PALUBA
May 19, 2024, 09:47:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Hidro-baza u Kumboru  (Read 136475 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 550


« Reply #30 on: February 10, 2013, 06:51:45 pm »

I neće sačekati da hangari napune 100 godina? Malo fali. Smiley
Letos su svi objekti bili na mestu. Napušteni i zapušteni.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #31 on: February 10, 2013, 07:29:55 pm »

Ista gradnja kao neke stambene zgrade u Šibeniku.
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #32 on: February 10, 2013, 07:56:46 pm »

 Socar zvanično ulazi u "posjed " 28 ovog mjeseca.,do tada će se isjeći ostaci DSM -514.
Ruši se sve sem dva objekta koji će se uklopiti u plan turističkog kompleksa.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 900



« Reply #33 on: February 10, 2013, 08:12:08 pm »

Zna li se da li će biti nešto sačuvano od austrijskog nasleđa?
Pretpostavljam da su ta dva objekta koja neće biti srušena iz vremena SFRJ.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 550


« Reply #34 on: February 10, 2013, 10:03:45 pm »

Mene najviše interesuje da li će opstati to divno suptropsko, sredozemno i egzotično rastinje kojeg je to imanje puno. To su posadili još Austrijanci.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #35 on: February 11, 2013, 09:47:16 am »

I crkva u krugu

Da je teren nekadašnje kasarne ''Orjenski bataljon'', kao i područje koje je zauzimala Hidrobaza pun i istorijski objekata potvrđuje u ova katolička crkvica Sveta neđjelja. Preživjela je sve bure i oluje, a poštedjeli su je i poslije narodno oslobodilačke vlasti kao i pripadnici JRM.  Čak je jadna izdržala i udar groma što se i danas vidi na oštećenom krovu. Predviđeno je da ostane kao takva i uklopi se u buduće turističko naselje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Crkvica je izuzetno stara i evo šta kaže literura u njenom poreklu i bivstvovanju na ovim terenima:

''U krugu kasarne je i katolička crkva Sveta neđelja iz sedmog vijeka koju je oslikao najpoznatiji barokni slikar sa naših
prostora Tripo Kokolja. On je crkvu oslikao najvjerovatnije u prvoj deceniji 18. vijeka, kada je Vicko Bujović postao vlasnik imanja u Kumboru.

“Ispod dekoracije sa početka 20. vijeka u crkvi se nalazi stariji slikani sloj. Ispod podljuspanog sloja kreča nazirale su se,
posebno u apsidi, površine čiji kolorit i crtež su odavali ruku umjetnika koji je oslikao unutrašnjost crkve sv. Ane iznad Perasta.
Izrazitu sličnost sa rješenjem koje je Kokolja primijenio u crkvi sv. Ane pokazivala je površina na desnoj strani srednjeg
stepenika iznad oltara, ukrašena marmorizacijom na način kako je to izvedeno u crkvi sv. Ane. Ovaj karakteristični detalj je nedvosmisleno pokazivao da se u crkvi Svete neđelje u Kumboru nalazi nepoznato djelo Tripa Kokolje'',

konstatovala je Jasminka Grgurević, konzervator nakon istraživanja crkve 2004''.



* Crkva Sveta nedjelja.jpg (142.79 KB, 623x476 - viewed 192 times.)
« Last Edit: February 11, 2013, 09:53:36 am by ORIĆAREB » Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #36 on: February 11, 2013, 10:41:45 am »

Koliko vidim iz plana investitori planiraju da sačuvaju neke objekte i dobar dio zelene površine. U planu je i muzej, a vidim i neki potok/riječicu.
Biće zanimljivo posmatrati da li će se i kako sve to realizovati.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 900



« Reply #37 on: February 11, 2013, 10:47:24 am »

Sudeći prema planu, bivši hidroplanski hangari će biti srušeni. Šteta...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 550


« Reply #38 on: February 11, 2013, 10:55:45 am »

Nestaju tako  i poslednje panorame mog najranijeg detinjstva. A tako sam se navikao. No, red je da se nešto i promeni, a ne kao moj beogradski ćošak. Kako je bio olupan kad sam se rodio, olupan je i oljušten i dan danas, samo još gore. Tu ne pomaže ni Azerbejdžan. Čekam Marsovce - da požale, ka` da bi pomogli.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 550


« Reply #39 on: February 11, 2013, 10:59:00 am »

Koliko sam razumeo, Ispitna stanica za torpeda će takođe ostati. Samo treba neko da upozna zainteresovane sa istorijatom te građevine. Kad sam letos malo ispričao o čemu se radi, svi su zinuli jer niko nije imao pojma ni deo od toga. A i ja znam samo deo.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #40 on: February 11, 2013, 11:00:33 am »

Sudeći prema planu, bivši hidroplanski hangari će biti srušeni. Šteta...
Pa... hangari zauzimaju najatraktivniji dio kompleksa...
Teško da se mogu komercijalno iskoristiti, a u današnje doba sve ono što ne donosi profit osuđeno je na nestanak...
Nažalost...

Izgleda da na kumborovom ćošku u BG ipak neko zarađuje lovu pa i dalje stoji oljušten... Wink
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 900



« Reply #41 on: February 11, 2013, 11:01:27 am »

Pitam se, zar hangari ne bi trebalo da imaju neku kulturno-istorijsku i arhitektonsku vrijednost... Huh?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 550


« Reply #42 on: February 11, 2013, 11:04:22 am »

Sudeći prema planu, bivši hidroplanski hangari će biti srušeni. Šteta...
Pa... hangari zauzimaju najatraktivniji dio kompleksa...
Teško da se mogu komercijalno iskoristiti, a u današnje doba sve ono što ne donosi profit osuđeno je na nestanak...
Nažalost...

Izgleda da na kumborovom ćošku u BG ipak neko zarađuje lovu pa i dalje stoji oljušten... Wink

Priča se o jednoj do skora svemoćnoj političkoj stranci. Ja ne znam, pa ne mogu potvrditi ni odreći. Na tom ćošetu i u mom dvorištu snimani su mnogobrojni filmovi, što domaći, što koprodukcije. "Bure baruta, Tito i ja", npr. No, da ne idemo van teme.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #43 on: February 11, 2013, 11:07:59 am »

Pitam se, zar hangari ne bi trebalo da imaju neku kulturno-istorijsku i arhitektonsku vrijednost... Huh?
Istorijsku vrijednost nesumnjivo imaju, za arhitekturu nisam stručnjak, ali čak i da su neizmjerno istorijski i ahitektonski vrijedni...ako se ne može od njih zaraditi završiće u prašini. Tako to danas ide.
U svakom slučaju ako ih sruše taj dio obale izgubiće jedan prepoznatljiv dio pejzaža i ja sam mišljenja da se bar jednom od njih treba naći nova namjena
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 550


« Reply #44 on: February 11, 2013, 11:12:39 am »

Samo da ne bude kao sa Rusima pre oko pet godina, kada su zakupili i ogradili ceo gornji kompleks, od puta do magistrale, sa sve "tortom". Ogradili, promenili desetak bandera na komunikaciji i otišli, a da se više nikad nisu pojavili. A plan je grandiozno izgledao. Šteta za hangare, ali šta je - tu je. Novo, novo, novo vrijeme.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 24 queries.