PALUBA
May 16, 2024, 11:22:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 [114] 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1343936 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 283



« Reply #1695 on: July 20, 2011, 09:14:16 am »

Nisan je dosta savrseniji u odnsou na resetku. Unificiranje i olaksanje obuke. U onim simulatorima u obliku polulopte se mogla izvoditi dosta kvalitetna obuka nisandzija.
Naravno nije to neko spektakularno resenje vec jeftino resenje.
Prevenstveno je bilo namenjeno kalibru 20mm.
Ma naravno, naravno. Da nema neki poboljšanja ko bi ih ugrađivao.
Ali stoji i ona: "U rukama Mandušića Vuka svaka puška.....itd". Wink

Sa njom ali i sa resetkom su znalci skidali rukavac Smiley
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 898



« Reply #1696 on: July 20, 2011, 09:59:18 am »

Nisan je dosta savrseniji u odnsou na resetku. Unificiranje i olaksanje obuke. U onim simulatorima u obliku polulopte se mogla izvoditi dosta kvalitetna obuka nisandzija.
Naravno nije to neko spektakularno resenje vec jeftino resenje.
Prevenstveno je bilo namenjeno kalibru 20mm.
Ma naravno, naravno. Da nema neki poboljšanja ko bi ih ugrađivao.
Ali stoji i ona: "U rukama Mandušića Vuka svaka puška.....itd". Wink

Sa njom ali i sa resetkom su znalci skidali rukavac Smiley

Upravo tako, pvanja. Samo izuzetno vješti i iskusni strelci uspijevaju da pogode cilj u vazduhu nišaneći mehaničkom nišanskom spravom. Rešetkom i refleksnom spravom je možda i najteže. Zbog toga su takvi pogotci više izuzetak nego pravilo.
To što je u JRM gađan rukavac preko CNS-a, a ne SUV-om je, u stvari, usud malih i siromašnih ratnih mornarica (i armija uopšte), kada se usled nedostatka novca i sredstava prave razni kompromisi. Veći, jači i bogatiji lijepo uzmu pa gađaju BPL, dron... i šenluče "ljetnji dan do podne" onako kako treba.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 283



« Reply #1697 on: July 20, 2011, 10:04:06 am »

Ima je JNA neke bespilotne tj pre bi rekao radio upravljive modele koje je koristila za obuku nisandzija (mislim da je to bilo eksperimentalno, mada ko ce ga znati tad je sve bio VOJNA TAJNA) ali samo za pracenje ciljeva u vazduhu. To sam prvi put video nekgde 80-tih.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 898



« Reply #1698 on: July 20, 2011, 10:12:57 am »

Ima je JNA neke bespilotne tj pre bi rekao radio upravljive modele koje je koristila za obuku nisandzija (mislim da je to bilo eksperimentalno, mada ko ce ga znati tad je sve bio VOJNA TAJNA) ali samo za pracenje ciljeva u vazduhu. To sam prvi put video nekgde 80-tih.

Odosmo u off...

U JNA, a i kasnije, za obuku nišandžija je, između ostalog, korišćena i RVMA (Radiom Vođena Maketa Aviona). Jednostavna, a vrlo korisna stvar.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1699 on: July 20, 2011, 11:23:35 am »

Ima je JNA neke bespilotne tj pre bi rekao radio upravljive modele koje je koristila za obuku nisandzija (mislim da je to bilo eksperimentalno, mada ko ce ga znati tad je sve bio VOJNA TAJNA) ali samo za pracenje ciljeva u vazduhu. To sam prvi put video nekgde 80-tih.
Odosmo u off...
U JNA, a i kasnije, za obuku nišandžija je, između ostalog, korišćena i RVMA (Radiom Vođena Maketa Aviona). Jednostavna, a vrlo korisna stvar.
Ma niste u off, samo napred. Kakav off, to kod "Šeršena nema". Punim redenikom na cilj... Cheesy
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 898



« Reply #1700 on: July 20, 2011, 12:49:12 pm »

Kad već Ćiro kaže "punim redenikom na cilj...", još ponešto o tim automatskim topovima. Nije zgoreg.
Top AK-230 je projektovan u Centralnom konstrukcionom birou CKB-34,a sam automat u konstrukcionon birou OKB-16. Konstruktor čitave "ustanovke" je bio S.A. Harikin, a automata Nudelman i Njemenov, pa je dobio oznaku NN-30. Proizvodnja se odvijala u Tulskom mašinskom zavodu.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1701 on: July 20, 2011, 01:18:44 pm »

Ima je JNA neke bespilotne tj pre bi rekao radio upravljive modele koje je koristila za obuku nisandzija (mislim da je to bilo eksperimentalno, mada ko ce ga znati tad je sve bio VOJNA TAJNA) ali samo za pracenje ciljeva u vazduhu. To sam prvi put video nekgde 80-tih.

Odosmo u off...

U JNA, a i kasnije, za obuku nišandžija je, između ostalog, korišćena i RVMA (Radiom Vođena Maketa Aviona). Jednostavna, a vrlo korisna stvar.

Te radio vođene makete sam dužio, dok sam bio u Tehničkoj radioni u Lori. Njihov operater je radio kod nas. Uz pomoč nekog civila (civilnog pilota) su neko vrijeme korištene za vježbu nišanjenja na avion. Počele su se upotrebljavati, kada je radshodovan zadnji hidroavion iz Divulja. Makete su bile proizvedene u SSSR-u. Kod nas  je bilo 4 kom. Kako je koja razbijena, nije se popravljalo, nego se krpilo-od dvije jedna isl., dok sve nisu uništene. Prema neprovjerenim pričama, smetali su jim neki uređaji (frekvencija) sa podmornica. Navodno su onda zabranili rad sa tim uređajima, dok se je letjelo tim maketama. Makete su sljetale ispred veza starih patrolaca i podmornica. Kako su te makete završile (što je ostalo), kada sam otišao iz Radionice, neznam.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1702 on: July 20, 2011, 01:54:16 pm »

Kad već Ćiro kaže "punim redenikom na cilj...", još ponešto o tim automatskim topovima. Nije zgoreg.
Top AK-230 je projektovan u Centralnom konstrukcionom birou CKB-34,a sam automat u konstrukcionon birou OKB-16. Konstruktor čitave "ustanovke" je bio S.A. Harikin, a automata Nudelman i Njemenov, pa je dobio oznaku NN-30. Proizvodnja se odvijala u Tulskom mašinskom zavodu.
 
Znao sam ja da ti imaš skrivenog keca u rukavu. Još ako imaš sliku rastavljenog atomata, konkretno bubnja sa 4 rupe - ležišta za metak, pa da priložiš, ja ću u nesvest. To mi je davnašnja želja, ali nigde da nađem... Undecided

A što pominje "duje" one maketice, da toga se i ja sjećam. To se koristilo petkom kod prekretanja uređaja pa su artiljerci trenirali nišanjenje. Ali to je daleko od pravog gađanja i treniranja na leteći objekt i to još kod otvaranja vatre. Ali bolji išta nego ništa..
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1703 on: July 20, 2011, 03:17:12 pm »

Sad mi je tek jasno oko maketa. Duje je napisao, da su sletale na obalu kod patrolaca..... a ja razmišljam koje su to makete koje polete iz Lore a vežbe artilerijskog gađanja se vrše na otvorenom moru ...... Jesu to bile neke vežbe iznad Lore Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1704 on: July 20, 2011, 04:59:00 pm »

Sad mi je tek jasno oko maketa. Duje je napisao, da su sletale na obalu kod patrolaca..... a ja razmišljam koje su to makete koje polete iz Lore a vežbe artilerijskog gađanja se vrše na otvorenom moru ...... Jesu to bile neke vežbe iznad Lore Grin
Da to su samo bile vježbe u Lori. Evo kad me "Duje" podsjeti u prvo vrijeme je bio neki hidroavion. Kružio bi jedno 40-tak minuta oznad Lore, a ovi sa broda bi nišanili. A onda su počeli koristiti te aviončiće. A to "čudo" je dizalo taku buku i dreku da je to bilo neviđeno. Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1705 on: July 20, 2011, 05:35:35 pm »

Sa njom ali i sa resetkom su znalci skidali rukavac Smiley
Evo sjetio sam se još jedne osobine AK-230A. Top je konstruisan tako da kad se i postavi na cilj tj. usmjeri u neku tačku gađanja on ustvari nikad nije stajao u mjestu. Konstantno je lagano podrhtavao. Pismatrač sa strane imao je osjećaj lagane razdešenosti. Ustvari radilo se o tome da AK-230 top nikad i nije takav da ga možeš usmjeriti u centar mete i pogoditi taj centar, nego svaki metak ima svoju putanju. Blago rečeno top je imao "namjerno" rasturanje i tako kod gađanja sa kratkim rafalima pravio oblak metaka oko cilja. Ispaljeni kratki rafal bi imao sliku pogodaka kao da se ispalio metak iz lovačke puške. To je inače osobina nekih od topova koji ne poseduju tj. ne koriste municiju sa blizinskim upaljačem što je i slučaj sa ovim topom.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 898



« Reply #1706 on: July 20, 2011, 06:09:33 pm »

Znao sam ja da ti imaš skrivenog keca u rukavu. Još ako imaš sliku rastavljenog atomata, konkretno bubnja sa 4 rupe - ležišta za metak, pa da priložiš, ja ću u nesvest. To mi je davnašnja želja, ali nigde da nađem... Undecided

Ih, komšo... a možda imaš i neku muzičku želju pride? Wink Grin

Mada, svašta se nađe... ne znam Ćiro, 'oće li ti ovo odgovarat'... Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* artustanovka AK-230.jpg (243.07 KB, 1023x1144 - viewed 173 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1707 on: July 20, 2011, 07:13:47 pm »

Znao sam ja da ti imaš skrivenog keca u rukavu. Još ako imaš sliku rastavljenog atomata, konkretno bubnja sa 4 rupe - ležišta za metak, pa da priložiš, ja ću u nesvest. To mi je davnašnja želja, ali nigde da nađem... Undecided
Ih, komšo... a možda imaš i neku muzičku želju pride? Wink Grin
Mada, svašta se nađe... ne znam Ćiro, 'oće li ti ovo odgovarat'... Smiley
Bravo majstore, odgovara. Mužika bi bila stvarno previše.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1708 on: July 20, 2011, 07:16:22 pm »

Sigurno se je o tome več pisalo ali da ne čitam svega, koliko je bilo municije u jednom punjenju topa (max)?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1709 on: July 20, 2011, 07:51:57 pm »

Sigurno se je o tome več pisalo ali da ne čitam svega, koliko je bilo municije u jednom punjenju topa (max)?
Moraćeš da čitaš...na ovom mjestu
« Last Edit: August 23, 2011, 05:41:59 pm by ORIĆAREB » Logged
Pages:  1 ... 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 [114] 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.