Poluautomatska puška (PAP) 7.62 mm M59/66
(1/73) > >>
Rade:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

NAMENA I BORBENE OSOBINE

Poluautomatska puška 7,62 mm M59/66 služi za uništavanje neprijateljeve žive sile i vatrenih sredstava, oklopnih i drugih borbenih vozila, utvrđenih zgrada i bunkera, za zadimljavanje i osvetljavanje bojišta.
Prilikom gađanja žive sile najbolji rezultati postižu se na odstojanjima do 400 m, a na grupne ciljeve sasređenom vatrom više strelaca do 800 m. Niskoleteći avioni, helikopteri i padobranci uspešno se gađaju na daljinama do 500 m.
Uspešno dejstvo tromblonskom kumulativnom mi-nom je na daljinama do 150 m, a trenutnom i dimnom minom na daljinama do 270 m.
Tromblonskom osvetljavajućom  minom postiže se najbolji efekat kada se ona izbaci pod uglom 45°.
Puška se puni okvirom sa deset metaka, pri čemu okvir ne ulazi u magacin i posle punjenja se vadi. Borbena brzina gađanja je 30 metaka u minuti. Brzina gađanja tromblonskim minama je 3-4 mine u minuti.

Rade:
OPIS PUŠKE I MUNICIJE

Puška ima sledeće delove: cev; sanduk; tromblon; nišane; gasnu komoru sa regulatorom gasova; gasni cilin-dar sa klipom, potiskivačem i drvenom oblogom; povratni mehanizam; zatvarač; nosač zatvarača; poklopac sa-nduka; mehanizam za okidanje; magacin; nož; kundak i pribor.

Cev služi da se u njoj izvrši opaljenje metka i da zrnu pravac leta i obrtno kretanje. Na zadnjem delu cevi su navoji za spajanje sa sandukom. Na cev su navučeni i čvrsto spojeni: postolje prednjeg i zadnjeg nišana, gasna komora i grivna. Na prednjem delu cevi su navoji za navijanje tromblona.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Unutrašnjost cevi sastoji se od ležišta metka i vodišta zrna. Vodište zrna ima 4 polja i 4 žleba sa uvijanjem udesno.

Sanduk služi za smeštaj i vođenje zatvarača i nosača zatvarača i da se na njega učvrsti cev, poklopac sanduka, mehanizam za okidanje i magacin. Prednji deo sanduka ima otvor sa uvojirna za uvijanje cevi i otvor za vođenje potiskivača. Sanduk je s gornje strane otvoren. Strane sanduka su u donjem delu ravne radi nameštanja i vađenja zatvarača, a u gornjem delu povijene u obliku rebra radi vođenja nosača zatvarača. Ispod povijenog dela strana sanduka su dva uzdužna rebra po kojima klizi zatvarač. Na levom rebru, u vidu ispusta, nalazi se izbacač. Desna strana sanduka je isečena radi izbacivanja čahura. U zadnjem delu sanduka smešten je utvrđivač po-klopca sanduka. Utvrđivač se kreće kroz otvore na stranama sanduka. Sastoji se od tela, krilca i čivije. Zadnji deo sanduka ima dva četvrtasta proreza i ovalni izrez. Širi čet-vrtasti prorez i ovalni izrez služe za smeštaj ispusta poklopca sanduka. Uži četvrtasti prorez služi za prolaz za-dnjeg konusnog dela udarne igle prilikom stavljanja i va-đenja zatvarača iz sanduka. Sa donje strane sanduk ima dva četvrtasta i jedan ovalni otvor. Na prednji četvrtasti otvor naleže magacin i kroz njega prolaze meci. Ovalni i zadnji četvrtasti otvor služe za smeštaj i prolaz delova mehanizma za okidanje. Sa gornje strane između ovalnog i zadnjeg četvrtastog otvora nalazi se poprečno rebro na koje se oslanja telo zatvarača kada je u zabravljenom položaju.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sa donje strane sanduka između prednjeg četvrtastog i ovalnog otvora nalazi se profilisani ispust. U ispust je smešten zadržač zatvarača sa svojom oprugom. Strane ispusta su izvučene u dva zuba, koji utvrđuju ramena mehanizma za okidanje. Civija ispusta ograničava kretanje zadržača nadole. Na zadnjem kraju sanduka, sa donje strane, nalazi se ispust u koji je smešten utvrđivač mehanizma za okidanje.
Rade:
Tromblon služi da se na njega navuče tromblonska mina i mini da pravac leta. Tromblon je navijen na cev i utvrđen čivijom. Žlebovi na telu tromblona smanjuju proticanje barutnih gasova između tromblona i stabilizatora mine. Otvori na telu tromblona služe za isticanje barutnih gasova prilikom gađanja bojnom municijom, čime se smanjuje trzanje puške.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nišani puške su: prednji (dnevni i noćni), zadnji (dnevni i noćni) i nišan tromblona.
Prednji dnevni nišan se sastoji od: postolja, mušice i nosača mušice. Postolje je navučeno na cev i učvršćeno sa dve čivije. Na njemu se nalazi utvrđivač noža i opruga - utvrđivač stabilizatora mine, a služi kao nosač prednjeg noćnog i tromblonskog nišana. Sa gornje strane postolje je izvučeno u branik mušice sa otvorom za uvijanje i odvijanje mušice. Sa strana postolje ima sedam poprečnih kružnih proreza, i to: dva proreza začivije postolja, prorez za nosač mušice, prorez za osovinu noćnog nišana, prorez za osovinu tromblonskog nišana, prorez za utvrđivač tromblonskog nišana i prorez na utvrđivaču noža za vijak noža. Postolje je uzdužno kružno prorezano za smeštaj šipke.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sa prednje strane postolja je četvrtasti izrez u kome je ugravirana crtica - pokazivač pravilnog položaja mušice.
Ispod branika mušice na telu postolja su dva prstena. Prednji prsten je sa donje strane zasečen i služi kao utvrđivač noža u ispravljenom položaju. Kroz prsten je utisnuta čivija za utvrđivanje postolja. Zadnji prsten ima žleb u koji se smešta opruga - utvrđivač mine.
Mušica je uvijena u nosač. Kružno je prosečena da se izbijačem iz pribora može odviti-zaviti za manje veličine.
Nosač mušice je utisnut u prorez na postolju. Na sebi ima ugraviranu crticu kao na psotolju. Kada su ove crtice poravnate, mušica je u pravilnom položaju.
Prednji noćni nišan ima nosač, telo, oprugu i osovinicu. U otvor na donjem delu tela utisnuta je čahura. Telo se kroz čahuru utvrđuje osovinom koja mu omogućava okretanje za 90°. Opruga drži telo u željenom položaju. Na telu nišana je tačka (prečnika 4 mm) od svetleće mase.
Rade:
Zadnji dnevni nišan služi za nišanjenje i zauzimanje ocenjene daljine do cilja. Sastoji se od: postolja, preklapača i gajke. Postolje je navučeno na zadnji deo cevi i utvrđeno čivijom. Na donjem delu ima četvrtasti ispust sa zubom za utvrđivanje magacina. Sa gornje strane postolje ima ležište za oprugu preklapača. Strane postolja su izvučene u kosine po kojima klizi gajka. Na zadnjem kraju, sa gornje strane postolja, nalazi se poprečno rebro. Na rebro se oslanja gajka kada se nišan postavi za gađanje ciljeva u vazdušnom prostoru.
Na prednjem gornjem kraju smešten je utvrđivač gasnog cilindra i potiskivača. Utvrđivač se sastoji od tela i krilca. Unutrašnjost postolja je kružno prorezana za smeštaj potiskivača sa oprugom. Sa desne strane na postolju je kosi žleb za kretanje bradavica na krilcu utvrđivača gasnog cilindra i potiskivača.
Preklapač je za postolje učvršćeri ramenima. Njegova opruga ga čvrsto drži u preklopljenom položaju. Preklapač je sa strana izubljen radi naleganja zuba utvrđivača gajke.
Sa gornje strane na preklapaču su ugravirane crtice i brojevi od 1 do 10 koji označavaju daljinu u stotinama metara. Dve donje crtice označavaju položaj gajke za gađanje ciljeva u vazdušnom prostoru, u kome je položaj preklapača isti kao i kad se gajka postavi za gađanje na daljini od 300 m. Sa zadnje strane na preklapaču je zarez za nišanjenje.
Zadnji noćni nišan se sastoji od tela, opruge i osovine. Telo je učvršćeno osovinom za preklapač. Na telu je zarez za nišanjenje. Sa strana zareza su dve tačke od svetleće mase prečnika 2 mm. Opruga drži telo nišana u ispravljanjem i preklopljenom položaju.
Nišan tromblona je pomoću osovine učvršćen za postolje prednjeg nišana. Lukovi na nišanu prila-gođeni su obodu mine, a na sredini imaju zarez za nišanjenje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Brojevi na nišanu označavaju daljinu u metrima. Desna strana brojeva (od 50 do 150) služi za gađanje tromblonskom kumulativnom minom, zbog čega ispod broja 50 ima ugravirano slovo »K«. Leva strana brojeva (od 110 do 270) služi za gađanje tromblonskom trenutnom i dim-nom minom, zbog čega ispod broja 110 ima ugravirano slovo »T«.
Nišan se utvrđuje u vertikalnom položaju pomoću dva utvrđivača koji su, pod pritiskom opruge, smešteni u prorez na postolju prednjeg nišana. U horizontalnom položaju nišan utvrđuje utvrđivač regulatora paljbe.
Rade:
Gasna komora sa regulatorom gasova obezbeđuje poluautomatski rad delova puške i isključuje ga kada se gađa tromblonskim minama.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Gasna komora je navučena na cev i utvrđena čivijom. Sa leve strane na komori je pređica za remnik puške. Gasna komora ima ležište regulatora gasova, otvor za prolaz barutnih gasova, i tri otvora za utvrđivač regulatora gasova. Zadnji otvor služi za vađenje i nameštanje utvrđivača regulatora prilikom rasklapanja i sklapanja puške. U prednjem otvoru utvrđivač utvrđuje regulator gasova kada se otvara paljba tromblonskim minama, a u desnom otvoru kada se otvara paljba bojnom municijom. Istovremeno u ovom položaju utvrđuje tromblonski nišan.
Regulator gasova se sastoji od tela, utvrđivača i opruge. Telo ima kosi otvor za prolaz barutnih gasova i vertikalni kružni izrez za utvrđivač. Sa zadnje strane je kružno isečeno radi prolaza i dejstava barutnih gasova na prednji presek klipa. Zadnji presek tela ima venac na koji naleže gasni cilindar.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Utvrđivač regulatora gasova sa donje strane je kružno isečen radi smeštaja opruge. Sa gornje strane je izvučen u obliku dugmeta i kružno nareckan radi lakšeg pomeranja iz jednog u drugi položaj. Opruga je spiralna i u bilo kom položaju utvrđivača sabijena.
Navigation
Message Index
Next page