PALUBA
May 19, 2024, 10:25:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 732593 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #1140 on: October 01, 2013, 02:21:00 pm »

Slika Galeba s podmornicom na postu #1135 nastala je u Kotoru. U pozadini Vrmac. Moguće je bila kakva proslava. Ili, kad bolje pogledam, možda i nije Boka, ali je u svakom slučaju naša obala Jadrana. Poznanici koji su služili u JRM i bili na obuci u Puli, pričali su mi da je Galeb imao podmornički eskort kada bi iz Pule razvozio klasu prema jugu.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1141 on: October 01, 2013, 03:55:21 pm »

I ja sam 1988 plovio iz Pule do Splita u prekomandu sa Gašom. Pričalo se svašta i to, da nas kao osiguranje prate podmornice. Pa moglo bi biti. Onako za vježbu.
A i katastrofa bi bila da kojim slučajem dođe do toga da Galeb potone sa toliko mladih mornara. Kako smo bili stisnuti u podpalubi težko bi bi bilo u slučaju havarije izvoditi evakuaciju toliko ljudi od jednom.
To me baš zanima dali su nas pratile podmornice? Ako može neko od podmorničara da nam kaže.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1142 on: October 01, 2013, 04:23:42 pm »

Osobno ne vjerujem. Možda je bila koja vježba podmornica, pa se je iskoristio Galeb kao "cilj". To se je dešavalo, ali kao pratnja....
Logged
Lisinsky
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #1143 on: October 01, 2013, 07:01:49 pm »

Slika Galeba s podmornicom na postu #1135 nastala je u Kotoru. U pozadini Vrmac. Moguće je bila kakva proslava. Ili, kad bolje pogledam, možda i nije Boka, ali je u svakom slučaju naša obala Jadrana. Poznanici koji su služili u JRM i bili na obuci u Puli, pričali su mi da je Galeb imao podmornički eskort kada bi iz Pule razvozio klasu prema jugu.
Fotka s posta 1135 napravljena je  u Viškoj luci. Galeb ''gleda'' prema Češkoj vili, a fotograf je stajao negdje u pravcu današnjeg trajektbog pristaništa.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1144 on: October 01, 2013, 08:32:16 pm »

Viška luka 1991. godine. Dan poslije desanta brigade mornaričke pješadije iz Šibenika na Šoltu. To je srpanj 1991. godine.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1145 on: October 02, 2013, 07:23:00 am »

Nikada podmornice nisu bile eskort Galebu pa tako ni za vrijeme razvoza mornara iz Pule po Jadranu.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1146 on: October 02, 2013, 10:29:40 pm »


Diskusije u vezi sa ovom predhodnom fotkom bi podijelio u nekoliko djelova.
Sama fotka je zaista specifična i tko zna odakle ih @barbakan na našu radost pronalazi.Koristeći naučni pristup da ukoliko postoji više poklapanja ili sa podacima ili fotkom,odnosno sa drugim učesnicima u vezi prepoznavanja mesta i vrijemena,vjerujem da su zadnji postovi točni.Vjerujem da se radi o Visu i navedenom vrijemenu.
O samom praćenju (eskortu),Galeba od strane podmornica ja nisam kompetentan,pošto sam tehničke službe,i vjerujem da je @Plavnik u pravu.Nikada nisam "čuo"da su podmornice pratile Galeba.Naredbe za isplovljenje,odnosno za određeni zadatak je dobijao komandant P od komande diviziona podmornica a oni vjerovatno od više komande.Zavisno od vrste zadatka(isplovljavanja),komandant je upoznavao potrebne ljude ili celu posadu.Na pr.kad se išlo u remont svi iz posade su znali,jer trebalo da ponesu lične stvari obave možda svoje i obiteljske obaveze i dr.,ali recimo za vreme rata na Bliskom istoku,nitko nije osim komandanta ili pomoćnika znao ni gdje ni koliko idemo.Niti danas neznam koja je to uvala bila,pošto onda nisu bili izgrađeni potkopi.Tamo smo trebali sačekati da se doveze ostali deo posade,i sjećam se da smo kao starješine stražarili na kom.  mostu sa kalašnjikovim,pošto onda nije bilo mornara osim kuhara.
Dakle što se tiče same fotke,@Plavnik je kompetentniji i samim tim u pravu.Moja pretpostavka u vezi sa fotkom je da je veza s Galebom zbog smeštaja podmorničara jer je duži boravak na podmornici zaista težak odnosno neuslovan a zgrada za smeštaj nije bila dostupna.Ovo je samo predpostavka.
Pozdrav!   
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1147 on: October 03, 2013, 08:41:34 pm »


Poštovani @Plavnik,
dok sam pisao predhodni post sjetih se da smo na Sutjesci imali i nastavu iz Rušenja(upotreba eksploziva),dok se na P821 i P823 nesjećam,sem da smo išli na gađanja tamo iza Sinja,nekoliko puta.Takođe,ne sjećam se najbolje da li smo na svim P imali u opremi i gumeni čamac,te kalašnjikove i jedan mitraljez.Da li je to bilo u upotrebi odnosno u opremi i kasnije na P?
Pozdrav!
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #1148 on: October 03, 2013, 11:41:40 pm »

Viška luka 1991. godine. Dan poslije desanta brigade mornaričke pješadije iz Šibenika na Šoltu. To je srpanj 1991. godine.


nije bila mornarička pešadija iz Šibenika nego 290 bataljon vojne policije Split
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1149 on: October 04, 2013, 06:58:33 am »

Viška luka 1991. godine. Dan poslije desanta brigade mornaričke pješadije iz Šibenika na Šoltu. To je srpanj 1991. godine.


nije bila mornarička pešadija iz Šibenika nego 290 bataljon vojne policije Split
Aj dobro.
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #1150 on: October 04, 2013, 10:09:22 am »

PODMORNICU ”HEROJ” RAZGLEDALO 5.500 POSJETILACA .
Jedinstveni muzejski eksponat u krugu Porto Montenegra u Tivtu, podmornicu "Heroj" vidjelo je za tri mjeseca 5.500 posjetilaca iz svih krajeva svijeta. Ona je rekonstruisana i otvorena početkom jula.
Podmornica "Heroj" (P-821) duga 50.4 metra, koja je imala 46.659 pređenih nautičkih milja i 910 ronjenja, sa 28 članova posade, u potpunosti je vraćena u prvobitno stanje. Brojni posjetioci su tako imali priliku da stanu za kormilom podmornice, pogledaju kroz periskop, čuju nepoznate priče o njenoj fascinantnoj istoriji i otkriju kako je 28 podmorničara u njoj, duboko u moru, ispisivalo nepredvidive trenutke istorije jugoslovenske flote.
U jednu od torpednih cijevi "Heroja" vraćen i torpedo. Na prostoru ispred podmornice izloženi su i morska mina i torpedo koje je ona koristila dok je bila u upotrebi u Jugoslovenskoj ratnoj mornarici.
Pored "Heroja" zainteresovani mogu ući i u malu, diverzantsku podmornica P-912 Una.
link
 
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1151 on: October 04, 2013, 11:28:48 am »


Poštovani @Plavnik,
dok sam pisao predhodni post sjetih se da smo na Sutjesci imali i nastavu iz Rušenja(upotreba eksploziva),dok se na P821 i P823 nesjećam,sem da smo išli na gađanja tamo iza Sinja,nekoliko puta.Takođe,ne sjećam se najbolje da li smo na svim P imali u opremi i gumeni čamac,te kalašnjikove i jedan mitraljez.Da li je to bilo u upotrebi odnosno u opremi i kasnije na P?
Pozdrav!
Što se tiće slike P i Galeba stvarno ne znam kada je nastala, uz sliku piše da je u luci Vis. Ponekad su P koristile Galeb kao bazu za odmor u prekidu vježbe ili kakvih ispitivanja. Ja osobno nisam nikada sa P bio vezan uz Galeb ali pouzdano znam da neke P jesu. Uglavnom kao bazu za odmor na moru koristili smo PB-34, neki od PO tipa 91, PBr pa i PČ te Spasioc.
Nastavu iz rušenja mi nismo imali na P nego tokom Kursa prakvalifikacija za službu na P. Praktično obuku izvodili smo na poligonu Plano.
Gađanje iz pješadijskog naoružanja provodili smo jednom godišnje planski iz formacjskog naoružanja. Najprije je to bio automat 7,62 mm i pištolja a kasnije automatska puška i pištolj te školska bomba. Gađanje je izvođeno na strelištu Kukuzovac i to na nekoliko rednih brojeva (ako se ne varam rer. brojevi 1,2,3 i 4). Od pješadijskog naoružanja na P smo imali najprije automate 7,62 mm i PM 7,9 mm. Kasnije, možde 81. ili 82. na P su došle automatske puške i puškomitraljezi 7,62 mm. Na P tipa 821 formacijski je bilo 4 AP i 2 PM (za mornare). Starješine su bili naoružani pištoljima i to ne svi nego je bilo nekoliko formacijskih TT-jaca koji su se koristili za dežurstva ili si koristio svoj pištolj. Kasnije, krajem 80-tih svi oficiri na P dobili si Škorpione. Oružje je čuvano u metalnom sanduku u kuhinji a Škorpioni u kasi u zgradi.
P su bile popunjene sa gumenim čamcem (Sport) koji je bio smješten u motornom odsjeku te sa gumenom splavi za spašavanje koja je također stajala u motornom.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1152 on: October 04, 2013, 08:13:48 pm »


Hvala @Plavnik!
Neznam da li Vas možda i zamaram ovim mojim pitanjima.Vjerujem da Vam nije lako jer se kod mene morate baviti i čitanjem misli.Moj način izražavanja na pr.kalašnjikov ili mitraljez odaje stanje moje memorije.Za mene je svaki automat kalašnjikov a mitraljez može biti i puško,laki,teški za mene je mitraljez,jer se nemogu setiti tipa.Da se ne uvrijede ovi iz KOV-a ovo važi i za druga naoružanja evo naprimer torpedo,na P imali smo po meni,neka klasična gde se moralo voditi računa o parametrima broda i podmornice a ono je gađalo pravolinijski,i torpeda SSSR porijekla koja sam ja zapamtio kao akustična i imala su sasvim različitu putanju.Po ispaljenju su,posle određenog vremena,išla na dubinu traženja,posle uspostavljana dovoljnog nivoa,akustičnog signala,izlazilo je na manju dubinu,i pri prolasku ispod cilja,zbog promene signala,dolazilo je do eksplozije.Koji su tip bila ja se zaista ne sjećam.Kad me Vi podsjetite nešto se i frešuje ali verujem da Vam baš i nije lako da dešifrujete što je "pjesnik" mislio da kaže.Evo šta ste uspjeli da sporednim učinkom uradite.Neznam da li je tačno ali mi se čini da su ti čamci i naoružanje i obuka iz "rušenja"trebalo da se koriste da i određeni broj posade izvrši neku diverziju ili sl.(kao diverzantska akcija), odnosno mi "diverzanti".Dakle ako Vas smaram morate mi reći otvoreno jer ću ja to s obzirom na stanje moje inteligencije posrednim govorom malo teže uhvatiti,mislim da sam Vam već napisao da sam prešao na obrazovanje pomoću slikovnica.
Pozdrav!
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #1153 on: October 04, 2013, 08:54:37 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ma ja mislim da je ovo slikano u Komizi sa mula.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1154 on: October 05, 2013, 08:02:27 pm »

@Karlo,
Vi mene uopće ne zamarate, drago mi je da možemo pojasniti neke stvari a da i drugi članovi Palube nauče nešto o P. Ja se rado odazivam na sva pitanja u vezi podmornica JRM, o drugome ne volim diskutirati jer tu nisam doma. Na žalost ja imam odamak od P koji traje 22 godine i dosta toga se zaboravi. Najmanje od svega sam zaboravio ljude s kojima sam radio, osobito one s kojima sam plovio i ronio. I danas se srećemo, kada god imam priliku idem na susrete podmorničara. Na žalost stegla me neka bolest pa neću biti u Beogradu 12.10. kako sam mislio i planirao.
Što se tiće torpeda koja smo imali na P o tome je već dosta pisano ali ne znam u koejm dijelu Palube. Ukratko, na P tipa 811 bila su torpeda TR53-4. To je bilo pravolinijsko nenavođeno torpedo. Taktika gađanja tim torpedom nalagala je da se gađa područje mogućeg mjesta cilja a što je podrazumijevalo da se lansiraju najmanje dva torpeda. Unatoč tome što je nama pitomcima kbb Rozario Čapalije to detaljno i nat4nane obrazlagao nismo ga puno slušali jer u to doba u JRM su ta torpeda koristile samo dvije P a i one su bile predviđene za rashod.
Na P tipa 821 i 831 koristilo se protubrodsko torpedo TR-53 VA i protupodmorničko torpedo SET-53. Torpeda su bila samonavođena, akustička a što znači da su se samonavodila na izvor šuma od broda. U ovom slučaju bilo je dosta gađati sa jednim torpedom a ako je cilj bio na krajnjim dometima tada i sa dva. Torpedo TR-53 VA nakon lansiranja iz P išlo je na tražeću dobinu od 25+- 1 m, otkrivanjem šuma cilja, odnosno kada je taj šum bio određene jakosti (zaboravio sam, davno je bilo) topredo je išlo na bojevu dubinu od 6 - 8 m. U slučaju da je TR izgubilo šum vraćalo se opet na tražeću dubinu. Upaljač na TR bio je magnetni i udarni.
Što se tiće čamaca i rušenja tu ti nemam pravi odgovor. Zašto smo uopće na kursu prekvalifikacije imalu rušenje? U moje doba nije bilo predviđeno da bilo koji dio posade izlazi sa P i obavlja bilo kakva rušenja ili diverzije. Gumeni čamac nam je koristio da bi mogli doći do kopna kada smo bili negdje na plutači ili sidru.
Logged
Pages:  1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.