PALUBA
May 14, 2024, 05:37:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... 395   Go Down
  Print  
Author Topic: Imigrantska kriza  (Read 910852 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #1155 on: December 18, 2015, 10:08:30 pm »

Када је ловиште Моровић ограђивано 1978. године то је учињено из више разлога: прво јер су се сељаци околни села жалили како им дивљач прави штету по имањима па су тражили одштету за то; друго, шти су ти исти сељаци храстове шуме користили за исхрану домаћих свиња (одведу их у шуму, направе неки обор и пусте, чак су се мешале са дивљим свињама) и утицали на генетику дивљих свиња, али и изловљавали срнећу и јеленску дивљач (криволов); треће, то је учињено из економских разлога; ловиште је тада било довољно велико да је чинило еколошку целину за себе (око 100км ограде). Ту се плански није дозвољавао излазак и улазак дивљачи осим оне која тамо живи. Ограђена је оградом са стубовима од дрвета са челичним жицама (дебљине око 0,5цм) на растојању од око 25цм до висине од око 2,5м. Дакле мања дивљач може да прође, али папкари не могу. Чак је на јавним путевима где се ограда није могла поставити (пут Моровић - Јамена) постављена решетка ширине око 2-3 метра јер преко ње папкари не могу да прођу.

Ово сам навео из прве руке јер сам са водом војне полиције учествовао, месец дана, у обезбеђењу радова у ловишту.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1156 on: December 18, 2015, 10:45:48 pm »

Pošto stvarno mislim da ovo izlazi van teme ako ima neki topik,Vi ga nađite ili otvorite,može i o ekologiji ili lovstvu,pa da tamo pišemo o tome.Vama sada najkraće mogu napisati da je otprilike pola toga taćno a pola netačno.Da li ste Vi imali takve informacije pa je to zbog toga neznam.Da budem jasniji ne mislim da je ovaj Vaš post plod Vašeg neznanja u tom netačnom djelu.

I da se vratim na temu u drugom pasusu predhodnika,što voli babe i žabe, je navedeno,da bi on problematiku na granici riješio tako što bi prosuo rafal iznad ili ispred izbjeglica,koji su imali običaj da isturaju žene i djecu, mislim da bi on to "trebao" patentirati.Možda bi to bilo mnogo "korisnije i humanije" od žice.

Poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1157 on: December 19, 2015, 06:48:32 am »

Vir:"Večernji list" Zagreb
http://www.vecernji.hr/
18.12.2015.

Europsko vijeće: 'Dublin' ćemo mijenjati, ali dotad ga primjenjujte

Milanović: Nadam se da nam EGOS neće trebati

Europsko vijeće zadužilo je Komisiju da “ubrzano predstavi reviziju Dublinskog sustava"

Postojeći eurospki propisi poznatiji kao Dublinski sustav moraju se primjenjivati, zaključilo je Europsko vijeće, tijelo sastavljeno od premijera i predsjednika 28 država EU, čime je, nakon Europske komisije, poslalo snažnu poruku suprotnu od prevladavajućeg stava u hrvatskoj Vladi da je Dublin mrtav, zbog čega hrvatske vlasti ne dijele s EU podatke o registriranim izbjeglicama i migrantima. Europsko vijeće zadužilo je Komisiju da "ubrzano predstavi reviziju Dublinskog sustava", ali i jasno zaključilo da "u međuvremenu postojeća pravila treba primjenjivati".
 
Dublin nije mrtav

Na pitanje tvrdi li i dalje da je Dublinski sustav mrtav, ako je u Europskom vijeću pristao na takve zaključke, premijer Zoran Milanović na odlasku sa summita u Bruxellesu poručio je: – Pa nije ako ga se mora mijenjati!

Komisija je, podsjetimo, prošli tjedan opomenula Hrvatsku jer je registrirala samo 575 izbjeglica i migranata. Kroz Hrvatsku je dosad prošlo njih oko pola milijuna. Među zaključcima summita EU sada je i poziv svim zemljama članicama EU da "osiguraju sustavnu i potpunu identifikaciju, registraciju i uzimanje otisaka pristiju", kao i da "poduzmu mjere" u slučajevima kad se migranti ne žele registrirati. Ne navodi se kakve točno mjere. Kad bi bio usvojen novi prijedlog Komisije o uspostavi Europske granične i obalne straže, europski graničari mogli bi, hipotetski, doći na hrvatsku granicu i, umjesto hrvatskih graničara, početi registrirati po europskim propisima. Summit EU danas je završio podrškom osnivanju EGOS-a, što premijeri i predsjednici žele da njihovi ministri unutarnjih poslova usvoje do srpnja, a premijer Milanović na ulasku na summit u četvrtak je rekao da je "rezerviran" prema tom prijedlogu, dok je danas na izlasku rekao da mu je ideja "zanimljiva".

– To je nešto što je u nastajanju, Hrvatska tu mora biti aktivno uključena, nadam se da nam nikad neće trebati, međutim ideja je vrijedna razmatranja – rekao je Milanović. Dodao je kako mu je ideja zanimljiva jer "ako imamo Schengen u kojem je potpuna sloboda kretanja, onda ima logike da u iznimnim situacijama na vanjsku granicu dođe u pomoć EGOS.

Protiv prijedloga

Unatoč pozitivnom zaključku summita, prijedlog je i dalje kontroverzan za neke zemlje poput Poljske i Mađarske jer oduzima dio suvereniteta nacionalnim vlastima i može dovesti do toga da EGOS preuzme kontrolu nad granicom i članica koje to ne žele.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1158 on: December 19, 2015, 12:32:55 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx
19.12.2015.

Steinmeier prijeti pravnim mjerama za provedbu izbjegličkih kvota
Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier izjavio je u intervjuu u subotu da će možda biti potrebne neke pravne mjere kako bi se proveo plan o raspodjeli izbjeglica među članicama EU-a.
Steinmeier je mislio na nekoliko zemalja srednje i istočne Europe, uključujući Poljsku, Mađarsku i Češku koje su se usprotivile obveznim izbjegličkim kvotama.
"Ne bude li drugog načina, to će se pitanje morati riješiti pravnim putem", rekao je Steinmeier za časopis Der Spiegel.
Steinmeier je aludirao na mogućnost da to pitanje riješi Europska komisija ili Europski sud pravde, navodi časopis.
Članice EU-a dogovorile su se u rujnu o raspodjeli 160.000 izbjeglica iz Grčke i Italije koje su pobjegle pred ratovima i siromaštvom na Bliskom istoku, u Africi i Aziji.

(H)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1159 on: December 20, 2015, 07:03:04 am »

Protesti na granici SLO-HR. Slovenci i Hrvati protestirali i zahtjevali uklanjanje ograde sa granice. Na jednom od transparenata je pisalo "Žica je moralna greška naše države" (misli se na Sloveniju)....

Vir: "Delo" Ljubljana
http://www.delo.si/
19.12.2015.

Protest na meji: »Žica je moralna napaka naše države«

Na mejnem prehodu Brezovica pri Gradinu so se ob žici zbrali Slovenci in Hrvati, ki nasprotujejo ločevanje Istre.  

Koper – Na shodu »Proti žici, za humano Evropo« se je sicer dopoldan zbralo več Hrvatov kot Slovencev, njihovo sporočilo slovenski vladi je bila zahteva po odstranitvi nevarne žice, poroča Slovenska tiskovna agencija.

»Postavljanje žice je napaka, ki straši naše ljudi, a nič ne naredi, da bi kogarkoli ustavila. Če so ljudje prepotovali tisoče in tisoče kilometrov, jih taka žička ne bo zaustavila,« je v imenu organizatorjev na slovenski strani povedal Luka Juri.

Žica straši ljudi, ki tu živijo, in za zdaj ubija le divjad, so opozarjali udeleženci današnjega shoda. Bistveno več jih je bilo sicer na hrvaški strani, od tam pa so se slišali tudi vzkliki: »Cerar, umakni svojo žico!«

Zbranim so spregovorili udeleženci z obeh strani meje, ki so si bili enotni, da nevarne žice na državni meji ne rabimo.

»Žica je moralna napaka naše države. Leta 1942 je bilo zadnjič, ko se je postavljalo žico v takšnih dimenzijah okoli Ljubljane. Ne moremo dovoliti, da naša vlada leta 2015 dela isto kot fašistični okupatorji,« je še dejal Juri.

Današnji shod je po besedah Jurija ena od oblik pritiska, da slovenska vlada najde pametnejše in učinkovitejše rešitve za nadzor meje, kot pa je postavljanje takšne rezilne žice.

Odbojka, ki so jo zaigrali udeleženci shoda preko državne meje, ima simbolni pomen, saj pomeni spoštovanje ljudi, ki so na drugi strani meje, je pred začetkom igre povedal eden izmed udeležencev shoda. »Žica se nikoli ni postavljala na strani svobodnih držav, ampak so jo postavljale tiste države, ki niso želele, da bi ljudje bežali iz njih. Teoretično torej nekaj nasprotnega od tega, kar nam govorijo. Sedaj pa ne vemo, na kateri strani smo, na svobodni ali na okupirani,« je povedal.

Udeleženci se bodo popoldne srečali na še enem shodu, ki ga ob 14. uri pripravljajo ob mednarodnem mejnem prehodu Dragonja.
________________________________________________________________________________________________________________

Policija Slovenije privela aktivista iz Pule, koji je navodno rezao postavljenu ogradu-žicu. (na HTV je prikazan trenutak rezanja žice)

Vir: "Primorske novice"
http://www.primorske.si/Naslovnica
19.12.2015.

Protest se je končal s pridržanjem hrvaškega aktivista

Današnji protest proti žici se je na Dragonji končal s pridržanjem enega od aktivistov. Policisti Policijske uprave Koper so na zaslišanje odpeljali aktivista iz Pulja, ki ga sumijo, da je rezal oziroma odstranjeval žico.



* Delo_Foto-20151219131927-11746800.jpg (851.15 KB, 1024x768 - viewed 79 times.)

* Delo_Foto-20151219132610-29971800.jpg (868.98 KB, 1024x768 - viewed 81 times.)

* F296PROTEST_DRAGONJA37T.jpg (61.04 KB, 620x413 - viewed 74 times.)
« Last Edit: December 20, 2015, 07:33:21 am by duje » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1160 on: December 20, 2015, 09:29:07 pm »

Pošto stvarno mislim da ovo izlazi van teme ako ima neki topik,Vi ga nađite ili otvorite,može i o ekologiji ili lovstvu,pa da tamo pišemo o tome.Vama sada najkraće mogu napisati da je otprilike pola toga taćno a pola netačno.Da li ste Vi imali takve informacije pa je to zbog toga neznam.Da budem jasniji ne mislim da je ovaj Vaš post plod Vašeg neznanja u tom netačnom djelu.

I da se vratim na temu u drugom pasusu predhodnika,što voli babe i žabe, je navedeno,da bi on problematiku na granici riješio tako što bi prosuo rafal iznad ili ispred izbjeglica,koji su imali običaj da isturaju žene i djecu, mislim da bi on to "trebao" patentirati.Možda bi to bilo mnogo "korisnije i humanije" od žice.

Poz.

карло, ја сам био на стажирању у базаљону за обуку граничара и гранична служба ми је позната, мада се с одласком војске много тога променило. углавном, пуцање на илегалне прелазнике није никакав новитет, па према томе никакав "патент" није потребан. зна се редослед радње, како на стражи тако и на граници. после тог рафала не верујем да би се усусдили да крену даље, а и да крену - пуцај у месо. тешко да би било више од једног таквог случаја. сваком се носи глава на раменима, а врло су добро информисани где и како могу да прођу.

на ауто путу пролази нису за падавине. за то се постављају цеви великог пречника. ово су као надвожњаци, и то су са обе стране пута узвисине, тако да би се вода ту задржавала. јасно се виде трагови кретања, сад да ли од лисица или нечег другог, нисам никад видо шта ту пролази.

око моровића џумба је лепо објаснио. то је ограђено ловиште и за таква газдинства важе другачија правила. ту се дивљач пажљиво одгаја, селектује, форсирају се трофејна грла и све то поприлично скупо наплаћује. зато мора ида се штити, па се и поставља таква ограда да крупна довљач не може да је пробија (мада дивља свиња зна да разбуца то поприлично кад је потерана). а око пестицида могу да пишу шта хоће, сваког дана сам у контакту са сељацима и знам одлично шта се и како ради. уосталом, зашто приликом сваког прскања тај који прска носи абх одело и маску?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1161 on: December 20, 2015, 10:38:34 pm »

Molim Vas da se ne ljutite ali pogledajte moj prvi pasus koji ste ponovili.@dzumbi sam to naveo,ne vidim vezu između ekologije i lovstva sa sadašnjom "izbjegličkom" krizom.Tema je možda i interesantna ali u nekom prikladnom topiku.

Pošto sam se javio da Vam napiše ukratko i poneki odgovor,ali bih želio da se to izbriše,jer stvarno mislim da to ne pripada ovdje.
O prolazima,ja znam da je ovdje,gdje ja živim,bilo problema na nekim putevima ali ne zbog divljači,nego ljudi,jer su vlasnici zemljišta morali da idu kilometrima daleko,na izgrađene nadvožnjake,pa i peške,inače je morao ili preći preko žice,jer je zabranjeno,a ne vjerujem da ne bi iskoristili prolaze,ako su tako veliki,kao što pišete.Neznam kako je to kod Vas izvedeno,pa ne bih diskutovao.
Što se tiče posta u vezi lovišta u Moroviću,mislim da tu znam mnogo toga.Pa evo samo neki:Žica nije napravljena zbog toga što je to "ekonomska" kategorija,jer je to bilo vojno lovište(za lov generala pa i maršala te možda diplomata).Što je kasnije zbog ekonomske situacije i dr. to ipak korišteno i da se ponešta zaradi,to je priča za sebe.Moglo bi se ovdje dodati,da žica nije išla granicom šume,nego negdje i kilometrima daleko,te je ostalo dosta divljači i izvan.Dakle,ni taj razlog zaštite polj.zemljišta nije ispravan,jer su seljaci i dalje imali problema sa zaštitom useva,naplatom štete,lično čuvanje noćima, itd.
Sama žica barem koliko ja znam,dok sam se mogao kretati,je bila dole veoma gusto postavljena(možda i na 5cm) a prema gore rjeđe.Znači nije se moglo kretati kroz nju ni sitnija divljač od papkara.
I na kraju meni je više zasmetao "link" koji je bio  tendenciozan i imao za svrhu da "opanjkava" Mađarsku,a sjetite se kako je to bilo i kod nas,kod onih problema "dovođenja" "izbjeglica" u red,gdje su upotrebljeni valjda suzavac,pa je neki pao na našu teritoriju,koji je skoro bio povod za rat,napad na neke naše novinare itd.a zar Vam nije čudno da su novinari TV tamo a naše policije da ih kontroliše "izbjeglice"ni za lijek i ako je naša teritorija i sa nje je išao napad "izbjeglica".Da skratim,vidite da se radi  o sasvim drugačijim uslovima i vremenu,a ne kad ste Vi bili graničar.Na granici to sada radi policija,koja je isto mogla pucati,da je to smjela i da su smatrali da je to efikasno.

Na kraju još jednom molio bih da se ovaj post izbriše,jer je ovo meni daleko više miješanje žaba i baba i sa moje strane,nego ono što je lovište a što "ekonomsko lovište".

Poz.
« Last Edit: December 20, 2015, 10:48:03 pm by Karlo » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1162 on: December 21, 2015, 12:24:33 am »

заштита границе ради се на много начина. пуцњава је последњи, али понекад је ефикаснија од свих осталих, нарочито у случају овако масовног кршења режима преласка. са мало уложеног постигне се много. нисам имао против употребе силе над "избеглицама", јер се исти поступци примењују у случају таквих дивљања и над нашим грађанима. такође сматрам да је то што је пао сузавац са ове или оне стране инцидент, али ено турци русима оборише авион па није почео рат. то само политичари дувају у исту тикву да би измузли неке паре од еу.

што се тиче самог линка, ако се вратимо уназад, видећемо да сам ја међу првима подржао орбанову идеју заштите државе, и то подржавам и данас. али исто тако кажем да је ова жица направила велику сметњу живом свету и то управо доказују слике. шта су "новинари" хтели са њим мене не занима, знам шта сам хтео да кажем. и зато тврдим да итекако има везе са екологијом, па ако хоћете и са ловством, мада је то сада споредна категорија. а у моровићу лови се и зец, и зато је доле ограда густа.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1163 on: December 21, 2015, 06:37:25 am »

Napomena: Bez obzira šta ko misli o žici - ogradi, "država" će morat počet kažnjavat takve postupke, inaće će ispast "neozbiljna".

Rezanje žice - juće uz Kupu
http://www.delo.si/
Foto: Leon Vidic/Delo


* Delo_Foto-20151220150945-64925700.jpg (1244.87 KB, 1024x683 - viewed 93 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1164 on: December 21, 2015, 10:00:25 am »

I ako ne bih trebao ovdje pisati,jer se slžem sa komentarom gore,da dodam.Kad vidim da čovjek ovako iskezi zube,da se vide,mene to asocira na WC ili te sanitarne prostoije,gdje se izbacuje prljavština.Ovdje je to vjerovatno učinjeno zbog fotke i pokazuje "spontanost",ali svejedno,mene asocira baš to što sam naveo.Izveštačenost i želja da se pokaže "čistoća",kao WC.

Poz.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1165 on: December 21, 2015, 10:17:16 am »

Pre bih rekao da se ovaj "humanista " napregao, jer prvi put u životu drži u rukama klešta za armaturu.Fali mu tehnika  Grin
Pa zamislite vi da u jednoj demokratskoj Americi neko ovako seče žicu na granici sa Meksikom, šta bi bilo ? Ali će zato svi belosvetski borci za ljudska prava a prvo američki, skočiti u zaštitu ovog prestupnika.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1166 on: December 22, 2015, 08:32:32 am »

Evo što mislim da je bitno od jutros napisati u vezi ove teme.Nikako ne mislim da sam 100% u pravu pa evo i kako rasuđujem.
Evropa jeste na nacionalnim osnovama,ali je to stvarnost o kojoj se mora voditi računa.Sa tog globalističkog stava("američko-kapitalističkog") je to manje bitno.I to bi moglo da stoji,kad bi cjeli svijet po svim parametrima bio donekle ujednačen a ne različit.Čak bih rekao drastično različit.Pošto se ovo ne može detaljnije opisati u postu na forumu,da to uprostim sa velikom mogućnošću da budem krivo shvaćen.Ovdje se radi o ljudima sa "utisnutim" razlikama(vjerske i civilizacijske itd.),koje postoje  i ne mogu se prevazići "nezrelim" potezima u svrhu "profita",bez uništenja velikog broja ljudi, pa možda i cijele vrste(ljudske).Možda će to nekad biti i moguće ali tek kad se razlike "ujednače" pa je ipak pametnije sačekati.
Još prostije:može se biti i tolerantan,human itd.ali ako onaj drugi nije u mogućnosti da to shvati,sve je to "đaba krečio",jer će te taj koji to ne može da shvati ubiti,uništiti itd.
Pošto ovo donekle ima  u ovom članku dole(a mogao sam izabrati i niz drugih, na pr.nasilno prihvatanje podjele izbjeglica,intervencija EU u Poljskoj itd.).

Sijarto: Austrija meša solidarnost za izbeglice i glupost
Tanjug | 21. 12. 2015 - 09:13h | Foto: RAS Srbija

Mađarske vlasti optužile su danas zvanični Beč da meša "solidarnost i glupost" nakon što je Austrija saopštila da bi one zemlje koje ne prihvate svoj deo izbeglica u skladu sa kvotama Evropske unije trebalo da se suoče sa kaznama.

- Kancelar Austrije ne vidi razliku između solidarnosti i gluposti - izjavio je šef mađarske diplomatije Peter Sijarto.

- Solidarnost znači pomoći ljudima koji su u nevolji tamo gde žive i pomoći im da se vrate kući kada se konflikt okonča. Sa druge strane, glupost je ostaviti stotine hiljada ljudi, ili čak milione, u Evropi bez kontrole, kad svi, i Evropljani i izbeglice, vide da ovde nikad neće dobiti ono čemu su se nadali - rekao je Sijarto za mađarsku agenciju MTI.

Nemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer je takodje zapretio zakonskim posledicama onim članicama EU koje odbiju da prihvate izbeglice u skladu sa kvotama, pri čemu je posebno pomenuo Mađarsku i Slovačku.

Sijarto je optužio evropske političare da se služe "ucenom da bi doveli više izbeglica u Evropu, a zatim ih raspodelili pomoću sistema obaveznih kvota".

U skladu sa planom za raspoređivanje 160.000 izbeglica i migranata u EU, Slovačka i Mađarska bi trebalo da prime po oko 2.300 ljudi.

Da dodam ova zadnja rječenica o broju izbjeglica je sigurno "tendenciozna" i netačna, jer vjerujem da svatko zna,da je samo kroz Srbiju prošlo oko 600.000,i da  ona služi samo da minimizira Mađarski stav,jer što se oni bune kad trebaju primiti samo tako beznačajan broj.
« Last Edit: December 22, 2015, 08:44:30 am by Karlo » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1167 on: December 22, 2015, 09:38:27 am »

Da dodam kao činjenicu,uz ovu zadnju rječenicu,i dalje prolazi oko 4000 "izbjeglica" dnevno,Njemačka i zemlje koje su ih "prizivale" a u koje su oni htjeli ići,očito ih ne žele.Vidljivo je iz niz izjava i postupaka("izbjeglice ne mogu birati gdje će biti smještene",donošenje "odluka" na nivou EU o "raspoređivanju",prisila zemalja da to prihvate itd.).Kako se može uzeti kao istina da je to broj koje trebaju prihvatiti tako marginalan,nego samo kao obmana za početak a posle će mo "uvaljivati" koliko hoćemo,jer niti je broj za raspoređivanje istinit,niti se radi o konačnom broju(prekinut priliv).Koliko znam iz izjava i Mađarskih a i drugih izvora, u dobrom dijelu zemalja taj broj (primljenih u zemlje)je već premašen, pa je ovo čista manipulacija.

Poz.
« Last Edit: December 22, 2015, 09:43:29 am by Karlo » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1168 on: December 23, 2015, 07:16:50 am »

" Za aktivista" iz Pule podignuta kaznena prijava radi "oštečenja tuđe stvari" - kidanje bodljikae žice ( za šta može biti kažnjen: novčanom kaznom ili (ako ne plati) kaznom zatvora do dvije godine) , dok je slovenski građanin kažnjen novčanom kaznom od 590 Eura, radi "remečenja javnog reda i mira"....

"Aktivist": vidi se na slici, onaj sa očalama na vrh glave prilikom odvođenja na saslušanje u policijsku postaju.

Vir: "Primorske novice" SLO
http://www.primorske.si/Naslovnica
23.12.2015.

Prve kazni ob bodeči žici

Shod proti bodeči žici v Dragonji se je minulo soboto končal ne samo s pridržanjem in kazensko ovadbo zoper aktivista iz Pulja, pač pa je položnico zaradi kršenja javnega reda in miru dobil tudi slovenski državljan.

ISTRA  Ko so policisti aktivista iz Pulja peljali na zaslišanje v prostore obmejne policije na Dragonji, jim je sledilo tudi nekaj protestnikov, eden od njih pa je povedal, da je zastopnik Puljčana. Iz Dragonje so nato oba odpeljali na zaslišanje v prostore Policijske postaje Piran, od koder so ju po šestih urah izpustili. Na Policijski upravi Koper so nam povedali, da so Hrvata kazensko ovadili zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja poškodovanje tuje stvari. Grozi mu denarna kazen ali zapor do dveh let. Slovenca so po predhodnem posvetu z državno tožilko kaznovali zaradi kršitev javnega reda in miru, neuradno smo izvedeli, da mora plačati 590 evrov kazni.

Iz Policijske uprave so še pojasnili, da so policisti opazili, da se udeleženci shoda vračajo do bodeče žice in jo “nameravajo prerezati in odstraniti”. Na opozorila organizatorja shoda se skupina ljudi ni odzvala in je pot nadaljevala. “Policisti so nato odšli mimo množice do postavljenih tehničnih ovir, pri čemer so ugotovili, da je na posameznih delih ta prerezana oziroma poškodovana. Pri nadaljnjem pregledu so opazili neznanega moškega, kasneje so ugotovili, da gre za državljana Hrvaške, ki je čepel ob tehnični oviri in jo s kleščami ščipal. Takoj, ko je opazil policiste, je klešče pospravil v žep hlač in želel zapustiti kraj,” je še sporočila predstavnica koprske policijske uprave za odnose z javnostmi.

ALENKA PENJAK


* F296PROTEST_DRAGONJA36T-1.jpg (77.73 KB, 620x413 - viewed 91 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1169 on: December 25, 2015, 07:05:10 am »

Vir:"Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx
24.12.2015.

Slovenski premijer Miro Cerar ponovno je u razgovoru za Slovenski radio u četvrtak branio odluku svoje vlade o postavljanju žičane ograde prema Hrvatskoj, rekavši da se to čini zbog još uvijek prevelikog priljeva izbjeglica balkanskom rutom, premalo hrvatske kooperativnosti da se dnevni priljevi smanje, ali i zbog opasnosti novog, daleko većeg vala migranata do kojega može doći u proljeće iduće godine.

"Još uvijek nam dnevno dolazi 3 do 5 tisuća izbjeglica, a to su ogromne brojke. No, na granici Europe čekaju još milijuni novih koji žele u Europu, to nije nikakav blef nego realna procjena", kazao je Cerar u razgovoru za nacionalni radio servis, pri čemu se pozvao na neke ocjene obavještajnih službi, ali i svoj razgovor s turskim predsjednikom vlade s kojim se susreo u Bruxellesu pred nedavni summit Europske unije na kojemu se razgovaralo i o izbjegličkoj krizi.

Prema Cerarovim bi riječima na proljeće prema srednjoj Europi balkanskom rutom mogli krenuti milijuni izbjeglica iz kampova u Turskoj. Ne radi se samo o izbjeglicama iz ratom zahvaćenih područja poput Sirije, Afganistana i Iraka, nego i iz Afrike od kuda dolaze ekonomski migranti, a ne izbjeglice, upozorava je Cerar.

U turskim je izbjegličkim centrima sve više ljudi iz sjeverne Afrike, osobito iz Maroka i Alžira, a golem broj Afrikanaca želi doći u Europu, bježeći ne samo od diktatorskih režima nego i od gladi i siromaštva što ih izazivaju klimatske promjene, naveo je Cerar, dodavši da se radi o sasvim novom tipu migranata u odnosu na one koji dolaze sada.

Zato su tehničke prepreke i žičana ograda prema Hrvatskoj i dalje potrebni, sve dok se ta opasnost ne otkloni, rekao je Cerar, dodavši da treba vidjeti kako će funkcionirati dogovori između Europske unije i Turske o smanjivanju izbjegličkog pritiska boljom kontrolom vanjske granice EU-a.

Ako Europska unija ne zaustavi takav veliki val, Hrvatska bi takve migrante preko slovenske granice opet mogla slati nekontrolirano, disperzirano i bez dogovora s Ljubljanom, pa bi u Sloveniji mogle ostati desetine tisuća izbjeglica, što bi izazvalo humanitarnu katastrofu, iznio je svoju bojazan slovenski premijer.

Prema njegovim je tvrdnjama Hrvatska to već činila u prvom izbjegličkom valu. "Migranti su išli preko njiva i polja, ulazili u seoska dvorišta i svašta se moglo dogoditi da tamo nije bilo naše policije", kazao je Cerar.

Takva bi se praksa Hrvatske, rekao je Cerar, mogla ponoviti, a rizik da Hrvatska desetke tisuće izbjeglica šalje preko granice nije otklonjen jer ona u izbjegličkoj krizi ne surađuje sa Slovenijom u dovoljnoj mjeri kako bi se izbjeglički val prema središtu EU-a smanjio i prestao.

Reagirajući na tvrdnje lokalnih zajednica u Istri i slovenskom primorju da ograda tamo nije potrebna jer tamo migranti do sada nisu dolazili, Cerar je rekao da oni ne raspolažu svim informacijama poput njega i da postoje ocjene kako bi Hrvatska mogla veliki broj migranata usmjeravati u Sloveniju i Italiju kopnom i morem preko Dalmacije i Istre.

Ako bi Hrvatska ponovila praksu da šalje izbjeglice mimo pristanka Slovenije, onda bi se u takvom scenariju moglo dogoditi da na slovensku obalu u roku od tjedan dana stigne skoro sto tisuća izbjeglica, rekao je Cerar, dodavši kako se radi o realnim ocjenama, te da zato još nije došlo vrijeme da se žičana ograda ukloni iako on želi da do toga dođe što prije.


(H)
Logged
Pages:  1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... 395   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 21 queries.