Muzej vazduhoplovstva Beograd više ne postoji

<< < (5/5)

Kubovac:
Tanjug: Vlada Srbije dala nalog Aerodromu Nikola Tesla da preuzme upravljanje Muzejom vazduhoplovstva

Raspisan tender za procenu investicionog ulaganja u Muzej vazduhoplovstva

Aerodrom Nikola Tesla raspisao je javni poziv za izradu elaborata procene investicionog ulaganja u Muzej vazduhoplovstva u Surčinu, kako bi se ovaj objekat "renovirao i podigla mu se funkcionalna osposobljenost".

Kako se navodi u pozivu, "Muzej vazduhoplovstva je građen od 1975. do 1989. godine i od otvaranja, nisu vršena nikakva značajna ulaganja u njega, a kako je Vlada Srbije dala nalog Aerodromu Nikola Tesla da u narednom periodu preuzme upravljanje muzejom neophodno je da se izradi elaborat procene postojećeg stanja i investicionog ulaganja u njega", prenosi Tanjug.

"Vremenom došlo je do propadanja i raznih oštećenja na objektu što je rezultiralo najviše procurivanjima sa krova, kao i curenjima iz kišne kanalizacije, što ima izuzetno štetan uticaj, kako na objekat tako i na eksponate u njemu", piše u objavljenom tenderu.

U planu je da se ovaj muzej rekonstruiše po ugedu na slične muzeje u svetu, navodi agencija

Objekat, bi nakon radova ostao u istim gabaritima, sa sačuvanim vizuelnim identitetom i arhitektonskim rešenjem, a kriterijum za dodelu posla je rok pružanja usluge i cena.

Objekat Muzeja vazduhoplovstva raspolaže površinom od oko 6.000 kvadrata izložbenog prostora i 4.500 kvadrata prostora za depoe, radionice, administrativni deo.

Po broju i vrednosti eksponata, Muzej se svrstava u desetak vodećih institucija ove vrste u svetu. U svojim zbirkama i fondovima Muzej čuva preko 200 vazduhoplova, 130 avio-motora, više radara, raketa, najrazličitiju vazduhoplovnu opremu, preko 20.000 knjiga i tehničke dokumentacije i više od 200.000 fotografija
Muzej je osnovan 15.02.1957. kada je pri Komandi Ratnog Vazduhoplovstva u Zemunu formirano Odeljenje za istoriju i Muzej jugoslovenskog vazduhoplovstva. Za javnost je otvoren 21. maja 1989. godine, na dan RViPVO tadašnje JNA.

Planirani da traju manje od četiri meseca, radovi su pauzirani i završeni su tek krajem prošle godine.

Organizaciono, postojala su paralelno dva muzeja avijacije u isto vreme na istom mestu: "civilni" Muzej jugoslovenskog vazduhoplovstva, kasnije Muzej vazduhoplovstva Beograd i "vojni" Muzej Ratnog Vazduhoplovstva i Protivvazdušne odbrane, kao organizaciona celina u okviru RViPVO.

Ideja je tada bila da se te dve ustanove konačno spoje u jednu, ali to se nikad nije dogodilo - raspad države i turbulentne devedesete su preduhitrile ovu nameru.

Ministarstvo odbrane preuzelo je upravljanje muzejom 2015. godine na osnovu odluke Vlade Srbije a dve godine kasnije su na MO, odnosno Republiku Srbiju preneta i osnivačka prava i obaveze.

U martu 2019. Vlada Srbije donela je odluku po kojoj muzej postaje organizaciona celina MO i podpada pod Upravu za veterane i tradiciju ovog ministarstva.

Telegraf.rs je tada preneo je da je u odluci je navedeno da se Muzej vazduhoplovstva ukida, jer „potrebe za delatnošću ustanove mogu da se zadovolje na racionalniji i efikasniji način“.

Zaposlene u Muzeju vazduhoplovstva preuzelo je Ministarstvo odbrane, "u skladu sa propisima kojima se reguliše prijem u službu profesionalnih pripadnika Vojske Srbije" Prava drugih osnivača "rešavaće se u skladu sa Sporazumom o pitanjima sukcesije", navedeno je tada, kao i da je"Ministarstvo odbrane u obavezi je da čuva muzejsku namenu Muzeja vazduhoplostva kao spomenika kulture".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page