PALUBA
May 20, 2024, 06:40:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1 
 on: Today at 06:05:12 am 
Started by dejina81 - Last post by Lemi_O2
Волео бих да Кубовац ово мало прокоментарише. Мало ми је чудно да хеликоптер не поседује локаторе који би одредили његову тачну позицију. Имам утисак да све ово предуго траје, по мојој рачуници више од осам сати.
Naravno da posjeduje ELT (emergency locator transmitter), barem jedan. Može biti fiksni ili prijenosni. Emitiraju na 406MHz. Stari tipovi emitiraju na 121,5/243 MHz. Na Zapadu, po novoj regulativi avioni imaju po 2 ( jedan fiksni i jedan prijenosni). Zasigurno najviši dužnosnici (ili njihovo osobno osiguranje) imaju i potpuno neovisne uređaje za lokaciju i komunikaciju. Ne spekuliram, ali vrlo je poznato da IRIAF zadnjih par decenija ima problema sa održavanjem aviona , a i sa letačkim kadrom. Šta i kako tamo leti, Bože sačuvaj.U ovom slučaju kako se navodi, radi se o Bell 212 starom 30-ak godina.

 2 
 on: Today at 04:36:57 am 
Started by dejina81 - Last post by kumbor


Говори се о "принудном слетању" хеликоптера са високим особама. Принудно слетање може бити много шта - само грубо слетање "heavy landing", па све до распада хеликоптера при удару. И мене чуди да тако дуго не знају ни где је тачно пао.

 3 
 on: Today at 04:31:49 am 
Started by Solaris - Last post by kumbor

Агрегат се обавезно уграђује у командне тенкове, а у линијске ређе.

 4 
 on: Yesterday at 11:11:44 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
Hvala

 5 
 on: Yesterday at 11:11:12 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
Hvala

 6 
 on: Yesterday at 10:55:49 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
Hvala  Cool

 7 
 on: Yesterday at 10:54:52 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by Kubovac
IEO-ZD, čestitam na svim medaljama u svim kategorijama koje si osvojio! 

 8 
 on: Yesterday at 10:53:34 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Mobilna verzija sistema M-LIDS sa projektilima Coyote Block-2,  kao zaštita na američkom doku izgrađenom ovih dana na obali Gaze, za dotur humanitarne pomoći:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 9 
 on: Yesterday at 10:39:17 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
Rodenova maketa ikone transportera iz 2.s.r.
Skrečana su otvorena vrata i dio unutrašnjosti, predviđena vinjetica ukrcaja "screaming eaglesa" pred D-day.

Na Maketarskom kupu Zagreb , u kategoriji vojni zrakoplovi u mjerilu 1/144 i manje dobuo zlato

 10 
 on: Yesterday at 10:31:28 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Od 1990-ih, Rusija pokušava da stvori sopstveni NASAMS sa raketom R-77, evo kako je tekao napredak

Konvertovanje rakete vazduh-vazduh u raketu za lansiranje je logičan i naizgled jednostavan zadatak, koji se realizuje u sistemima PVO kao što su IRIS-T ili NASAMS, ali je predstavlja izazov za Rusku federaciju.

Poligon Kapustin Jar, jedna od ključnih ruskih lokacija za testiranje raketne tehnologije, objavio je video-snimak povodom svoje 78. godišnjice, koji prikazuje niz projekata koji su tamo testirani. Među njima je i kopneni lanser za protivvazduhoplovni raketni sistem opremljen raketama vazduh-vazduh R-77.

Tehnički, ovo je pokušaj da se ponovi pragmatično zapadno rešenje — da se raketa lansirana isključivo iz aviona pretvori u raketu zemlja-vazduh. Radni dizajni su implementirani u sistemima protivvazduhoplovne odbrane kao što su nemački IRIS-T, norveški NASAMS, francuski VL MICA, izraelski SPYDER i drugi, a Rusija je sledila sličan koncept u svojim pokušajima da konvertuje raketu vazduh-vazduh R-77 srednjeg dometa poznatu i kao RVV-SD.

Nažalost, video je pokazao samo veoma kratak fragment lansiranja i to samo tokom noći, što je verovatno da bi se prikrile karakteristike dizajna i trenutni napredak projekta. A razlog za oprez je očigledan, jer lanser nije ništa drugo do renovirani artiljerijski raketni sistem BM-21 Grad, jedan od glavnih MLRS u ruskoj vojsci. Umesto uobičajenog paketa sa nevođenim raketama, na nosaču su postavljeni piloni za montažu R-77.

Vredi napomenuti, važan uslov za šasiju sistema PVO je nesmetan rad i minimiziranje vibracija. I dok kamion Ural ne odgovara naročito ovim zahtevima, korišćenje R-77 sa nezavisnom aktivnom radarskom glavom za navođenje trebalo bi da zaobiđe taj nedostatak.

Iako deluje novo, Rusija u stvari pokušava da promeni namenu raketa vazduh-vazduh već duže vreme. Devedesetih je postojao program pod nazivom Yelnik o kome je Defense Express pisao ranije. Ovaj projekat, koji je vodio konstruktorski biro MKB Vympel, poznat je i kao protivvazduhoplovni raketni sistem RVV-AE-ZRK. Takođe je koristio i modifikovanu raketu R-77 prilagođenu za vertikalno lansiranje, javno predstavljenu 1996. godine. Razmatrane su šasije ili lafeti iz protivvazduhoplovnog artiljerijskog oruđa S-60 ili lanseri raketa iz sistema Kub.

Ali projekat je ostao gotovo zaboravljen: jedan od razloga je bio veoma kratak domet RVV-AE-ZRK do 12 km. Tada je, prema zvaničnim podacima, originalni domet rakete vazduh-vazduh R-77 do 110 km. Takav pad dometa je očigledno posledica nedovoljnog specifičnog impulsa raketnog motora na čvrsto gorivo.

Štaviše, R-77 u svojoj standardnoj verziji ima rešetkasta peraja / krilca koja dodatno otežavaju poletanje, jer stvaraju dodatni aerodinamički otpor. Zbog toga su za R-77 u verziji protivvazduhoplovne rakete, rešetkasta krilca zamenjena običnim. Bez obzira na to, R-77, koji se vidi na nedavnom video snimku, je standardan, a rešetkasta krilca su još uvek na svom mestu.

Upravo zbog ovako složenih problema, ruska raketa vazduh-vazduh dometa 110 km pretvara se u raketu zemlja-vazduh dometa od 12 km. Poređenja radi, stare verzije američke AIM-120A/B sa dometom od 55–75 km u ulozi kopnenog lansiranja u sistemu PVO NASAMS-1 zadržavaju domet od 25 km. Nemački IRIS-T sa originalnih 25 km i dalje dostiže 12 km kada je ispaljen iz kopnenog lansera IRIS-T SLS. Francuska raketa V-V tipa MICA pada sa 60–80 km samo na 20 km u verziji VL MICA.

Suština je u tome da ruska federacija do sada nije mogla efikasno da rekonstruiše navodno prilično jednostavno i pragmatično rešenje za protivvazduhoplovnu odbranu. A možda nije ni dovoljno ulagala u takvo istraživanje.

R-77, lansiranje sa kopnenog lansera na šasiji VBR Grad:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rakete R-77 u verziji V-V:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Maketa kontejnerskog lansera i idejno rešenja za vertikalno lansiranje R-77 sa šasije PAT S-60:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.