Ribarstvo i ribarski brodovi

(1/96) > >>

brodarski:
Ribarstvo je jedno od najstarijih ljudskih zanimanja. Razvilo se uz mora, rijeke, jezera i ta podjela ostala je od pamtivjeka do dana današnjeg. Ribari su od primitivne ladve ( copula ) kroz stoljeća razvili čamce i brodove za svoje specifične potrebe. Uz brodove idu i posebni alati. Sve što je bilo potrebno za iskorištavanje bogatstva mora, rijeka i jezera čovjek je prilagodio svojim potrebama.
Ribarstvu se u jadranskim općinama posvećivala posebna pozornost. Možemo reći da su zakoni bili stroži nego danas. Bez obzira odnosi li se to na ulov, preradu i prodaju ribe, rakova i školjaka. Slično je bilo i s ribarskim alatima. Korištenje mreža i drugih alata  propisivano je općinskim statutima. Statuti reguliraju izlov spužvi i koralja. Sve djelatnosti na moru koje su naši preci poznavali regulirani su u statutima. U statutima prevladava mletački utjecaj, ali i domaća pozitivna isustva. Osobito ona koja se odnose na zdravstvenu ispravnost namirnica.
Tako članke možemo podijeliti na reguliranje zone ribarenja, uporabu sredstava i alata, pravo podjele ulova, prodaju i zdravstvenu ispravnost ulova, kao i oprezivanje. Svi članci vuku korijene iz ranog srednjeg vijeka, a poneki još iz rimskog doba. Ono što je zajedničko tim regulama da se primjenjuju i danas. Prerađene i osuvremenjene možemo ih pronaći i u današnjim zakonima.
Pretpostavljam da bi Palubarce najviše zanimali ribarski brodovi. Onda otvorimo ovu temu  svim vrstama ribarskih brodova na istočnoj obali Jadrana. Od Trsta do Ulcinja. Stavljajte sve što ima veze s ribarstvom. Od peškafonda, trate do koča. Od važa sardina do blokova haringi kojima Jadran tuna hrani orade ispod Vrgade.  Proglašavam temu otvorenom!

brodarski:
Izlov pomoću tunje ( povraza ) s kraja. To i nije najstariji način izlova. Prvo su bile ruke, pa tek onda alati. A i ribe je bilo u obilju.

Brok:
Odlična tema. :klap
Jedno pitanje Brodarski. Da li si zamislio da u skopu teme ide i rečni ribolov?

brodarski:
Brok, riba je riba. Kad je glad u pitanju nije bitno je li riječna ili morska. Stavljaj sve. Štuke, kečige, šarane, smuđeve i pastrve. U statistici uzima se ribarstvo, pa tek podijela na riječno i morsko. Iz ulova ili uzgajališta. Bitno je da ne trpimo štetu od galebova i kormorana.

kilezr:
 Ovako nešto?
 12 kg.Prošle godine kod mene na vikendici. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page