PALUBA

RV i PVO => Sistemi PVO => Topic started by: Jester on March 25, 2014, 09:27:37 am



Title: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Jester on March 25, 2014, 09:27:37 am
Prenosimo članak na ovu temu objavljen na stranici "Hrvatski Vojnik (http://www.hrvatski-vojnik.hr/)" 2002 godine, autor je Juraj Butorac ;

Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru

Trideset godina nakon pojave lakih prijenosnih raketnih sustava zemlja-zrak, oni i dalje predstavljaju značajnu ugrozu zrakoplovima u svim sukobima, a znakovito utječu na taktiku i manevar u području objekta djelovanja te na preciznost pogađanja. Možebitna teroristička uporaba daje novu dimenziju i značenje tom oružju

[attachment=1]

Protuzrakoplovni laki prijenosni raketni sustavi (LPRS) za borbu protiv i zastitu od napadaja niskoletećih aviona i helikoptera, pojavili su se na tržištu naoružanja prije tridesetak godina i ubrzo su masovno uvedeni u naoružanje mnogih, posebice malih država.Među prvima pojavile su se (1968.godine) sovjetska Kolomna KBM Strela-2 (Nato oznake SA-7, Grail) a gotovo istodobno i proizvod američke tvrrtke General Dynamics pod oznakom FIM-43 Redeye.
Njihova pojava povratila je izgubljeni defanzivni balans koji su postrojbe na tlu privremeno izgubile neprekidnim usavrsavanjem oružja i smanjila tehnološki jaz između napadača (zrakoplova) i napadnutog (na kopnu i moru) Naročito omiljeno sredstvo za borbu protiv niskoletećih zrakoplova LPRS su postale kod mnogih oslobodilačkih pokreta iz tog vremena i to zahvaljujući odlikama da su malih dimenzija, prijenosni, jeftini, jednostavni za rukovanje i uporabu, a samonavode se na izvor toplinskog zračenja motora zrakoplova, dakle, njegov odraz u infracrvenom spektru.

Bez obzira sto su na početku pojavljivanja imali mogućnost gađati samo zrakoplove u odletu, onda kad njihov motor ostavlja najveći toplotni odraz (ali kad su već ispustili svoj ubojni teret), LPRS su ubrzo postali noćna mora pilotima u obavljanju njihovih borbenih zadaća. Danas, kad su infracrveni tragači u glavama za samo-navođenje raketa usavršeni do te mjere da gotovo s istom učinkovitošću djeluju protiv zrakoplova u doletu kao i onih u odletu, predstavljaju jos veću opasnost pilotima.
Zadnji modeli su toliko usavršeni da omogućuju operatoru lansiranje rakete iz bilo koga kuta s velikom vjerojatnoćom pogađanja rabeći napredne IC tragače otporne na ometanje, brzopotisne motore i upravljačke komande tako visokih "g" manevarskih mogućnosti koje ni jedan pilot, a ni zrakoplov ne mogu postići niti izdržati. Teško se boriti protiv njih. Zbog male težine visoko su pokretne i teško se uočavaju iz zraka.
Nakon lansiranja plamen sagorjevanja goriva raketnog motora posada mora pravodobno vizuelno uočiti kako bi izbjegla pogodak; ili primjenom ostrog manevra zaokreta s velikim "g" faktorom opterećenja i velikom kutnom brzinom ili aktiviranjem uređaja za izbacivanje, disperziju toplotnih tzv "IC" mamaca, odraz kojih će izazvati konfuziju u glavama za samonavođenje raketa i skrenuti ih s pravca.

Naravno da veliki i ne tako pokretljivi transportni, a poglavito komercijalni putnički avioni, nemaju sposobnost izbjegavanja ovakvih raketa primjenom oštrih manevara s velikim "g" preopterećenjem.
Većina suvremenih borbenih, ali i transportnih aviona i helikoptera opremaju se prijamnicima upozorenja radarske ozračenosti kako bi na vrijeme bili upozoreni, (najčešće zvučnim i svjetlosnim) signalom o približavanju radarski aktivno vođenih raketa zemlja-zrak ili zrak-zrak. Međutim infracrvene LPR imaju pasivno samonavođenje i stoga mogu biti samo vizualno uočene ili pak s detektorima koji će registrirati plamen rakete ili njezino kretanje zrakom. Suvremeni sustavi za zaštitu imaju sposobnost detekcije i radarski i infracrveno navođenih raketa i odmah potom aktiviranja izbacivih toplotnih i radarskih mamaca.
Posadama transportnih zrakoplova koji obavljaju zadaće transporta materijala, prevoženje ljudstva i dostavu humanitarne pomoći, pomisao kako bi mogli biti oboreni raketama zemlja-zrak s infracrvenim samonavođenjem dok lete na malim visinama, predstavlja najgoru noćnu moru. Danas su mnogi LPRS PZO, poput ruskih SA-7 Strijela, SA-16 Igla, SA-18 Šilo; američki Stinger ili britanski Blowpipe , dostupni na tržistu i vojskama "Trećeg svijeta", terorističkim organizacijama i kartelima droge.
Mnoge od tih, relativno jeftinih, raketa koje se ispaljuju s ramena a lako se nabavljaju na tržistu naoružanja, imaju infracrvene tragače za samonavođenje starije generacije koji poglavito rabe točkaste detektore topline kako bi vodili raketu na najsvjetliju točku koju vide najžešće motor ili vreli ispušnik mlaza (sagorjelih plinova pogonskog goriva) na repu aviona. LPRS su vrlo učinkovite protiv borbenih i civilnih zrakoplova svih tipova ako lete na njima dostupnim visinama i daljinama. Što su visina i brzina leta zrakoplova manji, to je opasnost ugroze s LPRS veća, posebice ako se let odvija iznad planinskog terena.
Svi tipovi zrakoplova, čak i "nevidljivi",postaju vrlo ranjivi na djelovanje LPRS-a jednom kad se nađu u režimu leta "nisko i sporo", a to je najčešće u prilazu za slijetanje, na slijetanju i polijetanju tj.u blizini aerodroma. Transportni i civilno komercijalni avioni imaju velike motore koji predstavljaju golem odraz za termalne tragače LPRS-a.

To, zajedno s mogućnošću lakog i pravodobnog uočavanja (zbog njihove veličine), male podzvučne brzine i nedostatka manevarskih sposobnosti, čini ih lakim plijenom LPRS-a, posebice u fazama polijetanja i slijetanja. Znajući sve to, teroristi i ucjenjivači do sada su već izveli nekoliko napada i lansiranja raketa na transportne avione u različitim djelovima svijeta s nenadziranih civilnih područja uokolo aerodroma. U razdoblju 1975.-1998. godine u svijetu su se dogodila 34 incidenta u kojima su sudjelovali i civilni zrakoplovi (uglavnom angažirani u kvazivojnim operacijama) prigodom čega su 24 od njih izgubljena kao posljedica djelovanja LPRS-a.
Najčešće uporabljen sustav pri tome bila je ruska Strijela, SA-7, ali su lansirane i ruska Igla, SA-16 i američki Stinger. Godine 1998. pobunjenički borci u istočnom Kongu oborili su putnički avion pri čemu je poginulo svih 40 putnika.

Iskustva iz dosadašnje uporabe

Sovjetska invazija na Afganistan bila je prigoda za punu afirmaciju vrijednosti učinkovitosti protuzrakoplovnih lakih prijenosnih raketnih sustava s infracrvenim samonavođenjem koje se lansiraju s ramena vojnika-poslužitelja. Prosuđuje se kako su afganistanski pobunjenici tijekom rata ispalili oko 340 LPRS Stinger i njima oborili oko 270 sovjetskih zrakoplova, poglavito helikoptera. Podatak je tim vrjedniji kad se zna da afganistanski pobunjenici nisu imali razvijenu radarsku mrežu niti val obavješćivanja, a ni tehnička kultura i obuka poslužitelja raketa nije bila respektabilna.
No zato su do savršenstva razvili tehniku postavljanja zasjeda i prepadnog djelovanja s planinskih uzvisina ciljajući sovjetske helikoptere Mi-24 i ispod obzorja ili zrakoplove na slijetanju pri maloj brzini leta i bez mogućnosti manevriranja. Na ruku im je isla i činjenica da svi sovjetski zrakoplovi nisu imali dispenzere toplotnih mamaca a i zrakoplovno naoružanje je bilo klasično:gravitacijske bombe, nevođena rakete zrak-zemlja i zrakoplovni topovi, a oni su zahtijevali djelovanje s malih udaljenosti ako se željelo pogoditi objekt na zemlji. Tada bi pak ulazili u zonu učinkovitog djelovanja Stingera i postajali lak plijen. Kasnije su Sovjeti, poučeni iskustvom, opremili zrakoplove izbacivačima toplotnih mamaca, a promijenili su i taktiku djelovanja-let i prilaženje cilju izvodili su na maloj visini i velikom brzinom, a djelovali su iz vodoravnog leta ili malog kuta poniranja čime su gubili na preciznosti pogađanja.

[attachment=2]
slika 2 : Talibanska "laka konjica" opremljena LPRS-om. Stinger i laki terenac nisu uspjeli odbiti američke zrakoplovne napade

Uporaba LPRS Stingera od afganistanskih gerilaca znakovito je utjecala na taktiku i rezultate djelovanja sovjetske zrakoplovne potpore i u konačnici pridonijela slomu sovjetske invazije.
U ratovima devedesetih pripadnici MUP-a RH i ZNG-a, na početku, a kasnije pripadnici PZO HV-a,vrlo su uspješno rabili LPRS
Znatan broj oborenih pilota uspio je iskočiti iz neupravljivih zrakoplova zahvaljujući činjenici da LPRS obično pogađaju repni dio, najčešće vreli ispušnik motora ne ubijajući pilota pa stoga neki te rakete nazivaju i "humanim" oružjem. Znatan broj oborenih aviona pripada tipu MiG-21 što je posljedica velikog toplotnog odraza njegovog motora (pa se termalni tragači u glavi rakete lako "zakvače" za nj) i pogrešne taktike pilota koji su poslije napada uključivali forsaž (dodatno sagorjevanje goriva) kako bi se što prije udaljili iz područja raketnog djelovanja i popeli se na sigurnu visinu. Time su pojačavali isti negativni učinak velikog toplotnog odraza a PZO je takve situacije znala iskoristiti.

[attachment=3]
slika 3 : Zaštita transportnih aviona od LPRS-a je vrlo složen problem

Ugroza LPRS-om i protuzrakoplovnim topništvom prisilila je američke i savezničke zrakoplove da tijekom Zaljevskog rata i glavnih kampanja na Balkanu operiraju uglavnom s visina većih od 15.000 fita (4500 metara). Približavanjem početka angažiranja kopnenih snaga u operaciji Desert Storm, saveznički zrakoplovi morali su letjeti sve niže radi izolacije bojista a kada je rat na kopnu počeo,neposredna, bliska paljbena potpora zrakoplovstva snagama pješaštva i oklopništva postala je imperativ uspješnosti čitave operacije.
Kao rezultat toga, naglo se povećao broj incidenata ugroze od iračkih LPRS-a zemlja-zrak i dosegao prosjek od 2,5 na dan. Na primjer, četiri lovca F-18 Marinskog korpusa pogođena su LPRS-om, ali su se, premda oštećeni, uspjeli vratiti u baze. Napadi s LPRS-om poglavito su se događali po danu kada su poslužitelji raketa mogli na vrijeme uočiti zrakoplovne ciljeve. Američki i saveznički zrakoplovi imali su prednost da su većinu napada protiv stacionarnih objekata-ciljeva, izodili noću, ali u provedbi zadaća zrakoplovne, bliske paljbene potpore i borbenog izviđanja protiv pokretnih ciljeva morali su letjeti danju.

Iako su raspolagali velikim brojem LPRS-a od kojih su neki imali ugrađene vrlo djelotvorne noćne ciljnike, Srbija nije polučila značajniji uspjeh u borbi protiv američkih i savezničkih zrakoplova jer su isti djelovali precizno navođenim zrakoplovnim naoružanjem s distance i s većih visina, izvan dosega raketa.
LPRS PZO s infracrvenim samonavođenjem spadaju u široko rasprostranjeno i na tržistu naoružanja lako dostupno oružje. U dosadašnjim sukobima nedvojbeno je pokazalo i dokazalo svoju učinkovitost u borbi protiv gotovo svih vrsta zrakoplova. Raspad bivšeg Sovjetskog Saveza i kolaps gospodarstva, sukobi na prostoru bivse Jugoslavije, Bliskom i Srednjem Istoku, u Africi, proliferacija naoružanja i krađe iz vojnih stokova naoružanja, pružaju mogućnost i dobra su prigoda različitim narko i terorističkim organizacijama da dođu u posjed sofisticiranog protuzrakoplovnog naoružanja.
Motivi prodaje ovakvog naoružanja nisu i ne moraju biti samo političko-vojni već profiterski ali mogu biti i ideloško-vjerski. Terorizam u svijetu (poglavito onaj s predznakom muslimanskog fundamentalizma) pokazuje se u svom najbrutalnijem i najkrvavijem izdanju masovnog terora i ubojstava nedužnih građana i zasigurno neće prezati za posezanjem i takve mogućnosti kao što je rušenje komercijalnih, civilnih aviona uporabom LPRS-a. Što ućiniti kako bi se ugroza smanjila i onemogućila? U svjetskim razmjerima teško će biti postići nekakav dogovor i konsezus o nadzoru prodaje ove vrste oružja. Amerikancima se već "razbilo o glavu" to što su Stingerima pomagali borbu mudžahedina protiv sovjetske okupacije Afganistana.

Hoće li možda biti učinkovitije zrakoplove komercijalnih kompanija opremiti sustavima upozorenja o lansiranju raketa s termalnim vođenjem i dispenzerima toplotnih mamaca? Ili će standardi sigurnosti aerodroma polijetanja i slijetanja civilnih zrakoplova morati mijenjati odlazne i prilazne procedure na način da one postanu "strmije", pod većim kutom, kako bi pružile što manju mogućnost ugroze od LPRS-a? Hoće li trebati nadzirati široki pojas zemljišta ispod putanja zrakoplova na način da se prošire žičane ograde aerodroma, a javne prometnice izmjeste u širokom luku kako bi se spriječilo da "netko" već sutra lansira raketu kroz krovni otvor iz ukradenog, jurećeg automobila na putnički zrakoplov koji je upravo uzletio? Poznavajući red letenja i oznaku kompanije na repu aviona može se ciljano ići na određenu skupinu ljudi ili pojedinca u putničkoj kabini. Hoće li se što poduzeti unaprijed ili će se čekati prvi potez terorista, prvo obaranje i aerodromi opustjeli bez putnika? Ili ćemo moliti da se svijet ujedini i pobijedi u zajedničkoj borbi konačno shvaćajući kako je terorizam globalna opasnost?
Ovo su samo neka od pitanja i dvojbi koja se nameću s porastom terorističke aktivnosti u svijetu, a na koja treba dati odgovor ne uspije li borba protiv terorizma. Jedno je sigurno, a to je da je teror brutalan i da laki prijenosni raketni sustavi zemlja-zrak u rukama terorista upravo predstavljaju ono oružje kojim tu brutalnost mogu ostvariti.

(dio teksta prilagođen praviliniku foruma po T.11.)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: MOTORISTA on July 31, 2015, 01:01:10 pm
https://www.youtube.com/watch?v=M78gadYbQNs


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: jeremijaljesina on August 03, 2017, 06:15:39 pm
Koji je ovo ruski sistem, nikad ga nisam vidio, ovu košaru na vrhu cijevi ima još i Stinger?

https://www.liveleak.com/view?i=460_1501776005


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: MOTORISTA on August 03, 2017, 07:40:24 pm
Koji je ovo ruski sistem, nikad ga nisam vidio, ovu košaru na vrhu cijevi ima još i Stinger?

https://www.liveleak.com/view?i=460_1501776005

Ovo bi trebala da je nova verzija 9K333 Vrba sa UV tragačem.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: jeremijaljesina on August 03, 2017, 07:52:06 pm
9K338, tako je


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: gocemk on September 25, 2017, 11:03:02 pm
https://www.youtube.com/watch?v=M78gadYbQNs

Британскиот blow pipe што е на видеото  беше една од првите ракети наведувани рачно до целта  со радио бранови .Прво ја забележуваш целта со помош на нишанска дисплеј на кој имаа еден црнкруг во кој ја зафјакаш целата од како ке ја лансираш ракетата почнуваш да ја наведуваш со помош на џојстик поставен на палецот од раката сепак ефективноста да погодиш цел беше се на се 10  проценти за хеликоптер додека за авион едвај 9 проценти иако во фокланд се на се од 96 испалени ракети само 9 ја погодија целта или 9 проценти  .Затоа за таа цел во 1984 година британците ја развија Javelin копје по наше која имаше наведување по линија на поглед или во самиот постамент на системот имаш камера која се насочува онаму каде ја насочува операторот и на тој начин се наведува целта .МИ6 на Афганистанските муџахедини му достави околу 41 парче на копје со кој беа погодени околу 10 советски авиони и хеликоптер или се на се 24 проценти на ефикаснот во уништувашње на цели  во воздух


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: gocemk on September 30, 2017, 10:47:39 pm
Германски флингерфауст лесно пренослив пво систем до 300 метра за уништување авиони со 20 мм ракети . Сличен систем од 30 мм направиле и русите за виетконг во 60 тите за борба против хеликоптери но се останало само како прототип .

[attachment=1]
[attachment=2]




Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Morskoprase on October 01, 2017, 12:20:38 pm
Naslov samog priloga malo je zavaravajući, pošto nisu svi LPRS sa tragaćima u IC spektru. Tako ima Stinger pa i Vrba (a mislim da i Igla-S) barem dvokanalni tragać, od kojih je jedan u ultraljubičastom delu spektra te se vidi odraz cilja u obliku kontrasta, Bloupajp je navođen rućno, Đevelin (Starburst) poluautomatski linijom treh taćaka (SACLOS) a Starstrejk i RBS-70 imaju lasersko navođenje.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: gocemk on February 28, 2018, 05:27:27 pm
[attachment=1]


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Љуба on March 01, 2018, 02:17:35 am
Naslov samog priloga malo je zavaravajući, pošto nisu svi LPRS sa tragaćima u IC spektru. Tako ima Stinger pa i Vrba (a mislim da i Igla-S) barem dvokanalni tragać, od kojih je jedan u ultraljubičastom delu spektra te se vidi odraz cilja u obliku kontrasta, Bloupajp je navođen rućno, Đevelin (Starburst) poluautomatski linijom treh taćaka (SACLOS) a Starstrejk i RBS-70 imaju lasersko navođenje.
Slažem se sa komentarom.

Međutim, ne mora se doslovno osporiti sam naziv naslova, koji je "atraktivno sastavljen". Varijacije o vođenju u nevidljivom spektru mogu se uspešno obraditi tako što će spomenuti sistemi biti obrađeni posebnom temom.

Љуба


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: gocemk on March 11, 2018, 12:54:54 am
Електронско коло за  наведување  со ламби

[attachment=1]





Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: MOTORISTA on February 11, 2019, 09:10:36 pm
https://youtu.be/q0nuhI05QyA


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: MOTORISTA on September 28, 2020, 09:06:17 am
https://youtu.be/D7k0XonWAG4


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: gocemk on November 20, 2020, 01:07:00 am
http://www.youtube.com/watch?v=tqxwEZZ92So


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on March 07, 2021, 11:30:01 pm
Ideja upotrebe IC raketa vazduh-vazduh kao raketa zemlja-vazduh je možda bila "naša" tokom 90-tih godina prošlog veka, ali svakako nije "zamrla" u svetu.
Pored Huta, koji su već postali "poznati" po svojoj upotrebi raketa R-60Mk i R-27T kao projektila zemlja-vazduh i imali i konkretnih uspeha u pogađanju BPL, čak i aviona, evo sada i Indija predstavlja svoj sistem sa raketama V-V tipa R-73E, sličan našem nekadašnjem "ratnom sistemu" "RL-4" (verzija bez dodatnog startnog motora).
Sistem je nazvan "SAMAR" a što znači "Raketa zemlja-vazduh za sigurnu odmazdu" (Surface to air missile for assured retaliation)...

[attachment=1]


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: kumbor on March 07, 2021, 11:54:07 pm

NASAMS је развијен из АMRAAM, MICA такође постоји у копненој варијанти, као и још неке ракете.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on March 08, 2021, 12:34:36 am

NASAMS је развијен из АMRAAM, MICA такође постоји у копненој варијанти, као и још неке ракете.

Slažem se. I Chaparal koristi modifikovane rakete V-V AiM-9 Sidewinder.

Ali kod "naših" RL-2 i RL-4, radilo se "čistokrvnim" raketama V-V, postavljenih da se lansiraju sa zemlje. Nisu prilagođene niti modifikovane za to.
Zato kažem da smo mi "možda" (sa naglaskom na možda) prvi koji smo baš to izveli. Ni kod Huta nema nikakvih modifikacija na raketama R-27T.

Postoje i rakete V-V R-77 sa aktivnim radarskim samonavođenjem, koje sada Rusija razvija i za upotrebu sa zemlje. To bi recimo nama (Srbiji) moglo biti veoma zanimljivo, ako ima malo "kreativnosti" i volje da se napravi nešto "novo"....na šasiji nečeg "starog"...  ;)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: kumbor on March 08, 2021, 12:50:42 am


Uvaženi Kubovac, pošto je očigledno da si "u materiji", onda tvoj predlog o hipotetičkoj "modifikaciji R-77 mogu shvatiti samo kao ciničnu šalu!


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on March 08, 2021, 01:27:05 am


Uvaženi Kubovac, pošto je očigledno da si "u materiji", onda tvoj predlog o hipotetičkoj "modifikaciji R-77 mogu shvatiti samo kao ciničnu šalu!

Raketa R-77 je već modifikovana od strane Rusije da se može lansirati sa zemlje i imati domet gotovo isti kao kada se lansira sa aviona. Da li mi razmišljamo u pravcu razvoja nekog našeg "NASAMS-a" ili ne, to ne znam. Ali znam da je životni vek raketama Kub istekao odavno. I to nije nikakva "tajna". Koristimo ih naprosto zato "što rade". Ali "rade" protiv padobranskih meta ili radio-upravljanih, koje su spore i ne manevrišu, odnosno minimalno manevrišu (radio upravljana meta).
Čvrsto gorivo je već veoma staro, sa isteklim vekom upotrebe. Ako ne sagoreva pravilno prilikom rada motora, motor će "kašljucnuti" BAŠ u presudnom manevru prilikom "lova" na recimo veoma brzog lovca F-16 koji izvodi protivraketni manevar. I....promašiti.
Od sagorevanja takvog starog goriva zavisi i daljina leta raketa (koja može biti snižena), daljina zahvata poluaktivnom glavom za samonavođenje, brzina reakcije sistema upravljanja...jer sve dolazi od rada motora i napajanja, a napajanje od sagorevanja tog istog goriva. Nadam se da sam ovo donekle jasno objasnio.

Vi možete moj prethodni post da shvatite kako vi želite. Ali ja po prirodi nisam cinik.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: gocemk on March 08, 2021, 01:31:03 am
Kubovac

 Истото го имат правено и во  Ирак во 1993 година кога на ракета од куб-м на предниот дел ставаја иц наведувана глава од р-60 , нема информаци дали е употребуван некогаш овој тип на модификација .
Овие авионски в-в ракети кој се користат како земја- воздух ракети  можат да се користат само при ниски висини бидејки движењето на ракета испалена од авион и од земја е различна и тоа малце преставува проблем на поголеми растојанија .Затоа најдобро решеније е да бидат бидат наведувани до авионот по пат на радио линк преку поглед на операторот додека кога ке се доближи ракета на одредено растојаније да преземи ИЦ наведуваната глава.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on April 29, 2021, 11:48:07 am
Protivvazduhoplovna odbrana Perua u akciji!

Spremni strelac protivvazdušne odbrane ratnog vazduhoplovstva Perua, naoružan je nadzvučnom, IC samonavođenom raketom iz sastava lakog prenosnog raketnog sistema PVO "Strela-2M", posmatra nebo iznad doline Cenepa i spreman je za obaranje neprijateljskih letelica, dok obezbeđuje ukrcavanje vojnog osoblja u transportni helikopter "Mil Mi-17 Hip" transportnog vazduhoplovstva Perua.

Grupa strelaca raketnog kompleksa "Strela-2M" protivavionske odbrane ratnog vazduhoplovstva Perua, igrala je važnu ulogu u odbrani od napada Ekvadora koji je promenio razvoj sukoba oko pogranične doline Cenepa (koja se nalazi u državi Peru) u korist Perua. Zbog njih su 11. i 12. februara 1995. tri neprijateljske letelice oborene niz brda False Tivintsa, a vazduhoplovstvo Ekvadora uzastopno je pretrpelo ponižavajuće poraze i smanjivalo se sve dok se nije potpuno povuklo u granice svog vazdušnog prostora.

Ovaj kratki rat je poznat pod nazivom "Alto-Cenepa rat" ili samo "Cenepa rat", a trajao je od 26.01.1995. pa do 28.02.1995. godine.

[attachment=1]


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on August 29, 2021, 07:16:43 pm
Ruski strelac-protivavionac pogodio je brzu raketu TY-300D u Kini

Ruski oficir protivvazduhoplovne odbrane Sergej Maenov jedini je uspeo da direktnim pogotkom pogodi raketu TY-300D koristeći laki prenosni raketni sistem PVO Igla-S. To se dogodilo tokom takmičenja ARMY-2021 "Čisto nebo" koje se održava u Kini. Poručnik Maenov je proglašen najpreciznijim strelcem takmičenja.

Raketa TY-300D simulirala je vazdušni cilj velike brzine na nadmorskoj visini od 1,5 km.

https://youtu.be/vK-P8P-ugro


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on October 11, 2021, 09:10:29 pm
Evo jednog zanimljivog poređenja prenosnih raketnih sistema protivvazduhoplovne odbrane vrlo kratkog / kratkog dometa, rađeno od strane najpopularnije Turske odbrambene i vazduhoplovne platforme na internetu. Iako samo morao neke podatke malko korigovati, svakako zanimljiva tabela!

[attachment=1]


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: MOTORISTA on October 12, 2021, 04:49:18 am
Šta je to matrični IC tragač?


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: normalno on October 12, 2021, 06:30:13 pm
Šta je to matrični IC tragač?

To mi ugrubo zvuči kao ekvivalent radaru sa faznom rešetkom, samo u IC spektru.

Nagađam da je ideja da se pojednostavi optika tj eliminišu pokretni dijelovi glave za samonavođenje na račun
nešto komplikovanije elektronike za analizu podataka.

Umjesto očitavanja sa samo jednog IC senzora koji je u fokusu pokretnog sistema sočiva podaci se očitavaju sa grupe senzora raspoređenih u matricu-mrežu dimenzija X * Y ispred kojih se nalazi relativno jednostavno statičko sočivo.

Teoretski to je sistem bez pokretnih dijelova, trebao bi biti kompaktniji, otporniji na mehaničke udarce i ubrzanje,
ukratko - jeftiniji i pouzdaniji u dužem vremenskom periodu.

Sljedeći korak u razvoju bi bio IC fotosenzor visoke rezolucije koji bi doslovno snimao slike,
"AI" bi ih analizirao i mogao da prepozna čak i tip mete na osnovu ranije pribavljenih podataka o IC "potpisima" raznih modela letjelica.
Između ostalog, to bi i znatno umanjilo efikasnost IC mamaca.

Ponavljam, ovo su moja nagađanja, tačni podaci su sigurno poslovna tajna prozivođača.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on October 12, 2021, 06:43:52 pm
Matrični senzor vidi cilj kao IC kamera i sve ono što se "odvoji" od cilja koga je zahvatila odbacuje kao smetnju, bez obzira da li su to mamci prve generacije koji izgledaju kao "baklje" ili napredniji koji izgledaju kao vrele dimne zavese pune iskri.

Stariji senzori vide cilj kao tačku ili mrlju i zbog toga se vršila kombinacija senzora u različitim spektrima rada. Na Streli postoji senzor koji radi u kratkotalasnim IC frekvencijama koji cilj vidi kao užarenu tačku (mlaznik) i njega je bilo lako ometati i najobičnijim bakljama (Flares).
Zbog toga je na Igli-1 kao privremeno rešenje usvojen senzor na srednjim talasima koji bi trebalo da avion vidi kao mrlju zbog ugrejanih delova oplate, ali serija mamaca je to mogla da zbuni. Na Igli je dodat i kratkotalasni senzor, koji bi trebalo da detektuje mamce u trenutku paljenja jer su oni i napravljeni za te senzore, čime bi se oni u logičkoj jedinici GSN razdvojili od pravog odraza. Sa pojavom nove generacije mamaca (one dimne) koncept je postao nepouzdan, pa se na Verbi probalo sa dodavanjem trećeg senzora koji radi ili u IC ili UV spektru, ali bliskom vidljivom delu spektra. To bi bilo ono fotokontrastno detektovanje pa bi se preklapanjem sa već pomenutim dosta smanjili efekti ometanja.
Takve matrične GSN se koriste i na V-V raketama R-27T i R-73, doduše male pikselaže u odnosu na zapadne pandane.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: MOTORISTA on October 13, 2021, 09:08:22 am
Hvala obojici.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on October 14, 2021, 08:51:24 pm
U Rusiji je počeo razvoj LPRS dugog dometa

Kako je primetio industrijski direktor oružanog kompleksa državne korporacije Bekhan Ozdoev, trenutno se radi na povećanju dometa LPRS

Rostec je započeo razvoj prenosnih protivvazduhoplovnih raketnih sistema dugog dometa. Ovo je najavio industrijski direktor kompleksa naoružanja državne korporacije Bekhan Ozdoev.
„Sada se radi na povećanju dometa naših LPRS“, rekao je Ozdoev za RIA Novosti.

Danas je maksimalni domet LPRS pet do šest kilometara.

Aleksandar Romanjuk, zamenik šefa odeljenja za izvoz i uvoz KBM-a, naglasio je da konstruktori kompanije takođe rade na povećanju verovatnoće pogađanja ciljeva sa LPRS.

Izvor: https://tvzvezda.ru/news/20211013835-WmFKq.html

[attachment=1]


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on October 28, 2021, 12:40:05 pm
9K38 Igla (ruski: Iglá, „igla“, NATO kodni naziv SA-18 Grouse) je rusko/sovjetska lako prenosna infracrveno samonavođena raketa zemlja-vazduh (SAM) koja se može lansirati sa ramena. Pojednostavljena, ranija verzija je poznata kao 9K310 Igla-1, ili SA-16 Gimlet, a poslednja varijanta je 9K338 Igla-S (SA-24 Grinch).

Igla-1 je ušla u službu 1981, Igla 1983, a Igla-S 2004. Igla se dopunjava sa 9K333 Verba od 2014. godine.

Razvoj prenosnog protivvazduhoplovnog odbrambenog sistema kratkog dometa (MANPADS) Igla počeo je u OKB Kolomna 1972. godine. Suprotno onome što se uobičajeno navodi, Igla nije poboljšana verzija ranije porodice Strela (Strela-2 i Strela -3), već potpuno novi projekat.
Glavni ciljevi su bili stvaranje rakete sa boljom otpornošću na IC protivmere i širim opsegom zahvata od ranijih MANPADS sistema Strela serije.

Tehničke poteškoće u razvoju brzo su učinile očiglednim da će razvoj trajati mnogo duže nego što se očekivalo, međutim, i 1978. program se podelio na dva dela: dok se razvoj Igle sa punim kapacitetom nastavio, pojednostavljena verzija (Igla-1) sa jednostavnijim IR pretraživačem zasnovanim na onom od ranijeg sistema Strela-3 je razvijana da uđe u upotrebu pre nego verzija sa punim kapacitetima i sposobnostima.

https://www.youtube.com/watch?v=nxmUA_1SWmY


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on February 04, 2022, 11:23:00 am
Sirijski vojnici uvežbavaju gađanje iz LPRS

Ruska vojska i njihove sirijske kolege razvile su poseban program vojnog obrazovanja za jedinice protivvazduhoplovne odbrane ubrzanim tempom koji omogućava smanjenje obuke sa 6 meseci na 2 nedelje.

Proces obuke obuhvata teorijsku nastavu za proučavanje karakteristika prenosnih protivvazduhoplovnih raketnih sistema, praktična uvežbavanja detekcije, identifikacije i praćenja vazduhoplovnih ciljeva, kao i trenažna lansiranja.
U zaključku, sirijska vojska se obučava na zadacima delovanja jedinica u uslovima upotrebe vojnih aviona, dronova i elektronskog ometanja od strane simuliranog neprijatelja, kao i obuku u gađanju iz prenosnih PVO sistema Strela 2.

https://www.youtube.com/watch?v=arS-3QfTrig


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on February 12, 2022, 11:56:45 am
Stinger sa dvostrukim lanserom u ponudi za Ukrajinu....

Ukrajina će u narednim danima dobiti unapređene rakete Stinger od Litvanije

Litvanija je potvrdila isporuku prenosivih sistema protivvazduhoplovne odbrane i projektila Stinger Ukrajini, oružje bi moglo biti najnovije modifikacije Dual-Mount Stinger.

Prema izvorima Defense Expressa, Litvanija poseduje unapređenu modifikaciju raketa Stinger – FIM-92 Stinger DMS. Manje je prenosiv, ali ima lanser sa dve taktičke rakete Stinger i omogućava operaterima da primaju podatke o meti putem sistema za razmenu podataka, kao što je radar. Dakle, postoji mogućnost da Ukrajina dobije ovu modifikaciju.

Litvanija radi na toj isporuci pošto je dobila neophodno odobrenje od Sjedinjenih Država, navedeno je u zajedničkom saopštenju ministara odbrane Letonije, Litvanije i Estonije od 21. januara.

[attachment=1]

[attachment=2]

Izvor: https://en.defence-ua.com/news/ukraine_to_receive_stinger_missiles_from_lithunia_in_coming_days-2116.html


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on February 13, 2022, 10:22:11 am
Prenosni protivvazduhoplovni raketni sistemi su oružja za uništavanje niskoletećih aviona i helikoptera neprijatelja, koja su postala neizostavni učesnik u svim nedavnim sukobima.

Trenutno je ukrajinska vojska naoružana LPRS-om Igla, a u bliskoj budućnosti se očekuje dopuna u vidu FIM-92 Stinger. Barem su baltičke države već pristale da reeksportuju ovo oružje u Ukrajinu. Pored toga, Sjedinjene Države mogu da ga pošalju kao deo svoje pomoći za odbijanje moguće ruske agresije punog obima.

Zbog toga je Defense Express razgovarao sa stručnjacima kompanije „Energija 2000”, koja se bavi vojnom obukom i razvija i isporučuje specijalne simulatore za vojne centre za obuku. Konkretno, simulator za obuku strelaca LPRS-a.

O svim karakteristikama prenosnih protivvazduhoplovnih raketnih sistema, njihovoj stvarnoj efikasnosti, dileme da li je američki FIM-92 Stinger bolji od sovjetske Igle, kao i o tome kako se koristi LPRS – u novom video-snimku Defense Express-a.
Štaviše, sami smo testirali da li čovek može da obori neprijateljski jurišni avion bez pripreme.

Treba napomenuti da ovaj video nije uputstvo, već ilustracija činjenice da se želja za ovladavanjem ovim oružjem može ostvariti samo tokom pune obuke, posebno u Oružanim snagama Ukrajine, uključujući Teritorijalnu odbranu.

https://www.youtube.com/watch?v=wquy-IWl-A0


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on February 15, 2022, 02:59:27 pm
Tokom testiranja u severnoj Kini, laki protivvazduhoplovni sistem QW-12 je pogodio cilj, uprkos ispaljivanju 8 toplotnih mamaca

Vežbe protivvazduhoplovne odbrane održane su na severu Kine. Tokom manevara bili su uključeni kompleksi QW-12, čije su protivvazduhoplovne rakete dizajnirane da uništavaju ne samo avione i helikoptere, već i bespilotne letelice i krstareće rakete. U Kini je ovaj sistem PVO pozicioniran kao univerzalni višenamenski.

Tokom vežbi korišćenjem sistema PVO QW-12 (QianWei-12) na poligonu je korišćeno nekoliko vazduhoplovnih ciljeva. Među njima je posebno dizajnirana vazduhoplovna meta koja je u stanju da imitira jurišni helikopter i dron u smislu podudaranja sa svojim takozvanim infracrvenim potpisom.

Prilikom približavanja meti protivvazduhoplovne rakete QW-12, vazduhoplovni cilj je ispalio 8 toplotnih „mamaca“ koje su trebale da zbune samonavođenu raketu. Ali, uprkos tome, do dezorijentacije protivvazduhoplovne rakete nije došlo.
Saopšteno je da je raketa QW-12 sposobna da izabere prioritetnu metu na osnovu kombinacije infracrvenih indikatora različitih ciljeva – u ovom slučaju, onog koji je delovao kao imitacija drona.

Prema rečima kineskih novinara, „nijedna druga slična protivvazduhoplovna raketa na svetu nije javno pokazala takve sposobnosti“.
CCTV:
"Sposobna je da pogodi i prilično spore ciljeve - kao što je helikopter, ali i one brže - koji se kreću brzinom do 360 m / s."

Napominje se da je raketa kompleksa QW-12 više puta testirana na poligonu na severu Kine. Pogađala je jednu od meta u varijanti "glava u glavu", ali istovremeno, laserski upaljač je aktivirao bojevu glavu "delić trenutka" pre udara, pogodivši metu i udarnim talasom.
Protivvazduhoplovne rakete kompleksa QW-12 su sledeća faza u razvoju sistema PVO QW-2. Ranije su ove komplekse (QW-2) koristili kineski protivavionci na Međunarodnim vojnim igrama.

Pored toga, napominje se da su protivvazduhoplovne rakete QW-12 kompaktne, pa se mogu koristiti prvenstveno u obliku LPRS-a. Takođe, ovi kompleksi se mogu postaviti na vojnu opremu i vozila.
Zanimljivo je i mesto operatera koji je lansirao protivvazduhoplovnu raketu QW-12.

Izvor: https://topwar.ru/192299-v-hode-ispytanij-na-severe-kitaja-zenitnyj-kompleks-qw-12-porazil-cel-nesmotrja-na-otstrel-8-teplovyh-lovushek.html?utm_source=website&utm_medium=social&utm_campaign=group

https://www.youtube.com/watch?v=0Hcq12UUyfQ


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: MOTORISTA on February 15, 2022, 04:41:09 pm
U par brojeva Aero magazina se pričalo o prenosnim sistemima PVO i pominjao se Stinger sa UV glavom za samonavođenje i svim prednostima iste. Šta se desilo po tom pitanju sa raketama?


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on February 15, 2022, 04:56:33 pm
U par brojeva Aero magazina se pričalo o prenosnim sistemima PVO i pominjao se Stinger sa UV glavom za samonavođenje i svim prednostima iste. Šta se desilo po tom pitanju sa raketama?

POST i RMP varijante imaju tragač sa dualnim detektorom i to IC i UV. Ovo omogućava tragaču da razlikuje mete od protivmera mnogo bolje od Redeye i FIM-92A, koji imaju samo IC tragače. Dok moderni mamci mogu imati IC potpis koji je blisko usklađen sa izduvnim gasovima motora aviona na koji se raketa lansira, postoji lako uočljiva razlika u UV potpisu između raketa i mlaznih motora. Stinger-RMP je tako nazvan zbog svoje sposobnosti da učita novi set softvera preko umetnutog ROM čipa. Ako ovo preuzimanje na projektil ne uspe tokom uključivanja, osnovna funkcionalnost se pokreće iz ugrađenog ROM-a. RMP sa četiri procesora ima 4 KB RAM-a za svaki procesor. Pošto se preuzeti kod pokreće iz RAM-a, ima slobodnog prostora, posebno za procesore posvećene obradi unosa tragača i analizi cilja.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: MOTORISTA on February 15, 2022, 05:05:16 pm
Hvala.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on June 12, 2022, 02:39:50 pm
Venecuelanski vojnici izvode obuku na lakim prenosnim raketnim sistemima PVO Igla, u pripremi za armijske igre:

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on June 25, 2022, 12:10:25 pm
Poljska naručila 600 LPRS Piorun i 3.500 raketa zemlja-vazduh za svoju vojsku

Prema informacijama objavljenim na Tviter nalogu PGZ 23. juna 2022. godine, Poljska grupa za naoružanje (PGZ) potpisala je ugovor sa poljskim Ministarstvom odbrane za isporuku 600 lakih prenosnih raketnih lansera protivvazduhoplovne odbrane Piorun, kao i 3.500 raketa koji će proizvoditi poljska kompanija Mesko.

Pozivajući se na informacije koje je objavio PGZ, isporuka 600 lansera LPRS Piorun i 3.500 projektila će se desiti tokom nekoliko godina, ali će prvi lanseri i rakete za protivvazduhoplovnu odbranu biti isporučeni već ove godine.

Mesko je poljska kompanija i pododeljenje PGZ-a sa sedištem u mestu Skaržisko-Kamijeni, Poljska, koja proizvodi raznu municiju i sisteme naoružanja. Mesko je takođe proizvođač LPRS PVO Piorun (Laki prenosni raketni sistem PVO).

Pozivajući se na informacije sa poljskog odbrambenog sajta „Defence24“, rakete Piorun se isporučuju poljskim oružanim snagama od 2018. godine, a nedavno su i Ukrajini isporučeni ovi laki raketni sistemi PVO. Sjedinjene Države su takođe odlučile da nabave ove sisteme. Druge nacije su takođe izrazile interesovanje za LPRS Piorun.

Piorun koji se naziva i Grom-M je modernizovana verzija LPRS Grom uključujući jednostepenu raketu kratkog dometa koju je dizajnirala i proizvela poljska kompanija Mesko na osnovu sovjetske 9K38 Igla.

LPRS Piorun je dizajniran da njime upravlja jedan vojnik. Sastoji se od jednostepenog projektila, raketnog lansera za jednokratnu upotrebu, pokretačkog mehanizma i napajanja na zemlji. Raketa Piorun može da pogodi leteću metu na udaljenosti od 400 m do 6 km i sa visine od najmanje 10 m do maksimalno 4 km. Raketa ima težinu od 2 kg. Blizinski osigurač se koristi da omogući efikasnije uništavanje malih vazduhoplovnih ciljeva, kao što su bespilotne letelice.

[attachment=1]

Izvor (https://www.armyrecognition.com/defense_news_june_2022_global_security_army_industry/poland_orders_600_piorun_manpads_and_3500_suface-to-air_missiles_for_polish_army.html)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on September 28, 2022, 12:03:53 pm
Odličan snimak dejstva ukrajinskih strelaca, koristeći lake prenosne protivvazduhoplovne raketne sisteme 9K38 Igla

Na snimku vidimo dejstvo 2 strelca, svaki je lansirao po 1 projektil zemlja-vazduh.
Strelci su nakon dobijene informacije sredstvima veze od pretpostavljene komande o ciljevima u njihovoj zoni, izašli iz svojih očekujućih reona smeštenih u iskopanim i uređenim saobraćajnicama zaklona, otkrili ciljeve i izvršili lansiranje projektila.

Nakon lansiranja i kratkog osmatranja učinka, strelci su se vratili u svoje zaklone, izvestili komandu o izvedenom dejstvu i slušali dalje informacije i komande.

Na snimku možemo čuti i rad IC tragača kod zahvata i praćenja cilja, od momenta zahvata do lansiranja rakete.

https://www.youtube.com/watch?v=vyVkvo8h_BE&t=145s



Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on September 30, 2022, 09:04:20 am
General je ukazao na efikasnost LPRS Igla i Verba u specijalnoj operaciji

Glavnokomandujući Kopnene vojske Ruske Federacije ocenio je efikasnost LPRS Igla i Verba u zoni SVO

Otprilike trećinu pilotirane avijacije Oružanih snaga Ukrajine (APU) oborili su ruski prenosivi PVO sistemi (LPRS) Igla i Verba. Ovo je rekao glavnokomandujući Kopnene vojske, general armije Oleg Saljukov.

„U uništavanju vazduhoplovnih ciljeva koji se iznenada pojave na malim i ekstremno malim visinama. u prvom planu su se dobro pokazali LPRS Igla i Verba, koji imaju učinak od oko trećine svih uništenih pilotiranih aviona Oružanih snaga Ukrajine“, rekao je Saljukov u intervjuu za list Krasnaja zvezda objavljen u petak, 30. septembra.

Pored toga, on je istakao da najveći teret pokrivanja trupa tokom specijalne operacije snose sistemi PVO srednjeg i kratkog dometa.

Konkretno, najveće performanse su pokazali savremeni protivvazduhoplovni raketni sistemi S-300V4, Buk-M2 (M3) i Tor-M2 (M2U).

[attachment=1]

Izvor (https://iz.ru/1403401/2022-09-30/general-ukazal-na-effektivnost-pzrk-igla-i-verba-v-spetcoperatcii)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on October 24, 2022, 07:50:53 am
Pojavio se snimak boraca specijalne jedinice Stugna, koji su dejstvovali sa LPRS Stinger na, kako se tvrdi, ruski avion na teritoriji Zaporoške oblasti.

https://www.youtube.com/watch?v=0sUOO0VC6wc


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on November 22, 2022, 06:08:42 pm
Prvi video snimak upotrebe ukrajinskih lakih prenosnih raketnih sistema FIM-92 Stinger DMS sa dva lansirna kontejnera na kupoli negde u zoni SVO.

Ranije je sisteme ovog tipa u Ukrajinu prenela Litvanija, a koji su prikazani u okviru komandno-štabnih vežbi „Snežna oluja-2022“, održanih polovinom februara 2022. godine.

Posebnost LPRS FIM-92 Stinger DMS, koji je Ukrajina dobila od Litvanije – za razliku od „obične“ verzije, je u tom što su ovi sistemi opremljeni kupolom za dva lansera. U kupoli se nalaze i sistemi za navođenje i hlađenje projektila. Operater takvih LPRS-a ima mogućnost da prima podatke za gađanje preko sistema za razmenu informacija, kao što je radar.

Prema otvorenim izvorima, koji, međutim, zahtevaju proveru, Litvanija je prenela Ukrajini, tada, najmanje 30 raketa za FIM-92 Stinger DMS. Osim lansera, Litvanija je Ukrajini predala i oklopna vozila HMMVV potrebna za transport FIM-92 Stinger DMS.

Snimak dejstva:

http://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Stinger%20DMS.mp4



Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on January 09, 2023, 05:55:22 pm
Regruti Vijetnamske narodne armije uvežbavaju nišanjenje i dejstvo sa lakim prenosnim raketnim sistemima Strela-2 (9K32) u vežbi koja uključuje pretnje iz vazduha niskog nivoa. Dok je serija Igla (9K38, 9K310 i 9K338) glavni laki prenosni raketni sistem Vijetnamske vojske, Strela-2 se i dalje koristi u službi, posebno tokom obuke.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on March 10, 2023, 11:38:55 am
Na Sahalinu, poslužioca sistema PVO izveli su bojevo gađanje iz LPRS Igla

Tokom praktičnog gađanja, strelci Istočnog vojnog okruga pogodili su više desetina vazduhoplovnih ciljeva.

Pripadnici jedinica PVO Istočnog vojnog okruga (VVO) na poligonu Uspenovski, koji se nalazi na ostrvu Sahalin, izveli su bojeva lansiranja raketa iz prenosivih sistema PVO Igla na vazduhoplovne ciljeve, koje su imitirane svetlećim minama ispaljivanim iz minobacača 120 mm „Sled“.

Tokom nekoliko nedelja, vojnici jedinica PVO prošli su punu obuku na savremenim elektronskim simulatorima, a takođe su razradili standarde za dovođenje kompleksa Igla u borbeni položaj.

Na praktičnim vežbama, vojnici su pod rukovodstvom oficira armijskog korpusa trupne PVO i učesnika specijalne vojne operacije obučavali traženje, utvrđivanje prirode ciljeva, njihovo zahvatanje i dalje uništavanje. Ukupno, tokom praktičnog gađanja, lovci su pogodili više desetina vazduhoplovnih ciljeva.

http://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Igla%20uve%c5%bebavanje.mp4


Izvor (https://tvzvezda.ru/news/202339558-VwNjq.html)



Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Prvačić on March 10, 2023, 02:11:36 pm
Kakvo je to zujanje prije opaljenja?
Žiroskop?


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on March 10, 2023, 02:19:19 pm
Kakvo je to zujanje prije opaljenja?
Žiroskop?

Tako je! :)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on March 12, 2023, 01:27:42 pm
Strela-3 u upotrebi u Ukrajini

Ukrajinski vojnik, koji služi u mobilnom protivvazduhoplovnom odbrambenom timu u okolini Kijeva sa lakim prenosnim raketnim sistemom PVO 9K34 Strela-3, koji se ne viđaju tako često.

Projektil 9M36[-1] ima dodatu, odnosno "zalepljenu", X-SIGHT dnevno/noćnu optiku, koja treba da obezbedi improvizovanu sposobnost rada pri slabijem osvetljenju (večernji i rani jutarnji periodi). Lepljenje možda izgleda previše pojednostavljeno, ali zapamtite da je cev sa ograničenom upotrebom; optika nije.

Podsetimo da je raketa Strela-3 u velikoj meri bila zasnovana na ranijoj Streli 2, pa je razvoj tekao brzo. Novo oružje primljeno je u upotrebu u Sovjetskoj armiji januara 1974.

Najznačajnija promena u odnosu na Strela 2 bilo je uvođenje potpuno nove infracrvene glave za navođenje. Novi tragač je radio na novim principima (con-scan), koji je manje podložan ometanju i mamcima od ranijih (spin-scan) tragača, koje su lako mogli biti obmanuti, pa čak i najprimitivnijim infracrvenim ometačima. Novi tragač je takođe uveo hlađenje detektorskog elementa u obliku boce sa azotom pod pritiskom pričvršćene za lanser.

Laki raketni sistem se sastoji od rakete 9M36(-1), lansirnog kontejnera 9P59(M) i termalne baterije 9P51.
Iz lansirnog kontejnera može se izvršiti lansiranje do 5 projektila.

Domet rakete Strela-3 protiv visoko podzvučnih i sporijih aviona, helikoptera i bespilotnih letelica i do 3000 metara.
Domet po daljini iznosi do 4500 metara.

Raketa može biti lansirana i na cilj u dolasku i na cilj u odlasku. U odlasku na ciljeve koji lete brzinama do 260 m/s, a u odlasku koji lete brzinama do 310 m/s.
Metoda navođenja - "sa dve tačke - čisto gonjenje".

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

Sastav sistema:

[attachment=4]


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on March 17, 2023, 05:29:54 pm
M113A2 Ultra Mehanizovana Igla

M113A2 Ultra Mehanizovana Igla je modifikacija M113 oklopnog transportera Vazduhoplovnih snaga Republike Singapur (RSAF) koji se koristi od ranih 2000-ih. Sam oklopni transporter M113 je u službi singapurske vojske više od 40 godina. Nadograđen je i održavan, uz nekoliko pokušaja da se zameni, uključujući i Bionik vozila. Originalni M113 je razvijen kasnih 1950-ih od strane Food Machinery Corp (FMC), sa posadom od 2 člana, sa glavnim fokusom na transportu osoblja.
 
Godine 2006. prikazana je unapređena varijanta koju proizvodi Singapore Technologies Kinectics (STK) sa nadograđenim agregatom i varijabilnim menjačem. To su bili Caterpillar 3126B turbo dizel motor od 330 ks, kao i automatski promenljivi menjač HMKS1100.

M113A2 Ultra Mehanizovana Igla koristi standardnu šasiju M113A2 APC koja ima nadograđeni paket napajanja. Jedna od glavnih razlika koja izdvaja ovo vozilo od ostalih varijanti M113 je jedinstveni raketni sistem zemlja-vazduh integrisan na vozilo. M113A2 Ultra Mehanizovana Igla ima kupolu koja je sposobna da ispali 6 sovjetskih/ruskih raketa zemlja-vazduh, kao i da bude naoružana koaksijalnim mitraljezom kalibra 7,62 mm.

Postoje dve varijante vozila M113A2 Ultra Mehanizovana Igla, a to su: Integrisana vatrena jedinica (IFU) u kojoj se nalazi napredni radar za praćenje i Jedinica za vatrena dejstva (VFU) koja je sposobna da prima podatke od IFU-a za gađanje ciljeva. Takođe, oba vozila imaju optičke senzore koji se mogu koristiti za praćenje ciljeva bez potrebe za radarom.

Protivvazduhoplovnom odbranom rukovode Vazduhoplovne snage Republike Singapur, kroz organizacijsku strukturu PVO vodova. Vod se sastoji od 1 IFU i 2 VFU.  

Osnovno naoružanje predstavljaju 4 protivvazduhoplovne rakete Igla / Igla-S, raspoređene na dva lansirna nosača Strelec, pokrivenih sa gornje strane, sa po 2 rakete na svakom. Infracrveno navođenim raketama Igla / Igla-S efikasno se može dejstvovati na daljinama do 5000 - 6000 metara (Igla / Igla-S) i na visinama do 3500 metara. Kao pomoćno naoružanje za samoodbranu koristi se koaksijalni mitraljez 7,62 mm FN MAG.

Od opreme vozila su opremljena dnevno/noćnom nišanskom spravom sa laserskim daljinomerom, a IFU je opremljen i sa višenamenskim radarom u posebnom dielektričnom kućištu između dva lansirna kontejnera.

Radar ima mogućnost otkrivanja ciljeva na daljinama do 14 km za avione i do 8 km za helikoptere. Poseduje mogućnost pretraživanja (skeniranja) u pokretu i to pri brzinama od 50 km/h na putevima višeg kvaliteta i do 25 km/h van puteva.
Prilikom rada na zastanku, u stanju je pratiti do 16 ciljeva jednovremeno u režimu "skeniranje tokom praćenja" (TWS), odnosno do 12 ciljeva u pokretu.

Posadu čine 3 člana: komandir, nišandžija i vozač.

Oruđe je povučeno iz upotrebe Singapurske vojske 2017. godine.

Vod M113A2 Mehanizovana Igla, sastavljen od 1 IFU i 2 VFU:

[attachment=1]

Integrisana vatrena jedinica IFU i Jedinica za vatrena dejstva VFU:

[attachment=2]

Integrisana vatrena jedinica IFU:

[attachment=3]


Izvor (https://forum.warthunder.com/index.php?/topic/560445-m113a2-ultra-mechanised-igla-unique-combination/)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on March 19, 2023, 01:26:11 pm
Objavljen snimak gađanja iz LPRS „Igla“ kod Ugledara

Težina jednog LPRS je 17 kilograma. Pogađa ciljeve na visinama od 500 do 3500 metara.

Pod Ugledarom, strelci protivavionci marinskih jedinica Pacifičke flote Ruske vojske obezbeđivali su vazdušno pokrivanje lokacija i jedinica u napredovanju. Svakodnevno su sa prenosivim protivvazduhoplovnim raketnim sistemima Igla napredovali tamo gde su, prema obaveštajnim podacima, mogli da se pojave neprijateljski dronovi.

Laki prenosni raketni sistem (LPRS) „Igla“ je sposoban da gađa vazduhoplovne ciljeve na daljinama do 5000 metara i na visinama do 3500 metara. Marinski strelac protivavionac sa pozivnim znakom „Beter“ ispričao je kako je pre godinu dana u LNR uspeo da obori ukrajinsku izviđačku bespilotnu letelicu „Furija“, koja je letela iznad položaja ruskih trupa.

„Oborili smo Furiju, sakrili se u šumski pojas da nas ne nađu, bili blizu fronta. Otkrio sam je kroz granje - bila je u preletu. Prijavljena štabu. Rekli su da nije naša letelica - i otvorili smo vatru na njega. Oborili smo je i nakon toga je čak i komunikacija postala bolja“, rekao je pozivni znak „Beter“, strelac protivvazduhoplovne jedinice marinaca Pacifičke flote.

http://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Igla%20pod%20Ugledarom.mp4


Izvor (https://tvzvezda.ru/news/2023318124-lxXxV.html)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on March 20, 2023, 03:30:08 pm
Višenamenski raketni sistem FN-M, kineske proizvodnje

FN-M prenosivi raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane je vrsta preciznog, laganog i višenamenskog prenosnog sistema kratkog dometa za gađanje svih vrsta kopnenih ciljeva i letećih ciljeva na malim visinama. Koristi se za više zadataka kao što su anti-dron dejstva, antiterorističke i operacije specijalnih snaga i tako dalje. Njegove tipične mete uključuju lake bespilotne letelice i helikoptere, laka oklopna vozila, jednostavna utvrđenja i brze čamce.

Proizvođač: kineska kompanija China Defense Equipment Co

Sistem je lagan i prilagođen za nošenje i upotrebu za jednog vojnika. Pored toga, možda biti instaliran i na različite platforme za lansiranje.

Sistem se sastoji od:

- rakete u lansirnom kontejneru
- mehanizma za lansiranje
- EO nišana ( na bazi CCD kamere)
- ispitnih uređaja
- trenažera


Domet rakete protiv niskoletećih vazduhoplovnih ciljeva:

- helikopteri do 2,8 km po daljini i 1,8 km po visini
- bespilotne letelice do 1,4 km po daljini i 900 metara po visini
- kopnene mete do 1,8 km po daljini

Raketa se navodi uz pomoć ugrađene CCD kamera, što znači da može da dejstvuje u dnevnim uslovima i kod bistrih i jasnih noći.
Vreme reakcije od trenutka otkrivanja cilja do lansiranja rakete iznosi do 5 sekundi.

[attachment=1]


Izvor (https://www.cndefense.com/admws/FN-M.html)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on April 05, 2023, 08:32:07 pm
Naev: Sistem PVO Avenger na borbenom dežurstvu u Severnoj operativnoj oblasti

Komandant Objedinjenih snaga PVO Ukrajine, general-potpukovnik Sergej Naev: „Protivvazduhoplovni raketni kompleksi Avenger (Osvetnik) već su na borbenom dežurstvu u Severnoj operativnoj zoni. Oni su u stanju da obezbede mobilnu protivvazduhoplovnu odbranu kratkog dometa za objekte civilne infrastrukture, jedinice Sektora bezbednosti i odbranu od krstarećih projektila, bespilotnih letelica, aviona i helikoptera na malim visinama“.

https://www.youtube.com/watch?v=vbbUhZKlZeA&t=27s


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on April 20, 2023, 12:54:24 pm
Oboren ukrajinski Su-25

Operator lakog prenosnog raketnog kompleksa "Igla" morske pešadije Tihookeanske flote oborio je na području Ugljedara ukrajinski jurišni avion Su-25, kako javlja Sputnik, a prenosi B-92.

Ovu informaciju je saopštio načelnik pres-centra grupacije "Istok" Aleksandar Gordejev.

"U južno-donjeckom pravcu protivnik je sprečen u pokušaju da izvede napad iz vazdušnog prostora na položaje grupe 'Istok' na prvoj liniji fronta. Operator lakog prenosnog raketnog kompleksa 'Igla' jedinice morske pešadije Tihookeanske flote na području Ugljedara oborio je avion Su-25 Oružanih snaga Ukrajine“, saopštio je Gordejev.

Za uspešno izvršenje borbenih zadataka, operator pod oznakom "Predator" je odlikovan sa dva Ordena za hrabrost.

Na snimku se vidi lansiranje protivvazduхопловне rakete, nakon čega sledi pad vazduhoplovnog objekta severozapadno od sela Vodiane. Ovo potvrđuje i karakterističan veliki požar koji je izbio na mestu pada. Avion je pogođen 5,5 kilometara od kontaktne linije, što je dokaz umešnosti operatera.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Obaranje%20SU-25%20Iglom.mp4

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Obaranje%20SU-25%20Iglom%202.mp4


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on April 30, 2023, 06:13:05 pm
Međunarodna vojna vežba "Štit 23" okupila je u Istri oko 300 pripadnika oružanih snaga Hrvatske, Poljske, SAD, Slovenije i Francuske sa lakim artiljerijsko-raketnim sistemima PVO malog i srednjeg dometa. Vojnici iz Poljske gađali su iz lakih prenosivih raketnih sistema Piorun raketne mete koje se kreću brzinom većom od 200 metara u sekundi.

Gađalo se na poligonu na Rt-u Kamenjak u Premanturi kod Pule, nekadašnjem artiljerijsko-raketnom vežbovnom poligonu JNA.

Vežba sa bojevim gađanjem održana je 21.04.2023. godine.

Fotogalerija:

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

[attachment=6]

[attachment=9]

[attachment=7]

[attachment=8]


Izvor (https://www.morh.hr/odrzana-medunarodna-vojna-vjezba-stit-23/)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on May 11, 2023, 03:29:25 pm
Španija ulaže 330 miliona evra u kupovinu sistema PVO MBDA Mistral 3

Kako prenosi InfoDefence 8. maja, špansko Ministarstvo odbrane pokrenuće program sa budžetom od 330 miliona evra za kupovinu raketa Mistral 3, protivvazduhoplovnog sistema proizvođača evropskog konzorcijuma MBDA i modernizaciju lansirnih stanica već u službi u oružanim snagama.

Program je odobrila španska vlada u Savetu ministara 18. aprila, zajedno sa šest drugih ugovora za modernizaciju sposobnosti za program elektronskog ratovanja u Santijagu, nabavku RPAS (dronova) ili kupovinu simulatora letenja. U ovom projektu Ministarstvo odbrane predviđa nabavku novih projektila Mistral 3 za potrebe Oružanih snaga i materijala za ovaj sistem, modernizaciju lansirnih stanica, kao i posebne kurseve obuke za korisničko osoblje.

Ulazeći u detalje, zvanični izvori objašnjavaju InfoDefens-u da pored kupovine projektila (njihov broj nije preciziran), program uključuje nabavku 27 kompleta opreme za raketnu obuku (ATPS), dopunu za 16 baterija, dva kompleta opreme za testiranje municije, rezervne delove i pripadajuću tehničku dokumentaciju.

MBDA Mistral 3 je najnovija varijanta u porodici raketa kratkog dometa, vazduh-vazduh i zemlja-vazduh, koja je u upotrebi u mnogim zemljama od 1980-ih. Dizajniran je da bude veoma mobilan i svestran, sa sposobnošću da gađa širok spektar ciljeva, uključujući helikoptere, avione sa fiksnim krilima, bespilotne letelice (BPL) i kopnene ciljeve kao što su oklopna vozila i male čamce. Ima domet do 6 km i može dostići maksimalnu visinu od 3,5 km.

Raketa ima visoke manevarske sposobnosti, zahvaljujući svom naprednom sistemu navođenja, koji uključuje infracrveni (IR) tragač i tehnologiju digitalne obrade signala. Takođe može da izvodi manevre izbegavanja da bi izbegla protivmere i ima visoku otpornost na elektronske protivmere.

Projektil Mistral 3 se lansira sa različitih platformi, uključujući lansere sa zemlje, pomorske brodove i lansere na vozilima. Opremljen je eksplozivnom bojnom glavom koja je dizajnirana da pruži visok nivo smrtonosnosti protiv svojih ciljeva.

[attachment=1]


Izvor (https://www.armyrecognition.com/defense_news_may_2023_global_security_army_industry/spanish_defense_to_invest_eur_330mn_in_purchasing_mbda_mistral_3_air_defense_systems.html)



Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on May 23, 2023, 09:23:00 am
Američki Avenger 'važno pojačanje' za ukrajinsku protivvazduhoplovnu odbranu, kaže visoko pozicionirani komandant

Avenger (Osvetnik, prim. Kubovac) ima lasersku i infracrvenu tehnologiju za identifikaciju i praćenje ciljeva.

Američki sistemi protivvazduhoplovne odbrane Avenger, koji su postavljeni na vozilima Hamvee i veoma su mobilni, sada se koriste za zaštitu velikih ukrajinskih gradova i za zaštitu ukrajinskih kopnenih snaga u blizini linije fronta, rekao je visoki ukrajinski zvaničnik.

Jedan od najviših ukrajinskih komandanata takođe je potvrdio za ABC News da je svih 12 sistema Avenger koje je obećala Bajdenova administracija u Ukrajini i da su u funkciji. U novembru su najavljena četiri sistema protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa Avenger kao deo odbrambenog paketa Ukrajine vrednog 400 miliona dolara.

General-potpukovnik Sergej Najev, koji je zadužen za ukrajinske snage stacionirane duž granice sa Belorusijom i Rusijom, u ekskluzivnom intervjuu je opisao Avenger kao „veoma važno pojačanje“ za protivvazduhoplovnu odbranu Ukrajine.

Avenger ima lasersku i infracrvenu tehnologiju za identifikaciju i praćenje ciljeva, a njegovi dvostruki lanseri mogu da nose ukupno osam toplotno navođenih raketa Stinger.

ABC News je bila prva medijska organizacija koja je snimila Osvetnika na tajnoj lokaciji u centralnoj Ukrajini.

Najev je rekao da se sistem protivvazdušne odbrane već pokazao kao "veoma efikasan" jer su, kada su raspoređeni, "stalno u pokretu" i "spremni za sledeći udar".

Avenger se može koristiti za presretanje helikoptera ili niskoletećih aviona.

Najev je rekao da se tehnologija pokazuje sposobnom za presretanje krstarećih projektila i smrtonosnih dronova za napade noću, danju i po bilo kom vremenu.

„To je dobro za trupe [koje upravljaju sistemom] jer su uverene da mogu da pogode metu“, rekao je on.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://abcnews.go.com/International/us-avenger-important-boost-ukrainian-air-defense-top/story?id=99405568)




Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: PakleniVuk on May 23, 2023, 09:37:53 am
Sistem Avenger nije los kada se pravilno koristi . Samo mi nije poznato bilo do sada da su na njega integrisali "kartonski radar sa sintetičkim otvorom" na vratima vozila i na prednjoj strani ;D


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on May 23, 2023, 10:31:57 pm
FEINDEF 2023: MBDA predstavlja Mistral Atlas RC daljinski upravljani sistem PVO postavljen na URO VAMTAC

Sistem Mistral Atlas RC je inovativna verzija francuskog sistema protivvazduhoplovne odbrane Mistral. Ima daljinski upravljanu kupolu opremljenu sa dve ili četiri rakete Mistral i termovizijskim nišanom najnovije generacije. Ovaj napredni sistem može da se montira na laka oklopna vozila kao što su Arkuus Sherpa, URO VAMTAC ST5 ili Nimr Ajban 440.

Za razliku od ručno upravljanog lansera dvostrukih raketa standardnog sistema Mistral Atlas, novi sistem Mistral Atlas RC nudi poboljšanu zaštitu posade. Omogućava rad iz unutrašnjosti kabine vozila ili daljinski sa potpuno mobilne radne stanice. Sistemska motorizovana kupola od 360° je laka za korišćenje i optimizuje operativne mogućnosti dok troškove svodi na minimum.

Sistem Mistral Atlas RC kompatibilan je sa svim verzijama raketa Mistral dokazanih u borbi, koristeći njihove izuzetne prednosti u performansama. Razvijen od strane MBDA, Mistral Atlas RC ispunjava zahteve savremenog ratovanja, kombinujući veliku vatrenu moć, vreme brzog reagovanja, dnevno/noćno osmatranje i sposobnosti angažovanja, taktičku i stratešku mobilnost i visok nivo zaštite posade.

Dizajniran za integraciju u sistem za komandovanje i upravljanje (C²), sistemom Mistral Atlas RC se može upravljati korišćenjem bilo kog komunikacionog sistema koji odabere kupac. Dizajniran je tako da minimizira opterećenje posade, omogućavajući da njime upravlja jedan vojnik. Pored toga, lako se može integrisati u širok spektar visoko pokretnih oklopnih ili neoklopnih borbenih vozila i transportovati vazduhom u avionima kao što su A400M i C-130.

Raketa Mistral, koja čini jezgro sistema, je prenosiva, potpuno digitalna raketa koja traži toplotu. Posebno je dizajnirana da ispuni zahteve svih rodova oružanih snaga. Sa dokazanim uspehom od 96% i izuzetnom pouzdanošću, nadmašuje sve druge rakete PVO niskog nivoa. Raketa uključuje slikovni IC tragač za praćenje, pružajući superiornu otpornost na infracrvene protivmere i mogućnost da se gađa mete sa niskim infracrvenim potpisom. Takođe se može pohvaliti velikom bojevom glavom od 3 kg opremljenom laserskim blizinskim osiguračem.

MBDA Mistral Atlas RC raketni sistem PVO postavljen na URO VAMTAC:

[attachment=1]


Izvor (https://www.armyrecognition.com/defense_news_may_2023_global_security_army_industry/feindef_2023_mbda_presents_mistral_atlas_rc_remote-controlled_air_defense_system_mounted_on_uro_vamtac.html)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on June 06, 2023, 07:53:05 pm
Litvanija jača svoju protivvazduhoplovnu odbranu nabavkom više projektila tipa "Grom" koje proizvodi Poljska.

Prvi ugovor za nabavku ovih sistema potpisan je još 2014. Grom sistemi su mobilni i mogu efikasno da napadnu različite vazduhoplovne ciljeve.

Grom je laki prenosni raketni sistem PVO, namenjen za borbu protiv optički i infracrveno vidljivih ciljeva kao što su avioni, helikopteri, bespilotne letelice i krstareći projektili.

Raketa sa infracrvenim samonavođenjem je efikasna na daljinama do 5,5 km i na visinama do 3,5 km, protiv ciljeva koji lete brzinama do 650 m/s. Na ciljeve deluje bojeva glava težine 1,82 kg.

Težina lakog prenosnog raketnog sistema iznosi 14,2 kg.

[attachment=1]


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on June 08, 2023, 02:05:23 pm
Posade LPRS „Igla“ uništile su bespilotnu letelicu Oružanih snaga Ukrajine u pravcu Krasnog Limana

Posade prenosivih protivvazduhoplovnih raketnih sistema (LPRS) „Igla“ Centralnog vojnog okruga (CVO) uništile su krstareću raketu i bespilotne letelice Oružanih snaga Ukrajine (AFU) u pravcu Krasnolimansk. Ovo je u sredu, 7. juna, saopštilo rusko Ministarstvo odbrane.

Kao rezultat kompetentnih akcija posada, ciljevi su uzeti na praćenje i uništeni.

„Radili smo na krstarećoj raketi, bilo je i lansiranja bespilotnih letelica sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem“, rekao je komandant protivvazduhoplovnog raketnog voda sa pozivnim znakom Uljanovsk.

Kompleks funkcioniše efikasno, sposoban da pogodi niskoleteće i brze mete, kao što su bespilotne letelice sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. Takođe sada i LPRS Verba može da gađa bespilotne letelice sa elektromotorima, kao i helikoptere i lovce, istakao je komandir voda.

„Osmatrač stalno posmatra nebo, pokušavajući da otkrije vazduhoplovne mete. U slučaju otkrivanja, on mora odmah da identifikuje pripadnost nekoj od strana u ovom sukobu, a zatim odmah dalje sledi izveštaj ili odluka o lansiranju. U trenutku kada detektuje metu, određuje da li se približava ili povlači. Postoji uvek i mogućnost da lebdi u mestu. Neki dronovi i helikopteri to rade“, rekao je on.

Pripadnici PVO posade grupe „Centar“ svakodnevno izvršavaju zadatke zaštite jedinica, mesta koncentracije ljudstva i tehnike od neprijateljskih izviđačkih i jurišnih bespilotnih letelica, a vrše i vizuelnu pretragu vazduhoplovnih ciljeva u određenim sektorima.

„Prenosivi protivvazduhoplovni raketni sistem sastoji se iz tri dela: to je lansirna cev sa raketom, lanser i zemaljski izvor energije, sadrži azot za hlađenje glave za navođenje i baterije. U principu, ovde nema ništa komplikovanije. Postoje dve znamenitosti. Jedan sa LED. Kada se projektil zakači na metu, LED lampica svetli da pokaže da je zahvaćen cilj. Audio zvučnik takođe radi. Kada raketa izađe iz cevi, ide za metom do izvora toplote i pogađa je“, rekao je zamenik komandira voda sa pozivnim znakom Verba.

LPRS „Igla“ je sposoban da gađa vazduhoplovne ciljeve na daljinama od 500 do 5000 m i visinama do 3500 m. Precizno navođenje rakete na metu se vrši zahvaljujući optičkoj glavi za samonavođenje, koja zahvata toplotni odraz motora vazduhoplovnog objekta. Ovoj jedinici se pripisuje obaranje stotina različitih oborenih bespilotnih letelica ukrajinskih trupa.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Igla%20u%20SVO.mp4


Izvor (https://iz.ru/1524636/2023-06-07/raschety-pzrk-igla-unichtozhili-bpla-vsu-na-krasnolimanskom-napravlenii)




Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on June 17, 2023, 01:48:18 pm
Severno korejski laki samohodni raketni sistem PVO baziran na osnovu raketnih sistema PVO sovjetske/ruske proizvodnje

Samohodni protivvazduhoplovni raketni sistemi trupne PVO Severno-korejske vojske

Brojni izvori pominju da je severnokorejska vojska (bila) naoružana sovjetskim mobilnim sistemima PVO „Kub“ ili „Krug“. Međutim, to nije bilo moguće potvrditi; takvi kompleksi sovjetske proizvodnje nikada nisu demonstrirani na vojnim paradama ili na televiziji DNRK.

Stvaranje sopstvenih samohodnih sistema trupne protivvazduhoplovne odbrane počelo je u Severnoj Koreji relativno nedavno. U aprilu 2017. godine, na paradi u Pjongjangu u čast 105. godišnjice rođenja "večnog" predsednika DNRK Kim Il Sunga, demonstriran je sistem PVO kratkog dometa, veoma sličan sovjetskom sistemu Strela-10.

Severnokorejski kompleks takođe koristi MT-LB univerzalnu guseničarsku šasiju. Za razliku od borbenih vozila porodice Strela-10, na kojima su četiri protivvazduhoplovne rakete smeštene u transportno-lansirnim kontejnerima, severnokorejski kompleks nosi 8 raketa HT-16PGJ.

[attachment=1]

[attachment=4]

Južnokorejske publikacije navode da ovaj sistem PVO, pored dvostruko većeg opterećenja municije, ima i radarski daljinomer. Potragu za vazdušnim ciljem, kao na sovjetskom sistemu PVO Strela-10, operater vrši vizuelno. Moguće je da oprema za nišanjenje i pretragu uključuje termovizijski sistem i sistem za zahvat i automatsko praćenje cilja.

[attachment=2]

Po svemu sudeći, mobilnost je ostala na nivou osnovne šasije. Oruđe, zaštićeno oklopom otpornim na metke, u stanju je da savlada male vodene prepreke. Dizel motor sa kapacitetom od 240 litara obezbeđuje samohodnom protivvazduhoplovnom sistemu, težine oko 12,3 tone, brzinu na autoputu do 60 km / h. Posada - 3 člana.

Razvoj rakete HT-16PGJ je na kraju rezultirao sistemom koji je identifikovan tek poslednjih godina i koji izgleda da je izveden iz ruskog 9K38 Igla. Međutim, LPRS koji se mogao videti u Siriji najviše liči na stariji sistem 9K310 Igla-1, ali je karakteristični trokonusni vrh postavljen na raketu ovde zamenjen modernijim aerodinamičkim šiljkom koji se takođe može videti na novijim sistemima 9K38 Igla i 9K338 Igla-S, tako da su poboljšane performanse rakete te se navodi se da je HT-16PGJ superiorniji u svojim mogućnostima u odnosu na Iglu-1.

Raketa prečnika 72 mm i dužine oko 1.500 mm smeštena je u lansirnu cev dužine 1.520 mm. Masa opremljenog kompleksa je oko 18 kg. Projektil sa lansirnom težinom od 11,5 kg nosi visokoeksplozivnu fragmentacionu bojevu glavu težine 1,4 kg, opremljenu sa 500 g eksploziva.

Daljina gađanja je od 500 metara do 5.500 m, minimalna visina gađanih ciljeva je 10 m, maksimalna visina 3.300 m. Maksimalna brzina mete je 580 m/s. Hlađeni tragač sa dvostrukim spektrom pruža mogućnost suprotstavljanja vazduhoplovnim ciljevima u dolasku (susretni kurs) i odlasku (u gonjenju) u uslovima upotrebe veštačkih toplotnih smetnji.

[attachment=3]


Izvor (https://topwar.ru/216941-sistema-pvo-kndr-vojskovye-zenitnye-raketnye-kompleksy.html)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: kumbor on June 18, 2023, 08:10:16 am

Контејнери на севернокорејском лансеру су видно краћи од Стреле 10 (ракета 9М37 - 2200мм), па сам склон да верујем да су ракете варијанта Игле (или кинеског аналога),


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on June 18, 2023, 09:07:41 am

Контејнери на севернокорејском лансеру су видно краћи од Стреле 10 (ракета 9М37 - 2200мм), па сам склон да верујем да су ракете варијанта Игле (или кинеског аналога),

Pa navodi se u tekstu: "Severnokorejski kompleks takođe koristi MT-LB univerzalnu guseničarsku šasiju. Za razliku od borbenih vozila porodice Strela-10, na kojima su četiri protivvazduhoplovne rakete smeštene u transportno-lansirnim kontejnerima, severnokorejski kompleks nosi 8 raketa HT-16PGJ."

A što se tiče rakete HT-16PGJ: "Razvoj rakete HT-16PGJ je na kraju rezultirao sistemom koji je identifikovan tek poslednjih godina i koji izgleda da je izveden iz ruskog 9K38 Igla. Međutim, LPRS koji se mogao videti u Siriji najviše liči na stariji sistem 9K310 Igla-1, ali je karakteristični trokonusni vrh postavljen na raketu ovde zamenjen modernijim aerodinamičkim šiljkom koji se takođe može videti na novijim sistemima 9K38 Igla i 9K338 Igla-S, tako da su poboljšane performanse rakete te se navodi se da je HT-16PGJ superiorniji u svojim mogućnostima u odnosu na Iglu-1."


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on June 21, 2023, 05:20:18 pm
Američki samohodni protivvazduhoplovni raketni kompleks Avenger u Ukrajini

Laki samohodni protivvazduhoplovni raketni kompleks američke proizvodnje AN/TWQ-1 Avenger naoružan je sa 8 IC samonavođenih raketa Stinger i mitraljezom kalibra 12,7 mm. Obezbeđuje mobilnu protivvazduhoplovnu odbranu kratkog dometa od krstarećih raketa, bespilotnih letelica, aviona i helikoptera na malim visinama.

https://www.youtube.com/watch?v=cyrpsJvnzhA



Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on June 22, 2023, 12:53:48 pm
Jedna od značajnih postavki na "Granitu-2023", barem u domenu PVO, bila je postavka lakih prenosnih raketnih sistema PVO Mistral-3+

Mistral 3+ je raketni sistem malog dometa i male težine, namenjen za protivvazduhoplovna dejstva protiv različite palete ciljeva, pre svega protiv vazduhoplova bombardera, lovaca i helikoptera, kao i protiv krstarećih, nadzvučnih i podzvučnik raketa.

Lansira se sa različitih platformi, od kojih su u Vojsci Srbije LPRS (tronožac) i PASARS.

Raketa radi po principu "ispali i zaboravi" (zahvat cilja pre lansiranja). GSN je poslednja reč tehnike sa pasivnim infracrvenim detektorom (imaging infrared IIR) velike osetljivosti, koji omogućava efikasnu upotrebu i protiv "stelt" vazduhoplova i bespilotnih letelica. Nalazi se u lansirnoj cevi za jednokratnu upotrebu, koja služi za taktičko skladištenje, transport i lansiranje.

Tehničke karakteristike:

Zajedno sa ostalim elementima rakete (autopilot, startni i marševski raketni motor, laserski blizinski upaljač i bojeva glava od 3 kg) omogućeno je uništavanje ciljeva sa velikom verovatnoćom uništenja (96%), na izrazito malim visinama (5 m) do velikih visina poredeći sa drugim raketama iste klase ( do 6000 m).

Odlikuje se velikom otpornošću na ometanje.
Vreme reakcije (od uočavanja cilja termovizijom, aktiviranja boce za hlađenje i napajanje rakete Mistral, usmeravanje rakete prema cilju, zahvata cilja do spremnosti za lansiranje) tipično do 6 sekundi.

Dužina rakete: 1,9 m
Kalibar: 90 mm

Sastav jednog kompleta:

- transportni prenosni kontejner sa lansirnom cevi i raketom
- kofer sa tronošcem
- torba za termovizijsku kameru

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

Izvor fotografija: PalubaInfo


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on June 29, 2023, 08:30:28 am
Probija kao igla: ruski strelci protivavionci su rekli da je LPRS Igla i dalje pouzdano i efikasno oružje

Vojnik sa pozivnim znakom „Dabar“ govorio je o prenosnom protivvazduhoplovnom raketnom sistemu Igla, uz pomoć koga ruski vojnici redovno obaraju neprijateljske avione i helikoptere.

Igla je, kažu protivvazduhoplovci, proverena vremenom i savršeno radi svoj posao, što znači da će uskoro na nebu ponovo goreti jurišnik sa oznakama neprijateljske vojske na njemu.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Igla%20SVO.mp4


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on July 21, 2023, 01:35:58 pm
Vatrena „igla“: poslužioci sistema protivvazduhoplovne odbrane izveli su bojevo gađanje iz LPRS-a na Sahalinu

Tokom nekoliko nedelja, poslužioci sistema PVO prošli su obuku na savremenim elektronskim simulatorima, a takođe su proučavali proceduru izviđanja sredstava vazdušnog napada simuliranog neprijatelja i prošli obuku na raketnim sistemima koja je uključivala određivanje daljine, visine leta, parametara kursa cilja, kao i tipa lansiranja.

Nakon uspešno završene obuke, vojnici su na poligonu Uspenovski izveli borbena lansiranja raketa na vazduhoplovne ciljeve sa lakim prenosnim raketnim sistemima PVO Igla. Kao mete su korišćene svetleće mine koje su iz minobacača „Sani“ kalibra 120 mm ispalili artiljerci armijskog korupsa Istočnog vojnog okruga.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Igla%20VVO.mp4



Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on September 04, 2023, 02:06:57 pm
Protivvazduhoplovna analiza: koji LPRS štite ruske trupe na liniji fronta

Prenosni protivvazduhoplovni raketni sistemi postali su jedan od najefikasnijih sistema PVO u specijalnoj vojnoj operaciji.

U toku specijalne operacije u Ukrajini, protivvazduhoplovna odbrana (PVO) igra ogromnu ulogu. Od posebnog značaja je organizacija PVO prednjeg dela fronta Kopnene vojske – direktno na liniji dodira. Od 1970-ih, prenosivi sistemi protivvazduhoplovne odbrane (LPRS) ostali su najefikasnije sredstvo protivvazdušne samoodbrane pešadije. U borbi su se pokazali kao jedan od najefikasnijih sistema PVO. Koje sve LPRS ima RF i za šta su sposobne Oružane snage RF zajedno sa vojnim stručnjakom, osnivačem portala Vojna Rusija Dmitrijem Kornevom, razgovarali su novinari Izvestije.

Prenosivi i efikasni

Prenosni protivvazduhoplovni raketni sistem omogućava, bez posebne pripreme, gađanje vizuelno posmatrane neprijateljske letelice - aviona, helikoptera, krstareće rakete. Lake prenosne rakete imaju infracrvenu glavu za navođenje (IC GSN) i, stoga, cilj gađanja mora da emituje toplotu. Avioni i helikopteri, kao i krstareće rakete, nemaju problema sa tim - mlazni ili gasnoturbinski motor daju dovoljno toplote da projektil LPRS može sa sigurnošću da gađa.
Sasvim drugačija situacija sa kvadrokopterima i drugim malim dronovima - njihovi motori su ili električni ili klipni male snage. Shodno tome, njihova temperatura je često nedovoljna da bi LPRS bio pouzdano navođen na takav objekat, a za borbu protiv njih moraju se koristiti drugi tipovi sistema PVO.

Kako radi strelac protivavionac? Ako postoji pretnja od pojave vazduhoplovnog cilja - aviona ili helikoptera - neophodno je pripremiti ceo kompleks za upotrebu. Obično se sastoji od lansera, cevi sa raketom i izvora energije – moćne „baterije”, iz koje radi sva elektronika lansera. Strelac-operater uzima sklopljeni kompleks na rame i okreće se u pravcu odakle se očekuje da će se meta pojaviti. Posmatrajući cilj, on uključuje izvor napajanja i time aktivira glavu za navođenje - žiroskop autopilota se okreće u raketi, a infracrvena glava hvata toplotno zračenje cilja. Čim se IC glava zahvati metu, čuje se zvučni signal "biiip", strelac povlači okidač i projektil pleće ka meti. Prvo, proradi motor za izbacivanje - on izbacuje raketu iz lansirne cevi na bezbednu udaljenost. Zatim se, na udaljenosti od 5-6 m od strelca, uključuje snažan marševski motor, a zatim raketa potpuno samostalno leti do cilja.
Objekat se pogađa čak i uz mali promašaj – bojeva glava se aktivira i blizinski, a kada je tako, formira se oblak fragmenata, što utiče na konstrukciju i motor mete.

"Strela-2"

Prvi sovjetski LPRS „Strela-2“ stvoren je pod rukovodstvom S.P. Nepobedimoga i B.I.Šavirina u Konstruktorskom birou za mašinstvo u Kolomni. Razvoj Strele-2 počeo je 1960. godine. Prvi masovno proizvedeni LPRS bilaje modernizovana Strela-2M, koju je kopnena vojska usvojila 1970. godine. Ako je „Strela-2” mogla da pogađa ciljeve samo na kursevima za sustizanje (u odlasku), odnosno pri gađanju aviona u gonjenju, onda je „Strela-2M” imala novi, osetljiviji tragač, koji je obezbeđivao upotrebu i u gonjenju i na susretnom kursu prema avionu (u dolasku). LPRS Strela-2 prve generacije mogao je da gađa ciljeve na daljinama od 750 do 4200 m i na visinama od 50 do 1500 m (Strela-2M do 2300 m, prim. Kubovac) pri brzinama do 950 km/h. Odnosno, ovi LPRS su mogli efikasno da se bore sa svim helikopterima i skoro svim jurišnim avionima i lovcima-bombarderima koji su direktno napali liniju odbrane pešadije.

[attachment=1]

Ali avion je počeo da koristi proizvodnju toplotnih smetnji i počeo je rad na zaštiti njihovih motora. Efikasnost prvih LPRS počela je značajno da opada. A onda je u Konstruktorskom birou za mašinstvo počeo rad na stvaranju novog kompleksa Strela-3 - sa hlađenom visokoosetljivom glavom samonavođenja. Raketa je postala ne samo osetljivija, već se visina uništavanja vazdušnih ciljeva povećala na 3000 m. Strela-3 se proizvodila od 1974. do 1981. godine.

"Igla"

Ali to nije bilo dovoljno: ranih 1970-ih godina počeli su radovi na stvaranju nove generacije LPRS - Igla. Ovaj LPRS je trebalo da dobije novi motor i novi visoko selektivni tragač, od kojeg avioni i helikopteri nisu mogli da se udalje ili približe uz smetnje. Nova raketa je trebalo da dobije „pametni” sistem, koji je, prema različitim algoritmima, bio usmeren na ciljeve u dolasku i u odlasku.
Projektil je trebalo da manevriše nakon lansiranja ka manevarskom cilju, a bojeva glava je bila ojačana preostalim gorivom u njenom motoru. Brzina, domet i visina rakete su značajno povećani. Kompleks je po prvi put dobio elektronski tablet, na kome su se mogle prikazati informacije o vazdušnoj situaciji u zoni delovanja kompleksa od drugih jedinica PVO.

Kompleks se pokazao revolucionarnim u svojim mogućnostima, ali su narušeni planovi o vremenu njegove spremnosti za proizvodnju. A onda je doneta kompromisna odluka da se pokrene proizvodnja nove rakete Igla sa tragačem iz rakete Strela-3. Tako se pojavio kompleks Igla-1, koji je pušten u upotrebu 1981. godine. A jedinstveni sistem Igla sustigao je Iglu-1 1983. godine i postao najbolji LPRS na svetu za period 1980-1990.

[attachment=2]

Štafetu sovjetskog razvoja devedesetih godina prošlog veka nastavio je kompleks Igla-S, za koji su glava za navođenje, nosač, raketna elektronika, bojeva glava, startni motor i elementi lansera razvijeni iznova i po savremenim elementima i nivoima instalacije. Prvi ruski LPRS pušten je u upotrebu početkom 2000-ih. Domet po daljini je do 6000 m, visina uništavanja cilja je od 10 do 3500 m. Raketa kompleksa je sposobna da pogodi nadzvučne letelice. Danas se ovaj LPRS nalazi u jedinicama Oružanih snaga Rusije u zoni SVO i uspešno se koristi protiv neprijateljskih aviona i helikoptera.

[attachment=3]

"Verba"

I, konačno, 2014. godine najnapredniji LPRS do sada Verba do sada je počeo da ulazi u službu ruskih vazdušno-desantnih i kopnenih snaga. Rakete kompleksa su opremljene novim tropojasnim tragačem visoke osetljivosti, koji ima 2,5 puta povećanje površine vatre za ciljeve sa niskim nivoom toplotnog zračenja. Druga veoma primetna promena je visina pogođenih meta. Sada strelci protivavionci imaju pristup visinama do 4500 m. Upravo su ovi LPRS više puta obarali izviđačke i jurišne avione Oružanih snaga Ukrajine, koji su verovali da lete na bezbednoj visini od vatre sa zemlje.

Da li je zgodno raditi sa LPRS? Masa kompleksa Verba je nešto više od 17 kg. Naravno, trčanje na 100 metara sa takvim opterećenjem je teško, ali ovo je prilično prenosiv kompleks. I moramo imati na umu da sa takvim LPRS-om možete sami uništiti neprijateljski avion i zaštititi svoje kolege u rovovima i na zemlji.

[attachment=4]

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Igla%20i%20Verba%20u%20SVO.mp4


Izvor (https://iz.ru/1567825/dmitrii-kornev/protivovozdushnaia-obstanovka-kakie-pzrk-zashchishchaiut-voiska-rf-na-peredovoi)



Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on September 18, 2023, 12:55:44 pm
Rumunija razmatra pridruživanje programu nabavke Mistrala koji predvode Francuzi

LONDON – Rumunija razmatra da se pridruži Francuskoj, Belgiji, Estoniji, Kipru i Mađarskoj u programu nabavke Mistrala, kako bi ojačala svoju protivvazdušnu odbranu i bezbednost granica od moguće ruske agresije.

Tokom prošle nedelje, bezbednosna situacija u Rumuniji postala je turbulentnija nego što je uobičajeno, sa pronalaskom ostataka dronova u blizini granice zemlje sa Ukrajinom. Ovo otkriće dolazi usred ruskih napada na Ukrajinu koji su se dogodili u blizini ove oblasti.

Bukurešt već neko vreme nastoji da poveća svoje sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane, posebno putem prethodnih i tekućih tendera za kupovinu sistema za elektronsko ratovanje i protiv-dronova (C/UAV). Poslednjih nedelja, zemlja je skrenula pažnju na Mistral, preko kojeg bi mogla da dobije raketu Mistral 3 koju proizvodi MBDA, francuska odbrambena firma u vlasništvu BAE Systems, Airbus i Leonardo. izvor rumunskog ministarstva odbrane rekao je za Defence News.

MBDA je svesna interesa Rumunije da se pridruži ovom procesu nabavke i uključena je u tekuće razgovore sa njima“, rekao je portparol kompanije Julien Vatelet 14. septembra za Defense News.

Zajednička akvizicija za Mistral 3 pokrenuta je pismom o namerama koje su 19. juna tokom Pariskog avio sajma potpisale Francuska, Belgija, Estonija, Kipar i Mađarska. Proizvodnja Mistrala će se udvostručiti na oko 40 jedinica mesečno sledeće godine.

Vatelet je dodao da bi program mogao imati koristi od podrške EU i omogućiti postizanje obima ekonomije, „kako bi podstakao države članice da zajedno nabavljaju odbrambene proizvode, istovremeno jačajući konkurentnost evropske odbrambene tehnološke i industrijske baze“.

Ostaje nejasno koliko će sistema biti isporučeno svakoj zemlji i koliko će koštati ove kupovine. Projekat pod vodstvom Francuske nadgleda odsek za nabavke Ministarstva Generale de l’Armement u ime partnerskih zemalja.

Rumunski odbrambeni zvaničnik je dodao da je zemlja takođe otvorena za druge predloge i da je u procesu procene dodatnih C-UAS sistema domaćih i međunarodnih proizvođača.

U junu, Civitas Systems, rumunska kompanija specijalizovana za sisteme granične bezbednosti, dobila je ugovor od vlade od 8,5 miliona dolara za snabdevanje neotkrivenog broja jedinica protiv bespilotnih letelica kroz Nacionalni plan za oporavak i otpornost zemlje.

Projektil MBDA Mistral je probno ispaljen na mali čamac na daljinsko upravljanje krajem 2018. kao deo demonstracija kompanije MBDA:

[attachment=1]


Izvor (https://www.defensenews.com/air/2023/09/15/romania-considers-joining-french-led-mistral-procurement-program/)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on September 24, 2023, 04:36:27 pm
Lansiranje raketa iz sastava lakog prenosnog raketnog sistema PVO Igla, od strane operatora 72. brigade Ruske vojske u pravcu Bahmuta.
Lansiranje raketa izvode strelci-protivavionci dok stoje na platformi guseničnog oklopnog transporta MT-LB.


https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Igla%2072.%20brigada.mp4


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on November 01, 2023, 03:36:12 pm
Ministarstvo odbrane prikazalo je snimak borbenog rada LPRS Verba

Rusko vojno osoblje iz oklopne grupe Vazdušno-desantnih snaga Ivanova koristi lake prenosive raketne sisteme PVO (LPRS) Verba za uništavanje neprijateljskih dronova. Snimke borbenog rada posada dostavilo je Ministarstvo odbrane u sredu, 1. novembra.

Tokom borbenog dežurstva severno od Artemovska (ukrajinski naziv – Bahmut), ruska vojska je otkrila bespilotne letelice (BPL) koje pripadaju Oružanim snagama Ukrajine (OSU). Mete su odmah gađane i eliminisane.

„Prvo dolaze bespilotne letelice, izviđački dronovi, koji određuju naše pozicije, a onda lete kamikaze. Nemamo nikakvih problema sa municijom, imamo svega na pretek, gađamo ih svaki dan“, rekao je protivavionac sa pozivnim znakom "Pjero".

Ruska vojska iz sastava posada PVO svakodnevno otkriva i eliminiše neprijateljske dronove. Oni obezbeđuju pokrivanje od izviđačkih i napadnih bespilotnih letelica područja u kojima je koncentrisano osoblje i oprema ruskih jedinica.

Od početka specijalne vojne operacije, rusko vojno osoblje već je uništilo stotine bespilotnih letelica različite namene i strukture. Tokom prethodne nedelje, jedna posada PVO ivanovskih padobranaca eliminisala je više od 10 ukrajinskih dronova.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Verba%20u%20SVO%20novo.mp4


Izvor (https://iz.ru/1598356/2023-11-01/minoborony-pokazalo-kadry-boevoi-raboty-pzrk-verba)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on November 10, 2023, 09:54:58 pm
Povratak otpisanih: Bugarska vraća u upotrebu Strela-3 prenosni sistem PVO

Srbija, Hrvatska i Severna Makedonija odlučile su da slične sisteme vrate u naoružanje, pa sada nabavljaju nove PVO sisteme Mistral 3+.

Bugarska vojska odlučila je da u upotrebu vrati laki prenosni raketni sistem 9K34 poznat i kao Strela-3.

Ovaj sistem je u naoružanje u SSSR-u uveden 1974. godine i u pitanju je unapređen veoma rasporostranjeni sistem Strela 2/Strela 2M (9K32) sa novim nišanom otpornijim na IC mamce i ometanje.

Ministarstvo odbrane Bugarske saopštilo je da je remont i provera ovih sistema završen, kao i da su sprovedena gađanja koja su potvrdila da je sistem pouzdan.

Imajući u vidu da su se slični sistemi pokazali veoma efikasnim u ratu u Ukrajini, odlučeno je da se Strela-3 vrati u naoružanje taktičkih jedinica kopnene vojske.

Laka prenosna PVO, po preporuci NATO komande, u poslednjih nekoliko dekada bila zanemarena, a slični sistemi su bili namenski uništavani iz straha da mogu lako da završe u rukama terorističkih organizacija ili da budu preprodati na tržišta za koja važi embargo uvoza naoružanja.

Kako navodi Balkanska bezbednosna mreža, većina zemalja članica NATO i njenih partnera smatrala je dugo vremena da je rizik od konvencionalnog oružanog sukoba nevažan nakon pada Istočnog bloka.

SAD su čak širom sveta finansirale uništavanje lakih prenosnih raketnih sistema zbog prethodno navedenog straha od ilegalne proliferacije tih sistema.

Sistem Strela 3 koji se vraća u naoružanje u susednoj Bugarskoj ima unapređeni sistem za nišanjenje i navođenje u infracrvenom spektru u odnosu na mnogo šire rasprostranjene Strela 2 rakete (9K32).

Strela 3 je otpornija na ometanje IC mamcima u odnosu na prethodnika. Zona uništenja sistema Strela-3 protiv dolazećih ciljeva je do 4.500 metara udaljenosti na visinama od 30 do 3.000 metara.

https://www.youtube.com/watch?v=EZvz23-w6Qc


Izvor (https://aero.telegraf.rs/vojna-avijacija/3779411-bugarska-protivvazdusna-odbrana-vratila-u-upotrebu-laki-prenosni-raketni-sistem-9k34-koji-se-pokazao-efikasan-u-borbi-protiv-bespilotnih-letelica-i-dronova)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on November 13, 2023, 08:34:48 pm
Ruska Federacija stvorila je novi kompleks sa anti-dron topovima na bazi LPRS „Verba“ za obaranje FPV i drugih dronova

Tvrdi se da kompleks ima visok nivo automatizacije i da je navodno već testiran u borbenim uslovima

Na sajmu naoružanja Dubai Airshow 2023 u UAE, ruska kompanija „Rosoboroneksport” predstavlja svoj „najnoviji” automatizovani kompleks za borbu protiv malih bespilotnih letelica. Kako je ranije izjavio generalni direktor kompanije Aleksandar Mihejev, kompleks je već testiran u borbenim uslovima. .

Novi kompleks je dizajniran za suzbijanje takvih ciljeva kao što su FPV dronovi, kvadrokopteri ili dronovi tipa aviona, a ovaj sistem će prvenstveno biti opremljen specijalizovanim jedinicama za suzbijanje bespilotnih letelica.

Prenosiva radarska stanica 1L122-1E "Harmonija / Harmonika" je odgovorna za otkrivanje ciljeva u ovom novom kompleksu. Ovaj radar radi u L-opsegu i može da detektuje ciljeve u vazduhu na udaljenosti od 1 do 40 km i na visini do 10 km sa tačnošću do 100 m, dok greška po azimutu ne prelazi 0,5 stepeni, a po uglu elevacije - 1,5 stepeni. Učestalost ažuriranja radarskih podataka je 2-4 sekunde.

Informacije koje prima radar prenose se preko radio kanala do „prenosnog modula automatizovanog upravljanja iz kompleta tehničkih sredstava KTS AU”. U stvari, reč je o tabletu kojim raspolaže komandir jedinice „anti-dron” sistema. Maksimalna udaljenost ovog automatizovanog upravljačkog modula od radara je 5 km.

Kako napominju u „Rosoboroneksportu“, zadatak automatizacije procesa gađanja vazdušnog cilja rešava individualni komplet automatizacije operatera, koji se sastoji od specijalizovanih naočara sa vizuelizacijom, slušalica i sredstava komunikacije.

Dalje, podaci o meti se direktno prenose na sredstva za uništavanje ili suzbijanje mete. Prenosni protivvazduhoplovni raketni sistem 9K333 „Verba“ naziva se glavnim sredstvom za uništenje novog kompleksa, koji može da uništava ciljeve na dometu od 500 do 6.000 m i na visini od 10 do 3.500 m (podaci „Rosoboroneksporta“ ).

Uzimajući u obzir da je radar 1L122 već deo kompleksa 9K333 „Verba“, „novina“ sistema leži upravo u „visokom stepenu automatizacije“, kao i integraciji u njega prenosivih anti-dron sistema kao sredstava za suzbijanje. Na izložbi u UAE demonstriran je novi kompleks uparen sa anti-dron topom protiv bespilotnih letelica Argument-2, koji može da utiče na navigacione kanale na udaljenosti do 2,1 km i na upravljačke kanale na udaljenosti od 1,1 km.

Prenosivi portabl radar 1L122-1E "Harmonika":

[attachment=4]

Laki prenosni raketni sistem PVO "Verba":

[attachment=1]

Prenosni modul automatizovanog upravljanja:

[attachment=2]

Anti-dron top "Argument-2":

[attachment=3]


Izvor (https://defence-ua.com/news/rf_na_bazi_pzrk_verba_stvorila_novij_kompleks_z_antidronovimi_rushnitsjami_schob_zbivati_fpv_ta_inshi_droni-13476.html)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on November 15, 2023, 08:15:20 pm
Dogovor Indije i Rusije: Indija kupuje LPRS Igla-S i počinje proizvodnju

Dok se približavamo drugoj godišnjici ukrajinskog sukoba, Rusija je ušla u pakt o oružju sa Indijom kao stratešku protivmeru protiv Pakistana i Kine. Istovremeno, postoje spekulacije da se Pakistan pridružio američkim firmama da isporučuje oružje Ukrajini u njenoj konfrontaciji sa Rusijom.

Kako prenosi ruska državna novinska agencija TASS, 14. novembra, visoki zvaničnik zadužen za izvoz oružja saopštio je da je Rusija postigla dogovor da Indiji obezbedi ručne protivvazduhoplovne raketne sisteme Igla-S. Dogovor takođe uključuje licencu za lokalizovanu proizvodnju Igle u Indiji.

Šef državne firme za izvoz oružja, Rosoboroneksport, Aleksandar Mihejev je potvrdio: „Potrebna papirologija je regulisana. Trenutno, u saradnji sa indijskom privatnom kompanijom, pokrećemo proizvodnju LPRS Igla-S na indijskom tlu.

Ruska Igla-S

Igla-S, laki prenosni raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane [LPRS PVO], funkcioniše kao ključni odbrambeni ešalon protiv vazduhoplovnih pretnji u okviru višeslojnog sistema protivvazduhoplovne odbrane. Eksplicitno je projektovan za angažovanje aviona na malim visinama.

Kada se nosi sa vazduhoplovnim pretnjama kao što su bespilotne letelice i krstareće rakete, Igla-S ima izrazitu prednost. Ona je u stanju da odmah prepozna ove pretnje i odbaci, bez obzira na doba dana, bilo kakav ometajući pozadinski klater ili čak mamce – koji se obično nazivaju ometačima. Štaviše, vešt je u angažovanju raznih tipova aviona i helikoptera.

Igla-S predstavlja više stratešku verziju LPRS Igla, posebno za gađanje i identifikaciju krstarećih raketa. Ova raketa ima najsavremeniji dvokanalni optički tragač zajedno sa logičkom jedinicom.

Smrtonosna reputacija

Sa svojim sofisticiranim mogućnostima gađanja krstarećih projektila i sposobnostima identifikacije ciljeva, Igla-S se dalje etablirala kao operativno moćnija verzija LPRS Igla.

Igla-S svoju smrtonosnu reputaciju stiče ne samo zbog svoje veće bojeve glave, već i od svog laserskog blizinskog osigurača, idealnog vremena za detonaciju određenog algoritmom i izvanredne preciznosti. Bojeva glava pruža povećanje u količini fragmenata i eksplozivnih punjenja, što dodatno povećava njenu smrtonosnost.

Pregovori od 2022

Na Međunarodnom forumu Armija 2022 u Rusiji, Dmitrij Šugajev, tadašnji vršilac dužnosti direktora Federalne službe za vojno-tehničku saradnju, otkrio je za TASS da su u toku planovi između dva entiteta za nabavku i proizvodnju prenosivih sistema protivvazduhoplovne odbrane putem ugovora o licenciranju.

Nekoliko meseci nakon što je Rusija naznačila budući sporazum Igla-S sa Indijom tokom izložbe Aero India 2023, nedavno je finaliziran ugovor za lokalnu proizvodnju. Vladimir Drožžov, zamenik direktora Federalne službe za vojno-tehničku saradnju, izrazio je iščekivanje odluke Indije u vezi sa ugovorom, rekavši: „Ugovor o nabavci i licencnoj proizvodnji prenosnih sistema PVO Igla-S čeka na odobravanje sa indijske strane.”

Indiji nije strana Igla-S. Nakon brojnih nabavki sistema iz Rusije putem kanala nabavke za hitne slučajeve, indijska vojska ih je zvanično dodala u svoju oružarnicu u aprilu 2022. U međuvremenu, Ministarstvo odbrane razmišlja o značajnijem ugovoru za sisteme Igla-S. Ovaj potencijalni sporazum čini deo diskusija u vezi sa sporazumom o protivvazduhoplovnoj odbrani veoma kratkog dometa [VSHORAD].

Produbljivanje saradnje

Kako se ova godina brzo bliži kraju, nedavna dešavanja su dovela do novog uzbudljivog sporazuma koji je postignut u pravom trenutku. Deleći informacije sa drugom ruskom publikacijom, Mihejev je otkrio: „Rosoboroneksport napreduje sa indijskim komercijalnim i državnim preduzećima, spajajući kombinovanu proizvodnju avio-naoružanja i integrišući ih u postojeću indijsku vazduhoplovnu flotu. Identitet uključenih indijskih kompanija i kada proizvodnja treba da počne ostaje u tajnosti.

U međuvremenu, druge vesti počinju da komešaju situaciju u regionu. Prema najnovijim izveštajima, Pakistan, dugogodišnji rival i neprijateljski sused Indije, potpisao je sporazum sa američkim firmama u prethodnoj godini kako bi omogućio transfer naoružanja Ukrajini.

Takve optužbe nisu u skladu sa strateškim stavom Pakistana. Zaista, zemlja je pedantno koračala uskim putem, pokušavajući da ne uvredi Rusiju.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]


Izvor (https://bulgarianmilitary.com/2023/11/15/india-russia-deal-india-buys-igla-s-mpads-and-begins-production/)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on November 28, 2023, 08:21:16 pm
„Uvek u pripravnosti“ : kako ruski strelci protivavionci pokrivaju pešadiju u pravcu južnog Donjecka

Nebo kod Ugledara bukvalno vrvi od dronova – ovako izviđači Oružanih snaga Ukrajine pokušavaju da izračunaju koordinate naše pešadije. Danonoćno, odredi strelaca protivavionaca čiste nebo. Sredstva za noćno osmatranje pomažu da se neprijatelj uoči u mraku.

Protivvazduhoplovne snage su naoružane lakim prenosnim raketnim sistemom PVO Igla, kojim je oboreno na desetine ciljeva. Precizno navođenje projektila se vrši zahvaljujući optičkoj glavi za samonavođenje, koja detektuje toplotu iz radnog motora letećeg objekta. Rad strelca protivavionca demonstrirao je dopisnik Izvestija Kiril Olkov.

 "Ruka je uvek na okidaču, uvek spremna. Mlaznjaci su na dovoljnoj temperaturi i zahvat je stabilan. Ni avioni ni helikopteri nemaju šanse", rekao je komandir baterije sa pozivnim znakom "Volt".

Ruski protivavionci su priznali da životi momaka na liniji borbenog dodira zavise od njihovog rada. Zbog toga je važno da ne „promašite“ svoju metu kako ona „ne bi uradila ništa loše“, primetio je zamenik komandira voda sa pozivnim znakom "Movgli".

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Igla%20pod%20Ugledarom%202.mp4


Izvor (https://iz.ru/1612094/2023-11-28/izvestiia-pokazali-boevuiu-rabotu-raschetov-pzrk-igla-pod-ugledarom)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on December 30, 2023, 04:21:00 pm
Španska vlada odobrila kupovinu LPRS Mistral 3 vrednih 324 miliona evra

MADRID- Savet ministara odobrio je, 27. septembra tekuće godine, Sporazum kojim se ovlašćuje zaključivanje ugovora o modernizaciji sistema protivvazduhoplovnog naoružanja Mistral. Tri meseca nakon ove vesti, Ministarstvo odbrane Španije je i potpisalo ugovor sa MBDA Španije o nabavci 522 protivvazduhoplovne vođene rakete Mistral-3 za oružane snage zemlje.

Sa modernizacijom ovog lakog raketnog sistema kratkog dometa, koji obezbeđuje visokoefikasnu odbranu od proširenog broja tipova vazduhoplovnih ciljeva (aviona sa fiksnim i rotacionim krilima, protivbrodskih raketa ili različitih tipova dronova ili bespilotne letelica – UAS).

Ovo uključuje nabavku 522 projektila Mistral III i opreme povezane sa njihovim upravljanjem, čime će neophodni protivvazduhoplovni i protivraketni odbrambeni kapaciteti Oružanih snaga biće ažurirani, modernizovani i pojačani.

Okvirni sporazum ima procenjenu vrednost od 324.664.793 evra.

Od 1990-ih do nedavno, španske oružane snage su bile naoružane lakim prenosnim raketnim sistemima PVO Mistral-1 i Mistral-2.

Mistral-3 je najsavremenija verzija porodice LPRS Mistral. Protivvazduhoplovna vođena raketa težine 13,5 kg opremljena je visokoosetljivim termovizijskim tragačem sa naprednim mogućnostima obrade slike, kao i bojevom glavom teškom 3 kg, a može da dostigne brzine do 930 m/s i može da pogodi avione koji lete sa preopterećenjem do 9 g na daljinama do 8 km i visinama do 6 km u teškim vremenskim uslovima danju i noću.
Protivvazduhoplovna vođena raketa je sposobna da izvodi manevre sa preopterećenjem do 30 g. Prema rečima konstruktora, raketa takođe omogućava pogađanje ciljeva sa niskim toplotnim potpisom, uklj. bespilotne letelice i rakete, a verovatnoća pogađanja cilja je 96%.

Španski marinci koriste protivvazduhoplovnu raketu kratkog dometa Mistral na tripodu. Vlada je odobrila trošak od 324 miliona evra za modernizaciju španskih "Mistrala" i nabavku 522 projektila "Mistral 3". (fotografija španskog MO)

[attachment=1]


Izvor (https://www.defense-aerospace.com/spanish-cabinet-approves-e324-million-purchase-of-mistral-3-manpads/)
Izvor (https://armstrade.org/includes/periodics/news/2023/1229/130577306/detail.shtml)


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on February 05, 2024, 08:31:14 pm
Rosteh predstavlja prateći lanser za Džigit LPRS na Svetskom sajmu odbrane 2024.

Na dugo očekivanom Svetskom sajmu odbrane u Rijadu, lansirni sistem, nazvan „Džigit“, ušao je u centar pažnje svojim naprednim mogućnostima.

Posebno dizajnirana za ispaljivanje LPRS (laki prenosivi protivvazdušni raketni sistemi) projektila tipa lgla-1, Igla i Igla-S ili Verba, ova najsavremenija municija sledi princip „ispali i zaboravi“, koji obezbeđuje efikasno i brzo raspoređivanje na bojnom polju. Podrška lansera „Džigit” može se pohvaliti poboljšanim karakteristikama, uključujući povećanu brzinu paljbe, 1,5 puta veću verovatnoću zahvata i gađanja mete i poboljšane uslove za strelca.

Sa modelima opremljenim za 24-časovnu upotrebu sa tehnologijom noćnih vizira i sistemom identifikacije „svoj-tuđi“, ovaj sistem postavlja novi standard duboke tajnosti i održivosti.

Kostruisan za brzo raspoređivanje, precizno ciljanje i istovremeno lansiranje dve prenosive protivvazduhoplovne rakete u salvi ili uzastopno, lanserom podrške „Džigit” može da se upravlja ručno ili u automatskim režimima od strane jednog strelca. Glavne karakteristike sistema uključuju uglove navođenja koji pokrivaju azimut od 0 do 360 stepeni i ugao elevacije od -15 do +60 stepeni. Sa težinom od 128 kg (bez projektila) i kompaktnim dimenzijama u borbenom režimu, „Džigit“ lanser obezbeđuje svestranost i lakoću upotrebe u različitim scenarijima. Lanser olakšava obuku strelaca korišćenjem trenažnih prenosivih protivvazduhoplovnih raketa, dodatno poboljšavajući njegove operativne sposobnosti.

9K38 Igla je ruski/sovjetski infracrveno samonavođeni raketni sistem zemlja-vazduh koji je ručno prenosiv. Pojednostavljena, ranija verzija je poznata kao 9K310 Igla-1 , a najnovija varijanta je 9K338 Igla-S .

Igla-1 je ušla u upotrebu 1981. godine, Igla 1983., a Igla-S 2004. Od 2014. godine Igla se u ruskoj upotrebi zamenjuje novijim LPRS 9K333 Verba (Vrba). Glavna karakteristika Verbe je multispektralni optički tragač, koji koristi tri senzora za razliku od dva kod Igla-S. Unakrsna provera i upoređivanje među senzorima, omogućava bolje razlikovanje relevantne mete i mamaca, i smanjuje mogućnost ometanja usled protivmera, uključujući lasere koji pokušavaju da zaslepe rakete.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]


Izvor (https://militaryleak.com/2024/02/04/rostec-presents-dzhigit-manpads-support-launch-at-world-defense-show-2024/)



Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on February 07, 2024, 06:00:31 pm
Veoma dobro ugrađena grafika koja nam može približiti vizuelne razlike između pojedinih sovjetskih/ruskih lakih prenosnih raketnih sistema PVO:

[attachment=1]


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: kumbor on February 08, 2024, 06:36:42 am

Још СФРЈ је производила Стрелу2, не знам да ли по званичној лиценци или копирањем. Направљена је и верзија МА, са минијатуризацијом електронике и повећаном бојном главом. Крајем 80их набављен је одређени број ракета Игла, мислим основне верзије - Игла1, код нас позната као Шило. Њом је оборен Мираж 2000 изнад Пала 1995. Новије верзије мислим да нису набављане. Велики број Стрела уништен је после 1999., али је добар број и остао, враћен у службу. Стрела може бити корисна и данас против БПЛ које имају већи топлотни одраз, јер глава Стреле2 није хлађена.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on February 08, 2024, 11:47:23 am
Veoma dobro ugrađena grafika koja nam može približiti vizuelne razlike između pojedinih sovjetskih/ruskih lakih prenosnih raketnih sistema PVO:

[attachment=1]


Možda i dodatna informacija oko ovih "šiljaka" na vrhu GSN nekih od IC raketa na skici. To je sve deo glave za samonavođenje. Pored toga što ta "iglica" ili "šiljak" smanjuje čeoni otpor vazduha na, inače zaobljenu glavu rakete, time se smanjuja potrošnja goriva u raketi jer je potrebna manja pogonska sila za savladavanje otpora, pogotovo kod nazdvučnih brzina.
Takođe, vrši disperziju zagrejanog vazduha na telo rakete, čime smanjuje zagrevanje rakete.
I na koncu, "igla" ili "šiljak" služi i kao odstojnik koji izaziva kašnjenje od nekoliko milisekundi od momenta kada njen vrh dodirne cilj do trenutka aktiviranja bojeve glave. Ovo omogućava bojevoj glavi sa usmerenim (specijalnim) punjenjem da ostvari najbolje probojno dejstvo na cilju, tzv. kumulativni efekat.


Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on March 07, 2024, 01:30:28 pm
Ministarstvo odbrane RF prikazalo borbeni rad posade lakog prenosnog raketnog sistema PVO Igla na pravcu Južnodonjecka

Strelci protivavionci grupe snaga Istok efikasno koriste lake prenosive protivvazduhoplovne raketne sisteme Igla u pravcu južnog Donjecka u zoni specijalne operacije: za mesec dana ruski lovci uspeli su da unište najmanje jedan ukrajinski helikopter. Snimak borbenog rada posade 6. marta pokazuje Ministarstvo odbrane Rusije.

Jedan od glavnih zadataka strelaca protivavionaca je borba protiv bespilotnih letelica Oružanih snaga Ukrajine (OSU). Nakon što operator zahvati vazduhoplovni cilj, projektil LPRS sa IC samonavođenjem automatski poleće i garantovano ga pogađa u vazduhu.

„Njegova efikasna daljina dejstva je do 5 km. Može biti otežano raditi zbog toplotnih zamki, ali mi se trudimo da ovde radimo efikasno, kompetentno i stičemo borbeno iskustvo. Uništimo najmanje jedan ili dva helikoptera za mesec dana. Glavno je da sačekamo da neprijateljska letelica oslobodi toplotne zamke kako projektil ispaljen u njegovom pravcu ne bi skrenuo sa kursa i kako bi pogodio metu“, rekao je strelac protivavionac sa pozivnim znakom "Soči".

Laki prenosni raketni sistem PVO Igla je sposoban da gađa vazduhoplovne ciljeve na daljinama od 500 do 5000 m i visinama do 3500 m. Precizno navođenje rakete do cilja se vrši zahvaljujući IC glavi za samonavođenje, koja detektuje toplotu motora vazduhoplovnog objekta. Posada je oborila stotine različitih bespilotnih letelica ukrajinske vojske.

Pored toga, na snimku vidim i timski rad strelaca protivavionaca sa sistemima Igla i lovaca na bespilotne letelice opremljenih sa sredstvima radio-elektronske borbe, sa anti-dron puškama.

https://files.paluba.info/Kubovac/snimci/Igla%20i%20antidron%20novo.mp4


Izvor (https://iz.ru/1660742/2024-03-06/minoborony-pokazalo-boevuiu-rabotu-rascheta-pzrk-igla-na-iuzhnodonetckom-napravlenii)



Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on March 18, 2024, 07:08:49 pm
Laki prenosni raketni sistem KP-SAM Chiron je sada jeftiniji od Mistrala ili Pioruna, ali koliko je dostupan?

Prošle godine Rumunija je potpisala ugovor o kupovini 54 prenosiva protivvazduhoplovna raketna sistemaKP-SAM Chiron od Južne Koreje po ukupnoj ceni od 100 miliona dolara. Rumunska vojska bi prvi od ovih kompleksa trebalo da dobije 2024. godine, njihova isporuka će se odvijati po direktnom međuvladinom sporazumu.

Time će Rumunija postati prvi korisnik južnokorejskih LPRS KP-SAM Chiron u Evropi, koji će postati komponenta opštih napora za modernizaciju PVO vojske. O tome piše rumunski portal Defense Romania.

Napominje se da je prvobitno Ministarstvo odbrane Rumunije želelo da na otvorenom tenderu nabavi prenosne protivvazduhoplovne raketne sisteme, a u finale takmičarske selekcije prošla je samo jedna ponuda – francuski Mistral 3 od MBDA. Ali na kraju je rumunsko Ministarstvo odbrane poništilo rezultate tendera, pozivajući se na to da nijednom od ponuda nisu bili zadovoljni.

Kao što ovde možemo pretpostaviti, u pitanju bi mogla biti deklarisana vrednost LPRS-a. Na osnovu gornjih cifara, jedan južnokorejski KP-SAM Chiron koštaće rumunsku vojsku u proseku 1,85 miliona dolara po jedinici.

A ovde možemo da uporedimo ovu cifru sa cenom kompleksa slične klase na primeru kupovine Slovačke prošle jeseni – tamo je jedan poljski LPRS Piorun koštao 1,8 miliona evra, francuski Mistral 3 je još skuplji, 2,9 miliona evra po jedinici, švedski RBS 70 NG su ponuđeni za ukupno 3,3 miliona evra po jedinici.

Ali da budemo pošteni, Južna Koreja je tada tražila 2,6 miliona evra za jedan KP-SAM Chiron, a svojim predlogom takođe nije ušla u konačan izbor, jer su Slovaci tada na kraju izabrali poljskog Pioruna. Iz toga možemo da pretpostavimo da su Južnokorejci, da bi što bolje promovisali svoj KP-SAM Chiron, odlučili da donekle „resetuju” cenu svog kompleksa.

Osim toga, rumunska vojska bi mogla da izabere KP-SAM Chiron iz Južne Koreje, takođe na osnovu karakteristika ovog kompleksa, na neki način čak i boljih od Mistrala, na osnovu kojeg je stvoren ovaj južnokorejski LPRS. Na primer, ako Mistral ima domet do 6 kilometara i visinu do 3 kilometra (Mistral 3 - 8 km / 3,5 km, prim. Kubovac), onda KP-SAM Chiron ima domet do 7 kilometara po daljini i do 3,5 kilometara po visini.

Dalje, vredi obratiti pažnju na tako zanimljiv paradoks – na osnovu podataka Military Balance 2023, rumunska vojska ne raspolaže LPRS kao vrstom naoružanja i sredstvom protivvazduhoplovne odbrane. Stoga je, verovatno, Rumunija u ovoj priči odabrala Južnu Koreju za dobavljača LPRS-a upravo na osnovu toga što će ova zemlja moći relativno brzo i po atraktivnoj ceni da isporuči potrebne komplekse.

Tim pre što Rumunija već ima veliki ugovor sa Južnom Korejom za nabavku 54 samohodne artiljerijske jedinice K9, TKM i pratećih materijala.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

KP-SAM Chiron:

https://www.youtube.com/watch?v=JkHT6y4DKbE




Title: Re: Laki prijenosni raketni sustavi PZO: ubojice u infracrvenom spektru
Post by: Kubovac on April 10, 2024, 09:00:57 am
Indija je primila početnu pošiljku LPRS Igla-S iz Rusije

Indija je nedavno ojačala svoje sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane nabavkom nove serije prenosnih protivvazduhoplovnih sistema Igla-S (LPRS) iz Rusije, namenjenih za raspoređivanje duž linije stvarne kontrole (LAC). Ova početna isporuka lakog prenosnog raketnog sistema PVO Igla-S uključuje 24 lansera i 100 projektila, što je deo šireg sporazuma prema kojem će se naknadni sistemi proizvoditi u zemlji prema sporazumu o transferu tehnologije sa Rusijom. Ovaj potez ima za cilj da unapredi sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane veoma kratkog dometa (VSHORAD) indijske vojske, posebno duž linije stvarne kontrole (LAC) severnih granica sa visokim planinskim vrhovima gde se uspostavljaju nove formacije protivvazduhoplovne odbrane.

Sistem Igla-S, sa dometom presretanja do 6 kilometara, predstavlja značajnu nadogradnju u odnosu na trenutno korišćene sisteme Igla-1M. Ograničeni broj ovih sistema je prvobitno uveden 2021. godine kao deo hitne nabavke, ali je ova nova narudžba deo opsežnije i planirane inicijative. Nakon ove početne serije iz Rusije, buduće sisteme će u Indiji proizvoditi indijska kompanija kao deo sporazuma o transferu tehnologije.

Ova nabavka je usledila nakon dugotrajnog procesa selekcije koji je započeo 2010. godine pod tadašnjom vladom Ujedinjenog progresivnog saveza (UPA). U 2018. godini, Rosoboroneksport, ruski proizvođač Igla-S, izabran je u odnosu na konkurente iz Francuske i Švedske u procesu nadmetanja koji ga je proglasio najnižim ponuđačem. Međutim, izbor se suočio sa kontroverzom pošto su konkurenti iz Francuske i Švedske protestvovali protiv odluke, navodeći da ruski sistem ne ispunjava tehničke uslove navedene u Zahtevu za ponudu (RFP).

Laki prenosni raketni sistemi PVO (LPRS) su ključni u visokim planinskim regionima da neutrališu pretnje na malim visinama kao što su avioni, dronovi i projektili. Potreba za nadograđenim sistemima kao što je Igla-S istaknuta je u pismu tadašnjeg načelnika Generalštaba generala V.K. Singa iz 2012. godine premijeru Manmohanu Singu, koji je naveo da je skoro 97% opreme protivvazduhoplovne odbrane zastarelo i neefikasno protiv neprijateljskih vazdušnih napada.

Sadašnje ažuriranje inventara indijske protivvazduhoplovne odbrane trebalo bi da uskoro zameni starije sisteme naprednijom infracrvenom i laserski vođenom tehnologijom. Pored toga, u februaru ove godine, Organizacija za istraživanje i razvoj odbrane (DRDO) uspešno je sprovela dva testa leta domaćih raketa VSHORADS (raketni sistemi PVO veoma kratkog dometa) sa kopnenog prenosivog lansera, što je označilo dalji napredak u odbrambenim sposobnostima Indije.

Linija stvarne kontrole (LAC) je nejasna granica koja razdvaja teritorije kojima upravlja Indija od onih koje kontroliše Kina u njihovom tekućem graničnom sukobu. Ovaj sukob proizilazi iz istorijskih neslaganja oko suvereniteta nad ogromnim planinskim teritorijama. Trenutna kontrolna linija, poznata kao "McMahon" linija, uspostavljena je britanskim sporazumima početkom 20. veka, ali je Kina osporava. Okršaji i sukobi su bili česti, uključujući rat 1962. godine, sukob u Doklamu 2017. i nedavno sukobe u dolini Galvan 2020., koji su rezultirali žrtvama na obe strane. Ovi incidenti naglašavaju tekuću nestabilnost i diplomatske izazove u ovom strateški ključnom regionu.

SA-24 Grinch, po zapadnom označavanju, odnosno Igla-S sistem je projektovan da se suprotstavi vidljivim vazduhoplovnim pretnjama, kao što su taktički avioni, helikopteri, bespilotne letelice i krstareće rakete u različitim uslovima, uključujući klatere i protivmere. Efikasno deluje i na dolazeće i na mete koji se udaljavaju koristeći ručno angažovanje za sporije mete, gde operater koristi gvozdene nišane i dvostepeni proces okidanja i automatski režim za brže mete, omogućavajući paljbu jednim potezom uz trenutna podešavanja. Sistem uključuje i sisteme za održavanje 9V866-2 i 9F719-2 za proveru raketa i lansirnih mehanizama i lanser 9P522 za ispaljivanje.

Svestrani projektil 9M342, deo ovog sistema, može se montirati na različite platforme sa kompletom opreme Strelec (9S846), nudeći visoku efikasnost i povećan domet posebno protiv manjih ciljeva kao što su krstareće rakete. Ovaj sistem, koji koristi nekoliko zemalja, uključujući Brazil, Irak, Libiju, Rusiju i Venecuelu, ima HE fragmentacionu bojevu glavu težine 2,5 kg, brzinu leta od 570 m/s i može da gađa ciljeve od 500 do 6.000 metara na visinama od 10 do 3.500 metara. Sistem spreman za lansiranje težak je 17 kg i ima vreme reakcije od 5 do 10 sekundi, koristeći pasivni IC uređaj za navođenje i mogućnosti noćnog vida u srednjem IC opsegu.

[attachment=1]


Izvor (https://armyrecognition.com/defense_news_april_2024_global_security_army_industry/india_received_the_initial_shipment_of_igla-s_manpads_from_russia.html)