PALUBA
May 16, 2024, 02:36:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 [119] 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1344060 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1770 on: July 24, 2011, 04:25:51 pm »

Lastovo 06.1975. godine, pored potkopa. Vjerovatno "turistička" vožnja. Ispred potkopa smo iznjeli stol i stolice. Sjedim na stolici kakve su bile u art. centrali, BOC-u i radio kabini, mogle su se pričvstiti za pod broda (morski vez). Ova Al stolica je preklopna i radili su jih za brodove u MTRZ-Šibenik.Radna odjela SMB!


* Lastovopotkop19750001.jpg (207.35 KB, 640x445 - viewed 76 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1771 on: July 24, 2011, 04:29:13 pm »

Godina je 1977., mjesec decembar (prosinac), radna odjela plava. Slikano iznad potkopa stoje risista, Kdir III. BO sjede II motorista i Kdir II. BO. TČ-215


* Latovopotkopdecembar19770001.jpg (272.56 KB, 560x639 - viewed 91 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1772 on: July 24, 2011, 04:31:24 pm »

Pokojni Đerić Milanko, u maloj kabini na TČ-215 1976, godine. Inače on je bio ukrcan na TČ-220 kao II. motorista, skinuo se 80-tih godina.


* MalakabinaT215ero0001.jpg (156.46 KB, 403x638 - viewed 65 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1773 on: July 24, 2011, 04:44:39 pm »

-Dva od tri Fiće koje je spomenuo Orićareb u postu 1760. Napomena, godina je 1975, januar mjesec!
-valsnici ona gornja dva Fiće Savić i Duje
Eto vidiš "stranče" nisam vam omanuo u boji "ždrjebaca" Svaki je imao po 750 kubika Grin, moj bato.
Ja sam imao svijetlo plavog. Jazo isto fiću, a Šiljo Varburga. Lendić Peglicu. Moram jednom ispručati kako
sam otklonio Lendiću mjesecima nepopravljiv kvar na peglici, ali neću sad, da nedavim više sa autima... Wink 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1774 on: July 24, 2011, 05:20:10 pm »

Lastovo 06.1975. godine, pored potkopa. Vjerovatno "turistička" vožnja. Ispred potkopa smo iznjeli stol i stolice. Sjedim na stolici kakve su bile u art. centrali, BOC-u i radio kabini, mogle su se pričvstiti za pod broda (morski vez). Ova Al stolica je preklopna i radili su jih za brodove u MTRZ-Šibenik.Radna odjela SMB!
Ovde ispred ovog potkopa na Lastovu znali smo svake godine doći sa brodom 7-8 dana. Privezali bi se na ulazu u potkop, iznijeli napolje šta nam treba za "logorovanje", skinuli se u kupaće gaće i svak po svom planu. Pecanje svih mogućih oblika. Jedno deset metara od obale na dibini od nekig 4-5 metara lijevo od potkopa na dnu mora bila je potopljena stara barka - kajić. Ostalo mu samo deo korita sa kobilicom , a bio je potopljen naopako tako da je prestavljao malu "pećinu". I tu se svake godine naseli u principu dobar primjerak Ugora. Mi smo to znali i čuvali tu tajnu. Po dolasku bi se zas Milić – zvani Prstac pripremio i on je taj koji bi ga “ukebao” puškom. I ostali su znali i baratali sa tim alatom, ali on je kao najstariji i taj koji je inače prvi i otkrio tu “logu” imao čast da izvrši taj zadatak. Tako smo godinama u svim uslovima  na toj lokaciji lovili Ugore. I nije bilo omaške. Čim jednog smaknemo ne prođe ni mjesec dana naseli se drugi.
I bila nam je uzrečica u posadi čim znamo da će mo na Lastovo u ljetnim uslovima da međusobno komuniciramo u smislu: - Znači idemo po našeg Ugora. -  A more na toj lokaciji čisto i prozirno desetinama metara. Kad padme mrak onda idemo na Hobotnice i to sa obale. Tu smo ja i Šiljo bili tandem. On čaklju, a ja baterisku lampu . Svaki put je i taj vid lova bio bogat i uspješan. Ma bilo je svega iz mora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ugor.jpg (56.33 KB, 557x525 - viewed 206 times.)

* Ugor ili gruj.jpg (40.54 KB, 536x606 - viewed 188 times.)
« Last Edit: September 13, 2011, 12:16:19 pm by ORIĆAREB, Reason: Istaknut naslov » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1775 on: July 24, 2011, 05:23:34 pm »

Municija za top AK- 230A

Potrebna municija tj. metci pre upotrebe slažu se u redenike. Za svaki automat ili cijev potreban je redenik od 500 kom metaka. To znači po topu 1000 kom u dva redenika, te se isti moraju na određeni način složiti u barbet i uvući u top do početne pozicije za punjenje zrakom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nekoliko tipova metaka se koristi u ovom topu:
•   metak sa fragmentacijskim-razornim-zapaljivim projektilom OF-83,
•   metak sa razornim projektilom F-83 i
•   metak sa probojno-obilježavajućim zrnom BR-83.

Domet topa je  6700 m max, a  efikasni 4000 m.

Više o topu tipa AK-230 može naći i na linku:
https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=2775.msg12521#msg12521


Kada govorimo o brodskoj municiji moramo reči, da smo neupotrebljenu municiju a koja je ušla u zadnjak (ležište metka) topa AK-230 morali baciti u more ili predati u skladište sa napomenom, da je neupotrebiva. (zašto tako neznam, takvo je bilo naređenje). Ako smo se nalazili u blizini istovarišta municije onda smo to i napravili. Jedno od istovarišta municije prikazuje navigacijaska karta br. 156 (Rijeka-Venezia) tiskana 1979. godine, nalazi se zapadno od Pule.(crveni krug lijevo od Pule) Dali se i danas upotrebljava  neznam.


* 20001.jpg (63.75 KB, 639x437 - viewed 127 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1776 on: July 24, 2011, 07:31:35 pm »

Duje, danas je strogo zabranjeno bilo što potapati u more! Ne daju ZELENI!

Malo je off, ali se tiče Dujetovog pitanja:

Imao sa prilike upoznati čoveka iz EU, bivšeg oficira, koji obilazi zemlje bivše YU (i šire) i pomaže nadležnim državnim organima prilikom uništavanja viškova municije.
Dotični čovek mi je pričao, da je u Belgiji, zaostala artiljerijska municija iz 1. svetskog rata, punjena bojnim otrovima, zalivana u betonske blokove i da su ti betonski blokovi potapani u Atlantski okean. Na taj način su se rešavali viškova stare, opasne i neupotrebljive municije; jednostavno, bezbedno i neopasno na okolinu.
Onda je neko pametan iz EU rekao da to ne može tako da se radi!
Taj stručnjak za municiju priča da su Belgijska skladišta zatrpana betonskim blokovima - ne znaju šta će sa njima, jednostavno, nemaju rešenje ......
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1777 on: July 24, 2011, 07:47:03 pm »

Ima i taj treehuger pravo, zašto jim ti blokovi stoje u skladištima, ako su tako bezazleni? Neka jih upotrebe kod gradnje nasipa, možda za neke temelje ili neka taj material lijepo kruškom betona zaliju u zgrade. Nekakva ravnoteža i zdrav razum sa obe strane treba postojati.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1778 on: July 24, 2011, 09:01:32 pm »

Duje, danas je strogo zabranjeno bilo što potapati u more! Ne daju ZELENI!

Malo je off, ali se tiče Dujetovog pitanja:

Imao sa prilike upoznati čoveka iz EU, bivšeg oficira, koji obilazi zemlje bivše YU (i šire) i pomaže nadležnim državnim organima prilikom uništavanja viškova municije.
Dotični čovek mi je pričao, da je u Belgiji, zaostala artiljerijska municija iz 1. svetskog rata, punjena bojnim otrovima, zalivana u betonske blokove i da su ti betonski blokovi potapani u Atlantski okean. Na taj način su se rešavali viškova stare, opasne i neupotrebljive municije; jednostavno, bezbedno i neopasno na okolinu.
Onda je neko pametan iz EU rekao da to ne može tako da se radi!
Taj stručnjak za municiju priča da su Belgijska skladišta zatrpana betonskim blokovima - ne znaju šta će sa njima, jednostavno, nemaju rešenje ......

Ma sretao sam i ja takve stručnjake, koji znaju samo šta se nesmije, a ne daju rješenja. Najlakše je višak minicije predati nekoj drugoj državi (ali moraš imati pare i to puno para) i rješio si problem. Samo ta municija onda ostane u tim državama (obično siromašnim) bez kontrole.
Takvi veliki stručnjaci su predlagali bacanje neiskorištenih avio bombi u Jadran  to su i radili. Pitam se, što jih nisu bacali malo zapadnije?(pred italijansku obalu) Zašto sada to ne rješavaju i vade (uništavaju)? Sve se počne (bilo je nekoliko najavljivanja), rezultati nisu objavljeni!
Kod nas je formirana prije desetak godina potpuno nova radionica za delaboraciju streljiva svih kalibara. Bio sam na otvaranju, a i nekoliko puta gledao sistem rada. No , nisam dobio odgovor dali mogu bez opasnosti za okolinu uništiti sve opasne tvari. Naravno, nešto se uništava paljenjem i kontroliranom eksplozijom. Poligon je dobro sređen.

Ja sam u mom prilogu samo htjeo objasnit, kako se je to radilo nekad i da su mjesta za odlaganje bila označena na pomorskim kartama. 

Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #1779 on: July 24, 2011, 09:07:14 pm »

Da Duje, uglavnom si tacno opisao posadu TC-216 te godine.Nisam znao za Paveticeka da je umro.Neka mu je laka zemlja.Nisam zatekao Morfija na brodu.Nakić je bio drugi motorista a posle mene presao on i Špeh na TC-217.Ne mogu da se setim ko je bio pomocnik kom.,nekako mi Jagodic nije u glavi.Da sada se setih bio je to Krvavica Zlatko.Ako vidjas Zlatkovica u Splitu ,pozdravi ga.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1780 on: July 24, 2011, 09:08:00 pm »

To odbačeno streljivo je bilo potpuno ispravno. Vadilo se iz mora mrežama. More nije bilo nagrizlo pocinčani lim. Koristilo se neko vrijeme dok nije nabavljeno odgovarajuće streljivo.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1781 on: July 24, 2011, 09:38:25 pm »

Lastovo 06.1975. godine, pored potkopa. Vjerovatno "turistička" vožnja. Ispred potkopa smo iznjeli stol i stolice. Sjedim na stolici kakve su bile u art. centrali, BOC-u i radio kabini, mogle su se pričvstiti za pod broda (morski vez). Ova Al stolica je preklopna i radili su jih za brodove u MTRZ-Šibenik.Radna odjela SMB!
Ovde ispred ovog potkopa na Lastovu znali smo svake godine doći sa brodom 7-8 dana. Privezali bi se na ulazu u potkop, iznijeli napolje šta nam treba za "logorovanje", skinuli se u kupaće gaće i svak po svom planu. Pecanje svih mogućih oblika. Jedno deset metara od obale na dibini od nekig 4-5 metara lijevo od potkopa na dnu mora bila je potopljena stara barka - kajić. Ostalo mu samo deo korita sa kobilicom , a bio je potopljen naopako tako da je prestavljao malu "pećinu". I tu se svake godine naseli u principu dobar primjerak Ugora. Mi smo to znali i čuvali tu tajnu. Po dolasku bi se zas Milić – zvani Prstac pripremio i on je taj koji bi ga “ukebao” puškom. I ostali su znali i baratali sa tim alatom, ali on je kao najstariji i taj koji je inače prvi i otkrio tu “logu” imao čast da izvrši taj zadatak. Tako smo godinama u svim uslovima  na toj lokaciji lovili Ugore. I nije bilo omaške. Čim jednog smaknemo ne prođe ni mjesec dana naseli se drugi.
I bila nam je uzrečica u posadi čim znamo da će mo na Lastovo u ljetnim uslovima da međusobno komuniciramo u smislu: - Znači idemo po našeg Ugora. -  A more na toj lokaciji čisto i prozirno desetinama metara. Kad padme mrak onda idemo na Hobotnice i to sa obale. Tu smo ja i Šiljo bili tandem. On čaklju, a ja baterisku lampu . Svaki put je i taj vid lova bio bogat i uspješan. Ma bilo je svega iz mora.
Ovde je posada TČ-215 lovila svoje Ugore. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Potkop na Lastovu.jpg (84 KB, 895x570 - viewed 191 times.)
« Last Edit: September 13, 2011, 12:18:13 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1782 on: July 25, 2011, 08:49:29 am »

Godina je 1977., mjesec decembar (prosinac), radna odjela plava. Slikano iznad potkopa stoje risista, Kdir III. BO sjede II motorista i Kdir II. BO. TČ-215

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A, aaa, šta je ovo majke ti. Totalni nevojnički izgled. Benčić neošišan i crna majica ispod uniforme, bez šapke, katastrofa.
Savić, neošišan , čupav, bez šapke. Gudelj u civilnoj košulji skoro bez ičega. Kao da je na utakmici Hajduka.
Duje ima fazoniranu šapku. Ostalo mu je doduše u redu. Pa dežurni je. Samo čini mi se po izgledu opasača da je bez pucaljke.
E to bi bio propust i to veliki. Hmm. A gde li sam ja bio kad su se ovako raspustili..? Grin Undecided


* Lastovo potkop.jpg (345.91 KB, 560x639 - viewed 187 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 185


« Reply #1783 on: July 25, 2011, 09:07:17 am »

A, aaa, šta je ovo majke ti. Totalni nevojnički izgled. Benčić neošišan i crna majica ispod uniforme, bez šapke, katastrofa.
Savić, neošišan , čupav, bez šapke. Gudelj u civilnoj košulji skoro bez ičega. Kao da je na utakmici Hajduka.
Duje ima fazoniranu šapku. Ostalo mu je doduše u redu. Pa dežurni je. Samo čini mi se po izgledu opasača da je bez pucaljke.
E to bi bio propust i to veliki. Hmm. A gde li sam ja bio kad su se ovako raspustili..? Grin Undecided

Nedostaju kravate.. ali bila je uredba da se na Lastovu ne nose.. potpisana od Elvisa Presly-ija
« Last Edit: July 25, 2011, 09:22:27 am by MOTORISTA, Reason: Sređen citat » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1784 on: July 25, 2011, 02:57:25 pm »

Godina je 1977., mjesec decembar (prosinac), radna odjela plava. Slikano iznad potkopa stoje risista, Kdir III. BO sjede II motorista i Kdir II. BO. TČ-215

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A, aaa, šta je ovo majke ti. Totalni nevojnički izgled. Benčić neošišan i crna majica ispod uniforme, bez šapke, katastrofa.
Savić, neošišan , čupav, bez šapke. Gudelj u civilnoj košulji skoro bez ičega. Kao da je na utakmici Hajduka.
Duje ima fazoniranu šapku. Ostalo mu je doduše u redu. Pa dežurni je. Samo čini mi se po izgledu opasača da je bez pucaljke.
E to bi bio propust i to veliki. Hmm. A gde li sam ja bio kad su se ovako raspustili..? Grin Undecided

Pa ne sječam se, da su se na radne uniforme nosile kravate.
 A što se šapke tiče, imam ju još danas. Inače to mi je prva šapka koju san dobio u JRM (1971) godine. Povremeno sam kasnije nosio i druge, ali ova je "specjalna". Nikad nisam nosio žicu (osim u pitomcima) u njoj, a skoro čitav pamuka sa oboda sam izvadio. Jedino, što sam redovno mjenjao navlake i nikad nisam dobio primjedbi.
Logged
Pages:  1 ... 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 [119] 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.