PALUBA
May 19, 2024, 08:40:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Desantni tenkonosac i minopolagač  (Read 166561 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #45 on: December 11, 2009, 07:43:07 pm »

E Boro, tako barem piše u mom izvoru. Ja sam dosta puta dolazio na 219 i vidio sam na Kulini nekoliko DTM-ova vezanih iz 1991. godine. Svi su imali jednu veličinu tračnica. Možda je u to vrijeme kad su rekonstruirani, postojala mogućnost prilagođavanja zbog različite širine osovina kotača na sidru mine. Kao i ti znam samo za jednu širinu tračnica.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 092


« Reply #46 on: December 11, 2009, 07:47:53 pm »

Mi smo imali 6, kasnije 4 DTM - a (2 prekomandovana u Boku) i 7 popisnih minopolagača, svima su tračnice bile iste širine, razlika je bila samo u tome što su prilagođavane obliku štive da prime što veći broj mina. A i naše mine su pravljene sa standardnom dimenzijom osovine za točkove.

Možda se razlika odnosi na neke trofejne mine, koje više nisu bile u naoružanju Mornarice kad sam ja došao, ko zna?

Kad se Lovac vrati sa službenog puta, možda će on znati, ili možda neko drugi.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #47 on: December 11, 2009, 08:10:12 pm »

Nek te ništa ne iznenadi niti čudi. U skladištu sam pronaša punu kutiju cveka i potkova za kožnate potplate. Čak i bluze JNA engleskog kroja. To ti je sve čuva jedan savjesni zastavnik 1. klase.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #48 on: December 26, 2009, 10:22:56 pm »

Kod ovog tipa broda dotakli smo se krila ( proširenja palube ) s tračnicama za mine. Što kažu za DTM 219?

Projekt broda napravljen je u '' BP-Rijeka '' po uzoru na njemački desantni brod tipa F. Modernizacija broda obavljena je 1960. godine kada je napravljeno proširenje glavne palube s bočnim krilima. Ovo nije baš jasno'' i izradom povišene minske palube s demontabilnim palubnim limovima  na oba boka ''. Možda Boro može objasniti? Krila mosta imaju ulogu stabilizatora ljuljanja što utječe na stabilitet broda. Limovi minske palube pričvršćeni su na spone vijcima. To je u praksi često dovodilo do zaglavljivanja vijaka u maticama. 
Iz ovoga prozlazi i da je DTM 219 napravljen kao DTK.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 092


« Reply #49 on: December 26, 2009, 10:40:24 pm »

Objašnjenje je prosto: na postojeću palubu montirana su bočna krila, u obliku dugačkih trouglastih konstrukcija koje su počinjale nekoliko metara od pramca i protezale se do krme. Na sad proširenu palubu postavljene su minske tračnice, vijcima. Da se ne bi zapinjalo o osnove tračnica i vijke, iznad palube montirana je "lažna" paluba, po kojoj se hodalo, a koja je pokrivala osnove tračnica i vijke. Razmak između osnovne i ove "lažne" palube bio je 10-15 cm, a u remontu se lažna paluba skidala radi farbanja osnovne katran-epoksi bojom. Krila su bila prazna (šuplja - da se dodavanjem dodatne težine ne smanji korisna nosivost broda), u svakom remontu gornja strana se skidala (demontiranjem vijaka) radi farbanja unutrašnjih površina. Prilikom pristajanje bokom dešavalo se da se brod nasloni krilom na niže molo i da ga ulubi. Do remonta, kada bi se to ispravilo, komandant je često morao da plaća piće da prestane zezanje zbo toga.

Na taj način tračnice su imale čvrstu osnovu da nose težinu mina, a posada nije lomila noge hodajući po brodu.

"Krila mosta igraju ulogu stabilizatora ljuljanja" - ovo mi baš nije jasno, jer su osnove krila bile iznad vode barem 70 cm u vožnji, tako da krila nisu mogla biti stabilizatori ljuljanja.

Inače ovaj brod je zbog kutijastog poprečnog preseka i ravnog dna slabo trpio more, najviše do 2-3 po Boforu, mada sam ja prošao sa njim i more 5, ali bez tereta i na kratkoj relaciji, vraćajući se sa Malih Briona u Pulu - oko 6 milja, plovili smo skoro tri sata. Ljulja mnogo više nego drugi brodovi, a brzina mu je mala, tako da se more oseti još više. DTM 233 koji je potonuo kod Tajerske sestrice nastradao je na moru 6, i to zato što je more bilo u pola pramca. Da je plovio na sever umesto na jug, mislim da bi se izvukao.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #50 on: December 26, 2009, 10:54:17 pm »

"Krila mosta igraju ulogu stabilizatora ljuljanja" - ovo mi baš nije jasno, jer su osnove krila bile iznad vode barem 70 cm u vožnji, tako da krila nisu mogla biti stabilizatori ljuljanja.
Nije ni to meni jasno. Povišenjem težina smanjuje se stabilitet broda.
nisam znao za lažnu palubu, jer je nikad nisam vidio. Vidio sam tračnice na palubi. Ništa više od tog.
Boro hvala za objašnjenje. Ovo je bio izvadak iz članka u Hrvatskom mornaru br 8 iz listopada 1992. godine.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 092


« Reply #51 on: December 26, 2009, 11:02:03 pm »

Hvala Bogu što mogu da ti uzvratim bar jednim objašnjenjem na tvojih 100 na moja pitanja!

Inače, ovaj brod je imao još jednu specifičnost: ispušni vod je iz mašine izlazio na palubu iza most, i palubom išao nekoliko metara do krme, što je vrlo retko, jer su najčešće ispušni vodovi sprovedeni direktno na bok ili krmeno zrcalo. Bio je pokriven limovima da ne bi dolazilo do opekotina, ali su se i ti limovi dobro zagrejavali.

Jednom prilikom, na Malim Brionima izvadim 10 -ak kg prstaca za neku feštu, brod čeka joša samo mene, i onako umoran, još u odelu za ronjenje, spustim mornaričku tpb vreću sa prstacima na poklopac ispušnog voda, samo dok se presvučem u kupatilu, i naravno, zaboravim vreću. Kad smo stigli u Pulu, prstaci pocrkali, pootvarali se, polukuvani! Bacimo više od pola (u stvari iskorišćeni su za ješku), a feštu sam jedva preživeo od zezanja da ja kao šef svim mašincima u jedinici ne znam gde je ispušni vod na DTM. Još kad su malo popili, morao sam da se setim da imam jako važan posao i da zbrišem ranije sa fešte ili da poginem...
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #52 on: December 27, 2009, 08:13:13 pm »

Da pokušam odgovorit  zašto krila povečavaju stablnost.
Pošto je MF metacentarski polumjer zavisan od tromosti vodene linije i jednak je momentu tromosti djeljeno sa volomenom I/V, a I je dužina x
širina na treču podjeljeno sa cca 11,7 puta koeficjent vodene linije, kada se brod nagiba i vingovi zarone povečava se metacentarska visina radi povečanja površine na vodenoj liniji.
Izgleda malo složeno potrebno je osnovno poznavanje stabiliteta.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 092


« Reply #53 on: December 28, 2009, 07:50:11 am »

ML, tvoje objašnjenje je tehnički gledano tačno, ali krila su išla pod vodu tek na moru 3-4 - prilikom bočnog nagiba, a na tom moru je ovaj tip broda vrlo retko plovio, samo kad nije stigao da se sakrije...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #54 on: January 18, 2010, 06:43:49 pm »

Priprema pred obaranje mina


* predobaranjemina0001-1-1.jpg (130.03 KB, 554x390 - viewed 189 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #55 on: January 18, 2010, 06:50:50 pm »

Detalj sa DTM-a


* detaljsaminopolagaa0001-1.jpg (90.9 KB, 446x458 - viewed 190 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #56 on: January 18, 2010, 06:58:31 pm »

Defile DTM poslije vježbe


* defileminopolagaa0001-1-1.jpg (44.87 KB, 458x201 - viewed 248 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #57 on: January 18, 2010, 08:13:31 pm »

Kao iz filma Rat zvijezda. Odlična slika.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #58 on: January 18, 2010, 08:19:13 pm »

A zna se TKO to promatra....
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 092


« Reply #59 on: January 18, 2010, 08:24:52 pm »

Jadrane, ako si uočio da ja gledam ovaj topic, u pravu si, mada se trudim da pročitam sve postove, na nekima se ipak zadržim malo duže. Uočio sam da su druga i treća slika koje je Duje postavio dosta stare - iz vremena kad su DTM - ovi imali trocevne PA topove 20 mm, jer su kasnije prenaoružani Zastavinim M 75 četverocevnim PA topovima 20 mm. Inače, slike su super!  Grin
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.