PALUBA

RV i PVO => Civilna Avijacija => Topic started by: kukador on April 22, 2015, 04:46:15 pm



Title: Dan otvorenih vrata - Aerodrom Edvarda Rusjana Maribor
Post by: kukador on April 22, 2015, 04:46:15 pm
Dan otvorenih vrata - Aerodrom Edvarda Rusjana Maribor

U petak, 24.04 je dan otvorenih vrata na aerodromu Edvarda Rusijana Maribor. Goste Flying Bulse, akro grupu Red Bull teama. Danas bio u prolazu i video dva flying bullsa te po jedan corsair, jedan lighting i jedan cobra helikopter. Preporočujem. Fotke slede sutra.

http://www.maribor-airport.si/Domov.aspx



Title: Re: Dan otvorenih vrata - Aerodrom Edvarda Rusjana Maribor
Post by: kukador on April 23, 2015, 08:19:32 am
evo fotki. sijajn pogled na starce uz heineken (ex laško) iz razglednog bara....

[attachment=1]

[attachment=2]


Title: Re: Dan otvorenih vrata - Aerodrom Edvarda Rusjana Maribor
Post by: dzumba on April 23, 2015, 07:16:26 pm
Leteli su?


Title: Re: Dan otvorenih vrata - Aerodrom Edvarda Rusjana Maribor
Post by: duje on April 24, 2015, 05:45:00 am
Leteli su?

Koliko sam razumio, mariborski je aerodrom izabran za trening pilota (Flying Bulls) tih letjelica. Letjeli su i izvodili svoj program koji prikazuju na aeromitinzima.


Title: Re: Dan otvorenih vrata - Aerodrom Edvarda Rusjana Maribor
Post by: duje on April 24, 2015, 05:49:21 am
http://www.24ur.com/novice/slovenija/nad-mariborom-brnijo-leteci-biki.html


Title: Re: Dan otvorenih vrata - Aerodrom Edvarda Rusjana Maribor
Post by: duje on April 25, 2015, 05:23:26 am
.


Title: Re: Dan otvorenih vrata - Aerodrom Edvarda Rusjana Maribor
Post by: duje on April 25, 2015, 05:25:51 am


Kakšna letala smo videli v Mariboru?

north american B-25J mitchell
Obnovljeni in povsem kromirani ameriški bombnik iz druge svetovne vojne je danes eno najbolj prepoznavnih letal flote Flying Bulls. Dvomotorni propelerski bombnik so uporabljali zavezniki na skoraj vseh bojiščih, skupno pa so izdelali okrog deset tisoč letal. V 16 metrov dolgem letalu je prostora za šestčlansko posadko. Vsak od dveh motorjev wright R-2600 ima moč 1.267 kilovatov.

lockhead P-38 L
To je bil ameriški ključni vojaški lovec med drugo svetovno vojno, s katerim sta zaslovela tudi ameriška najuspešnejša medvojna pilota Richard Bong in Thomas McGuire. Pred lovci tretjega rajha je varovala tudi bombniške formacije letečih trdnjav B-17. Izdelovali so ga med letoma 1941 in 1945, skupno so jih izdelali dobrih deset tisoč. Enega od redkih, ki so še v pripravljenosti za letenje, so Flying Bullsi dobili pred šestimi leti.

chance vought F4U-4 corsair
Še eno izmed nadvse uspešnih ameriških letal druge svetovne vojne in korejske vojne s srhljivim vzdevkom Whistling Death, žvižgajoča smrt. Tega je dobil zaradi svojega značilnega zvoka pri napadih z velikih višin. Ta mornariški jurišni bombnik, posebej prilagojen za vzletanje z letalonosilk je bil udeležen v številnih uspešnih misijah, Američani so zanj celo izračunali razmerje med zmagami in izgubljenimi letali 11 : 1. Ob koncu vojne so letalo začeli v večji meri uporabljati tudi na letalonosilkah. Letalo je imelo najvišjo hitrost kar 730 kilometrov na uro, letelo pa je več kot 12 tisoč metrov visoko. Ta ikona zavezniških letalskih sil, eden od kraljev neba na Pacifikov je svoje mesto dobil tudi v nadvse uspešnem risanem filmu Letala (Planes).

dassault/dornier alpha jet
Najhitrejši letali v Mariboru sta bili dvomotorni reaktivni šolski letali, ki izhajata iz francosko-nemške proizvodnje, uporabljata pa se lahko tudi kot jurišnik. Letalo so izdelovali med letoma 1973 in 1991. Ne presega hitrosti zvoka, kar velja za večino šolskih vojaških letal. To občutno zmanjša stroške izdelave in obratovanja. Alpha jet doseže najvišjo hitrost tisoč kilometrov na uro, vzpenja pa se lahko s hitrostjo 57 metrov na sekundo. Skupno so izdelali 480 letal.

bell AH-1 cobra
Ta helikopter z oznako 47 G-3B 1 soloy so izdelali leta 1966 in je eden od 16 tisoč izdelanih bellov v več različicah. Je eden prvih in najbolj uspešnih jurišnih helikopterjev na svetu. Njegova najbolj prepoznavan elementa sta dolg trocevni top in ozek eleganten trup. Certifikat za ta tip helikopterja so proizvajalci dobili že 8. decembra 1946, zato je bil to prvi komercialni helikopter na svetu. Pozneje je helikopter igral nepogrešljivo vlogo v različnih vojnah, pogosto pa je bil tudi sestavni del akcijskih filmskih uspešnic iz Hollywooda. Leta 1952 so v ZDA s takim helikopterjem opravili kar 1.958 kilometrov dolg polet.

BO-105
Helikopter slovi po svoji lahki gradnji, s čimer je leta 1967 v industriji nakazal nove smernice. Dvomotorni helikopter zaznamujejo tudi odlične letalske zmogljivosti, saj je eden tistih redkih helikopterjev, ki so sposobni čisto pravih akrobatskih manevrov. Red Bullov helikopter BO-105 je prej uporabljala nemška policija, kupili so ga pred desetimi leti. Glavni pilot tega helikopterja je bil pri Red Bullu Rainer Wilke, ki je eden le štirih inštruktorjev akrobatskega letenja s helikopterji na svetu.