PALUBA
May 17, 2024, 09:50:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 [226] 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1345248 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3375 on: January 09, 2013, 09:33:48 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor : Forum o aerodromu Željava

Torpedni čamci u jdnom od potkopa. Unutra su se mogli komotno smjestiti dva, a u nekim
čak i tri broda po dužini. To su bila fenomenalna skloništa za manje brodove Jugoslavenske
Ratne mornarice.

Slika je iz vremenskog razdoblja kad smo svi bili MLADI, LIJEPI i bez izuzetka BRZI... laugh
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3376 on: January 09, 2013, 01:19:13 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor : Forum o aerodromu Željava

Torpedni čamci u jdnom od potkopa. Unutra su se mogli komotno smjestiti dva, a u nekim
čak i tri broda po dužini. To su bila fenomenalna skloništa za manje brodove Jugoslavenske
Ratne mornarice.

Slika je iz vremenskog razdoblja kad smo svi bili MLADI, LIJEPI i bez izuzetka BRZI... laugh

Ako se sječaš, pomoćni motor za struju, za sve brodove koji su bili u potkopu, je radio samo na zadnjem brodu, koji obično nije bio potpuno unutra. To je bilo iz praktičnih razloga, tako da dim iz auspuha nije ostajao i gušio u potkopu.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3377 on: January 09, 2013, 01:39:02 pm »


 Ili vanjsko napajanje strujom, dizel generator van potkopa.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3378 on: January 09, 2013, 04:50:00 pm »


 Ili vanjsko napajanje strujom, dizel generator van potkopa.
KIle i ostali zaboravio sam kakvo je bilo napajanje gorivom pomoćnih motora (mislim da je išlo iz srednjeg potrošnog tanka) Huh??
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3379 on: January 09, 2013, 06:06:58 pm »


 Ili vanjsko napajanje strujom, dizel generator van potkopa.

Dok sam ja bio na TČ, vanjskog napajanja nije bilo (u potkopima). Kasnije znam, da su potkopi bolje opremljeni - barem neki, kad je propao plan odvođenje ispušnih plinova van potkopa.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3380 on: January 09, 2013, 06:20:11 pm »


 Sve se napajalo iz srednjeg- potrošnog tanka. Zbog toga je bilo od naročite važnosti da se pazi na nivo goriva u njemu i redovno se dopunjuje.  U Pultu upravljanja Pogonom ( PUP) je bila ventilska stanica goriva. Preko nje je vršena komplatna manipulacija gorivom na TČ. Ukrcaj, iskrcaj, prekrcaj, . . .  A mene interesuje to odvođenje ispušnih plinova iz potkopa van? Bio sam u " par" potkopa i nisam primetio neku instalaciju. Može neko pojašnjenje? Sistem ventilatora ?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3381 on: January 09, 2013, 06:30:33 pm »


 Sve se napajalo iz srednjeg- potrošnog tanka. Zbog toga je bilo od naročite važnosti da se pazi na nivo goriva u njemu i redovno se dopunjuje.  U Pultu upravljanja Pogonom ( PUP) je bila ventilska stanica goriva. Preko nje je vršena komplatna manipulacija gorivom na TČ. Ukrcaj, iskrcaj, prekrcaj, . . .  A mene interesuje to odvođenje ispušnih plinova iz potkopa van? Bio sam u " par" potkopa i nisam primetio neku instalaciju. Može neko pojašnjenje? Sistem ventilatora ?

O tome smo več pisali, ne radi se o sistemu ventilacije u potkopu, nego se je htjelo na ispuh pomočnih motora spojit cijevi, koje bi odvodile plinove van potkopa. Na ispušne cijevi na boku broda bile su več zavarene prirubnice na koje bi se spojile te cijevi.  (TČ-215 u velikom remontu 1974.god.). Mašinci na brodovima su sumnjali u mogućnost te izvedbe, ali njih nije nitko slušao. Projektanti nisu računali na vodu koja izlazi skupa sa plinovima iz ispušne cijevi......
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3382 on: January 09, 2013, 07:12:31 pm »


 Upravo sam zbog rashladne vode i ja pitao. Taj sistem mi nije bio jasan. Uprkos prirubnicama, ja mislim  da se nikada nije pokušalo s tim . Bar ja nisam čuo.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3383 on: January 10, 2013, 06:14:35 am »


 Upravo sam zbog rashladne vode i ja pitao. Taj sistem mi nije bio jasan. Uprkos prirubnicama, ja mislim  da se nikada nije pokušalo s tim . Bar ja nisam čuo.

Da u pravu si, taj projekt nije nikad zaživio, ali su prirubnice ostale na brodovima (zavarene).

O ovom problemu smo pisali na 83. stranici ove teme.
« Last Edit: January 10, 2013, 06:33:41 am by duje » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3384 on: January 10, 2013, 08:28:38 pm »


 Uh, gde nađe 83. stranicu??? 
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #3385 on: January 10, 2013, 08:54:04 pm »


 Uh, gde nađe 83. stranicu??? 

Zašto kile? Imaš dole padajući izbornik za doć do nje, samo odabereš broj stranice.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3386 on: January 10, 2013, 08:56:33 pm »


 Ma, znam da smo pisali o tome. Nemam volje da sad pretražujem celu temu. Izvinite ako sam nekog doveo u zabludu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3387 on: January 10, 2013, 09:08:04 pm »


 Uh, gde nađe 83. stranicu??? 

klik za Ispuh

Na Jadranskom vojištu usko vezano za otoke i priobalje Jadrana 70-tih i 80-tih godina uglavnom su građeni podzemni
objekti - Potkopi, u svrhu mogućnpsti sklanjanja manjih brodova Flote JRM i obalskih raketnih baterija.
Ovi zadnje navedeni uglavnom su bili na otoku Visu, Lastovu i mislim Lošinju, ali nisam siguran za Lošinj.

Za brodove uglavnom su bili za TČ-jce, Raketaše i RTOP brodove. To su bili potkopi na Lastovu, Visu, Braču,
Dugom otoku, Pelješcu, U Boki na Luštici. Sve su to bili klasični objekti, bez bilo kakve posebne oprene. Služili su samo
da bi se moglo s brodovima skloniti unitra. Oni kao takvi su uglavnom i rađeni na područjima daleko od naselja i bilo
kakve infrastrukture u smislu vode, struje i slično. Da li bi se kasnije šta mjenjalo i dograđivalo, vjerovatno da, ali već
poznati događaji su sve prekinuli.

Bilo je i nekoliko potkopa u svthu sakrivanja podmornica, koji su bili nešto i bolje kao opremljeni ali to nije za ovu temu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3388 on: January 11, 2013, 11:22:36 am »


Na Jadranskom vojištu usko vezano za otoke i priobalje Jadrana 70-tih i 80-tih godina uglavnom su građeni podzemni
objekti - Potkopi, u svrhu mogućnpsti sklanjanja manjih brodova Flote JRM i obalskih raketnih baterija.
Ovi zadnje navedeni uglavnom su bili na otoku Visu, Lastovu i mislim Lošinju, ali nisam siguran za Lošinj.

Za brodove uglavnom su bili za TČ-jce, Raketaše i RTOP brodove. To su bili potkopi na Lastovu, Visu, Braču,
Dugom otoku, Pelješcu, U Boki na Luštici. Sve su to bili klasični objekti, bez bilo kakve posebne oprene. Služili su samo
da bi se moglo s brodovima skloniti unitra. Oni kao takvi su uglavnom i rađeni na područjima daleko od naselja i bilo
kakve infrastrukture u smislu vode, struje i slično. Da li bi se kasnije šta mjenjalo i dograđivalo, vjerovatno da, ali već
poznati događaji su sve prekinuli.

Bilo je i nekoliko potkopa u svthu sakrivanja podmornica, koji su bili nešto i bolje kao opremljeni ali to nije za ovu temu.


Da zaboravih pa da se ispravim.  

Odličnu i kompletnu temu o Svim Potkopima na Jadranskom vojištu moguće je naći ovde na Palubi.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #3389 on: January 13, 2013, 06:30:55 pm »


 Uh, gde nađe 83. stranicu??? 

klik za Ispuh

Na Jadranskom vojištu usko vezano za otoke i priobalje Jadrana 70-tih i 80-tih godina uglavnom su građeni podzemni
objekti - Potkopi, u svrhu mogućnpsti sklanjanja manjih brodova Flote JRM i obalskih raketnih baterija.
Ovi zadnje navedeni uglavnom su bili na otoku Visu, Lastovu i mislim Lošinju, ali nisam siguran za Lošinj.

Za brodove uglavnom su bili za TČ-jce, Raketaše i RTOP brodove. To su bili potkopi na Lastovu, Visu, Braču,
Dugom otoku, Pelješcu, U Boki na Luštici. Sve su to bili klasični objekti, bez bilo kakve posebne oprene. Služili su samo
da bi se moglo s brodovima skloniti unitra. Oni kao takvi su uglavnom i rađeni na područjima daleko od naselja i bilo
kakve infrastrukture u smislu vode, struje i slično. Da li bi se kasnije šta mjenjalo i dograđivalo, vjerovatno da, ali već
poznati događaji su sve prekinuli.

Bilo je i nekoliko potkopa u svthu sakrivanja podmornica, koji su bili nešto i bolje kao opremljeni ali to nije za ovu temu.

Na Losinju je bila jedna BROM (dva vozila). Nije bilo uredjenog potkopa, ali je bilo uredjen polozaj.
Logged
Pages:  1 ... 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 [226] 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.048 seconds with 23 queries.