PALUBA
May 22, 2024, 11:15:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Словенци купили подморницу од црногорске РМ ???  (Read 53029 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #60 on: April 12, 2011, 07:31:34 pm »

U Hrvatskoj se može vidjeti dosta jeftino zezanje na račun male Slovenije, uključujući i sitni dio Jadrana koji pripada toj državi. Ali, u Hrvatskoj se čude kad netko veći o njoj maloj nešto kaže. U široj perspektivi, tko ono reče: zagrebeš malo boljševika i otkriješ velikorusa...?
Slovenci imaju relativno bogatu pomorsku tradiciju. I bitnije - poštuju je i izgrađuju! Među ostalim, o pametnoj orijentaciji govori o projekt Mediteranske univerze u Piranu.
Inače, kao što sam objavio na nekom topicu, u knjizi admirala Janeza Tomšiča "Narodnoosvobodilni boj na Jadranu in slovenski pomorščaki" (Ljubljana /in Piran/, 1974.) upućuje se na popis aktivnih časnika, objavljen 10. svibnja (maja) 1939. u Zemunu, u kome je zapisan 221 slovenski časnika - "kar je pomenilo 35 % tedanjega mornariškega oficirskega kadra".

Ups: sad tek vidjeh da sam pretjerao s povijesnom distancom. Naime, ovaj se moj prilog odnosi na neka razmišljanja na prvoj stranici ovoga topica - 2008. godine.
« Last Edit: April 12, 2011, 07:57:05 pm by kontraAdmiral1 » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #61 on: April 12, 2011, 08:16:10 pm »

Za one koje interesuje istorija podmorničarstva kod Slovenaca, postoji pdf izdan od strane Pomorskog muzeja u Piranu
http://www2.arnes.si/~kppomm/slike/izvestja.pdf, gdje je pod naslovom "Podmorničar. Rastava Pomorskega muzeja Sergej Mašera , Piran" , na stranama. 61-91 obrađena ta tematika dosta detaljno i obširno. Pdf je na slovenačkom jeziku, ali mislim da je razumljiv i bogato ilustrovan.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #62 on: April 12, 2011, 09:03:24 pm »

U Hrvatskoj se može vidjeti dosta jeftino zezanje na račun male Slovenije, uključujući i sitni dio Jadrana koji pripada toj državi. Ali, u Hrvatskoj se čude kad netko veći o njoj maloj nešto kaže. U široj perspektivi, tko ono reče: zagrebeš malo boljševika i otkriješ velikorusa...?
Slovenci imaju relativno bogatu pomorsku tradiciju. I bitnije - poštuju je i izgrađuju! Među ostalim, o pametnoj orijentaciji govori o projekt Mediteranske univerze u Piranu.
Inače, kao što sam objavio na nekom topicu, u knjizi admirala Janeza Tomšiča "Narodnoosvobodilni boj na Jadranu in slovenski pomorščaki" (Ljubljana /in Piran/, 1974.) upućuje se na popis aktivnih časnika, objavljen 10. svibnja (maja) 1939. u Zemunu, u kome je zapisan 221 slovenski časnika - "kar je pomenilo 35 % tedanjega mornariškega oficirskega kadra".

Ups: sad tek vidjeh da sam pretjerao s povijesnom distancom. Naime, ovaj se moj prilog odnosi na neka razmišljanja na prvoj stranici ovoga topica - 2008. godine.
O ovome gore što naglašavate sama Logika o svemu daje jasno tumačenje. Onaj koji ima molo nečega (kao Slovenija komadić Jadrana) on prema tome pristupa krajnje požljivo i sa poštovanjem u svakom pogledu, a onaj koji toga istog ima i previše u ponašanju je krajnje komotan da nekažem i gore, čak u mnogo toga i neodgovoran.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #63 on: April 13, 2011, 12:55:47 am »

Zasigurno je dio istine i u tome što ste rekli, ali opet, primjerice, Britanija (otočna država) ima mora kao u priči, i viška, te isto tako je (bila) pomorska velesila. Sličan je slučaj i s Italijom.
Meni je lijepo vidjeti na željezničkim kolodvorima stare lokomotive. Analogija: ako je riječ o podmornicama, tj. što je od njih ostalo, pametni bi neku izložili u, primjerice, splitskoj gradskoj luci ili u Lori. No, ti pametni trebali bi imati i uopće pomorsku orijentaciju, dakle da je politika i kultura konkretno Hrvatske - koja je mediteranska, srednjoeuropska i balkanska zemlja - usmjerena i prema (re)valorizaciji mora.
Čak mislim kako ne bi bilo blesavo nego zanimljivo, makar turistički atraktivno, da je Srbija staru podmornicu postavila, recimo, na beogradskom Ušću. Makedonci su ih mogli postaviti, ako one divne ribe nemaju ništa protiv, u Ohriskom jezeru.
 
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #64 on: April 13, 2011, 01:33:23 am »

Zasigurno je dio istine i u tome što ste rekli, ali opet, primjerice, Britanija (otočna država) ima mora kao u priči, i viška, te isto tako je (bila) pomorska velesila. Sličan je slučaj i s Italijom.
Meni je lijepo vidjeti na željezničkim kolodvorima stare lokomotive. Analogija: ako je riječ o podmornicama, tj. što je od njih ostalo, pametni bi neku izložili u, primjerice, splitskoj gradskoj luci ili u Lori. No, ti pametni trebali bi imati i uopće pomorsku orijentaciju, dakle da je politika i kultura konkretno Hrvatske - koja je mediteranska, srednjoeuropska i balkanska zemlja - usmjerena i prema (re)valorizaciji mora.
Čak mislim kako ne bi bilo blesavo nego zanimljivo, makar turistički atraktivno, da je Srbija staru podmornicu postavila, recimo, na beogradskom Ušću. Makedonci su ih mogli postaviti, ako one divne ribe nemaju ništa protiv, u Ohriskom jezeru.
 

Saglasan 100%, uz malu dopunu, bilo gde da su izložene je bolje od toga da budu isečena kao staro gvožđe/željezo.
P.S. A da smo poznati da istorija/povijest počinje od nas, smo poznati i prepoznati.
 
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #65 on: April 13, 2011, 01:50:32 am »

Uzgred, kad govorimo o starim podmornicama, sjećam se da je, mislim na ulazu u Gruž, prije 30-40 godina bila stara podmornica pretvorena u diskoteku. To bi sigurno mnogo koštalo, trebalo bi ispitati safety&security aspekte, itd., no vjerojatno bi bilo atraktivno da se među beogradskim splavovima pojavi prava podmornica.   
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #66 on: April 13, 2011, 09:21:39 am »

Saglasan 100%, uz malu dopunu, bilo gde da su izložene je bolje od toga da budu isečena kao staro gvožđe/željezo.
P.S. A da smo poznati da istorija/povijest počinje od nas, smo poznati i prepoznati.
 

Ili pak da trune po zabitima nekih portova i lučica, zaboravljeno od boga i oca, kao što smo mogli vidjeti i sami po mnogim topicima na ovom forumu.
Zašto se uvjek nađe neki napaljeni glavaš, kome je draže da nešto propadne nego da bi neko drugi dobio pa makar bilo posve bez stvarne vrijednosti. To se odnosi tačno na tu podmornicu ali ima tih slučajeva koliko očemo u svim smjerovima vjetra i sa svih strana.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #67 on: April 13, 2011, 02:58:54 pm »

Zasigurno je dio istine i u tome što ste rekli, ali opet, primjerice, Britanija (otočna država) ima mora kao u priči, i viška, te isto tako je (bila) pomorska velesila. Sličan je slučaj i s Italijom.
Meni je lijepo vidjeti na željezničkim kolodvorima stare lokomotive. Analogija: ako je riječ o podmornicama, tj. što je od njih ostalo, pametni bi neku izložili u, primjerice, splitskoj gradskoj luci ili u Lori. No, ti pametni trebali bi imati i uopće pomorsku orijentaciju, dakle da je politika i kultura konkretno Hrvatske - koja je mediteranska, srednjoeuropska i balkanska zemlja - usmjerena i prema (re)valorizaciji mora.
Čak mislim kako ne bi bilo blesavo nego zanimljivo, makar turistički atraktivno, da je Srbija staru podmornicu postavila, recimo, na beogradskom Ušću. Makedonci su ih mogli postaviti, ako one divne ribe nemaju ništa protiv, u Ohriskom jezeru.
Ma nemože se niko sa Balkana porediti sa kako ste rekli Britanijom i Italijom. Pre svega oni nisu mogli nigde da mrdnu, a da ne ugaze u more. A naši su sve pre koristili pa i bežaniju u brda prije mora. Drugo u ta vremena mi smo bili ti koje su gazili nemilice, dok su ovi već navedeni dovlačili iz svijeta i ko hrčci skupljali šta im je trebalo i šta nije. Pa kad su se nafatali i preko mjere, iz zabave su se bavili kojekakvim kolekcionarstvom. U redu slažem se , bolje je i to nego da su pijančili. A nami je nažalost na Balkanu i dan danas u prvom planu osnovno i za preživit, a kamo li još i ovo o čemu pričamo. Ovo što navodite da bi bilo lijepo da svaka Republika sa Balkana ponešto uzme i sačuva, bilo bi predivno, ali to zahtijeva lovu, a nju imaju samo pojedinci. A njima je nešto stoto u glavama. Dok bi se poneki i sjetio nečeg iz bivše JRM za spasiti i ostaviti budućim generacijama, prije će to sve izjest ruzina, što no kažu naši Dalmatinci. Prije će kamila proći kroz iglene uši nego se dogoditi to čudo u bivšim Republikama ex Yugoslavije. Undecided
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #68 on: April 13, 2011, 03:14:47 pm »

ORIĆAREB pa i nije tako, i ovaj projekat je financiran privatnim novcem i odrađen 90% u privatnoj režiji. Lovu se uvjek nađe za takve stvari, samo treba pravi pristup.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #69 on: April 13, 2011, 07:18:30 pm »

ORIĆAREB pa i nije tako, i ovaj projekat je financiran privatnim novcem i odrađen 90% u privatnoj režiji. Lovu se uvjek nađe za takve stvari, samo treba pravi pristup.
Svaka čast ovom slučaju, ali ovo je tek kapljica u moru Jadranskom. Koliku smo mi Mornaricu imali i šta smo sve imali, pa da se
sačuvao samo po jedan primjerak iz svakog područja, priznaćete, trebalo bi nam puno više od samo ovoga slučaja.
Još jednom.....,čestitam na ovom projektu koji je za svaku pohvalu i ugled.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #70 on: April 16, 2011, 07:27:17 pm »

Na Dnevniku RTV Slovenija su upravo javili, da je podmornica na šleperu prešla slovensko-italijansku granicu. Sutra ujutro nastavlja put prema Pivki, gdje bi trebala stiči oko 14.00.
Putovala je kopnom preko Italije.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 151



« Reply #71 on: April 16, 2011, 07:53:44 pm »

Za one koje interesuje istorija podmorničarstva kod Slovenaca, postoji pdf izdan od strane Pomorskog muzeja u Piranu
http://www2.arnes.si/~kppomm/slike/izvestja.pdf, gdje je pod naslovom "Podmorničar. Rastava Pomorskega muzeja Sergej Mašera , Piran" , na stranama. 61-91 obrađena ta tematika dosta detaljno i obširno. Pdf je na slovenačkom jeziku, ali mislim da je razumljiv i bogato ilustrovan.

Hvala ML na prilogu.

Nisam znao da je jedrilica "Galeb" iz YCG (Zurkovo) prodana tj. kupljena putem donacije Pie i Pina Mlakara. Sjecam se Pina Mlakara 1978. jednog jesenjeg jugovitog dana u Zurkovu do koljena u moru u borbi da mu njegova omanja jedrilica ne udari u obalu. Bas tamo gdje je bilo istezaliste hidroaviona "Sušak"
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #72 on: April 16, 2011, 08:06:25 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Snap1.jpg (30.69 KB, 610x407 - viewed 219 times.)
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #73 on: April 16, 2011, 11:29:05 pm »

Malo prije sam se uvjerio da je P-913 stvarno došla u Sloveniju što mi je neobično drago. Moje čestitke svim slovenskim podmorničarima na ovom uspjehu i golemom trudu. I sam sam emotivno vezan za ovu podmornicu jer sam bio upravo na njoj komandant. Maketu ove podmornice gledam svakodnevno a sada ću ju moći pogledati i u Vojnom muzeju u Pivki kada mi dođe tuga.
Još jednom, kapa dolje Pogačniku, Gorupu i svim ostalim slovenskim podmorničarima.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 185


« Reply #74 on: April 17, 2011, 07:44:36 am »

Inicijativa admirala Pogacnika, pretvorena u djelo, da se jedan dio povijesti otrgne od zaborava, od velikog je emocionalnog znacaja za sve pripadnike JRM, nadjacavsi sve novostvorene granice. Tradicija iz tog doba, tesko ce biti ponovljena, ali nama je zivjeti u nekim drugim vremenima.

Sto reci, nego bravo za admirala Pogacnika i njegovu ekipu, a Palubarcima je ova vijest dosla kao melem na ranu.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 21 queries.