Pripadnici Vojske Srbije u mirovnim misijama

<< < (2/74) > >>

DEMON:
04.02.2009.

Припадници шесточланог војномедицинског тима за ваздушну евакуацију Министарства одбране и Војске Србије(АМЕТ-12) данас су отпутовали у Демократску Републику Конго. Мајор Милибор Костић, старији водник прве класе Александар Павићевић, старији водник Милан Марковић и војни службеници др Гордана Бејатовић, Јелена Ђорђевић и Нада Коцић ће током наредних шест месеци бити део мировне мисије Уједињених нација у тој земљи (МОNUC).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Мировњаци из Србије, пред полазак у мировну мисију, у просторијама Центра за мировне операције (ЦМО)  Здружене оперативне команде Генералштаба ВС, потписали су уговоре којима су дефинисана њихова права и обавезе.

Војска Србије учествује у мировној мисији УН у ДР Конгу од марта 2003. године.  Тим АМЕТ-12, у оквиру редовне ротације, замениће своје претходнике, тим војних медицинара из Србије АМЕТ-11, и биће лоциран у Киншаси. Основни задатак тима је да прати тешко повређене или болесне пацијенте који се ваздушним путем пребацују до болница унутар Конга или до болница вишег степена у Кенији и Јужноафричкој Републици. Тим чине две групе лекара и техничара које се смењују у приправности.

Извор: Сајт Војске Србије

DEMON:
  17.02.2009.

  У Центру за мировне операције (ЦМО) Здружене оперативне команде Генералштаба Војске Србије данас је почео трећи основни курс за официре у мултинационалним операцијама. На курсу који ће трајати две недеље 27 официра из Министарства одбране и Војске Србије стећи ће основна знања о мултинационалним операцијама под окриљем Уједињених нација (УН).

  Поред припадника ЦМО, предавачи на курсу биће представници МУП, Црвеног крста Србије и Организације међународног Црвеног крста у Србији. Полазницима ће се обратити и гости из регионалног тренинг центра за операције подршке миру у Сарајеву и регионалног центра за обуку за мултинационалне операције из Загреба.

  Предавања на курсу односиће се на организацију и штабне процедуре УН, области ангажовања појединаца и јединица у мултинационалним операцијама и искуства оружаних снага страних земаља из мировних операција УН.

  Извор: Сајт Војске Србије

DEMON:
  01.03.2009

  У Центру за мировне операције Здружене оперативне команде ГШ ВС извршена је анализа учешћа санитетског тима Министарства одбране и Војске Србије за медицинску евакуацију ваздушним путем (AMET-11) у мировној мисији у ДР Конгу.

  Чланови тима, пуковник др Ђорђе Манчић, мајор др Божидар Јаковљевић и санитетски техничари Ђорђе Кукрић, Бојан Јовановић, Бојан Ђинђић и Александар Милић, били су ангажовани у мисији од 12. јула 2008. до 20. фебруара 2009. године.
На анализи је оцењено да су припадници српског контингента све постављене задатке обављали професионално, достојно репрезентујући Републику Србију и Војску Србије. Поред пожртвованог ангажовања на свакодневним задацима, чланови тима АМЕТ-11 исказали су несебичност и хуманост у акцијама пружања помоћи локалним домовима за незбринуту децу.

  Мировна мисија УН у ДР Конгу (MONUC) успостављена је у новембру 1999. године у складу са поглављима 6 и 7 Повеље ОУН, а на основу Резолуције СБ УН 1279. Реч је о мировној мисији у којој Министарство одбране и Војска Србије учествују са два лекара и четири медицинска техничара који образују два тима за медицинску евакуацију ваздушним путем и налазе се у Киншаси. 

  Извор: Сајт Војске Србије

Dreadnought:
01.03.2009.

Министар одбране Драган Шутановац изјавио је данас да је Влади Србије предат Нацрт закона о употреби Војске Србије и других снага одбране у мултинационалним операцијама ван граница Србије. "Учешће припадника Војске Србије у мировним операцијама УН, у много већем обиму него сада, није интерес само система одбране, већ је то државни интерес усмерен ка јачању нашег спољно -политичког капацитета", рекао је Шутановац у интервјуу Танјугу.

Министар је указао да је "велики део критичара таквих активности својевремено подржавао Јосипа Броза Тита, а заборављају да се у периоду његове власти у току само једне године на Синају смењивало око 1.700 припадника тадашње ЈНА", те да је тада, некадашња држава имала највећи спољнополитички капацитет у историји постојања.

"Сматрам да би се једним великим делом историја Србије променила да смо у протеклом периоду узели озбиљније учешће у мировним операцијама", рекао је Шутановац.

Он је рекао да су прошле године сертификовани за мировне операције припадници медицинског тима са Војномедицинске академије и да је један тим већ био на припремама у Норвешкој.

Министар одбране је назначио да ће припаднци нашег система одбране "бити спремни већ током ове године да учествују у мировним операцијама у складу са одлукама надлежних органа".

Осврнувши се на активности у оквиру програма Партнерство за мир, Шутановац је рекао да Србија још увек нема отворену канцеларију при НАТО-у и успостављену мисију, изражавајући очекивање да ће у овој години та мисија бити и отворена.

"То није само проблем Министарства одбране, то је заједнички проблем Министарста спољних послова и Министарства одбране", рекао је Шутановац.

Он је подсетио да је почетком октобра прошле године потписан Споразум о безбедности информација са НАТО, након чега је, уз одређене техничке тешкоће, почео процес отварања Мисије.

По његовим речима, наша тежња, као и свих они који имају мисије, а нису чланице НАТО, је да она заступа интересе државе Србије, система одбране и да учествује у раду многобројних ускостручних комитета Алијансе.

На питање о развоју односа Србије и НАТО, чија је војна интервениција против тадашње Југославије и Србије почела у марту пре десет година, Шутановац је рекао да је "то трагичан дан, када је НАТО урадио нешто за шта апсолутно нико у Србијии нема разумевања".

"Али, без обзира на осећања која изазива подсећање на ту операцију, ми морамо да се крећемо напред... Неприродно је да су Велика Британија и Немачка много брже развијале међусобне односе након Другог светског рата, него што ми успевамо да развијемо односе са НАТО", рекао је он.

Шутановац је навео и да је јасно "Србија има одређене скрупуле у односу на НАТО", али да је свеједно "дубоко убеђен је да је већинско мишљење међу припадницима Војске Србије да морамо да идемо у правцу интеграција".

Он је додао да је убеђен да међу припадницма Војске преовладава мишљење "да морамо да размењујемо знање, искуства и вештине и да заједно вежбамо са припадницима Алијансе - једног од највећх и најјачих система у свету".

Министар одбране је најавио и да ће у септембру поводом сто година ваздухопловства у Србији бити организован велики међународни аеромитинг на аеродрому Батајница у циљу популаризације како војничког позива тако и ваздухопловства!

"Циљ је да прикажемо грађанима Србије да те војске и пилоти више нису непријатељски настројени према Србији и српском народу и мислим да је то велики искорак у правцу стварања нових односа који морају да буду на реалним основама у 21. веку", рекао је он.

Извор:Сајт Министарства одбране

Dreadnought:
Министар Шутановац примио чланове санитетског тима АМЕТ

03.03.2009.
Министар одбране Драган Шутановац примио је данас шесточлани санитетски тим Мнистарства одбране и Војске Србије (АМЕТ-11) који је учестовao у мировној мисији у ДР Конгу. Чланови тима, пуковник др Ђорђе Манчић, вођа тима, мајор др Божидар Јаковљевић и санитетски техничари Ђорђе Кукрић, Бојан Јовановић, Бојан Ђинђић и Александар Милић, били су ангажовани у мисији од 12. јула 2008. до 20. фебруара 2009. године.

Мировна мисија УН у ДР Конгу (MONUC) успостављена је у новембру 1999. године на основу Резолуције СБ УН 1279. Реч је о једној од три мировне мисије УН у којој учествују припадници Министарства одбране и Војска Србије и једина је мисија у којој наша земља учествује са јединицом ( два лекара и четири медицинска техничара који образују два тима за медицинску евакуацију ваздушним путем).

Санитетски тим МО и ВС, који је лоциран у Киншаси, у Конгу је присутан од марта 2003. године. Основни задатак тима је пратња тешко повређених или болесних пацијената ваздушним путем.

Извор:Сајт Министарства одбране

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page