PALUBA
May 02, 2024, 02:51:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Руско војничко гробље у Херцег Новом  (Read 3405 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« on: October 24, 2008, 01:46:28 am »

            Данас сам био на руском војничком гробљу у Херцег Новом, и урадио неколико фотографија.Да не бих ја лупао о томе одкуд толико Руса овдје ево шта каже унук руског генереала који је овдје сахрањен.

   [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
    
Храм посвећен светом адмиралу Фјодору Ушакову

  

      НИКОЛА НИКИТЕНКО “УНУК РУСКОГ ГЕНЕРАЛА”, ПРИЧА О ЕМИГРАНТИМА У ХЕРЦЕГ НОВОМ



Бол велика као руска степа



Након избијања Октобарске револуције милиони руских избјеглица напустили су отаџбину, очекујући да ће црвена револуција трајати кратко, као и њихово избјеглиштво, обојено биједом и недостојно човјека.

Огроман број емиграната, углавном представника руске интелигенције и аристократије, потражило је спас и у тадашњој Краљевини Југославији, а око 70 хиљада њих се 1917. године искрцало у Зеленичку луку.

Међу њима се налазило и 70 генерала и адмирала руске царске војске. Знатан број ових емиграната настанио се у Херцег Новом, у којем и данас живи веома мали број њихових потомака, дарујући му од себе оно најбоље. Живећи у сиромаштву, углавном од социјалне помоћи, чистећи улице, продајући новине или радећи као доктори и професори у тадашњим школама, слабо су се мијешали са локалним становништвом, а тежак живот и носталгија за напуштеном отаџбином, нагризала је њихове душе широке као руска степа, везујући их чвршће за море, које је имало боју њихове туге. Но, нијесу се предавали, јер генерали то не чине без борбе.

Десетак година по доласку у Херцег Нови, руски емигранти су формирали Руско филателистичко друштво, прво у Краљевини Југославији, које је имало представнике у 18 држава свијета. Основали су и своју библиотеку, а 1. првог априла 1930. године објавили и први број часописа из области филателије на руском језику, који се продавао на свим континентима. Часопис је био штампан у Новом Саду и излазио је све до 1933. године.

Никола Никитенко, унук чувеног руског генерала по којем је и добио име, ријечима тешким од емоција и обојеним црвеном и модром бојом живота руске емиграције, осликава ово вријеме великих туга и малих радости, као што је то некада уљем на платну чинио његов познати дјед.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 

- У периоду од 1917. до 1921. године, руска је елита напуштала Севастопљ и долазила на врата Боке. Мој дјед генерал и сликар Никола Никитенко, иначе аристократског поријекла, то је учинио 1921.године. Шта рећи о том времену, осим да је дословце било Голгота. Читаве породице биле се отргнуте једне од других. Иза себе су остављали, имања, куће, винограде, коњушнице, библиотеке, гробове најближих, и што је најважније, своје најмилије. Моје три тетке, тако су остале у Москви, јер жене... тако се мислило, комунисти неће дирати. Но ипак, свој живот су завршиле на најужаснији начин. Умрле су од глади, током опсаде Москве. Сви су живјели у нади да црвена револуција неће трајати дуго, да ће се вратити. Током пловидбе од Севастопоља до Боке, велики број људи разболио се од тифуса и умро, а њихова су тијела завршила у модрој гробници. На броду се налазио мој дјед Никола, бака Ана, иначе кћерка вице - адмирала Никанова, отац Ђорђе и стриц Гљеб. Стриц се искрцао у Цариграду, а отац, који је у то вријеме био поручник царске војске, се разболио од тифуса, који је срећом преживио, те су након читавих дана мучне пловидбе, бродом ушли у Боку. Након искрцавања, сви су морали да прођу карантин, који се у то вријеме налазио у Мељинама. Након карантина одлазили су на све стране. Мој дјед се са баком и оцем одлучио настанити у Херцег Новом. Живјели су у апартману тадашњег хотела “Бока”, једином мјесту у Херцег Новом које је имало сијалицу. У то вријеме их је финансирао краљ Александар Карађорђевић. Но, након осам година боравка у изгнанству, мој дјед генерал Никола Никитенко је умро, а отац и мајка се селе у Зеленику и тамо настављају да дијеле сиромашан живот руских емиграната. Било је жалосно видјети некадашње генерале, како продају новине. Рецимо Андреј Попов, који је завршио царску Војну академију и студије свјетске књижевности, и чији је отац био градоначелник Харкова, зарађивао је за живот тако што је радио као столар и рибарио. Углавном су сви живјели од социјалне помоћи. Само мали број њих, који су знали по неки занат или били доктори, или професори попут генерала Александра Фајвцева, којег као врсног математичара памти которска Гимназија, живјели су мало даље од границе потпуне биједе. Мој отац Ђорђе, за којег сам већ казао да је био поручник, који је током Октобарске револуције био рањен у ногу, зарађивао је чистећи херцегновску пијацу. Новљани га памте као човјека изузетне доброте и образовања, присјећа се уз тешке “мушке” сузе Никола Никитенко.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Од изузетно потресних догађаја у властитом животу, обиљеженим тешким бременом породичног насљеђа, издваја чувену 1948. Информбироовску годину, када је велики број Руса поново био принуђен да мигрира, овог пута у Албанију једнако као и сусрет свог оца Ђорђа и стрица Гљеба, након 55 година од Цариградског растанка.

- Отац је једне вечери, те несретне 1948. године, дошао кући уплашен и казао мојој мајци да морамо кренути у Албанију, јер нијесмо безбједни. Мајка није жељела да напусти родни крај, па су остали, и срећом нас нико није дирао. Ипак, у то вријеме, моноги Руси су убијени, а велики број њих се одселио у Тирану. То је било доба страха и стрепње. Памтим и 1976. годину, када су се након 55 година срели отац и стриц. То је био сусрет два старца од 80 љета. Загрлили су се и плакали. Нијесу жељели да пусте један другог из загрљаја. Иначе, стриц Гљеб који је такође завршио царску Војну академију је након искрцавања у Истамбул отишао у Кан, гдје се прикључио француским трупама и постао близак пријатељ Шарла де Гола. Са њим је обишао сва ратишта, Алжир, Тунис, Мароко, Мадгаскар и на крају постао де Голов генерал. Све те године, па и касније, финансијски нас је помагао. Колико живот умије да напише роман, говори и једна секвенца из периода када је дошао да нас посјети. Упитао ме је које је оно брдо? Казао сам му да је то Ловћен. А онда ми је испричао, да је он са три руска разарача био у Боки 1910. године и отишао на Цетиње поводом крунисања краља Николе Петровића. Ето, свега 10 година касније, наша је породица и не слутећи посматрала иста ова брда, но ужаснутим очима оних који су изгубили све, каже Никитенко.



Боље касно него никад



Коментаришући реконструкцију Руског гробља на Савини и изградњу капеле на њему, које након вишегодишње девастације није служило на част Новљанима, а које ће данас омогућити мир упокојенима и вратити достојанство њиховим породицама и граду, Никитенко цитира руску пословицу: “Боље касно него никада, а никада није касно”.

Само Руско гробље је формирано на Савини 30-их година сада већ прошлог вијека, а његово пропадање отпочело је већ након Другог свјетског рата, смањивањем броја Руса у Херцег Новом, и најзад престанком сахрањивања у њему. Прије неколико година рађено је “ситуационо рјешење Руског гробља” када је пописано 39 гробних мјеста у којима је сахрањено 47 људи, мада се прецизан број руских емиграната сахрањених на њему још увијек не зна.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Генерала Василија Рачинског и његову кћерку Анастасију стријељали су домаћи комунисти 1942. године у херцегновском залеђу само због тога што су били избјеглице црвеног геноцида из поробљене им домовине Русије.



Због 13 руских генерала и адмирала који су на њему сахрањени, ово је гробље познато и као генералско. Идејно рјешење пројекта реконструкције Руског гробља урадио је архитекта Милорад Петијевић, а финансијска средства за његову реконструкцију, у висини од 60.000 еура, опредијелила је “Једина Русија”, снажна фракција руске Думе.


* 1.jpg (89.51 KB, 480x640 - viewed 97 times.)

* 2.jpg (114.23 KB, 640x480 - viewed 112 times.)

* 3.jpg (68.44 KB, 640x480 - viewed 98 times.)

* 4.jpg (96.23 KB, 640x480 - viewed 105 times.)

* 5.jpg (95.72 KB, 640x480 - viewed 112 times.)
« Last Edit: August 07, 2010, 10:38:47 am by ML » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #1 on: October 24, 2008, 02:20:35 am »

 Русија није заборавила најбоље синове и кћери који су поумирали далеко од домовине , па је и овај прелијепи храм са читавим меморијалним комплексом свједочанство вјере и заклетеве због које су страдали.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Споменик који је подигнут још за вријеме краља Александра, великог добротвора и пријатеља руских страдалника.И наш краљ је подијело судбину руског цара мученика који се жртвовао са читавом породицом и земљом за спас Србије и српског народа у првом свјетском рату.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
        


* 6.jpg (163.18 KB, 640x405 - viewed 67 times.)

* 7.jpg (118.2 KB, 640x480 - viewed 71 times.)

* 8.jpg (177.62 KB, 640x480 - viewed 64 times.)

* 9.jpg (120.92 KB, 480x640 - viewed 63 times.)

* 10.jpg (67.06 KB, 640x480 - viewed 65 times.)
« Last Edit: August 07, 2010, 10:41:05 am by ML » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #2 on: October 24, 2008, 02:36:18 am »

[ [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


 ХЕРЦЕГ НОВИ - Време је стало у најлепшем делу Херцег Новог, у Савинској дубрави, где су однедавно, по други пут, смирене душе овде давно сахрањених Руса, који су у Црну Гору побегли од "црвене револуције". Царски војници, руска аристократија, интелектуалци, целе породице, њих око 70.000, бродовима су дошли до херцегновске луке. Неки су отишли даље, неки остали у Херцег Новом...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Над обновљеним руским гробљем сада бди и руска православна црква св. Теодора Ушакова, чије су мошти у њој похрањене, као и део моштију јасеновачких мученика које је донео митрополит Амфилохије. Теодор Ушаков био је руски адмирал који је у време Наполеонових ратова пловио Средоземљем и никада није изгубио битку, а у сваку је ушао с молитвом. Зидове ће иконописати, мотивима из руске и српске историје, како је обећао Сергеј Присекин, велики руски сликар. Он је већ урадио иконе за иконостас, заједно са Александром Бељаковим, уметником из Херцег Новог. Довршавају се келија и канцеларије, а пет звона изливених у Русији ускоро ће се наћи на урађеном постољу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Звона из Вороњежа која су стигла за храм

- Деценију и по трајали су напори да спасемо и обновимо руско гробље чије су две трећине девастиране почетком деведесетих година. Гробнице су раскопаване, препродаване, кости избациване - прича за "Новости" Гордана Булатовић, председница Друштва руско-српског пријатељства у Херцег Новом, од основања, пре 18 година. - Друштво је успело судским путем да заустави даљу девастацију, а тек онда је наступио мукотрпан посао. Пописивање имена сахрањених, сакупљање костију разасутих около, обраћање институцијама, руским и српским, да помогну. Наша саговорница је о томе говорила и на Свехришћанском конгресу у Русији, Друштво се обраћало и Хрушчову, потом Јељцину, Руској цркви, Подворју руске цркве у Београду... Дуго година то је била - табу тема.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Пре неколико година, Ивана Жигон је довела у Херцег Нови групу руских бизнисмена, а ја сам рекла да, пре бизниса, морају отићи на гробове својих очева, дедова, родбине... Бог је хтео да је глас о великом руском гробљу у Херцег Новом дошао до руске Думе, која је потом стала иза његове обнове. Долазили су високи руски званичници и делегације, а томе је много допринела и Руска алијанса - каже Булатовићева. - У Херцег Новом је боравила и заменица Путина - Љубов Слиска, која је цркви поклонила икону велике вредности, а дарови су стигли и из Московске патријаршије, Санкт Петербурга, из целе Русије, Црне Горе и Србије.
Трагичне руске приче, попут оне о генералу Василију Рачинском и његовој ћерки Анастасији, које су у Херцег Новом, почетком Другог светског рата, убили комунисти, можда ће, једном, бити потка за неки нови "Рат и мир".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


ГРАМАТА
АЛЕКСИЈ, патријарх московски и све Русије, послао је Гордани Булатовић грамату у знак захвалности за напоре које је уложила да би се сачувало и обновило велико руско гробље у Херцег Новом.

Извор: Вечерње новости



* 11.jpg (118.69 KB, 480x640 - viewed 73 times.)

* 12.jpg (91.91 KB, 480x640 - viewed 57 times.)

* 13.jpg (105.5 KB, 640x480 - viewed 73 times.)

* 14.jpg (75.8 KB, 640x480 - viewed 64 times.)

* 15.jpg (91.91 KB, 480x640 - viewed 63 times.)

* 16.jpg (80.75 KB, 480x640 - viewed 60 times.)
« Last Edit: August 07, 2010, 10:45:10 am by ML » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3 on: November 19, 2011, 10:06:41 pm »

Tek sam danas naleteo na ovaj topic - lepo napisano, upotpunjuje znanja nas, koji se interesujemo za prošlost grada u kojem živimo!
Poznajem dvojicu ljudi sa prezimenom Nikitenko u HN, ali nikada nismo pričali o ovoj temi .....

Hvala autoru!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.