PALUBA
May 02, 2024, 06:30:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Криза погодила руске произвођаче оружја  (Read 2319 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: November 11, 2008, 03:57:38 pm »

11/11/2008
Руски произвођачи оружја нашли су се у проблемима због недостатка готовине услед финансијске кризе и потребна им је помоћ банака под државном контролом, изјавио потпредседник руске Владе Сергеј Иванов.

"Светска финансијска криза прилично тешко погађа произвођаче из сектора одбране", рекао је Иванов на састанку са званичницима Министарства одбране.

"Влада је предложила банкама под државном контролом да размотре давање кредита по повољним условима овим компанијама", додао је Иванов и нагласио да првенствено мисли на комапније које имају уговоре са руским Министарством одбране.

Извоз оружја је један од најуноснијих послова у Русији. Држава је прошле године од ове трговине зарадила седам милијарди долара, а произвођачи профитирају и због све већих улагања Кремља у одбрану.

Извор:РТС
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #1 on: November 11, 2008, 05:49:14 pm »

Potrebna im je pomoć banaka pod državnom kontrolom? Grin Samo je izostavio jednu stvar, i te banke traže pomoć od te iste Vlade Smiley

Rusija je pred jedinstvenom situacijom. U poslednje tri godine, država je akumulirala određena sredstva, ali je onda napravila greške u koracima - nije ih dalje uložila. Mnogi ruski ekonomisti su upozoravali na neodrživi "arapski efekat", ali niko nije hteo da sluša. Sad kad se cena energenata sunovratila, a sva predviđanja su pravljena na osnovu projektovane visoke cene energenata, planirani rast i investicije nisu održive, a privreda ima ogroman problem. Rusija je mislila da njeno izolovano ekonomsko tržište neće pogoditi ni globalna finansijska kriza, a onda su sa zaprepašćenjem saznali da su sve njihove banke itekako bile uključene u ceo slučaj oko američkih subprime kompanija.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #2 on: November 11, 2008, 07:41:12 pm »

Pa nije ih sustigao "arapski efekat", mogu da upumpaju likvidnost u sistem kada godpozele, sto i rade. Prvo je Putin prisilio oligarhe da upucaju pare u berzu, kako bi se ista koliko-toliko stabilizovala, a onda su poceli da intervenisu novcem iz deviznih rezervi i fonda nacionalnog blagostanja. Odredjenim krugovima u ruskoj vladi ovo dodje k'o kec na jedanaest, jer mogu da nacionalizuju dobar deo bankarskog sektora, kao i da "disciplinuju" oligarhe i celokupnu poslovnu zajednicu kanalisanjem drzavnih sredstava.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #3 on: November 11, 2008, 10:18:37 pm »

Ne bih rekao da je tako jednostavno. Imam solidne poslovne veze sa ruskim firmama i oni uošte nisu nimalo optimistični. Trebao bih krajem meseca da idem u malu posetu tamo, te se nadam da ću i iz prve ruke videti kakva je situacija.

Što se tiče nacionalzacije, mislim da je to slaba vajda ako bude došlo do toga, jer i sam znaš šta se dešava kad država preuzme privatne banke (očigledan primer je Island) ili štedionice (Amerika).
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #4 on: November 12, 2008, 01:01:03 am »

Pa, zavisi sa kojim firmama radis  Grin
Da, vecina privatnih firmi lose stoji sa kesom, iz razloga sto su bili prisiljeni da kupuju sopstvene deonice na berzi, i tako "upumpaju" likvidnost na RTS i MICEX. Kada to nije upalilo, barem ne do mere koja bi zadovoljila Kudrina i sprecila juris na banke, posegnuli su za deviznim rezervama, koje su veoma respektabilne. Na kraju, uvek mogu da povecaju poreze, koji su u Rusiji i dalje jako niski. Prema onome sto sam ja cuo, deo deviznih rezervi ce da iskoriste za kupovinu dugova ruskih firmi u inostranstvu, koji su se poprilicno nagomilali u poslednje vreme, zbog jos uvek nepovoljnih uslova kreditiranja u Rusiji u zamenu za vlasnicki udeo. E, upravo to Ruske preduzetnike cini nervoznim, jer ce se finansijska pomoc deliti po politickoj podobnosti, zato su ruski oligarsi pojurili na sednicu sa Putinom i Medvedevim, i zato su se maksimalno iskesirali, i zato se Deripaska onako cenka oko prodaje onog rudnika u Americi i oko kupovine KAP.  Grin
Za kraj, zna se koja banka ce da pomogne izvoznicima oruzja - VTB Wink Njima ni 90-ih nije nedostajalo kesa  Grin
« Last Edit: November 12, 2008, 01:20:58 am by ZastavnikDjemo » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #5 on: November 12, 2008, 03:16:34 pm »

Nisu ni oligarsi rupa bez dna. Od avgusta oni aktivno povlače svoje novce iz Rusije. Zato je obim investicija u Rusiji opao za preko 60%. CBR je podigao osnovnu kamatnu stopu na 12% očekujući da zaustavi odliv novca, ali ni to ne donosi rezulatate. Iz rezervi je u poslednjih nekoliko meseci intervenisano kumulativno sa 113,8 milijardi evra (čime su rezerve smanjene za skoro 20%!), pa ni to ne donosi rezultate.

Padovi vrednosti najvećih ruskih firmi, kako na domaćoj, tako i na londonskoj berzi, su i više nego drastični:
http://www.vedomosti.ru/newsline/index.shtml?2008/11/12/682778
http://www.smoney.ru/analytics/index.shtml?2008/11/12/7140
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #6 on: November 12, 2008, 04:59:27 pm »

Ne donosi jos rezultate, ali u Rusiji berza jos uvek nije pokazatelj ukupnog stanja celokupne ekonomije. Na kraju, konsolidacija kontrole nad privredom je proces koji je zapoceo dolaskom Putina na vlast, i grupa oko Putina, tzv. siloviki to i zele, da drzava ponovo preuzme kontrolu nad dobrim delom ekonomije, nesto slicno kao u Francuskoj. Ovo im je prilika, da otkupe i servisiraju dugove privatnika u zamenu za deonice, a nepodobne da puste niz vodu.
Vneshtorgbank (VTB) je glavni finansijer ruskog izvoza oruzja i vojne opreme i za Ruse je sada glavna briga da, uporedo sa padom cena energenata, njihovi najveci kupci, poput Libije, Alzira i posebno Venecuele ne smanje svoje izdatke za odbranu. Sto se Venecuele tice, potpisan je ugovor o ruskom zajmu za kupovinu oruzja od milijardu US$.
Sto se intervencija CBR tice, devizne rezerve i njihovo koriscenje za otplatu duga, to ce ih kostati oko 400 milijardi US$, i racunaju da upumpaju toliko likvidnosti u strane banke da ce to doprineti zavrsetku krize, i da ce to za sobom povuci i cene energenata nagore. To je moja pretpostavka, i ne mora da znaci da sam u pravu. Pored deviznih rezervi, Ruje imaju i nacionalni fond blagostanja i stabilizacioni fond RF.
Link o kretanjima Ruskih suverenih fondova i dev. rezervi: http://www1.minfin.ru/en/nationalwealthfund/statistics/amount/index.php?id4=5830
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.