku. Nikad u životu nisam video brži ulazak i izlazak iz vode. Imao sam osjećaj da se nije uspio ni okvasiti zahvaljuju brzini. Navlači šinjel. Čvrsto ga steže oko sebe. Više ne likuje. Nešto pokazuje Mmarjanu u smislu da proba i on. Ovaj gestikulira da ne dolazi u obzir. Trgovac sav očajan baca treskom smotak konopa na pod barke i sjeda na krmeni deo držeći se rukama za glavu. Mmarjan se hvata vesala i okreće barku prema obali. Približava se. Okolina sa TČ-jaca cepa se od smijeha. Neko dobacuje iz gomile, - Ture pazi da ti ne pobjegne cipal, - drugi opet, - Mmarjane drži mu cipla. – Ovaj otuda dobacuje, - Dovedi ženu bolje se razumije u dobre komade, - opšta smejurija.

Na obali Leka se podbočio i komentira, - Pih, jajare pa to ti je. Ma koga ja šaljem na specijalne zadatke, propade mi janjac, otac vas nesposobni. Fukare, nemogu izvući obično burence na deset metara. K'o da je severno more. – Barka se približava.

Odnekud se pojavljuju komadant Tomić i pbb Antonini. Nisu uopšte u toku događaja. Zastaju. Gledaju. Antonini pita, - Lekiću, otkud ova naša dva u čamcu, šta rade dolje. – Pojma nemam druže komadante i ja gledam pa se čudim. – Prilazi barka i pristaje uz obalu. Leka pruža ruku Turetu i ovog izvlači na suvo. Trgovac i dalje sjedi dezorjentisan. Izvlače i Mmarjana. Komdant Tomić gledajući obadvojicu progovara, - Šta vas dvojica u gaćama i šinjelu radite u čamcu za boga miloga u ovo doba, jeli Ibro.- Išli smo da vadimo med, druže komadante.- Ovaj gleda u Leku i Antoninija, pa opet u ovu dvojicu, pa će ti, -Da se nisu ova dvojica napili, kakav med, ma smjesta na brod i sutra sa komadantom mi se ujutro pojavite na raportu. Kakva je ovo sprdačina. – Golaći odoše. Leka se malo zakren'o ustranu i kikoće.

Izlazi i trgovac. Prilazi grupi na obali i obraća se Antoniniju, - Šjor Admiral, treba mi pomoć. – Reci Ante, - Ma nisam ja Ante ja sam Stipe. – Antonini se smeje pa će mu, -  E pa i ja nisam Admiral, nego reci Stipe šta treba. – Treba mi neko za med, gotov sam bez meda. – Tomić iskolači oči, - Ma vidi sad i ovaj o medu, šta vam je večeras ljudi, kakav med. – Moj med u moru, bure , preko pedeset kila, eno tamo, - i trgovac pokazuje rukom. – U moru, - čudi se Antonini,  - Pa šta tamo radi. – Trgovac onako zbunjen bojažljivo izgovara, - neznam, pojma nemam. – Opšti smijeh. Nastavlja se razgovor već u nekom smislu u četiri oka. Narod se razilazi, svak na svoju stranu. Riva se pomali vraća u normalu. Mrak uveliko pritiska i bura pojačava. Posade se povlače u unutrašnjost brodova. Trgovac i Antonini i dalje razglabaju. I konačno tišina.

Sutradan sa punom ronilačkom opremom Antoniniju je u sred bijela dana trebalo čitav sat ronjenja dok je napipao bure i privezao ga za izvlačenje. Operacija je trajala još neki pola sata do konačnog  smještaja burenceta kraj njegovih ''rođaka'' ispred trgovine.
Trgovac je potom otvorio bure te omogućio svima sa brodova da jedu meda koliko žele. I dobro je prošao, narod ko narod, veće im oči nego što stomak može podnijeti. Poneko malo zahvati, ali valjda na onoliku količinu i nikom se posebno i nije jelo. Bilo je i vina, ali tu je već bio oštećeniji jer je ta roba uvijek i u sva vremena dobro kurila. Naravno komandna kontrola je uvijek bila prisutna da se ne pretjera.

Jedino se Leka osjećao oštećenim zbog gubitka janjca, a tako mu je bio na dohvatu ruke.
Nije to mogao dugo oprostiti Turetu i Mmarjanu. I godima kasnije znalo se čuti, kad bi prolazio Leka pored vesele gomile, pitanje, - Lekiću, gde su ti specijalci za med, - a ovaj bi uzvraćao, - Drže se za ciplove, pa idi provjeri, - a onda opšti smijehhh.




* Luka u mjestu Vis.jpg (85.28 KB, 801x512 - viewed 227 times.)
« Last Edit: August 21, 2011, 09:12:16 am by ORIĆAREB, Reason: Popravak teksta » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1928 on: August 20, 2011, 09:38:54 pm »

Jesi cipalj svoje vrste. Ćiro, sićaš li se onog debelog ronioca iz flote? Imao je 150 kila, a bio je ukrcan na nekoj barži.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1929 on: August 20, 2011, 09:52:59 pm »

Jesi cipalj svoje vrste. Ćiro, sićaš li se onog debelog ronioca iz flote? Imao je 150 kila, a bio je ukrcan na nekoj barži.
A trebalo bi...a što?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1930 on: August 20, 2011, 09:59:04 pm »

Jesi cipalj svoje vrste. Ćiro, sićaš li se onog debelog ronioca iz flote? Imao je 150 kila, a bio je ukrcan na nekoj barži.
A trebalo bi...a što?
Zar ti treba crtati. Identificiraj ga.
« Last Edit: August 20, 2011, 10:04:54 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1931 on: August 20, 2011, 10:05:17 pm »

Jesi cipalj svoje vrste. Ćiro, sićaš li se onog debelog ronioca iz flote? Imao je 150 kila, a bio je ukrcan na nekoj barži.
A trebalo bi...a što?
Zar ti treba crtati. Identificiraj ga.
Gde ti je onaj dimnjak za skakanje od juče, da skočim.
Ali tamo će mo u mom Ćošetu... Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1932 on: August 21, 2011, 05:33:56 am »

Sreča, da nismo bili često vezani u gradskoj luci, ko zna šta bi se još sve dešavalo.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #1933 on: August 23, 2011, 01:28:33 pm »

Imam i ja jedno pitanje - kako je išlo upravljanje topovima. Vjerovatno je se gađanje avijona avtomatski vršilo sa MR-104 "Ris. Dali je ručno gađanje bilo moguče jedino sa onom spravom (ime sad neznam) sa nadgrađa ili se moglo vršiti i iz BOC-a. Koji top se moglo pokretati iz nadgrađe (pramčani, krmeni lili si mogao birati).

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1934 on: August 23, 2011, 01:42:40 pm »

Imam i ja jedno pitanje - kako je išlo upravljanje topovima. Vjerovatno je se gađanje avijona avtomatski vršilo sa MR-104 "Ris. Dali je ručno gađanje bilo moguče jedino sa onom spravom (ime sad neznam) sa nadgrađa ili se moglo vršiti i iz BOC-a. Koji top se moglo pokretati iz nadgrađe (pramčani, krmeni lili si mogao birati).
Sve o Art naoružanju TČ-jca opisano je na ovim postovima.
Ukratko sa topovima se moglo upravljati jedino iz ART centrale ili sa CNS sprave sa nadgrađa. Sa ta dva mjesta se moglo kombinovati po želji i sa oba topa, a o tome je odlučivao komandir Art odelenja u Art centrali.
« Last Edit: August 23, 2011, 05:34:38 pm by ORIĆAREB » Logged
Pages:  1 ... 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 [129] 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.