PALUBA
May 08, 2024, 12:17:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 [211] 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1336919 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3150 on: June 24, 2012, 04:26:23 pm »

Gladam sliku ("na komandnom mostu"), i tek sada vidim, da piše, Ante Kuzmanić (sjedi za "Sernom") mašinista. On nije bio mašinac, bio je električar na TČ-215. Istina da je, kad na brodu nije bilo drugog motoriste, obavljao tu dužnost prvog motoriste i "vozio" na mostu, a Marić Ivica (prvi motorista) je vozio u mašini kao drugi motorista. To je bilo prije dolaska moje klase na taj brod.
Interesantno je, da je Ante Kuzmanić zvani "Šiljo" obavljao i dužnost artiljerca, isto do dolaska Gudelja na brod, pa mu je čak i službeno predao dužnost K-dira II.BO

PS: Sliku je postavio FF na 15-toj strani ove teme.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da to je sve baš tačno. I ranije smo dosta pisali o Šilji. Na jedno dva-tri mjesta sam i pisao da je on jedini u 17 brigadi koji je od
1968 godine do Balkanskog cunamija bio stalno na istom TČ-jcu. Bio je XV klasa i završio kao električar 1967 god.
Inače je rodom iz Milne na otoku Braču iz seoske ribarske obitelji. Kad je video za vrijeme Balkanskog cunamija kuda sve to vodi,
"digao je sidro", poslavši sve u tri čipke materi pravilo, te otišao s braćom na ribarenje. Nekoliko je godina živio samo od prodaje ribe
na Splitskoj ribarnici. Šiljo je imače moj i "dujin" drug...


* 011 Kuzmanic Ante.JPG (22.12 KB, 320x450 - viewed 299 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3151 on: June 26, 2012, 09:49:51 am »


Interesantno je, da je Ante Kuzmanić zvani "Šiljo" obavljao i dužnost artiljerca, isto do dolaska Gudelja na brod, pa mu je čak i službeno predao dužnost K-dira II.BO


Da objasnim malo to oko artiljerca. XV klasa starješina su završili školu kao čisti električari. Bila je to brojčano mala klasa, svega
oko 15-estak pitomaca. To je bila 1967 gog. Tek pristigli TČ/RČ brodovi. I neko iz rukovodstva naredi da polovina te klase odmah
nastavi sa prekvalifikacijom i školovanjem za artiljerce na topovima AK-230, te tako odrede polovinu te klase za takvo nešto.
Bili su tu Šiljo, Milenko Bojović, Čedo Miljević, Pero matić i još neki. Naravno, ovi popi.. pravilo načisto, ali šta će nastave sa
školovanjem. Istovremeno su se žalili pretpostavljenoj komandi zbog promjene vesa. I to se oteglo, ali ovi momci su to završili, i čak postavljeni na dužnost artiljeraca na TČ-jce i počeli to obavljati. Bili su vrsni artiljerci, jer su tehnički bili jako obrazovani, ali mentalno
nisu tome pripadali i stalno su prigovarali i atakovali prema komandi. I konačno poslije koju godinu vraćen im je njihov prvobitni
ves - električari i to poslije obavljali na TČ-brodovima. Tako je i Šiljo na TČ-215 prvo bio artiljerac, a potom i električar istovremeno
dok se nije formacijski pojavio novi starješina IVAN GUDELJ.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Više o art naoružanju TČ-jca ovde


* Top AK-230.jpg (103.5 KB, 760x661 - viewed 281 times.)
« Last Edit: June 26, 2012, 10:03:07 am by ORIĆAREB » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3152 on: June 26, 2012, 08:57:52 pm »


 Milenko Bojović?
 Može malo o liku i delu dotičnog druga? Da li mu je sin( ako ga je imao?) završio Vojnu Akademiju i radio isto u 17 BTČ? K-dir V BO?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3153 on: June 26, 2012, 09:33:57 pm »


 Milenko Bojović?
 Može malo o liku i delu dotičnog druga? Da li mu je sin( ako ga je imao?) završio Vojnu Akademiju i radio isto u 17 BTČ? K-dir V BO?

Može "kile..", za tebe sve. Nažalost opis će biti grđi nego inače.  :'(

Ovo što si naveo u prethodno postu, o tom stvarno neznam ništa. Bojovića znam još iz pitomaca. Bio je mlađa klasa od mene.
Poreklom je negde gore iz Vojvodine. Prvi put sam ga pomenuo na ovom topiku ovde. Bio je član posade na TČ-213 kao artiljerac,
a poslije na nekom od istih kao električar, mislim na TČ-220. Kasnije je završio vanredno doškolovanje i postao oficir te postao
komandir VBO na RTOP. S Balkanskim cunamijem našao se u Tivtu. Sreo sam ga i tamo viđao odmah početkom 92. Preuzeo je
bio i vodio RTOP-403 u veliki remont u MTRZ "Sava Kovačević".
A onda odjednom nestao mi iz vidokruga. Nisam ga viđao bogami dobrano godinu dana. A onda mi neko slučajno usput napomenu
da je teško bolestan. Da nedužim, obolio je naš Milenko od leukemije. Borio se jadan na VMA dugo ali spasa nije bilo.

Eto.. Embarrassed, laka mu zemlja Balkanska.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3154 on: June 26, 2012, 09:49:01 pm »


 Laka mu crna zemlja Balkanska!
 Ne, mislim da nisu u rodbinskim odnosima! Ustvari, siguran sam. Ovaj Milenko Bojović, K-dir V BO je negde 1985.-6 došao na TČ. Mislim da je negde iz CG. Samo imaju isto ime i prezime. A znam i " vašeg" Bojovića sa RTOP.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3155 on: June 27, 2012, 05:41:45 am »


Bojovića znam sa TČ-220 (Bio sam na stažiranju na tom TČ), dobro kaže Ćiro, bio je električar i volio se šaliti. Sa njim nikad nisam znao jeli se zeza ili misli ozbiljno. U ono vrijeme se najviše družio sa Vinkom Mačikatićem - K-dir. IIIBO.
Logged
BoreLee
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #3156 on: June 27, 2012, 03:42:03 pm »

E, to je voznja! A ne ovo danas, vozikaju se ovi nasi sa VPBR zajedno na vjezbi sa Slovencima , Hrvatima, Italijanima, Grecima i Albancima, svi mile maksimum 10 cvorova i udaljeni su jedan od drugog desetinama (stotinama) metara, a onda poslije trijumfalno novinare ubjedjuju u "izuzetnu slozenost zajednickih manevara na moru". Bljak!
Nemoj tako sad, pa ja sam prvo ispekao zanat na ovim TČ pa onda vozio VPBR-ove, tako da znam što je složenost manevra, a i nisi se vozio kod mene, pogotovo ne kad se prije toga dogovaraš sa Italijanima i Grcima kako će se voziti.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3157 on: June 27, 2012, 04:05:55 pm »

E, to je voznja! A ne ovo danas, vozikaju se ovi nasi sa VPBR zajedno na vjezbi sa Slovencima , Hrvatima, Italijanima, Grecima i Albancima, svi mile maksimum 10 cvorova i udaljeni su jedan od drugog desetinama (stotinama) metara, a onda poslije trijumfalno novinare ubjedjuju u "izuzetnu slozenost zajednickih manevara na moru". Bljak!
Nemoj tako sad, pa ja sam prvo ispekao zanat na ovim TČ pa onda vozio VPBR-ove, tako da znam što je složenost manevra, a i nisi se vozio kod mene, pogotovo ne kad se prije toga dogovaraš sa Italijanima i Grcima kako će se voziti.
Ma gde si "Bore..", Orle od Valdanosa. Nadam se da imaš dovoljno vremena sada da se smočiš po ovoj pripeci.
Ma ajde, ne zamjeri, nije "marinero" ništa loše mislio. Malo ga više zanio torpednjak, ali tvoj VPBR je moćniji.. Wink

Pozdravi mi sve naše penzionere na tom "južnom vojištu". 
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3158 on: June 27, 2012, 06:50:36 pm »


 A, da Ćiro! Baš si dobro rekao!
 Dobro nam se vratio Bore Lee! Nije Vas bilo neko vreme ! U očekivanju nekih novih postova mi ostajte pozdravljeni !  Mogli bi i Žareta i Smilju nekako da aktivirate, imaju da kažu svašta na Forumu( ako ste u kontaktu)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #3159 on: July 01, 2012, 05:59:37 pm »

Kad vidim torpedni čamac odmah se setim Ćire  Smiley i gledao  dokumentarnu emisiju na youtube i zaustavio i  slikao svojim aparatom i nije bas nesto ali neka je ovde gde pripada . [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Picture 004.jpg (138.9 KB, 1018x639 - viewed 194 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3160 on: July 01, 2012, 06:17:21 pm »

Kad vidim torpedni čamac odmah se setim Ćire  Smiley i gledao  dokumentarnu emisiju na youtube i zaustavio i  slikao svojim aparatom i nije bas nesto ali neka je ovde gde pripada . [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Snimljeno u Lori (tu negdje bdje je bio vezan Jadran), u pozadini se vidi Kozjak.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3161 on: July 01, 2012, 06:17:38 pm »

Kad vidim torpedni čamac odmah se setim Ćire  Smiley i gledao  dokumentarnu emisiju na youtube i zaustavio i  slikao svojim aparatom i nije bas nesto ali neka je ovde gde pripada . [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hvala kolega "barbakan".  
Da nebudemo sebični podijelićemo to sa ostalima. Ali procedura do slike ti je genijalna. I odlična je, šta joj fali.
Još su želja i trud vredniji. Koliko meni puta takvo nešto se pojavi u nekoj od emisija, a ja nemogu to zamznuti
da bi skinuo snimak i naravno ostaje mi samo da piz.. pravilo.  Undecided
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #3162 on: July 02, 2012, 04:20:33 pm »

Barbakan. iz koje je ovo emisije na Youtubu?
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #3163 on: July 03, 2012, 07:21:58 pm »

Barbakan. iz koje je ovo emisije na Youtubu?


Jugoslavija zemlja za jedno stoleće , HRT 1 politički dokumentarac , nista naročito
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #3164 on: July 03, 2012, 07:46:21 pm »

Mozda je i bila .... [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TČ-215.jpg (73.92 KB, 638x480 - viewed 147 times.)
Logged
Pages:  1 ... 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 [211] 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.