PALUBA
May 07, 2024, 03:10:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Словенци купили подморницу од црногорске РМ ???  (Read 52805 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #30 on: May 29, 2009, 09:55:39 pm »

Zna! Smiley
Izložen je u Tehničkom Muzeju u Zagrebu, gde je dopremljena 1959., kada je povučena iz JRM. Ponekad je otvoren za posetioce.
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #31 on: July 06, 2009, 07:53:58 pm »

Žao mi je što samtek sada otkrio ovaj sajt no i radostan sam i iznenađen da ga uopšte ima . Komar ako čitaš ovo ti imaš spisak svih naših pa im pošalji adresu ovog sajta. Mogli bismo iskoristiti ovo za objavljivanje nekih starih slika iz podmorničkog života . Možda bi to bilo zanimljivo nekima ! Pozdrav svima iz 88 DP
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #32 on: September 20, 2009, 05:07:39 pm »

Evo jih nekoliko zajedno na površinskoj plovidbi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Duje


* P-911.jpg (69.82 KB, 638x396 - viewed 322 times.)
« Last Edit: September 20, 2009, 07:04:23 pm by Broker » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #33 on: February 15, 2010, 09:29:42 pm »

Ovog puta nisu u pitanju slovenci, vec turci, i na zalost ne za u muzej, vec za rezanje.  Embarrassed

Quote
Spas u Valdanosu
TURSKI TEGLJAČ ZBOG NEVREMENA STAO KRAJ ULCINJA
Ulcinj – Turski remorker koji je u teglji imao podmornicu proizvedenu u staroj Jugoslaviji isplovio je u subotu iz naših teritorijalnih voda, nakon što je tri dana i dvije noći bio usidren u uvali Valdanos kod Ulcinja, gdje se skrio od nevremena. Tegljač se, kako saznaju “Vijesti” uputio u Izmir gdje će biti izvršeno rezanje podmornice.
Shodno ranije ugovorenoj kupovini, Turci su podmornicu staru 30 godina preuzeli prošle sedmice u Boki, odakle su krenuli na dugo putovanje ne udaljavajući se puno od obale. “Vijesti” saznaju da je remorker koji je srednje veličine, bezbjedno mogao da plovi po vjetru do tri bofora.
“Čim je tegljač ušao u ulcinjske vode, vjetar je pojačao na skoro pet bofora, pa je posada odlučila da sidra baci u prirodnu luku u Valdanosu, i tu se skloni dok ne prođe nevrijeme”, rečeno je “Vijestima” u lučkoj kapetaniji.
Kratak boravak Turaka u Valdanosu pamtiće i neki ulcinjski ribari budući da je tegljač, kako su ispričali, ušao suviše plitko i zakačenom podmornicom razbucao mreže.

Link http://www.vijesti.co.me

Jel neko zna koja je podmornica u pitanju ??
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 156


« Reply #34 on: March 02, 2010, 12:54:13 pm »

P 831 je u pitanju....
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #35 on: March 02, 2010, 01:33:15 pm »

Možda će je srediti u rezalištu Aliaga kod Izmira. Tamo se može pronaći dosta ventila i zakovica. Pokoja matica i brtva od klingerita. Bilo bi dobro nabaviti sliku iz rezališta. Kad nismo imali sriću nabaviti slike s porinuća. Od porinuća do rezališta. Potpuni mozaik.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #36 on: January 08, 2011, 08:51:41 am »

Podmornica 913, koju je Vlada Crne Gore poklonila Sloveniji čeka na prijevoz
Nakon izjave Hrvata da će podmornicu zapljenit, ako je uhvate u svom moru, admiral Marjan Pogačnik najavljuje krizni sastanak svih upletenih strana.
Po nekim ocjenama prevoz bi trebao koštati 30-90000EUR. Obrambeno ministrstvo zato traži najeftiniji način prebacivanja podmornice.
Po nekim najnovijim verzijama ratni brod Triglav bi nakon završetka vježbi "Adrion Lives" trebao u Boki utovariti podmornicu i prevesti je u Sloveniju preko međunarodnih voda.
Prevozu po moru se suprostavlja admiral Marjan Pogačnik, jer smatra da je podmornica koja je sad teška 60t, opasnost za brod u slučaju lošeg vremena. Za teglenje nema trenutno dovoljno stabilnosti, jer su izvađene baterije teške oko 20T.
On predlaže da se prebaci kopnom, preko Mađarske.
Inače podmornicu su Kbb Vojko Gorup, zastavnik Momir Soldat, admiral Marjan Pogačnik i podpukovnik Rudolf Mlačnik,
(dole na slici) pripremili za transport, izvađena je iz mora i očiščena, izvađene su baterije i demontirani privjesci (periskop..) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCF5055.JPG (98 KB, 800x605 - viewed 223 times.)

* DSCF5057.JPG (123.21 KB, 800x623 - viewed 201 times.)

* DSCF5056.JPG (79.55 KB, 800x628 - viewed 203 times.)

* DSCF5058.JPG (116.54 KB, 618x800 - viewed 200 times.)

* DSCF5059.JPG (138.43 KB, 695x800 - viewed 132 times.)
« Last Edit: January 08, 2011, 09:54:09 am by ML » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #37 on: January 08, 2011, 11:04:46 am »

Koji je interes Hrvatske da se bori za 60 tona gvožđurije? Ovo samo može u muzej ili u rezanje, u oba slučaja nije vredno truda Hrvatske mornarice koja bi eventualno zaplenila podmornicu prilikom transporta.
Izvinjavam se ukoliko sam prevideo nešto važno u ovom slučaju, nisam toliko upućen u mornaricu.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #38 on: January 08, 2011, 11:11:01 am »

Ne bi ja o politici, ali samo kratko pošto je i ta podmornica dio mase koja nije razdijeljena, to je izgleda više stvar principa nego koristi.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #39 on: January 08, 2011, 11:12:14 am »

Aha znači radi se o procesu sukcesije, ok da ne idemo onda u te vode, ipak sam prevideo bitan deo priče.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #40 on: January 08, 2011, 11:17:21 am »

Drago mi je da je P-913 "Zeta" uređena i spremna za transport u Sloveniju. Barem nešto od podmornica biti će spašeno i sačuvano u muzeju. Nije mi nikako jasno natezanje oko transporta? Pretpostavljam da bi najjeftinija varijanta bila morem. Teret od 60 tona može se prevesti bez ikakvih problema. Autodizalica ili plovna dizalica u Boki može P podići i staviti na brod a na isti način se u Sloveniji iskrca i vozilom transportira do muzeja. Brodova na Jadranu koji bi mogli obavili prijevoz ima na pretek i ne bi uopće trebalo biti skupo kao što se predviđa (90000 Eura). Put koji bi se prevalio brodom bio bi oko 420 Milja te bi se na taj način u potpunosti zaobišle hrvatske vode. Brod koji vozi brzinom 12 čv navedeni put prelazi za 35 sati. Ukrcavati P na ratni brod Triglav je po meni van svake pameti kao i to da taj brod tegli P.  
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #41 on: January 08, 2011, 11:23:24 am »

Tačno tako Plavnik, bitno je da se nešto od naše pomorske istorije spasi. Bilo gdje se nalazila, bitno je da je očuvana i da je svjedok nečega što je postojalo.
A što se tiče načina transporta, naći će se i način.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #42 on: January 08, 2011, 12:22:25 pm »

Koji je interes Hrvatske da se bori za 60 tona gvožđurije? Ovo samo može u muzej ili u rezanje, u oba slučaja nije vredno truda Hrvatske mornarice koja bi eventualno zaplenila podmornicu prilikom transporta.
Izvinjavam se ukoliko sam prevideo nešto važno u ovom slučaju, nisam toliko upućen u mornaricu.
Samo jedno pitanje pa ču prestat. Jel ta usijana glava, koja hoče zaplembu ovog prometala, koje ne služi ama baš ničemu osim muzeju siguran, da je sa njihove strane sve čisto, što se sukcesije plovnih objekta, brodova i ostalog JRM tiče?
Mislim, da bi u duhu dobrosusedskih odnosa neko treba tog šugamanđiu lupit po glavi da začepi.
Mogla bi taj transport izkoristit za vježbe, za šta ja znam šta ali svakako ne za natezanje i prepucavanje.
Da se razumemo, isti takav stav bi imao ne gledajuči koja i čija bi budala počela na takav način lupati gluposti.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 508


« Reply #43 on: January 08, 2011, 12:42:16 pm »

Mislim da bi bilo suludo pleniti podmornicu. Neko bi da se igra Rosettija i Paoluccija, šta li? Razumem princip insistirati na deobi sukcesijske mase, razumem čak i da bi Hrvatska pravno mogla da zahteva da podmornica pripadne njoj. Ako i razumem - u ovom slučaju ne mogu da opravdam. Nije li nam dosta cirkusa! Podmornica treba da ide u muzej i tačka. Hrvatska već ima jedan svoj muzejski primerak P-01 "Velebit". Jedna će Sloveniji, jedna ostaje u Crnoj Gori, a jedna treba da ide u Beograd.

Gabariti su takvi da se podmornica može prevoziti na prikolici kamiona. Može da se stavi na palubu teretnog broda. Može i u teglju, ali se bojim da neko nešto ne zabrlja pa da podmornica završi u svom elementu i to na njegovom dnu.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #44 on: January 08, 2011, 12:58:27 pm »

Podmornica 913, koju je Vlada Crne Gore poklonila Sloveniji čeka na prijevoz
Nakon izjave Hrvata da će podmornicu zapljenit, ako je uhvate u svom moru, admiral Marjan Pogačnik najavljuje krizni sastanak svih upletenih strana.
Po nekim ocjenama prevoz bi trebao koštati 30-90000EUR. Obrambeno ministrstvo zato traži najeftiniji način prebacivanja podmornice.
Po nekim najnovijim verzijama ratni brod Triglav bi nakon završetka vježbi "Adrion Lives" trebao u Boki utovariti podmornicu i prevesti je u Sloveniju preko međunarodnih voda.
Prevozu po moru se suprostavlja admiral Marjan Pogačnik, jer smatra da je podmornica koja je sad teška 60t, opasnost za brod u slučaju lošeg vremena. Za teglenje nema trenutno dovoljno stabilnosti, jer su izvađene baterije teške oko 20T.
On predlaže da se prebaci kopnom, preko Mađarske.
Inače podmornicu su Kbb Vojko Gorup, zastavnik Momir Soldat, admiral Marjan Pogačnik i podpukovnik Rudolf Mlačnik,
(dole na slici) pripremili za transport, izvađena je iz mora i očiščena, izvađene su baterije i demontirani privjesci (periskop..) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gdje si našao slike ekipe? Sa Vojkom sam radio i u JRM i u SV, Mlačnika poznajem jako dobro, no nisam ga vidio od 1991.

Što se same podmornice tiće, mislim, da će se naći nekakvo rješenje. Svakako joj je mjesto u nakakvom muzeju.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.