PALUBA
May 06, 2024, 05:19:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Palubarci i EDC  (Read 5892 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 935



« on: January 17, 2023, 06:55:15 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Siguran sam da je svako ko posećuje ovaj forum u nekom trenutku svojih životnih avantura poželeo da ima švajcarski nožić ili neku sličnu alatku te će ova tema biti posvećena upravo tim malim ''džidžabidžama'' koje nam se baš ponekad nađu u nevolji.

Takve napravice se u engleskom jeziku zovu EDC - every day carry, odnosno ''svakodnevno nošenje'' a u zavisnoti od namene mogu biti individualne deo ili deo nekog pribora za prvu pomoć ili preživljavanje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U EDC naprave koje se najviše koriste spadaju nožići sa više funkcija, npr. pomenuti švajcarski,razni kombinovani alati - multitool, takođe to mogu biti i satovi, olovke, kompas, upaljači, šibice, skrivena sredstva samoodbrane, baterijske lampe ali i sredstva za higijenu - makazice i sl. Naravno sve u zavisnosti od potrebe onog koji ih nosi, ako idete na posao koji se tiče građevine sigurno nećete poneti set za preživljavanje, s druge strane ako idete na kakav izlet multialat ili švajcarski nožić mogu biti i te kako korisni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U zavisnosti od namene i proizvođača ovakvi nožići mogu imaju odgovarajuće funkcije a u zavisnosti od materijala od kojih se prave cena im može varirati zaista astronomski pa tako za neki nožić napravljen od čelika tipa 440a ćete dati 30-ak evra dok ćete za isti takav sa ramom od titanijuma ili sa oštricom od S60V /S90V čelika izdvojiti i nekoliko stotina evra. Predost se uvek daje lakšim predmetima ali im to znatno diže cenu, francuski proizvođač ''Opinel''je ovaj problem rešio tako što drške izrađuje od bukve pa im najpoznatiji proizvod, Opinel No.8, teži svega 45g i veoma je popularan među planinarima.
Najčešći alati/funkcije su, pored osnovnog sečiva, otvarač za konzerve, otvarač za vino, kod nekih malo opremljenijih ravni/krstasti šrafciger, probojac, makazice a kod bolje opremljenih nazubljeno sečivo ili testera, opet sve u zavisnosti od namene.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Najpoznatiji proizvođači EDC noževa i peroreza su Victorinox, Opinel, Benchmade, Boker, Coldsteel, Muela, Buck, Gerber, međutim menjanjem globalno-ekonomskih prilika pojavljuju se noževi i alati dizajnirani i delom proizvedeni na zapadu a sklopljenji (ili u potpunosti proizvedeni) u kini koji ni po dizajnu ni kvalitetu ne zaostaju za pomenutim a neuporedivo su jeftiniji pa se tako na tržištu pojavljuju i CRKT, Keershaw, Civivi, Ruike, Kizer, Magnum.
Neki od ovih nožića su zaista remek dela.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Multialati se najčešće prave oko sklopivih klešta, ima ih raznih veličina i namena. Od nedavno su veoma česti po tržnim centrima i alatarnicama, benziskim pumpama po ''povoljnim cenama'' ali na žalost ne baš reprezentativnog kvaliteta. Za kvalitetniji multialat ćete morati i da izdvojite koji dinar više a verujte mi na reč - vredi, štaviše neki proizvođači nude i doživotnu garanciju.
Ovakvi multialati se najčešće prave namenski u zavisnoti aktivnosti za koju će vam trebati npr, pecanje, planinarenje, elektrika, a američki proizvođač Leatherman je otišao dotle da ima posebne multialate za deminere, za vojnike/policajce sa opremom za čišćenje oružja i za hitnu pomoć/vatrogasce - posebne makaze sa dodacima za boce sa kiseonikom itd.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
S obzirom na današnju dostupnost informacija mislim da uz malo pretrage svako može sebi da pronađe baš onaj kakav mu treba postoje i youtube kanali gde možete pronaći još načina za upotrebu već postojećih dodataka.
Najčešći dodaci/alati na ovim tipovima multi-alata su, pored osnovnih klešta, sečivo, otvarači, odvijači, turpije...
Najpoznatiji proizvođači su Leatherman, Victorinox, SOG, Gerber, od nedavno i Swisstool.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Održavanje ovih vrsta kombinovanih alata je veoma jednostavno, pranje toplom vodom a podmazivanje i zaštita penetracionim uljem (WD40) ili uljem za oružje (Balistol), naravno postoje i skuplje varijante po specifikacijai proizvođača.


Da li vi koristite nešto od EDC opreme?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Primer prezivljavanje, izvor wiki.jpg (72 KB, 640x480 - viewed 4 times.)

* Primer EDC izvor - wiki.jpg (155.33 KB, 1024x706 - viewed 3 times.)

* opinel no8.jpg (12.71 KB, 600x450 - viewed 98 times.)

* Svajcarski nozic.jpg (26.14 KB, 522x522 - viewed 3 times.)

* civivi elementum.jpg (21.25 KB, 448x469 - viewed 3 times.)

* Namenski multialat leatrherman raptor.jpg (114.47 KB, 2000x2000 - viewed 5 times.)

* Leatherman wave+.jpg (21.51 KB, 600x600 - viewed 4 times.)

* brica - cakija.jpg (71.61 KB, 1800x671 - viewed 3 times.)
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 935



« Reply #1 on: January 17, 2023, 07:00:04 pm »

Neke od interesantnih dodatnih funkcija švajcarskih nožića



Kanal švajcarca Feliksa Imlera, čoveka koji je ovu napravicu i veštine sa njom doveo na poseban nivo.

https://www.youtube.com/@FelixImmler



Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 935



« Reply #2 on: January 17, 2023, 07:28:28 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Delovi noža:
1. Sečivo (oštrica)
2. Drška
3. Šiljak – vrh noža koji služi za bušenje
4. Rub – oštra ivica sečiva (oštrica) od vrha ka dršci
5. Poprečni presek - oblik sečiva
6. Kičma – najdeblji deo noža
7. Usek - žljeb na sečivu
8. Rikaso - ravan i tup deo sečiva između sečiva (oštrice) i drške
9. Graničnik, stoper
10. Kulisa - obli kraj drške koji služi puniji hvat
11. Vezica - kaiš traka koja obezbeđuje nož u šaci

Preklopni noževi često imaju dodatke za brzo otvaranje, ergonomski napravljene proreze za istu namenu, mehanizme za zaključavanje ili brzo otvaranje i nazubljenje na kičmi noža zarad bolje kontrole

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Četiri vrste mehanizma zaključavanja
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]










* Noz delovi, wiki.jpg (38.82 KB, 480x209 - viewed 88 times.)

* zubi i open asist.jpg (106.55 KB, 692x519 - viewed 3 times.)

* Zakljucavanje.jpg (72.99 KB, 640x426 - viewed 3 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 426


« Reply #3 on: January 17, 2023, 07:52:04 pm »

Tip zakljucavanja nije problem ,ali otvaranje noza sa asistencijom ,opruga ili izbocina sa kojom se jednom rukom moze noz otvoriti su u Svicarskoj zabranjeni, ostalo nije problem ako ostrica ne prelazi dozvoljenu duzinu.
Sutra cu poslikati moju kolekciju.
Dobra ideja.Puno puta mi je pomoglo u svakodnevnom zivotu.

Zadnjih par godina mehanicar na Line Maintenance dobijao Leatherman ili Viktorinox i nosio na remenu. Ogromna pomoc, zamislite situaciju dodjes sa kombijem do zrakoplova i poneses od alata ono sto mislis da ti treba ali u sred posla uvidis da ti nedostaje jos neki detalj od alata a bez da te pitaju posada pocela pustati putnike u zrakoplov. Nema sansi da odes po kljesta ili nozic da presjeces traku ili tie-rap.Po obicaju putnici ulaze na prednja vrata i vec su zakrcili koridor. e sada ova spravica dolazi do izrazaja, jer si ti najcesce u zadnjem dijelu ili u rear galley,repu. Prvi put samto vidio kod mehanicara kod Niki Laude u Becu prije dvadeset godina. U principu je po zrakoplovnom zakonu EASA ili prija JAR imanje privatnog alata zabranjeno osim ako nije markiran, i moze se izvrsiti kontrola alata. Swiss International je sa tom idejom dosao prije cca sedam godina. Ti Leathermani ili Viktorinoks-i su bili oznaceni /ugravirano moje ime i prezime i Swiss International i ne daj Boze da ostane u zrakoplovu, kabini ili motoru. Svaki alat u vozilu je imao svoje leziste i nakon rada se kontroliralo da li je sve na broju. Zrakoplovstvo je prvo pocelo sa kontrolom i markiranjem alata i kontrola prije i nakon rada a poslije je to preuzela medicina, posebno kod operacija. Da ne ostave nesto u tijelu pacijenta a dogadjalo se. Kada sam odlazio u penziju pitao sam da li mogu otkupitimoj primjerak, bas onako ugraviran. Nisu mi dozvoli, nego samo ako izbruse moje ime i firmu. boje se zloupotrebe. Odbio sam i kupio sebi novi.
« Last Edit: January 17, 2023, 08:15:01 pm by milan55 » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 935



« Reply #4 on: January 17, 2023, 07:57:16 pm »

Tip zakljucavanja nije problem ,ali otvaranje noza sa asistencijom ,opruga ili izbocina sa kojom se jednom rukom moze noz otvoriti su u Svicarskoj zabranjeni, ostalo nije problem ako ostrica ne prelazi dozvoljenu duzinu. Ovih dana cu poslikati moju kolekciju. Dobra ideja.Puno puta mi je pomoglo u svakodnevnom zivotu.
Tako je, to mi je promaklo da napomenem da su otvaranje sa asistencijom ili oprugom zabranjeni u nekim državama. Na slici u prethodnom postu označonom sa open asist može se videti tačno taj dodatak čije je uklanjanje moguće uz pomoć malog torex ključa upravo iz tih razloga.
Ironija je da su takozvani ''gravitacioni'' noževi dugo bili ilegalni iako se u stvari najteže otvaraju. Više o njima i o mehanizmima zaključavanja u sledećim postovoima a uskoro ću okačiti i ja svoju kolekciju.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 935



« Reply #5 on: January 17, 2023, 08:05:18 pm »

''Gravitacioni'' noževi su noževi nalik čuvenom ''skakavcu'' s tom razlikom da nemaju mehanizam sa oprugom već se dovode u poziciju za upotrebu okretanjem na dole - uz pomoć gravitacije, ili silom inercije.
Posedovanje i nošenje ovih noževa je u nekim zemljama zabranjeno iako je zapravo njihovo dovođenje u mogućnost upotrebe znatno kompikovanije nego kod obične brice. Danas su ovakvi noževi zbog svoje nefunkcionalnosti retki ali se i dalje proizvode zbog strasnih kolekcionara.

Prvi ovakav nož bio je u službi nemačkih padobranaca Fallschirmjäger-Messer
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Moderni ''gravitacioni'' nož
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]







* fallschirmjagger messer.jpg (156.45 KB, 1000x750 - viewed 3 times.)

* exo gravity knife.jpg (260.79 KB, 1280x853 - viewed 3 times.)
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 935



« Reply #6 on: January 17, 2023, 08:22:02 pm »

Tip zakljucavanja nije problem ,ali otvaranje noza sa asistencijom ,opruga ili izbocina sa kojom se jednom rukom moze noz otvoriti su u Svicarskoj zabranjeni, ostalo nije problem ako ostrica ne prelazi dozvoljenu duzinu.
Sutra cu poslikati moju kolekciju.
Dobra ideja.Puno puta mi je pomoglo u svakodnevnom zivotu.

Zadnjih par godina mehanicar na Line Maintenance dobijao Leatherman ili Viktorinox i nosio na remenu. Ogromna pomoc, zamislite situaciju dodjes sa kombijem do zrakoplova i poneses od alata ono sto mislis da ti treba ali u sred posla uvidis da ti nedostaje jos neki detalj od alata a bez da te pitaju posada pocela pustati putnike u zrakoplov. Nema sansi da odes po kljesta ili nozic da presjeces traku ili tie-rap.Po obicaju putnici ulaze na prednja vrata i vec su zakrcili koridor. e sada ova spravica dolazi do izrazaja, jer si ti najcesce u zadnjem dijelu ili u rear galley,repu. Prvi put samto vidio kod mehanicara kod Niki Laude u Becu prije dvadeset godina. U principu je po zrakoplovnom zakonu EASA ili prija JAR imanje privatnog alata zabranjeno osim ako nije markiran, i moze se izvrsiti kontrola alata. Swiss International je sa tom idejom dosao prije cca sedam godina. Ti Leathermani ili Viktorinoks-i su bili oznaceni /ugravirano moje ime i prezime i Swiss International i ne daj Boze da ostane u zrakoplovu, kabini ili motoru. Svaki alat u vozilu je imao svoje leziste i nakon rada se kontroliralo da li je sve na broju. Zrakoplovstvo je prvo pocelo sa kontrolom i markiranjem alata i kontrola prije i nakon rada a poslije je to preuzela medicina, posebno kod operacija. Da ne ostave nesto u tijelu pacijenta a dogadjalo se. Kada sam odlazio u penziju pitao sam da li mogu otkupitimoj primjerak, bas onako ugraviran. Nisu mi dozvoli, nego samo ako izbruse moje ime i firmu. boje se zloupotrebe. Odbio sam i kupio sebi novi.
Baš bezveze s njihove strane ali su mi ovakve priče za ove male alate upravo to što im unosi dušu!
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 935



« Reply #7 on: January 17, 2023, 09:05:59 pm »

Vrste bravljenja - zaključavanja, preklopnih noževa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prvi i najpoznatiji je ''lock back'' ondosno zaključavanjem ''s leđa''. Namerno ponavljam sliku jer je ovaj nožić star koliko i vreme i siguran sam da svima koji čitate ovo ovakav nožić leži negde kući u fioci. Najjednostavniji, najefikasniji i najbezbedniji način zaključavanja preklopnih noževa, jedina mana mu je što ovakav vid zaključavanja povećava ukupnu masu noža i ne postoji mogućnost jednoručnog ili brzog zatvaranja
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


S leva na desno, ''slip lock'', ''frame lock'', ''line lock'' i ''axis lock'' mehanizmi
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
''Framelock'', zaključavanje ramom, tj telom noža gde se deo rama noža koji je pod tenzijom u trenutku otvaranja dovodi iza zadnje strane sečiva i time dovodi do njegovog blokiranja i nemogućnosti zatvaranja. Ovakav vid bravljenja/zaključavanja sečiva je karakterističan za skuplje modele mada ima izuzetaka. Po efikasnosti i pouzdanosti je prvi posle zaključavanja ''s leđa''.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


''Line lock'', je najsličniji zaključavanju ramom s tom razlikom da se umesto samog rama koristi unutrašni deo oplate da blokira sečivo. Ovo je danas najčešći vid zaključavanja sečiva.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Primer razlike između Line i Frame zaključavanja
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

''Axis lock'' je zaključavanje sečiva malom osovinom koju opruga drži u mestu. Ređe se nalazi na jeftinijim modelima, pouzan je metod zaključavanja a najveća prednost mu je što značajno smanjuje masu noža. Veoma je sličan mehanizmu zaključavanja ''na dugme''.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Benchmade bugout, najpopularniji nož sa ovim vidom zaključavanja
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


I na kraju ''slip lock'' odnosno ''friction lock'' mehanizam koji u suštini zapravo ne zaključava sečivo već ga samo pridržava. Ovakvo sečivo vam se u toku upotrebe može zatvoriti i dovesti do povrede. Ovakav vid ''zaključavanja'' sečiva se može videti na modelima švajcarskog proizvođača Victorinox
Mehanizam ''slip lock''
[attachment=10]











* brica - cakija.jpg (71.61 KB, 1800x671 - viewed 3 times.)

* Zakljucavanje.jpg (72.99 KB, 640x426 - viewed 3 times.)

* ruike p801 framelock.jpg (9.97 KB, 453x316 - viewed 75 times.)

* Knife-Locks-Lockback.jpg (19.08 KB, 600x209 - viewed 75 times.)

* Knife-Locks-Framelock.jpg (26.63 KB, 600x283 - viewed 76 times.)

* Knife-Locks-Linerlock.jpg (24.53 KB, 600x271 - viewed 77 times.)

* liner frame razlika.jpg (26.92 KB, 640x480 - viewed 3 times.)

* Knife-Locks-AXISlock.jpg (23.6 KB, 600x174 - viewed 77 times.)

* benchmade bugout.jpg (15.97 KB, 474x473 - viewed 3 times.)

* Knife-Locks-SlipJoint.jpg (24.26 KB, 600x261 - viewed 79 times.)
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 935



« Reply #8 on: January 17, 2023, 09:14:18 pm »

Kao što sam naveo u uvodnom postu, EDC oprema ne mora nužno biti nož ili neko sredstvo preživljavanja, to takođe mogu biti neke naprave koje nam na neki način olakšavaju svakodnevnicu.

Ovde možemo videti organzator ključeva koji ima dodatne funkcije, u ovom slučaju vidimo USB disk, iglu za otvaranje mobilnog telefona, mali ravni šrafciger i otvarač za flaše
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Razne priveske sa dodatnim namenama
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I vrlo interesatnan privezak. Kako se potrebe čoveka menjaju tako se menjaju i alati i naprave koji se koriste u svakodnevnici, tako je i ova naprava nastala baš tokom epidemije. Ova EDC napravica je specivično namenjena da bi se izbegao kontakt sa mogućim kontaminiranim površinama. Možete pritisnuti dugme da pozovete lift, otvoriti vrata itd.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 512zvqX6zfL._AC_SY580_.jpg (38.97 KB, 497x475 - viewed 3 times.)

* 1.-Keychain-Tools-e1624025796673-1200x730.jpg (201.5 KB, 1200x730 - viewed 3 times.)

* rona.jpg (5.41 KB, 225x225 - viewed 78 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 426


« Reply #9 on: January 17, 2023, 10:18:04 pm »

Moja kolekcija Leaderman, Victorinox and Co.
Rekoh sutra ali po narodnoj sto mozes danas ne ostavljaj za sutra.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [attachment=10]


* IMG_5135.JPG (4410.55 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5136.JPG (4460.54 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5137.JPG (4555.38 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5138.JPG (4589.82 KB, 5152x3864 - viewed 5 times.)

* IMG_5139.JPG (4570.81 KB, 5152x3864 - viewed 2 times.)

* IMG_5140.JPG (4230.54 KB, 5152x3864 - viewed 2 times.)

* IMG_5141.JPG (4373.94 KB, 5152x3864 - viewed 2 times.)

* IMG_5142.JPG (4670.88 KB, 5152x3864 - viewed 2 times.)

* IMG_5144.JPG (4632.48 KB, 5152x3864 - viewed 2 times.)

* IMG_5146.JPG (4432.48 KB, 5152x3864 - viewed 2 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 426


« Reply #10 on: January 17, 2023, 10:28:03 pm »

Za one koji ne znaju, pravi svicarski oficirski nozic nije ovaj crveni,nego oni srebrni sa metalnom a ne plasticnom drskom. Srebrne su oficiri dobijali u svicarskoj vojsci sa vise funkcija a vojnici ove sa dvije nozic i otvarac za konzerve. Kako su postali popularni prave se ovi sa plasticnom crvenom drskom za turiste i kao suveniri.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [attachment=10]


* IMG_5147.JPG (4679.56 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5148.JPG (4752.1 KB, 5152x3864 - viewed 2 times.)

* IMG_5149.JPG (4525.49 KB, 5152x3864 - viewed 2 times.)

* IMG_5150.JPG (4656.78 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5151.JPG (4541.38 KB, 5152x3864 - viewed 2 times.)

* IMG_5152.JPG (4558.37 KB, 5152x3864 - viewed 2 times.)

* IMG_5153.JPG (4379.65 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5154.JPG (4500.24 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5155.JPG (4615.27 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5156.JPG (4842.79 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 426


« Reply #11 on: January 17, 2023, 10:34:49 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [attachment=10]


* IMG_5157.JPG (4813.18 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5158.JPG (4787.44 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5159.JPG (4345.45 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5160.JPG (4563.08 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5161.JPG (4788.24 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5162.JPG (4501.84 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5163.JPG (4659.33 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5164.JPG (4553.82 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5165.JPG (4836.17 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)

* IMG_5166.JPG (4250.96 KB, 5152x3864 - viewed 3 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 426


« Reply #12 on: January 17, 2023, 10:41:37 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [attachment=10]


* IMG_5167.JPG (3720.07 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5168.JPG (4202.64 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5169.JPG (4709.88 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5170.JPG (4221.73 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5172.JPG (4827.7 KB, 5152x3864 - viewed 5 times.)

* IMG_5171.JPG (4079.47 KB, 5152x3864 - viewed 5 times.)

* IMG_5173.JPG (4348.28 KB, 5152x3864 - viewed 5 times.)

* IMG_5174.JPG (4421.86 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5175.JPG (4348.92 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5176.JPG (4740.12 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 426


« Reply #13 on: January 17, 2023, 10:48:50 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [attachment=10]


* IMG_5177.JPG (5393.96 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5178.JPG (4334.68 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5179.JPG (4756.07 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5180.JPG (4417.87 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5181.JPG (4988.99 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5184.JPG (4279.95 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5187.JPG (4351.94 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5188.JPG (4310.85 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)

* IMG_5189.JPG (3803.1 KB, 5152x3864 - viewed 5 times.)

* IMG_5192.JPG (4742.87 KB, 5152x3864 - viewed 4 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 426


« Reply #14 on: January 17, 2023, 10:53:06 pm »

citat Preki:"Baš bezveze s njihove strane ali su mi ovakve priče za ove male alate upravo to što im unosi dušu!"
Nakon sto sam 23 godine radio za njih cak i uvredljivo ali propis je propis. Da ne bih ja dao nekome a on ostavio u kabini. A ja htio pokloniti kcerki za uspomenu.
Cesto mi pomogne kada idem svakodnevno voziti biciklu, vidim nesto se olabavi pa odmah dotegnem inace zaboravim. Posto sam bio fan MacGyvera to mu dodje na to, jednostavno volim imati sa sobom mali ,lagani korisnicki alat ili nozic.
« Last Edit: January 17, 2023, 11:02:17 pm by milan55 » Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.061 seconds with 22 queries.