PALUBA
May 17, 2024, 09:46:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1345245 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1905 on: August 16, 2011, 06:37:06 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo jedne slike TČ-212 dosad još ne prikazane na ovom topiku. Poslednji dani umornog starca među svojom skupinom 1994/5 u Tivtu. Bio je jedan od prvih i čini mi se i jedini koji je lansirao kompletno pravo borbeno torpedo 1972 god. za vrijeme vježbe Podgora 72.      I uspješno potopio cilj.

Drugi je TČ dovežen direktno iz SSSR-a. Prvi komadant je bio pbb Antonini Vedran. Drugi pbb Kreclović, a zatim dugo godina por.frg. Gojko Njegovan.

Imao je dugo godina uspješnu posadu. Za sjećanje su zas Tasić Uroš, prvi motorista.  Proveo je na tom TČ-jcu preko 15 godina i sa njega išao u mirovinu. Zatim, Manojlović, Rajković, Marković zvani Era, Iviš Josip i još mnogi drugi.


* TC 212 Poslednji dani.jpg (181.18 KB, 634x380 - viewed 247 times.)
« Last Edit: August 16, 2011, 08:32:48 pm by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1906 on: August 16, 2011, 09:17:19 pm »

Rajković živi sada u Splitu, vidio sam ga prije nekoliko dana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo još jednom te posade za vrijeme kad je Gojko Njegovan bio komadant.


* T-212.jpg (147.75 KB, 799x554 - viewed 233 times.)
« Last Edit: August 17, 2011, 07:57:50 am by ORIĆAREB, Reason: Ubačena slika » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1907 on: August 16, 2011, 09:23:13 pm »

Rajković živi sada u Splitu, vidio sam ga prije nekoliko dana.
On i Era, mangupska posla. Malo, malo pa neko sportsko natjecanje. Čim zagrije sunce početkom godine, evo ih.
Pripreme. I Cerjan sa TČ-218. To im je bila glavna fora za muvačinu... Grin
Inače su svi bili pristojni momci, nema šta. Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1908 on: August 17, 2011, 07:35:35 am »

Rajković živi sada u Splitu, vidio sam ga prije nekoliko dana.
On i Era, mangupska posla. Malo, malo pa neko sportsko natjecanje. Čim zagrije sunce početkom godine, evo ih.
Pripreme. I Cerjan sa TČ-218. To im je bila glavna fora za muvačinu... Grin
Inače su svi bili pristojni momci, nema šta. Wink
Rajković je inače bio Artiljerac,
Era Električar, a
Cerjan Baklandžija.

Najavom Balkanskog cunamija, trojka se prijateljski razišla. Cerjan je išao na stranca da plovi, Rajković se također demobilisao i ostao
u Splitu, a Era prešao na Jug. Ahhh.. Undecided
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1909 on: August 17, 2011, 11:43:39 am »

Rajković živi sada u Splitu, vidio sam ga prije nekoliko dana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo još jednom te posade za vrijeme kad je Gojko Njegovan bio komadant.
Upravo sam danas sreo još jednog od članova posade TČ-212. Odnio sam uokvirit jednu sliku, kad tamo Pastulović. Ja ga nisam prepoznao, ali je on mene. Bio je K-dir III. BO.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1910 on: August 17, 2011, 11:46:22 am »

Rajković živi sada u Splitu, vidio sam ga prije nekoliko dana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo još jednom te posade za vrijeme kad je Gojko Njegovan bio komadant.
Upravo sam danas sreo još jednog od članova posade TČ-212. Odnio sam uokvirit jednu sliku, kad tamo Pastulović. Ja ga nisam prepoznao, ali je on mene. Bio je K-dir III. BO.
E tog momka neznam. Mora da je bio kasnijih godina. Undecided
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 185


« Reply #1911 on: August 17, 2011, 09:59:42 pm »

Rajković živi sada u Splitu, vidio sam ga prije nekoliko dana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo još jednom te posade za vrijeme kad je Gojko Njegovan bio komadant.

Neki kravate, neki rubaske,..
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1912 on: August 17, 2011, 10:08:49 pm »

Rajković živi sada u Splitu, vidio sam ga prije nekoliko dana.
............................
Evo još jednom te posade za vrijeme kad je Gojko Njegovan bio komadant.
...............................
Neki kravate, neki rubaske,..
Je stvarno, nisam ni primjetio. Mora da je bila prelalazna godina na kravate. Hm, pitaću "Duju" koja bi to bila
godina.. Undecided
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1913 on: August 17, 2011, 11:01:23 pm »

Brodski Operativni Centar

Brodski Operativni Centar (BOC), na svakom ratnom brodu je samo srce broda. U njemu se prikupljaju sve moguće informacije, analaziraju, obrađuju i predočavaju komadantu broda. Također u njemu se razrađuju sve zamisli komadanta prije pristupanja samoj realizaciji. U principu i svi uređaji i sistemi za osmatranje i prikazivanje situacije oko broda su smješteni u samom BOC-u.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na TČ-jcu BOC se nalazi  na samom početku nadgrađa kao što je prikazano i na slici. To  je malo ''carstvo'' pomoćnika broda. On uglavnom i u njemu provodi svo vrijeme od isplovljenja do uplovljena broda. Za to vrijemo mora odgovoriti svim zahtjevima koji se postavljaju pred njega u smislu pravilne navigacije i uspješne, prethodno zamišljenje vježbe ili stavarne situacije. Čitavo vrijeme od momenta isplovljenja pa za vrijeme plovidbe on konstantno prati i upoređuje stvarno kretanje sa rutom nacrtanom i zamišljenom prije isplovljenja. Tokom tog praćenja javlja na vrijeme komadantu kad treba da mjenja kurs, koji kurs prestoji i sijaset ostalih radnji potrebnih za pravilno i blagovremeno manevrisanje brodom. Konstantno bilježi sve digađaje i promjene u Brodsku bilježnicu. U svemu tome desna ruka mu je poslužioc radara Baklana koji je skupa sa njim unutar BOC-a. Njih dvojica su glavni oslonac komadantu da bi se zamišljeno odvijalo kako treba i pretočilo u očekivanu stvarnost.

Ukratko u BOC-u za vrijeme vožnje borave pomoćnik komadanta i poslužioc torpedno-navigacijskog radara Baklana. Komuniciraju direktno sa komadantom broda unutrašnjom brodskom vezom ili direktno po potrebi.

U BOC-u je smještena ili ugrađena sledeća oprema te uspostavljen razmještaj prema navedenim oznakama na slici:

  • 1.   Glavni pokazivač (pribor 3) radara Baklan na kome Baklandžija osmatra i prati situaciju oko broda  te istu predočuje
          pomoćniku ili   komadantu.
    2.   Pribor 6 (glavni sklop za obezbeđenje svih potrebnih napona napajanja radaru.
    3.   Pribori uređaja Nihroma (pr.3 i 4, odgovarač).
    4.   Pribori uređaja Nihroma (pr. 2  pitač).
    5.   Sto, iznad uređaja Nihroma na kome pomoćnik drži za vrijeme vožnje sav potreban pribor za navigaciju (karte, dijagrame,
          šestare, trokute, štopericu, itd).
    6.   Oznaka otvora za silaženje kosim stepenicama u drugi mornarski prostor.
    7.   Oznaka otvora za silaženje kosim stepenicama u oficirske prostorije
    8.   Stolica Baklandžije.

Ispod postolja na kome je smješten pribor 3 tj. glavni pokazivač, je ormarić u kojem Baklandžija drži alat i dokumentaciju radara i identifikatora.

Neki prizori i radnje koje se ovijaju u BOC-u prikazane su i na slikama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na gornjoj slici vidi se pomoćnik nagnut iznad stola na kome su navigacijske karte ovjetljene svjetlom lampe. Brod je inače tj. pomoćnik broda, dužio set potrebnih navigacijskih karata. U toku vožnje korištene su karte tipa ''okosnica'' na kojima se crtalo za vrijeme vožnje i one su bile potrošni materijal. Originalne su se dužile.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na ovoj se vidi upotreba i rad sa takozvanim ''Taktičkim dijagramima''. To su tipski dijagrami koji su se koristili za tzv. ''Taktičku navigaciju'', kojom su se po potrebi izračunavali kojekakvi potrebni manevri broda. Presretanje, Torpedni napad, Izbjegavanje sudara, Izračunavanje tačke susreta i mnoge druge radnje na moru. Komadant bi dao zadatak, a pomoćnik na njima izračunao šta je trebalo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prethodna slika je prizor pribora 3 tj. Glavnog pokazivača radara Baklan. U sredini se vide PPI  i  B pokazivač sa kompletnim prednjim pultom za upravljanje radarskom slikom. Skrozi desno u donjem ćošku je prikazan pult sa koga se upravljalo uređajem ''Nihromom'' koji je služio za legitimisanje objekata otkrivenih radarom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I na kraju slika uključenog radara Baklan. Poslužioc upravljanjem sa prednjeg pulta prati cilj za vrijeme torpednog napada. Na glavi su mu slušalice/laringofon  s kojima je u direktnoj vezi sa komadantom broda preko unutrašnje brodske veze.





* 001 Razmjestaj u BOC-u.jpg (76.03 KB, 859x750 - viewed 213 times.)

* 002 Pomocnik nad navigaciskom kartom.jpg (74.5 KB, 559x341 - viewed 174 times.)

* 003 Takticki diagram.jpg (131.98 KB, 673x560 - viewed 165 times.)

* 004 Baklan i pult Nihroma.jpg (177.4 KB, 682x566 - viewed 49 times.)

* 004 Ukljuceni Baklan.jpg (143.87 KB, 679x560 - viewed 57 times.)
« Last Edit: August 23, 2011, 05:37:48 pm by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1914 on: August 18, 2011, 05:34:29 am »

Rajković živi sada u Splitu, vidio sam ga prije nekoliko dana.
............................
Evo još jednom te posade za vrijeme kad je Gojko Njegovan bio komadant.
...............................
Neki kravate, neki rubaske,..
Je stvarno, nisam ni primjetio. Mora da je bila prelalazna godina na kravate. Hm, pitaću "Duju" koja bi to bila
godina.. Undecided

To mora da je 1970-71. Znam, da je XX. klasa podoficirske zadnja dobila uniforme sa "ruskom kragnom". Prema tome, su se i u Floti počele mjenjati uniforme nekako u ono vrijeme.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1915 on: August 18, 2011, 11:58:43 am »

Koliko sam samo proveo vrijemena u BOC-u. Ja sam ta prostor upotrebljavao prije vožnje, jer sam morao crtati karte za predstoječu vožnju. Dobio bi zapovijest za vožnju sa zadanim kursevima. Kada sam nacrtao kartu od luke isplovljenja do luke uplovljenja (ako su bile planirane veježbe za vrijeme vožnje, trebalo je i to ubacit-posebna karta), karte sam predao pom. K.danta na pregled, a on dalje K-dantu. Ne sječam se, da sam baš puno griješio, jer sam taj posao volio. A, nije imalo smisla ni blefirati, jer pom. K-danta (Gilić), nije nasjedao na takvo blefiranje.
Pošto sam po formacijskoj dužnosti i kormilario, K-dant me je obično ispitao gdje čemo ploviti, najvažnije kurseve, otoke pored kojih čemo plovit, pličine, hridi, svjetionike, kakva je obala itd. Prilično zahtjevan posao, ali trebalo ga je obaviti pošteno. Bila bi me sramota, da nešto nisam znao, pogotovo poslije, kada sam položio ispit za samostalno obavljanje dužnosti.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1916 on: August 18, 2011, 12:10:51 pm »

Kada se Ćiro hvali sa stolicom "baklanđije" Wink, evo mu je na slici, ali na njoj sedim ja. Takve stolice s mogučnošču pričvrščivanja za pod (morski vez), bile su i u art. centrali i radio kabini (tri noge, naslon za leđa i naslon ra ruke)


* Lastovopotkopo619750001-1.jpg (110.74 KB, 368x565 - viewed 94 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1917 on: August 18, 2011, 12:28:06 pm »

Kada se Ćiro hvali sa stolicom "baklanđije" Wink, evo mu je na slici, ali na njoj sedim ja. Takve stolice s mogučnošču pričvrščivanja za pod (morski vez), bile su i u art. centrali i radio kabini (tri noge, naslon za leđa i naslon ra ruke)
Mangupska posla. Razvlačila ste je vas tri klasića (Ti, Gudelj i Savče), valjda ste mislili da će te biti pametniji ako na njoj odsjedite.
Ma jok, nego se mogla vrtiti, ali sreća bila je moćne konstrukcije, pa je preživljavala sve jade i nevolje. Grin

Ali radio ti je na slici prva liga, TURBO 70-tih godina, sa "satelitskom" antenom..
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1918 on: August 18, 2011, 12:40:44 pm »

O cink protektorima i visečim diodama (zaštita za čelični trup) smo već pisali na ovoj  strani ove teme. Pošto je juče objavljena slika RČ na sinhro liftu, a vide se protektori, nije loše priložit isječak iz te slike i kod TČ. jer je bio isti sistem cink protektora montiran i na TČ. Naravno sa jednim protektorom manje.
-protektori na RČ
-skica koju je napravio Ćiro (TČ)


* EgipatskiRC653podnadstresnicomsinhroliftaArsenala-1-1.jpg (18.34 KB, 354x146 - viewed 269 times.)

* Cink protektori.JPG (78.29 KB, 949x533 - viewed 57 times.)
« Last Edit: August 18, 2011, 01:22:29 pm by ORIĆAREB, Reason: Ubacivanje linka » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1919 on: August 18, 2011, 12:44:40 pm »

Kada se Ćiro hvali sa stolicom "baklanđije" Wink, evo mu je na slici, ali na njoj sedim ja. Takve stolice s mogučnošču pričvrščivanja za pod (morski vez), bile su i u art. centrali i radio kabini (tri noge, naslon za leđa i naslon ra ruke)
Mangupska posla. Razvlačila ste je vas tri klasića (Ti, Gudelj i Savče), valjda ste mislili da će te biti pametniji ako na njoj odsjedite.
Ma jok, nego se mogla vrtiti, ali sreća bila je moćne konstrukcije, pa je preživljavala sve jade i nevolje. Grin

Ali radio ti je na slici prva liga, TURBO 70-tih godina, sa "satelitskom" antenom..

Znam samo, da je bio prozvođač Ei-Niš. Kada smo postali moderniji, došli su radio kasetofoni Iskra "EMILIA 312". Zapamtio sam ime, jer sam jih ja distribuirao po brodovima na osnovu razreza koji je napravila VPO (por. Barčot)
Logged
Pages:  1 ... 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.051 seconds with 23 queries.