PALUBA
May 29, 2024, 09:29:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1 
 on: Today at 09:24:41 pm 
Started by Solaris - Last post by Boro Prodanic
А "Новости" су се очигледно вратиле својој изворној варијанти (када су и настале, средином 60-тих) трач новина, или првог српског (југословенског) таблоида.

Mislim da su Novosti to prenele sa portala Oružje online.

 2 
 on: Today at 09:15:56 pm 
Started by Kubovac - Last post by Zaslon
Poslednji trenuci palog F-35

 3 
 on: Today at 09:14:01 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Proizvođač samohodnih guseničarskih šasija za sisteme PVO povećao obim proizvodnje za više od 50%

Rast prihoda kompanije bio je 69% u poređenju sa istim periodom u prvom kvartalu 2023.

MOSKVA, 29. maja. /TASS/. Jedan od vodećih proizvođača u Ruskoj Federaciji samohodnih guseničarskih šasija za sisteme protivvazduhoplovne odbrane S-300VM i S-300V4, Lipecki mašinski kombinat (LMZ, deo koncerna Kalašnjikov) povećao je obim proizvodnje za više od 50 odsto u prvom kvartalu. Kako izveštavaju iz Koncerna.

Lipecka mašinska fabrika (LMZ LLC) povećala je obim proizvodnje za više od 50% u prvom kvartalu ove godine u poređenju sa istim periodom 2023. Rast prihoda kompanije bio je 69% u poređenju sa istim periodom u prvom kvartalu 2023. “ – stoji u poruci.

Kako je koncern pojasnio, LMZ je u prvom kvartalu završio isporuku komponenti kontejnera za dinamičku zaštitu kupcu. „Savladana je proizvodnja dodatnih zaštitnih kompleta za neke tipove oklopnih vozila. Od početka godine kompanija je proširila asortiman guseničarskih šasija za remont u fabrici“, dodaje se u poruci.

Izvršni direktor fabrike Veniamin Sizov je pojasnio da LMZ povećava proizvodnju. „U 2024. godini dobili smo niz temeljnih narudžbina koje će preduzeću obezbediti posao u godinama koje dolaze. Pred nama su ozbiljni zadaci i uveren sam da će oni biti uspešno završeni“, navodi se u poruci Sizova.

LMZ je jedan od vodećih ruskih proizvođača samohodnih guseničarskih šasija za sisteme PVO S-300VM i S-300V4. Linija proizvoda obuhvata pet tipova traktora u zavisnosti od opreme. Pored toga, kompanija je pokrenula proizvodnju kontejnera za dinamičku zaštitu. Kompanija je savladala proizvodnju rešetkastih paravana 2023. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

 4 
 on: Today at 08:58:34 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Danska je već dobila svoj PULS iz Izraela: kada je HIMARS analog jeftiniji i dostava brža

Danska je postala prva zemlja NATO koja je naručila PULS od Elbit Systems

Nakon što je Danska u januaru 2023. odlučila da prebaci svih svojih 19 samohodnih topova Cezar na točkovima Oružanim snagama Ukrajine, Ministarstvo odbrane zemlje je prilično neočekivano odlučilo da naruči „kombo“ izraelskih samohodnih topova ATMOS, kao i PULS (Precision Universal Launching System) lansere raketa kompanije Elbit Systems.

Zaključivanje ugovora postalo je poznato 2. marta, kada je izraelska kompanija objavila sklapanje ugovora sa tada nepoznatim kupcem na 119 miliona dolara za 19 samohodnih artiljerijskih sistema ATMOS i 133 miliona dolara za 8 raketnih sistema PULS. Kako je takođe postalo poznato, rokovi isporuke bili su prilično kratki - do kraja 2024. za samohodne topove i do prvog kvartala 2024. za raketne sisteme.

A kako Janes saznaje iz sopstvenih izvora, Danska je već primila sve svoje naručene PULS, zajedno sa većinom municije za njega, iako je rok za isporuku do 2026. godine. Isporučena je i prva serija ATMOS-a. Na ovaj način Izrael zaista dokazuje da može da sprovede brze isporuke, a na uslove nije mnogo uticala operacija protiv Hamasa.

Danska je ovim postala prvi operater ovog sistema među zemljama NATO-a. A ugovor sa Danskom je već doveo do toga da je raketni sistem PULS izabrala Holandija, a u Nemačkoj Kraus-Mafei Vegman želi da lokalizuje proizvodnju.

Iako dobijanje PULS-a ne znači da su odmah pojačali dansku vojsku, jer i po najavljenom planu, početak borbene gotovosti za ove izraelske sisteme bio je planiran na nivou 2025. godine. Ali nedavno su se pojavile nepotvrđene informacije francuskih specijalizovanih medija da će se to dogoditi kasnije, verovatno 2026. godine.

Istovremeno se ispostavlja da su troškovi znatno veći od očekivanog nivoa. A glavni problem je bio nedostatak IT kompatibilnosti. Ali kada je reč o informacijama iz francuskih publikacija, ipak treba razmotriti aspekt da je Danska odlučila da Cezara zameni izraelskim sistemom.

I uopšte, PULS spada u savremene raketne modularne sisteme koji mogu da koriste razne rakete u gotovim „paketima“ (katulama). Jedan lanser nosi dva kontejnera, koji mogu biti opremljeni visoko preciznim Acculars-om u verziji od 122 mm sa dometom do 35 km (18 u jednom paketu), 160 mm sa dometom do 40 km (10 u jednom paketu). ), kao i visokoprecizne rakete Extra sa dometom do 150 km (4 u jednom pakovanju) i Predator Hawk sa dometom od 300 km (2 u jednom pakovanju).

To jest, mogućnosti PULS-a objektivno ga čine analogom HIMARS-a sa GMLRS-ER, ali sa značajnom razlikom u ceni, jer je za 21 HIMARS i samo 6 projektila Italija dobila od SAD maksimalnu cenu od 400 miliona dolara. Odnosno, po 19 miliona dolara gotovo isključivo za lansere. A primer Danske i PULS-a govori o 16,6 miliona dolara za lansere, i to zajedno sa municijom bez deklarisane količine.

Pored toga, primer Danske pokazuje da je Ministarstvo odbrane Izraela u stanju da isporuči naručeno oružje brže od Sjedinjenih Država. Na primer, moguće je uzeti jedan od prvih ugovora „nove serije” iz novembra 2022. sa Estonijom, koja je naručila šest HIMARS-a, sa rokom isporuke 2024. godine. A do kraja maja, isporuka ovih sistema još nije obavljena.

Lanser PULS Elbit Systems-a:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lanser PULS sa raketama Accular:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lanser PULS sa raketama Extra - lansiranje:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Video prilog:




Izvor

 5 
 on: Today at 08:57:39 pm 
Started by Solaris - Last post by fazan
Слажем се са Џумбом и осталим који мисле да сз украјински напади потез очајника, који не зна где му је глава а где...

Када сам говорио о нуклеарном удару, мислио сам на тактички удар, али довољно јак да нпр. украјинску Раду (скупштину) претвори у рупу. Нешто од чега се диже коса на глави сваком нормалном. Уз претходно упозорење на седници СБ УН. Али уколико се то упозорење игнорише, не бих више упозоравао, него би одмах саставио.

Употреба тактичког нуклеарног оружја би смањила и могућност доласка НАТО трупа у Украјину. То су професионалне армије, ко ће да ризикује да их пошаље у озрачена подручја и ризикује да их после тога лечи деценијама? Да не говоримо о потенцијалним тужбама.

 6 
 on: Today at 08:40:28 pm 
Started by Dreadnought - Last post by Kubovac
Obuka pripadnika Nacionalne garde Kipra

Na osnovu Plana bilateralne vojne saradnje sa Republikom Kiprom, pripadnici Nacionalne garde te zemlje borave u Republici Srbiji radi obuke za borbenu upotrebu samohodnih top-haubica 155 mm B-52 M15 „nora“.

Obuku kiparskih vojnika realizovali su instruktori iz Mešovite artiljerijske brigade, u čijem se naoružanju nalazi ovaj savremeni artiljerijski sistem. Oni su tokom dvonedeljnog osposobljavanja polaznicima preneli znanja o taktici upotrebe top-haubice i osposobili ih za neposredno rukovanje i gađanje u skladu sa zadatim standardima i normama za efikasno dejstvo ovim borbenim sistemom.

Završne aktivnosti obuke realizovane su na poligonu „Pasuljanske livade“ i obuhvatale su posedanje vatrenog položaja, izviđanje, otkrivanje ciljeva i zauzimanje elemenata za gađanje, i, potom, pripremna i bojeva gađanja iz samohodnih top-haubica.

Postignuti odlični rezultati artiljerijskih bojevih gađanja potvrđuju da je obuka kiparskih posluga u Mešovitoj ariljerijskoj brigadi bila kvalitetna i da je cilj obučavanja u potpunosti ispunjen.

Izvršenju gađanja na poligonu „Pasuljanske livade“ danas je prisustvovao ambasador Kipra u Republici Srbiji Njegova ekselencija Andreas Fotiu.

Obuka pripadnika Nacionalne garde Kipra, koja u svom naoružanju ima srpske samohodne-top haubice „nora“, jedna je od brojnih aktivnosti bilateralne vojne saradnje Srbije i Kipra usmerenih na jačanje međusobnog poverenja i izgradnju sposobnosti oružanih snaga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

 7 
 on: Today at 08:27:48 pm 
Started by micha - Last post by Kubovac
Rusija popunjava raketne rezerve 9M333 za sisteme protivvazduhoplovne odbrane Strela-10M3

Kopnene snage Rusije nastavljaju da popunjavaju svoje rezerve protivvazduhoplovnih raketa 9M333 za sisteme PVO Strela-10M3, zahvaljujući najnovijoj isporuci Kalašnjikova. Ovo je istaknuto u saopštenju državnog konzorcijuma Rosteh 24. maja.

Iako nisu dati dodatni detalji, Kalašnjikov i Rosteh su naglasili da ova nova serija vođenih protivvazduhoplovnih raketa odgovara narudžbini ruskog Ministarstva odbrane za 2024. godinu. Slična isporuka ovog tipa vođenog naoružanja desila se u oktobru 2023. Međutim, kao i prethodnom prilikom, konzorcijumi nisu dali više detalja osim izveštaja o isporuci i nekih tehničkih karakteristika 9M333.

9M333 je samonavođena protivvazduhoplovna raketa kratkog dometa trenutno dizajnirana i proizvođena u ruskoj kompaniji Kalašnjikov, namenjena za suzbijanje aviona i bespilotnih letelica koje deluju na malim visinama. Može da gađa ciljeve na visinama od 10 do 3.500 metara, sa bojevom glavom od 2,6 kilograma. Široko korišćena u kopnenim snagama, trenutno je raspoređena u različitim mobilnim sistemima protivvazduhoplovne odbrane kao što su Strela-10 i njegovi derivati.

U sistemu raketa zemlja-vazduh Strela-10M3 koristi se visokoprecizna, unapređena vođena protivvazduhoplovna raketa 9M333. Ovaj protivvazduhoplovni odbrambeni sistem može da obara helikoptere i avione, čak i uz upotrebu termalnih mamaca, kao i krstareće rakete i dronove. Glava za navođenje projektila je multispektralna i ima tri režima rada; raketa je prvobitno bila dizajnirana da pogađa mete u uslovima optičkih smetnji. Ukrajinski teatar omogućava procenu uspešnosti i efikasnosti ovog oružja, trenutno pokazuje stopu efikasnosti od 80%. Glavni ciljevi su jurišni avioni Su-25 i helikopteri ukrajinskih oružanih snaga.

Navođena protivvazduhoplovna raketa 9M333 ušla je u proizvodnju krajem 2020. godine, a modernizaciju je izvršila kompanija „Kalašnjikov“ počevši od 2018. Raketa ima tri režima rada za glavu tragača: fotokontrastni, infracrveni i ometajući. Protivraketni odbrambeni sistem 9M333 omogućava gađanje u režimu "ispali i zaboravi". Prosečna brzina rakete je 550 m/s, a može da pogodi ciljeve na udaljenosti do 5.000 metara. Ovo su za sada jedini dostupni podaci o ovoj raketi.

Strela-10, koju je NATO označio kao SA-13 „Gofer“, koristi rakete 9M333 i predstavlja sistem protivvazduhoplovne odbrane sovjetskog porekla koji je još uvek u službi ruskih kopnenih snaga. Uprkos raznim projektima zamene tokom godina, Strela je i dalje operativna, a prijavljena je njena upotreba u ukrajinskom sukobu. Jedna od njegovih budućih zamena je takozvani protivvazduhoplovni sistem Pticelov, koji koristi lansirni sistem sa raketama 9M337 Sosna-R za ruske vazdušno-desantne snage. Jedan detalj naveden u saopštenju od 24. maja je da su isporuke raketa namenjene za verziju Strela-10M3. Na osnovu izvora podataka, ova varijanta uključuje poboljšanja u borbi protiv krstarećih raketa i bespilotnih letelica.

Dizajniran da zaštiti trupe u pokretu od aviona na malim visinama, helikoptera, precizno vođene municije i izviđačkih RPV (vozila sa daljinskim upravljanjem), sistem je prvi put uveden u upotrebu početkom 1980-ih. Poseduje borbena vozila 9A34 i 9A35 i koristi protivvazduhoplovne rakete 9M37. Sistem je montiran na lako oklopno guseničarsko vozilo MT-LB, koje pruža odlične mogućnosti za kretanje terenom i amfibijsku mobilnost. Strela-10 je opremljena sa četiri rakete spremne za lansiranje na kupoli i može da nosi osam dodatnih punjenja unutar vozila, pri čemu punjenje traje oko tri minuta.

Za samozaštitu, na komandirskom poklopcu je montiran mitraljez kalibra 7,62 mm. Oklop sistema pruža zaštitu od vatre iz malokalibarskog oružja i krhotina granata. Strela-10 koriste razne zemlje, uključujući Avganistan, Alžir, Bugarsku i Indiju, između ostalih. Ostaje svestran i efikasan sistem protivvazduhoplovne odbrane na malim visinama.

Raketni sistem PVO 9K35M3 Strela-10M3 tokom Vojnotehničkog foruma 2017.:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

 8 
 on: Today at 08:16:32 pm 
Started by Brok - Last post by fazan
Quote
Да ли је било могуће разорити ову зграду дејством хаубичке батерије 155 мм? Колико би времена било потребно?

Ако би ватра била усмеравана (коригована) уз помоћ БПЛ, вероватно би циљ уништили првом, евентуално другом гранатом и то класичном. Оним навођеним (Ескалибур, Краснопољ) би био погођен у главу. Шта више, мисли да би и минобацачким гранатама, уз навођење из ваздуха са 2-3 мине погодили циљ. Услов је да је у близини (на 10-так км распоређена артиљерија, да је у вези са БПЛ и командом која тражи ватру.

Хвала Џумба!

Ја разумем да су хтели да униште целу зграду и елиминишу припаднике Хамаса који су тамо смештени. Зато нису убили овог хамасовца кога су уочили приликом осматрања.

Оно што не разумем је потреба да се зграда уништи из ваздуха. Газа је уска, на том делу није шира од 5 км. Зграда је статичан циљ. Мислим да је јефтиније гађати је класичним гранатама, него из ваздуха.

Покушавам да схватим логику. Једино ако су већ имали авионе у ваздуху наоружане бомбама које су морали да одбаце пре повратка у базу. У том случају би ово имало смисла, боље да искористе него да баце у море. Другу логику не видим.

 9 
 on: Today at 08:12:57 pm 
Started by Rade - Last post by Rade
29. мај 2024.
vojiste.rs

Прва поморска испитивања планирана су пред крај 2024. године, а очекује се да брод буде испоручен италијанској ратној морнарици у другој половини 2025. године.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Италијанска ратна морнарица је у бродоградилишту Fincantieri 25. маја успешно поринула своју десету по реду FREMM фрегату, која је понела име Emilio Bianchi, нешто пре планираног датума поринућа. Име је добила по италијанском поморском диверзанту из Другог светског рата.

Претходно италијанској ратној морнарици испоручене фрегате носе имена Carlo Bergamini (испоручена 2012. и по којој цела класа бродова носи име), Virginio Fasan (2013), Carlo Margottini (2014), Carabiniere (2015), Alpino (2016), Luigi Rizzo (2017), Federico Martinengo (2018), Antonio Marceglia (2019), док се фрегата Spartaco Schergat тренутно налази у фази изградње, са планираним роком испоруке у априлу 2025. године.

Emilio Bianchi је противподморничка верзија FREMM фрегате. До сада, OCCAR-EA је француској ратној морнарици испоручила осам FREMM бродова, а италијанској ратној морнарици осам од десет поручених.

Фрегата је поринута са већ уграђеним наоружањем и системима, и ускоро ће бити пребачена у Фикантијерово бродоградилиште у Ла Специји. Прва поморска испитивања су планирана у последњој четвртини ове године, а очекује се да ће бити испоручена италијанској ратној морнарици, односно уведена у оперативну употребу у трећој четвртини 2025. године.

Напредовање програма изградње FREMM бродова оцењује се као стабилно, тако да ће италијанска рарна морнарица током 2025. године добити своју девету и десету FREMM фрегату.

 10 
 on: Today at 07:38:03 pm 
Started by Љуба - Last post by Kubovac
Novost - sistemi PVO NASAMS u formacijama Oružanih snaga sada mogu da ispaljuju AIM-9X

Šta ova činjenica može da kaže o povećanju sposobnosti ukrajinske PVO?

Protivvazduhoplovni raketni sistemi NASAMS koji su dostupni u Oružanim snagama verovatno sada mogu da dejstvuju na neprijateljske vazduhoplovne ciljeve raketama kratkog dometa AIM-9X, kao što ukazuje odgovarajući video snimak u javnom domenu.

Posebnost je u tome što je AIM-9X prvobitno kreiran kao raketa vazduh-vazduh, njegova adaptacija za upotrebu sa NASAMS-om je obavljena relativno nedavno (odgovarajući testovi su održani u leto-jesen 2022.), a sama činjenica pojave takvog snimka istovremeno je izazvala spekulacije korisnika društvenih mreža da je Ukrajina mogla dobiti najnoviji NASAMS III (iako ova pretpostavka nije dovoljno potkrepljena dokazima).

U ovoj priči prikladnije je da se fokusiramo na pitanje šta pruža sama mogućnost korišćenja AIM-9X za mogućnosti ukrajinske PVO. Slika izgleda ovako.

Postoje javno dostupni podaci da, kada se ispali iz lansera NASAMS, raketa AIM-9X ima domet lansiranja do 10 kilometara. Odnosno, može se nazvati pre pomoćnim elementom za NASAMS opremu zbog faktora dometa, vodeću ulogu ovde će i dalje imati rakete AIM-120 AMRAAM, koje imaju domet lansiranja iz ovih sistema PVO od približno 20-25 kilometara (u slučaju AMRAAM-ER, deklarisani indikator se povećava na 40 kilometara).

Sama činjenica uključivanja AIM-9X u arsenal ukrajinskih sistema PVO NASAMS takođe može izgledati kao jedan od načina da se ublaži nedostatak protivvazduhoplovnih raketa za PVO Ukrajine. U stvari, to je istovremeno i „da i ne“.

Možemo početi upoređivanjem pokazatelja troškova raketa AIM-9X i istog AIM-120 AMRAAM, kako „domaćih” tako i izvoznih. Na primer, za fiskalnu 2024. godinu, projektil AIM-120C-8 ima „domaću“ cenu za američku vojsku od 1,37 miliona dolara, a za izvoz, trenutno poznato ograničenje je 2,42 miliona dolara po jedinici (u slučaju ugovora za Finsku). U slučaju AIM-9X, ove brojke su 0,74 miliona dolara i 1,1 milion dolara.

Ali ovde je vredno obratiti pažnju na činjenicu da je korporacija Raytheon radila na integraciji AIM-9X u sistem protivvazduhoplovne odbrane NASAMS prvenstveno radi poboljšanja borbene efikasnosti samog kompleksa. Ovaj cilj je ipak postignut, sudeći po testovima na temu, ako se rakete dugog i kratkog dometa istovremeno učitavaju u NASAMS, kako će sistem PVO odbiti napad krstarećih raketa, što je postalo poznato početkom oktobra 2022. godine.

Shodno tome, AIM-9X pod NASAMS-om u oružanim snagama je kako za rešavanje problema sa prisustvom protivvazduhoplovnih raketa tako i za povećanje efikasnosti ovog kompleksa.

Ukrajinski lanser sistema NASAMS ispaljuje raketu AIM-9X:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lansiranje projektila AIM-120 iz lansera sistema NASAMS:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.