PALUBA
May 21, 2024, 04:32:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... 395   Go Down
  Print  
Author Topic: Imigrantska kriza  (Read 919751 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1545 on: March 09, 2016, 12:41:49 pm »

Karlo: Ako je u u niz članaka išlo da je Mađarska uložila veto,kao sad imamod da je dogovor postignut.Ovdje bih dodao,ili Mađarska nije uložila veto ili je sporazum laž.

Koliko sam ja razumio jućerašnje vjesti na TV SLO, Mađarska je uložila veto na raspodjelu kvota (to je onih 160.000 migranata) koji su u Italiji.....)

I ovdje gore u Re 1537 piše:

Mađarski premijer Viktor Orban odbacio je plan EU o raseljavanju migranata u zemlje Evrope iz Turske, rekao je danas portparol mađarske Vlade Zoltan Kovač.

"Mađarski premijer je uložio veto na taj plan koji predviđa raseljavanje migranata i tražilaca azila direktno iz Turske u Evropu", rekao je Kovač Rojtersu.

Po meni je to mnogo šire,odnosno na cio plan,gdje Turska traži da za svakog nesirijskog migranta koji joj se vrati,isporuči Evropi jednog Sirijskog.

Poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1546 on: March 09, 2016, 12:46:04 pm »

Ponekad karikature govore puno..


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 176186_600.jpg (78.78 KB, 600x433 - viewed 43 times.)

* 176423_600.jpg (86.37 KB, 600x393 - viewed 39 times.)

* 176358_600.jpg (62.53 KB, 600x327 - viewed 31 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1547 on: March 09, 2016, 12:47:09 pm »

Ima li kakvih vesti koje ovako nešto potvrđuju....Rašilo se kod pro-turskih simpatizera

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 12734289_1073490056047219_1228827151211103696_n.jpg (35.09 KB, 480x472 - viewed 52 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #1548 on: March 09, 2016, 08:41:07 pm »

Да нећеш да то код њих демантујеш? Они верују у оно што желе. Истина неће помоћи. Не пратим то, али чисто сумњам да је ово тачно.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1549 on: March 09, 2016, 10:33:16 pm »

Veruje se da je državni udar u Turskoj izvestan, a vlast u Ankari je preuzimanje kontrole nad listom Zaman objasnila upravo takvom opasnošću.

Piše: Siniša Ljepojević


Lideri Evropske unije, suočeni sa dubokom i višeslojnom krizom i nesposobnošću da pronađu održiva rešenja, sve više se upliću u spiralu ponora te evropske integracije.Najnoviji, do sada verovatno najneprijatniji primer je nagoveštaj dogovora sa Turskom o izbeglicama iz ratom opustošenih zemalja.
Nije izvesno šta će na kraju i biti od tog dogovora, ali sam njegov nagoveštaj otkriva da se EU sa Turskom upustila u zakonom zabranjenu trgovinu ljudima.Verovatno niko u Evropi nikada nije ni slutio da će EU, koja je celom svetu delila i još uvek deli lekcije o humanosti i poštovanju prava, dospeti do toga da i sama postane trgovac ljudima i njihovom nesrećom.

Prema nacrtu dogovora, EU će direktno iz Turske preuzimati izbeglice po sledećem principu: kada jednog ilegalnog migranta vrate iz Grčke i Turska ga prihvati, onda će jedan koji je već u Turskoj putovati za Evropu.Ali ne bilo koji nego samo onaj ko je iz Sirije, a o tome ko je iz te zemlje a ko nije, odlučivaće Turska. I tako praktično u nedogled, a za tu uslugu Turska će u naredne dve godine od EU dobiti šest milijardi evra.To takođe znači da će u EU doći stotine hiljada novih izbeglica, barem do decembra 2018, kada bi dogovor trebalo da prestane da važi. Deluje kao „skrivena kamera“, ali to su punih 12 sati u Briselu dogovarali lideri EU sa predsednikom vlade Turske.

To je čista trgovina ljudima i to za velike pare poreskih obveznika EU. Uz to, time se uopšte ne zaustavlja priliv izbeglica, one će i dalje dolaziti, ali navodno sada legalno, i ko će tu čast da dobije, odlučuje Turska.To je prljav posao, a lideri EU su poručili javnosti da je napravljen „iskorak u dobrom pravcu“ i da je „okončana izbeglička kriza“.Ali, to nije sve. Turska je, da bi tu trgovinu ljudima prihvatila, tražila ne samo više novca nego i da se ubrza njen prijem u EU i da se do juna ukinu vize za njene građane. I to je navodno prihvaćeno, jer je deo „izbegličkog paketa“. Turska je praktično ucenila EU i evropski lideri su upali u tu zamku i prihvatili ucenu.

Ugovor o izbeglicama je kriminalan

Sada navodno eksperti – briselski ljudi bez lica – rade na detaljima dogovora, a lideri će se ponovo sastati 17. i 18. marta da odluče šta će i kako će.Potom sledi izjašnjavanje vlasti država članica, a za sada je, kako tvrdi Budimpešta, mađarski premijer Viktor Orban stavio veto na dogovor.To u Briselu nije saopšteno. A nemački kancelar Angela Merkel je prihvatila ideju dogovora, ali tvrdi da o prijemu Turske u EU „nema govora“, o tome se neće razgovarati.

Problem je i ukidanje viza za građane Turske. Predsednik Francuske Fransoa Oland je rekao da za to postoje 72 uslova, koje Ankara mora da ispuni. Do juna? Malo verovatno.

Uz to, Šengenska pravila – znači jedinsteni principi viza i kretanja – praktično više ne važe jer je osam od 26 članica tog sistema već suspendovalo Šengen i uvelo nacionalnu kontrolu granica. Drugim rečima, sudbina dogovora je krajnje neizvesna i nije jasno šta će na kraju biti.Neizvesnost, pored političke, dodatno osnažuje i pravna sudbina dogovora. Prema već iznesenim analizama Ujedinjenih nacija i organizacija za zaštitu ljudskih prava, dogovor sa Turskom je protivzakonit.

On je u sukobu ne samo sa međunarodnim konvencijama nego i sa pravom same EU. Zabranjena je diskriminacija, što je u ovom slučaju flagrantna, jer izdvaja samo Sirijce.Drugi nemaju takva prava, a nije dozvoljeno ni grupno proterivanje onih koji traže azil, što predviđa dogovor sa Turskom, a reč je o proterivanju iz Grčke. Sve je to po zakonima EU zabranjeno a lideri Unije „ponosno“ saopštavaju da su napravili iskorak.Nije izvesno ni da li će biti šest milijardi evra, koliko je tražila Turska. Prošlog oktobra je, prema sličnom dogovoru, Turskoj obećano tri milijarde, ali do sada ni jedan evro nije uplaćen.

Poseban problem je, što je takođe pravno pitanje, na koji način će Turska odlučivati ko će biti prebačen u Evropu, a ko neće. Koji su to mehanizmi u turskoj državnoj infrastrukturi kojima EU treba da veruje i da se na njih osloni.Poznat je stepen korupcije i javna je činjenica da se sirijski pasoš može kupiti na nekoliko mesta u Turskoj.


Preti li vojska Edroganu?

Sve izgleda neverovatno i, kako je rekao jedan engleski komentator, „grozno“. Ali malo je verovatno da su svi ti akteri – od turskih do evropskih – blesavi i ludi. Ili, barem nisu svi.Na trenutak se može pomisliti da se Turska malo preigrala, a da evropski lideri nemaju izbora. I ta pomisao takođe ne pije vode.Turska jeste u nezavidnoj situaciji, uplela se u regionalnu igru, za koju ipak nema dovoljno kapaciteta, a na domaćoj sceni se problemi samo gomilaju, od političkih do ekonomskih.

Lideri EU veoma dobro znaju s kim imaju posla i svesni su, naravno, šta čine ovim dogovorom, bez obzira na nesposobnost i paniku u kojoj se nalaze već izvesno vreme.Nameće se ustvari pitanje ko je stvarni autor dogovora i pod čijim je to tako jakim pritiskom EU pristala na te ponižavajuće uslove.Opšti je utisak da se Turska već izvesno vreme, najblaže rečeno, nerazumno ponaša, i da je time sama sebi stvorila ogromne probleme, a u problemima ljudima može svašta pasti na pamet.

Ali, uprkos tome, vlast u Ankari ipak nije potpuno izgubila pamet i sigurno je da ne bi na takav način ucenjivala EU da nema nečiju podršku i čak instrukcije.Uprkos svom ogromnom potencijalu i prirodnoj važnosti, Turska je još uvek država klijent. Vrlo je verovatno da ta ista sila vrši pritisak i na lidere EU, koji nemaju snage da joj se odupru, kao ni mnogo puta do sada u raznim drugim slučajevima, i da se prihvatanjem načelnih dogovora samo pokušava kupiti vreme.

I kod te velike sile i kod domaće javnosti. Opšte je uverenje i u EU i u celoj Evropi da je takozvana migrantska kriza američki projekat, čiji je realizator Turska. Da, reč je o Americi.

Ali u ovom slučaju sramnog dogovora EU i Turske možda i Amerika kroz svoj pritisak takođe kupuje vreme.Jer unutrašnja situacija u Turskoj se veoma brzo komplikuje, pre svega ekonomska i politička, pa bi u toj zemlji mogle da se dese neke (ne)očekivane promene.Treba podsetiti da Turska ima istoriju državnih vojnih udara, a trenutno je teško videti na koji način bi ta zemlja mogla da izađe iz začaranog kruga u koji se uplela izuzev takvog jednog drastičnog poteza.

Često se sada govori kako je predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan minulih godina „desetkovao“ vojsku, uhapsio oko stotinu generala i pukovnika, pa vojska nema više nekadašnju snagu.Hapsio jeste, ali izgleda da vojsku još nije slomio. Nedavno je jedan zapadni diplomata primetio da, kada razgovara sa turskim diplomatama, pa onda sa visokim vojnim oficirima, ima utisak da te dve grupe dolaze iz dve različite zemlje.

Toliko se njihovi stavovi razlikuju. Mnogi hroničari veruju da je državni udar čak vrlo verovatan, a vlast u Ankari je preuzimanje kontrole nad čitanim listom Zaman objasnila sprečavanjem državnog udara. Ironija je da bi takav razvoj odgovarao i Americi i EU.

A onda, što kažu Arapi, „drugi dan, druga nafaka“.

(standard.rs)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #1550 on: March 09, 2016, 11:08:59 pm »

Узмимо варијанту да се и деси државни удар у Турској. И...? Шта ће се у бити променити. Однос према Курдима...? Неће. Однос према Сирији, односно Асаду...? Неће, Однос према ЕУ...? неће. Да неће та потенцијална војна власт можда да задрже постојеће и приме натраг све мигранте који су отишли у Европу а тамо су непожељни? Неће.

Турска војска је национално самосвесна и индоктринирана у том смислу (Турска изнад свега). Турски генерали су жестоки националисти. По свим кључним питањима се битно не разликују од садашње власти. Разликују се у методама и у присутности ислама у државној управи, школама и јавности уопште. То не значи да турски генерали нису муслимани и да неће држати страну исламским државама, али су апсолутно против да ислам одређује и води политику. Вероватно би покушали да изгладе односе са Русијом и постигну неки компромис у Сирији, али не по цену да турска мањина (Туркмени) буду протерани или понижени. Тражиће да Асад оде, макар из принципа. Наставиће рат са Курдима, чак га можда заоштрити. Вероватно би прекинули тајне операције подршке ИСИЛ-у и покушали да спрече (мада је то сада врло тешко) илегалне везе ИСИЛ-а са криминалцима и "бизнисменима" у Турској.  Тешко да они могу помоћи да привреда у Турској крене, тако да се може десити да се економска ситуација и погорша. И  биће апсолутно одани САД. Све што ови буду тражили, јавно и тајно спровешће. Е, управо од тога (утицаја САД) много зависи како би се ситуација развијала наком могућег војног пуча.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1551 on: March 10, 2016, 07:58:07 am »

Što od jutros napisati ukratko a da bude i aktuelno u vezi analize same teme.Normalno da se ostane i razumljiv.Hvala @longtripu za post sa gornjom analzom.
Sigurno da i ona ne uključuje sve i ipak je pomalo i subjektivna.
Ne moram biti u pravu ali bih izdvojio da iza svega stoje SAD.Počev od toga da one i dalje naturaju taj "humanitarni" aspekt dok za njih on ne važi jer ne uzimaju izbjeglice sebi.Drugo vidimo da sada NATO ipak ima "mogućnost" da djeluje  i ako im to nije u opisu "posla".Kako i da li će vidjet će mo.Treće,vidimo da je i ovaj dogovor (važeći ili ne)ustvari nastavak punjenja Evrope s tim da se "poništava" i otpor na putu "izbjeglica" i prepreke u vidu žice i policije i vojske,jer će te sada imati i zvanične dokumente Turske.Trebalo bi ovdje još toga napisati ali se u jednom postu ne može.
Da napišem ukratko svoje mišljenje u vezi @dzumbinog posta.Izgleda da je sve tačno ako se ne ulazi dublje.Mislim da sve ide po planu gornje navedenih.Zašto bi bio u Turskoj prevrat sada a ne kasnije,kad se Evropa napuni?Zašto se ne bi sačekalo da se napravi "opoziciona"zona u Siriji za prolaz gasovoda i opozicija sirijskoj vlasti itd...?
Ukratko,sve jo to u skladu sa navedenim intencijama.Međutim,ništa nije savršeno,kad su u pitanju ljudi.Ipak mislim,da se očekuje nešto izvan "plana" sa vojnim pučem ali mislim da je to naivno za sada.
I uvezi da sve ostaje isto i sa pučem i bez.Ne bih rekao da je tako.U vezi izbjeglica:ne vjerujem da bi ljudi bježali preko Turske ako su u njoj nemiri.Ne bi imali podršku vlasti jer kod vojne hunte vladaju strožiji zakoni i nema slobodnog kretanja po zemlji a u samoj zemlji je nesigurno jer sigurno postoje snage koje bi se suprotstavljale hunti i stvarale nesigurnost.Prostije i jasnije,nema švrljanja po zemlji kad je na vlasti vojna hunta.Da ne dužim,ne vjerujem da će doći do vojnog udara za sada a on bi ako bi bio slučajno i bio ipak izazvao drastično smanjanje "izbjeglica" a vjerovatno ne bi niti važio dogovor o viznom režimu.Dakle ne vjerujem u tu verziju,jer se ne slaže sa "planom",ali ako bi se kojim slučajem desilo sada,to bi sigurno izmjenilo "izbjegličku" krizu u Evropi,no to je po meni samo hipotetički.

Poz.
« Last Edit: March 10, 2016, 08:05:12 am by Karlo » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1552 on: March 10, 2016, 08:48:28 am »

I evo što je realnost i koliko je ona komplicirana za čovjeka.Čovjek se i razlikuje od drugih živih bića po tome što može naći rješenje uključujući pri tom i svoje greške i neznanje.Pogledajte fotku ispod.Nema li ona mala više prava na život od svih nas.Ona nezna ni za trgovinu ljudima,niti za te svjetske manipulacije Rotšildovih itd..Zar se ne može za nju naći rješenje tamo gdje je i rođena jer ona nezna niti za Njemačku i Evropu,a pogotovu za manipulacije Turske,SAD i dr.da je za nju rješenje da se maltretira na tom putu u nepoznato.
Sami članak mislim da je realan no da ne pišem više evo:

U Srbiji ZAROBLJENO 2.000 migranata: "Ne želim da ostanem ovde!"
Marko R. Petrović , Dobrivoje Katanić , | 10. 03. 2016 - 07:00h izmena vesti 07:39h

Niko od oko 2.000 izbeglica zarobljenih u Srbiji po zatvaranju balkanske rute neće moći da ostane u zemlji ako ne zatraži azil, ili ne prihvati neku drugu opciju za legalni ostanak.

U Komesarijatu za izbeglice veruju da će se većina ipak opredeliti da zatraži azil. Međutim, smatraju i da će to uraditi samo kako bi kupili vreme da bi nekom drugom rutom nastavili put prema EU.

Proces odboravanja azila, inače, može da traje do godinu dana.

- Niko u Srbiji ne može da ostane ilegalno. Ako ne zatraže azil, mogu da se prijave za dobrovoljni povratak u zemlju iz koje su izbegli ili da im se omogući program spajanja porodica koje su se razdvojile na putu. Poslednja opcija je njihovo vraćanje u zemlju iz koje su ušli u Srbiju - kaže za "Blic" Ivan Mišković, portparol Komesarijata.

Organizacija "Save The Children" upozorila je da se oko 250.000 dece širom Sirije muče da dobiju struju, hranu i lekove koji su im preko potrebni da bi preživeli

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će se Srbija ponašati odgovorno i da će štititi ljudska prava svih izbeglih, ali da neće biti sabirni centar.

- Ponašamo se u skladu sa onim što rade Nemačka, Austrija, Slovenija i Hrvatska - rekao je Vučić.

Od ponoći na teritoriju Slovenije i Hrvatske mogu da uđu samo oni koji imaju pasoš i šengensku vizu. Zatvarnje balkanske rute može da dovede do povećanog broja ilegalnih ulazaka u Srbiju, na šta upozorava i direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila Radoš Đurović.

Suze, očaj i tuče na granici
Nada da će uspeti da stignu do zapadne Evrope polako je počela da se gasi, a na licima migranata u Idomeniju se moglo videti kako izgleda reakcija ljudi kojima su srušeni svi snovi za novi, bolji život. Kada su čuli da je Slovenija zatvorila granice, a za njom i Srbija, izbila je i masovna tuča.   

- One nisu uspele da pređu. Neću da se vraćam. Idem u Nemačku. Čekaću ovde koliko bude potrebno. Ne želim da ostanem u Srbiji - kaže Habibula, koji je već 20 dana zaglavljen u Srbiji.

Iz Avganistana je, pre oko mesec dana, stigao i Rohola (16) koji se uputio u Francusku, gde su mu prijatelji.

- Ne znam kako ću da pređem granicu, ali neću da se vraćam. Hoću da počnem život iz početka - priča Rohola.

Austrija: Pojačane kontrole

Ambasador Austrije u Srbiji Johanes Ajgner istakao je da Austrija nije zatvorila svoje granice za migrante, već je samo pojačala granične kontrole i uvela godišnju i dnevne kvote za prihvat tražilaca azila.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* b6c42ab15943f8ee3f57b2966e4f33b2.jpeg (39.93 KB, 470x313 - viewed 29 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1553 on: March 10, 2016, 04:30:49 pm »

Vir: "Slobodna Dalamacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/
10.03.2016.

Merkel protiv zatvaranja balkanske rute, Cipras također kritizira odluku

Dodatni problem stvara tursko stajalište da neće natrag primati migrante koji se već nalaze na grčkim otocima što je u četvrtak rekao i turski ministar za europske poslove Volkan Bozkir
Njemačka kancelarka Angela Merkel u četvrtak je u razgovoru za javni servis MDR kritizirala zatvaranje tzv. balkanske rute ističući da problem mora biti riješen u dogovoru sa svim članicama Europske unije, dok je njezin grčki kolega Aleksis Cipras u srijedu navečer također žestoko kritizirao takav dogovor.
"Problem nije riješen nakon što se donese jedna odluka", rekla je Angela Merkel za radio MDR kritizirajući odluku zemalja uzduž tzv. balkanske rute da zatvore svoje granice za prolaz izbjeglica.
"Situacija mora biti riješena trajno i održivo", rekla je Merkel ukazujući na dogovor s Turskom. Njemačka kancelarka je kritizirala činjenicu da je odluka donesena bez Grčke i naglasila kako se mora pronaći rješenje koje će pomoći svim 28 članicama EU-a.
"Ako nam ne pođe za rukom s Turskom pronaći trajni i održiv problem Grčka neće biti u stanju dugotrajnije se nositi s teretom izbjeglica", rekla je Merkel.
Cipras je rekao da na ovaj način Europska unija nema budućnosti, krizirajući također jednostranu odluku EU-a zbog koje je u Grčkoj trenutno zaustavljeno više desetaka tisuća izbjeglica.
Merkel je ustvrdila da zbog zatvaranja tzv. balkanske rute trenutno mnogo manje izbjeglica dolazi u Njemačku ali je ukazala na to da to nije rješenje jer se sad s izbjegličkim teretom Grčka mora nositi sama.  
"Nedopustiv je stav koji ide u smjeru da se u 27 zemalja riješimo problema i lijepo se opustimo i samo jednu zemlju ostavimo na cjedilu s njezinim problemima", rekla je Merkel aludirajući na Grčku.
Dodatni problem stvara tursko stajalište da neće natrag primati migrante koji se već nalaze na grčkim otocima što je u četvrtak rekao i turski ministar za europske poslove Volkan Bozkir.
"Turski prijedlog ne odnosi se na migrante koji se trenutačno nalaze na grčkim otocima", rekao je ministar u razgovoru za provladinu agenciju Anadoliju, dodajući da se readmisija neće kretati u milijunima već u desecima tisuća osoba.
_____________________________________________________________________________________________________________________
Vir: "Slobodna Dalamacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/
10.03.2016.

Austrijska ministrica: Balkanska ruta ostaje trajno zatvorena

Balkanska izbjeglička ruta, glavni prolaz za migrante prema sjevernim europskim zemljama, ostat će trajno zatvorena, rekla je austrijska ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner za njemački list Die Welt od četvrtka.
U srijedu je Makedonija zatvorila granicu s Grčkom za ilegalne migrante, nakon što su Slovenija, Hrvatska i Srbija najavile stoge mjere za ulazak migranata.
"Moja je pozicija jasna: Balkanska ruta ostaje zatvorena i to trajno", rekla je Mikl-Leitner za list.
Ona je dodala da će tako jasan i čvrst signal odvratiti migrante od toga da iz Turske prelaze prema europskim obalama.
Ona smatra da takva odluka daje odlučni doprinos očuvanju stabilnosti i reda za ljude u Europi.
Takozvana balkanska migrantska ruta preko koje je proteklih mjeseci u Europu ušlo više od milijun migranata zatvorena je od ponoći u srijedu, a zemlje na njoj će propuštati samo migrante koji zatraže azil ili imaju valjane dokumente.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1554 on: March 10, 2016, 04:51:41 pm »

Slovenija će primiti (iz "kvota" za premještaj 160.000 ljudi) 218 izbjeglica iz Italije i 349 iz Grčke. Prva grupa dolazi aprila ove godine, zadnja grupa septembra sljedeće godine, moći će odbit pojedine osobe (ako smatra da ne zadovoljavaju kriterijima).

Vir: "24ur.com" Ljubljana
http://www.24ur.com/
10.03.2016.

V Slovenijo bodo iz Italije premestili 218 beguncev, iz Grčije pa 349

V Slovenijo bo letos in v prihodnjem letu iz Italije in Grčije premeščenih 567 beguncev. Prva skupina bo prišla aprila, zadnja pa septembra prihodnje leto. Slovenija bo sicer imela možnost izraziti zadržek glede premestitve določenih oseb......
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1555 on: March 11, 2016, 06:24:29 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/
10.03.2016.

Europske milijarde mogu stvoriti novi izbjeglički val


Ne treba zaboraviti da je, u isto vrijeme dok Europi obećava punu skrb nad izbjeglicama, Turska jedan od glavnih logističkih kanala kojima pobunjenicima u Siriji, uključujući i Al-Qa'idinu Frontu Al-Nusra i tzv. Islamsku državu, stižu borci i naoružanje, dok u suprotnom smjeru idu cisterne s gorivom i ranjenici na liječenje

Takozvana balkanska ruta definitivno je zatvorena – jučer je Slovenija počela sa strogom primjenom schengenskog režima, a ista su pravila, iako nisu članice Schengena, počele primjenjivati i Hrvatska i Srbija. Ukratko, Slovenija neće više primati nikoga bez urednih isprava, odnosno schengenske vize, što za izbjeglice znači da moraju biti uredno evidentirani u prvoj zemlji EU-a u koju su ušli, i u kojoj nakon toga moraju zatražiti azil.

Ako nemaju uredne dokumente, izbjeglice više neće primati ni Srbija ni Hrvatska. U stvarnosti to znači da su države tzv. balkanske rute zapravo "ukinule" izbjeglice u statusu u kojem su do sada prolazili njihovim teritorijem na putu za Njemačku. Tako je "tvrđava Europa" s treskom zatvorila vrata, no je li riječ o iluziji i koliko bi ta iluzija mogla koštati, još je daleko od odgovora.

Sigurna zemlja?!


Zatvarajući ulaze, Europa, u čijem je temelju vladavina prava, pritom je odlučila ignorirati same osnove na kojima vladavina prava počiva. Prema dogovoru s Turskom, svaki izbjeglica koji mimo standardnih procedura i putova, bez dokumenata i ilegalno stigne na tlo EU-a, a prije svega se to odnosi na Grčku, bit će vraćen Turskoj.

Za svakog takvog migranta kojeg Turska primi natrag, EU se obvezao primiti jednog sirijskog izbjeglicu koji bi trebao proći predviđenu pravnu proceduru i zatim biti smješten unutar Unije, sukladno njezinim internim kvotama. Osim što se većina članica EU-a iz bivšeg istočnog bloka protivi svakom prijedlogu kvota, osnovni je problem što bi, da bi se to moglo provesti, Turska trebala biti proglašena "sigurnom trećom zemljom".

Turska pritom nije ni puna članica svih Ženevskih konvencija, a njezina umiješanost u rat u Siriji jedan je od glavnih uzroka nastanka izbjegličkog vala. No, nema veze, EU će je, sasvim sigurno, proglasiti sigurnom zemljom i njezinu ulogu u cijeloj priči honorirati s tri milijarde eura, a to je, vjerojatno, tek početak.

Prema predviđenom sporazumu, EU bi trebao ubrzati pregovore s Turskom, a među prvim zahtjevima Turske pritom je bezvizni režim za njezine građane. Da bi se plan s izbjeglicama mogao provesti do kraja, Turska bi trebala konačno regulirati status izbjeglih osoba na svojem teritoriju. Iako se u medijima od početka krize provlači teza kako je Turska zbrinula milijune Sirijaca, pojam "zbrinula" je u turskom kontekstu prilično zanimljiv.

Suprotno Ženevskim konvencijama, kojih nije u potpunosti ni član, Turska nije do sada izbjeglicama priznavala pravo azila. Odnosno nije im dala mogućnost zaposlenja, obrazovanja i medicinske skrbi. To ne znači da Sirijci nisu radili u Turskoj – većina ih je radila na crno za minimalne nadnice od kojih su dijelom i financirali put na Zapad, dok je tursko gospodarstvo dobilo izvor praktički robovske radne snage i nesmetano raslo unatoč sudjelovanju u ratu u susjednoj državi.

Sustav azila

Sustav azila u Turskoj, dakle, tek treba uspostaviti, kako bi izbjeglice mogli dobiti isprave s kojima će zatim moći potražiti sreću u Uniji. Svaki od tih zahtjeva treba pojedinačno obraditi, što znači da će Turskoj, ako zaista i ispuni obećano, trebati prilično vremena da takav sustav organizira. Izbjeglice koji se odluče pokušati ilegalno prijeći u EU, bit će vraćeni, a kako bi taj povratak trebao izgledati, nitko se i ne usudi raspraviti.

Hoće li specijalci hvatati nesretne ljude po grčkim otocima, zatvarati ih u "prihvatne centre" iz kojih će ih na silu trpati na trajekte za Tursku? Što je s drugim rutama, primjerice, preko Rusije, prema Finskoj i Norveškoj? Kako će taj povratak izgledati?

No, ključno je pitanje u svemu koliko su turska obećanja zaista iskrena, a koliko su samo još dublje pokriće za ratovanje. Naime, sporazum, barem za sada, ne predviđa nikakav nadzor, a to vjerojatno i nije interes Europe koja, dok pruža novčanice, čvrsto zatvorenih očiju gleda na drugu stranu, proglašavajući Tursku "sigurnom trećom zemljom". Koliko će se, dakle, novca zaista utrošiti na skrb za izbjeglice, a koliko će, tko zna kojim kanalima, otići na daljnje financiranje ratovanja u Siriji, čime će EU zapravo sam financirati izvor svojih problema?

Cisterne i ISIL

Ne treba zaboraviti da je, u isto vrijeme dok Europi obećava punu skrb nad izbjeglicama, Turska jedan od glavnih logističkih kanala kojima pobunjenicima u Siriji, uključujući i Al-Qa'idinu Frontu Al-Nusra i tzv. Islamsku državu, stižu borci i naoružanje, dok u suprotnom smjeru idu cisterne s gorivom i ranjenici na liječenje. Turske tajne službe izravno upravljaju pojedinim oružanim formacijama na sjeveru Sirije, dok istodobno turska vojska ratuje protiv Kurda na sirijskom i iračkom području.

Prisiliti Tursku da prestane s takvim ponašanjem, kao jedno od rješenja krize, nikome, međutim, nije bilo ni u prikrajku pameti.

Mađari na vrhu


Iako se često spominje kako je Njemačka podnijela najveći teret u prihvatu azilanata, neke brojke govore i malo drukčije:

1800 zahtjeva za azilom na 100.000 stanovnika primila je prošle godine Mađarska
587 zahtjeva na 100.000 stanovnika zabilježila je Njemačka
1667 zahtjeva u Švedskoj na sto tisuća stanovnika
1027 zahtjeva u Austriji, po gore navedenom kriteriju
60 zahtjeva u Velikoj Britaniji
260 zahtjeva za azilom na sto tisuća stanovnika - prosjek u Europskoj uniji

Sa svih strana

370.000 izbjeglica lani je u Europu stiglo iz Sirije, odnosno manje od 50 posto svih izbjeglica
180.000 stiglo iz Afganistana
125.000 iz Iraka
75.000 s Kosova
70.000 iz Albanije
45.000 iz Pakistana
35.000 iz Eritreje i Nigerije
30.000 pristiglo u Europu iz Irana

Živi i mrtvi

1 milijun migranata ušlo je lani morskim rutama (Grčka, Italija, Španjolska) u EU
34.900 migranata ušlo je kopnom
280.000 stiglo je morem tijekom 2014. godine, uglavnom preko Italije
600.000 migranata, prema procjenama Frontexa, ušlo je u Uniju neopaženo
3770 migranata poginulo je lani na morskim rutama

Afrički fond

Sporazum s Turskom nije jedini u kojem EU novcem pokušava riješiti migrantski problem. Na Malti je tako u studenome prošle godine s čelnicima afričkih zemalja potpisan sporazum o fondu "teškom" 1,8 milijardi eura iz kojeg bi se financirao prihvat vraćenih migranata u zemljama iz kojih su došli, a sporazum predviđa i zajedničku borbu protiv krijumčara ljudi i programe za suzbijanje nezaposlenosti. Odmah nakon potpisivanja, većina čelnika zemalja potpisnica komentirala je kako je 1,8 milijardi eura "dobar početak", no i da će se iznos vjerojatno morati "podebljati".


 Putokazi i scenariji


Unatoč svim naporima, sasvim sigurno će migranti i dalje pristizati na grčke otoke, a posebno je pitanje onih koji su već zapeli na granici s Makedonijom. Nekoliko je scenarija s kojima u pravilu barataju analitičari, a u svima će, sasvim vjerojatno, najviše profitirati krijumčari ljudi:

1. Ruta se seli u Ukrajinu i Rusiju


 (Odatle bi migranti krenuli na sjever Europe.)

2. Migranti preko Albanije

 (U svim analizama najmanje izgledna varijanta jer bi se migranti našli u slijepoj ulici na granici Hrvatske, odnosno Slovenije, što EU sigurno neće dopustiti, pa je izglednije da će Albanija zapečatiti granice, poput Makedonije.)

3. Ruta Grčka - Italija

 (Uključuje Albaniju, koju od Italije dijeli 75 kilometara: albanski krijumčari dobro su uhodani, pa je i ova nova morska ruta najizglednija.)

4. Ruta preko Italije

 (Posljednji događaji mogli bi opet središte migracija preseliti na zapadni Mediteran, između Egipta i Italije, odnosno Libije i Italije. Kao i u prethodnom slučaju, Italija bi mogla doći u situaciju Grčke, sa zatvorenim granicama Austrije, Švicarske i Francuske.)

Erdoganovi minusi


Već u prvim pregovorima Turska je zatražila šest milijardi eura i nije na odmet spomenuti kako je angažman njemačke kancelarke Angele Merkel pred prošlogodišnje izbore u Turskoj, odnosno njezin posjet Ankari i razgovori s Recepom Tayyipom Erdoganom, uvelike utjecao na rezultate izbora i pobjedu njegove stranke.
 Nitko u Europi nije podigao glas ni zbog činjenice da je Erdogan izmjestio glasačka mjesta iz većine područja u kojima je njegova Stranka pravde i razvoja na prošlim izborima pretrpjela najteže udarce, u druge sredine. Nitko se u Uniji posebno ne uznemirava ni zbog progona oporbenih medija.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1556 on: March 11, 2016, 08:24:29 am »

Što od jutros napisati.Mislim da gornji članak i pokazuje(sa čim se u većini slažem)da mi i dalje "plivamo" u laži zbog političkih i dr. interesa kako na nivou države,Evrope pa i svijeta.
Mislim da je člank napisan dobro ali sa onim što se "ima" a što je i nemoralno,laž i nezakonito.
Sada se nezna i dalje što je to "izbjeglica",štro je to EU i "šengen",što je ustvari i "dogovor" i da li on postoji,što je tu po međ.pravu,tko je Evropa( je li to Merkel ili ostale zemlje),koliko se može vjerovati Turskoj,zašto joj davati pare i druge pristupne privilegije u EU ako je do sada sve radila protuzakonito itd.....
Da potkrijepim samo ponešta u vezi nekih pitanja i ako se u njima samima vidi istina.Ovih dana je išlo od nekih međ.institucija da je vraćanje izbjeglica Turskoj totalno protuzakonito,pogotovu što ona sa njima ne postupa humano itd..Čak je negdje navedeno da se radi o TRGOVINI LJUDIMA,klasični kriminal samo se ne radi o pojedincima nego "državama".Ja tebi te,ti meni ove,uz nadoknadu od nekoliko hiljada(tisuća)evrića i "biznis" teče.
Da ne dužim,kao što sam ranije i predpostavio,NEMA TU HUMANOSTI,NEGO SVAŠTA NEMORALNOG-KRIMINALNO-POLITIKE INTERESA iza.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1557 on: March 11, 2016, 10:25:51 am »

Ukratko da dodam zbog jasnoće.Mislim da je jedino dobro baš to što se ne slaže sa "dogovorom",a to je ovo zatvaranje "balkanske rute".I juče Merkel izjavi da je to nezakonito i neprihvatljivo.Vjerujem da će to zatvaranje pomoći očuvanju i domicilnog stanovništva i izbjeglica,prvih zbog smanjenja priliva a druge da ne stradaju na putu,da bi ih Muter vratila i tamo gdje neće a Boga mi,da neće izbjeći i fizičku propast,ako ih vrati u zemlje koje niti svom stanovništvu nemogu obezbjediti opstanak.
Dakle mislim da ona ovo radi zbog "biznisa" sa Erdoganom i dr. a ne zbog očuvanja Evrope,šengena itd.
I čitam da je cijena za krijumčarenje jednog "izbjeglice" oko 2000 e,pa vjerujem da će se snage na terenu boriti protiv krijumčara(možda i NATO) i to je potrebno,ali koliko tu ustvari ima toga da se "biznis" varti u "normalne tokove" Merkel-Erdogan,prosudite sami.
Na kraju dobro je ono što donose zemlje samostalno(ovisno o rukovodstvu i njihovoj hrabrosti) i izgleda da im jedino to preostaje i nadalje.

Poz.
Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #1558 on: March 11, 2016, 10:33:11 am »

U Engleskoj se plasiraju ovakve vesti.

Rusija kaze da je multikulturizam propao u Evropi, a ono sto me je iznenadilo su komentari na taj clanak i koliko su pozitivni prema Putinu i Rusiji.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3485692/Multiculturalism-failed-Russia-says-EU-wilfully-ignored-differences-culture-Islamic-migrants-Europeans.html

A druga je od NadVladike iz Kenteburija da nisi rasista ako se bojis od imigracije... opet procitajte komentare

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3486397/It-s-fine-fear-migrant-influx-says-Archbishop-Canterbury-Justin-Welby-believes-absolutely-outrageous-people-voice-concerns-condemned-racist.html


Logged
brundalo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 41


« Reply #1559 on: March 11, 2016, 10:41:34 am »

Logged
Pages:  1 ... 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... 395   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.