PALUBA
May 20, 2024, 02:40:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Zamalo sudar kineskog i američkog broda  (Read 1296 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: December 14, 2013, 04:59:17 pm »

Zamalo sudar kineskog i američkog broda
   14.12.2013.

Američka krstarica sa vodjenim raketama "Ju es es Kaupens" ( USS Cowpens-za ovo treba zahvaliti nepismenim novinarima...kao i obično)* za dlaku je izbegla sudar u Južnokineskom moru sa kineskim ratnim brodom koji plovi u blizini jedinog kineskog nosača aviona "Liaoning", saopštila je američka Pacifička flota.

Pored kineskog nosača aviona, koji tek treba da bude u potpunosti naoružan i koji se zasad koristi kao platforma za obuku, plovili su prateći brodovi, medju kojima dva razarača i dve fregate, tokom njegovog prvog raspoređivanja u Južnokineskom moru prošle nedelje, preneo je Rojters. Jedan od brodova iz pratnje kineskog nosača aviona manevrisao je 5. decembra u blizini američkog broda "Kaupens", koji je, da bi izbegao sudar, bio primoran na manevar. "Na kraju su efikasna komunikacija izmedju američke i kineske posade i manevrisanje oba broda omogućili bezbedan prolazak brodova", rekao je neimenovani američki vojni zvaničnik. SAD su okararakterisale ovaj dogadjaj kao "incident na visokom nivou" sa Kinom, kako je izjavio izvor iz Stejt departmenta za američki list "Stars end strajps", dok Peking još nije objavio nikakav komentar. Američka mornarica je saopštila da je brod "Kaupens" izvodio redovne operacije slobodne navigacije kada se incident dogodio. Peking redovno ulaže prigovore na američke operacije vojnog nadzora u njegovoj ekskluzivnoj ekonomskoj zoni, dok Vašington uporno tvrdi da SAD i druge zemlje imaju pravo da izvode rutinske operacije u medjunarodnm vodama. Kina je rasporedila nosač aviona "Liaoning" u Južnokineskom moru samo nekoliko dana nakon što je proglasila svoju zonu vazdušne odbrane koja pokriva vazdušni prostor oko grupe malih ostrva u Istočnokineskom moru koja su pod upravom Japana, ali na koja i Peking polaže pravo. U trenutku kada vojna izričitost Kine diže regionalne tenzije, a posle incidenta sa američkim i kineskim vojnim brodovima u Južnokineskom moru, Japan i zemlje jugoistočne Azije pozvale su danas na slobodu kretanja u vazdušnom prostoru i na moru. Japanski premijer Šinzo Abe i lideri Asocijacije zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) složili su se na samitu u Tokiju da je neophodno obezbediti takvu slobodu i mirno rešavanje sporova. U saopštenju sa tog samita nije, medjutim, kritikovana nova zona vazdušne odbrane Kine, koja je izazvala proteste Japana, SAD i Južne Koreje, navodi britanska agencija, uz podsećanje da mnoge članice ASEAN-a imaju duboke ekonomske veze sa Kinom. Kina i nekoliko zemalja članica ASEAN-a polažu teritorijalno pravo u Južnokineskom moru, koje je bogato energetskim resursima.

Izvor: Blic

* moja lična konstatacija
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: December 18, 2013, 08:52:52 am »

Kina potvrdila incident sa američkim brodom
Tanjug   18.12.2013.

Kina je danas potvrdila incident sa američkim vojnim brodom, koji se dogodio 5. decembra u Južnom kineskom moru.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vašington je odmah posle incidenta zvanično protestovao jer je njihov brod bio primoran na manevar da bi izbegao sudar sa kineskim vojnim brodom u vodama koje su, kako su istakle SAD, međunarodne. Ministarstvo odbrane Kine saopštilo je da je kineski brod vršio "normalnu patrolu" kada su se dva broda "srela", prenela je agencija Rojters. "Tokom tog iznenadnog susreta, kineski brod ispravno je postupio, u skladu sa strogim protokolom", navedeno je na sajtu ministarstva. Incident između američkog broda "Koupens" i kineskog vojnog broda koji operiše nedaleko od jedinog kineskog nosača aviona, "Liaoning", je najveći između te dve zemlje od incidenta u Južnom kineskom moru 2009. godine, kada je pet kineskih brodova opkolilo američki brod. Peking polaže pravo na skoro ceo strateški prostor u Južnom kineskom moru, čak i u području blizu obala drugih primorskih država.

Izvor: Blic


* 411668_kina-brod_f.jpg (15.77 KB, 470x270 - viewed 35 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 552


« Reply #2 on: December 18, 2013, 11:46:41 am »


Lepo izgledaju ovi kineski brodovi. Vrlo svetla siva boja, skoro bela, kao stari brodovi italijanske Redžija marina. Rekao bih da se takav brod suviše lepo ističe na horizontu svojom belinom.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 23 queries.